Prag,Görülecek Yerler.6

 
 

ESKİ YAHUDİ MAHALLESİ ( Josefov, Jewish Quarter ) , video :

 
 

Mahalle hakkında :

Yahudi mahallesi Josefov olarak bilinen, (adını, reformları Yahudiler için yaşam koşullarını kolaylaştıran imparator II. Josef’ten almıştır, Yahudi mahallesi Prag’ın kurucu Yahudi gettosunun hatıralarını içermektedir) Eski Şehir Meydanı ve Vltava Nehri arısında küçük bir bölgedir. Eski şehirin kuzeyi ve Vltava’nın doğusunda kalan alandır.Nehrin karşı tarafı Letna olarak adlındırılır.Adı şehrin bu bölümü ile birlikte anılan iki figür buradadır, Franz Kafka (1883-1924) ve Rabi Löw olarak da bilinen Jehuda ben Bezalel tarafından yaratılan mistik cüce Golem. Çoğu tek bir günde yürünebilir, fakat herhangi bir detaylı keşfin zamana ihtiyacı vardır. Yahudi Mezarlığı, Eski-yeni Sinagog ve Pinkas Sinagogu kesinlikle görülmeye değer yerlerdir. Görülmeye değer yerlerin giriş ücretlerini çoğunun 200 CZK’dan başlamasına hazırlıklı olun ya da tüm görülmeye değer yerleri kapsayan sadece 500 CZK’lık bir bilet alın (2014).

Prag Gettosu : Yedi tane sinagog vardır – eski yerleşimin kalıntıları, Yahudi Belediye Binası ve Eski Yahudi mezarlığı, Avrupa içindeki en hatırı sayılırlardandır. Öneri: O gün Sabbath olduğu için Cumartesileri ( kutsal gün ) bu bölgeden kaçının.Bölge sık olarak Sinagoglara ev sahipliği yapar…Prag Yahudi cemaati,avrupanın bilinen en eski cemaatlerindendir.

yahudimah.1
 

Sinagog’lar :

+ Klaus Sinagogu – 1680’e ait, Yahudi Gelenekleri ve adetleri

+ İspanya Sinagogu – Yahudilerin özgürlüğüne kavuştuğu tarihten bugüne dek olan tarihi

+ Pinkas Sinagogu – Nazizmin 1475 Kurbanının Hatırası için yapılmış

+ Maisel Sinagogu – Bohemya ve Moravia’daki Yahudilerin tarihi

+ Eski Tören Salonu – Yahudi Gelenekleri ve adetleri (karakteristik yeşil kilise kulesi ile bir barok binası)

+ Jubilee Sinagogu – Prag’daki en son ve en geniş sinagog

+ Eski Yahudi Mezarılğı – Rabbi Löw’un mezarı ile

+ Eski Yeni Sinagog – 13.yy’ın erken dönem Gotik binası (Avrupa’daki en eski sinagog)

Dip not : Franz Kafka – Çek edebiyatı kesinlikle Franz Kafka’sız düşünülemez; Dava, Kale ve daha birçok modern klasiğin yazarı olan Kafka kesinlikle Prag’da yaşamış olan en tanınmış yazardır. Almanca konuşmasına ve bir Yahudi olmasına rağmen, Kafka bir Çek yazarının olabileceği kadar şehre bağlıydı. Kafka’nın doğum yeri Eski Şehir Meydanı’na ancak bir taş atımı mesafededir ve yazar kısa yaşamı boyunca buradan yüz metre uzağa çok nadiren gitmiştir.

Tarihi bilgi : Pragda orta çağda eski şehirde 2 ayrı Yahudi cemaati vardı..Batıdan gelenler ; Eski – Yeni Sinagog civarında , Bizans imparatorluğundan gelenler ise Eski Shul’a ( günümüzde İspanyol sinagog yeri ) yerleşmişlerdi.Zamanla bu iki yerleşim birleşmiştir.Praglı Yahudiler 16.yy da utanç işareti olarak sarı halka takıyorlardı.Hiristiyanlarda onları suçlamaktaydı.Bu ayrımcılık 1700 lü yıllarda II.Josef ile beraber azaldığından Yahudi mahallesi onun anısına adanmıştır. 1850 de bölge Prag’a dahil edilmiştir.Belediye sarayı , eski Yahudi mezarlığı birkaç sinagog dışında pek çok yer yıkılmıştır.

Kutsal yerlere ve özellikle mezarlığa gidilince , bayanların omuzları şal vs ile örtülmesi gerekirken, erkekler “kippa” denen küçük takkeleri takmalıdırlar.Sinagoglarda fotoğraf çekimi yasaktır (ücret karşılığı eski-yeni sinagogta mümkün).

Maisel, Pinkas, İspanyol, Klausen sinagogları ve Eski Yahudi mezarlığı & Merasim salonundan oluşan kompleks “Yahudi Müzesi” olarak bilinir (bakınız) .

Bölge haritası

josefovmaps

josephs-town-map

Paris caddesinin yarı mesafesinde 150 – 200 m. sonrası sağdan ” Siroka ” sokağına giriyoruz.Sokak devamındaki ( Vězeňská str. ) alanda bir sinagog bulunur ;

 

İspanyol Sinagogu / Spanelska Synagoga :

Spanish-Synagogue-Prague

Bölge : Vězeňská 141/1 – Staré Město, Praha 1
Ulaşım : Metro line A – yeşil hat < Staromestska >
Tramvay ( Tram no. ) 17
Ziyaret : Pazar –Cuma / 9-18

Sinagog’dan Paris caddesine tekrar geri dönelim. Pařížská 15 numarada bulunan yapı ( sinagog ) Restaurace U Staré synagogy’dur ( Eski sinagog restoranı )..

Restaurace U Staresynagogy

Mekan Sinagoglara ev sahipliği yapmaktadır.

Bu yapının hemen köşesinde bir sinagog daha vardır.

 

Eski – Yeni sinagog / Staronova Synagoga :

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bölge : Parızka ve Cervena – Praha 1
Ulaşım : Metro line A – yeşil hat < Staromestska >
yakın alanlar –> Tramvay ( Tram no. ) 17 – 18
Ziyaret : p.tesi – cuma / saat 09 -18

Avrupada en eski sinagog’u olup , 1270 de yapılmıştır . Pragtaki en eski gotik yapılardan biridir.Yahudilerin dini merkezidir.Yanına sonradan yıkılarak başka bir sinagog yapılana kadar yeni sinagog adıyla anılmıştır.Yahudi müzesi bünyesinde bulunmayan sinagog en eskilerdendir.Eski yapının taşları kullanılarak yenisinin yapılması ile bu isimle anılır.

Bun alanda bulunan son sinagogda Maiselova ve Cervena sokakları arasında kalan yüksek sinagogdur.Cervana sokağının devamı olan sokak ( U stareho hrbitova ) bizi Eski Yahudi mezarlığı yanı başında bulunan bir sinagoga çıkartır.

Staronova Synagoga

 

Klausen Sinagogu / Klausova Synagoga:

Staronova Synagoga (2)

Bölge : U stareho hrbitova – Praha 1
Ulaşım : Metro line A – yeşil hat < Staromestska >
yakın alanlar –> Tramvay ( Tram no. ) 17 – 18
Ziyaret : hergün / saat 09 -18 , 09-16 ->kışın

Binanın bulunduğu arazide küçük Yahudi okul ve ibasethaneleri bulunmaktaydı.Bu nedenle isimlendirilmiştir.Binada Yahudi gelenek ve göreneklerinin sergilendiği alan bulunur.16 yy da yaşamış haham Löw ‘ ün kilden bir insan ( Golem ) olduğu söylenir.Bu alanda Yahudi mezarlığı bulunur.

 

Eski Yahudi Mezarlığı / Stary Zıdovsky Hrbıtov :

eski yahudimezar

eskiyahudimezarlıkgenel

Bölge : Siroka 3 , 110 00 – Praha 1
Ulaşım : Metro line A – yeşil hat < Staromestska >
yakın alanlar –> Tramvay ( Tram no. ) 17 – 18
Ziyaret : Pazar – Cuma / saat 10 -18

Staronova Synagoga (3)

Bu arazi 300 yıldan fazla sürede Yahudilere ayrılmış tek mezarlıktır. 1478 de kurulan bu alanda ; yer darlığı yüzünden insanlar 12 katlı olarak birbiri üzerine gömülmüştür.Yaklaşık 100 bin kişinin gömülü olduğu tahmin edilmektedir.

Mezarlıktan ayni yoldan geri dönelim.Tekrar Cervana sokağına varalım..

 

Yüksek Sinagog / Vysoka Synagoga :

yüksek sinagog

Bölge : Cervena 4 – Praha 1
Ulaşım : Metro line A – yeşil hat < Staromestska >
yakın alanlar –> Tramvay ( Tram no. ) 17 – 18 , bus no. 135 -207
Ziyaret : hergün / saat 09 -18

Yahudi belediye sarayının yapımcısı olan başkan M.Maisel tarafından finanse edilmiştir.

Sinagog’un önünden geçen , Maislova Str. 18 numarada Yahudi belediye sarayı yer almaktadır.

 

Yahudi belediye sarayı / Zıdovska Radnice :

yahudibelediye sarayı

Bölge : Maislova 18 – Praha 1
Ulaşım : Metro line A – yeşil hat < Staromestska >
yakın alanlar –>Tramvay ( Tram no. ) 17 – 18 , bus no. 135 -207
Ziyaret : kapalı

Parizska paralelinde, Maiselova üzerinde ; Beyaz ve pembe tonlu yapının sahibi Mordechai Maisel ‘ dir ( 157- 77 ). Çatıda yeşil kule külahı ile ahşap bir saat vardır.Yahudiler tarihte İsviçrelilere karşı karel köprüsünü savundukları için bu kuleyi yapmalarına müsaade edilmiştir.Bina günümüzde Çek cumhuriyetinde Yahudi dinsel cemaatler konseyine ev sahipliği yapar (başhaham).

Bu sokak adıyla anılan sinagog’da Belediye sarayının hemen yanıdır.

 

Maisel Sinagogu / Maiselova Synagoga :

Bölge : Maislova 10 – Praha 1
Ulaşım : Metro line A – yeşil hat < Staromestska >
yakın alanlar –> Tramvay ( Tram no. ) 17 – 18 , bus no. 135 -207
Ziyaret : Pazar – Cuma / saat 09-18

Bu yapıyı 16 yy. da belediye başkanı ailesi için abadet alanı amaçlı yaptırmış.İlki yanınca ikincisi yapılmıştır.Bu bina Yahudi gümüş işleri metal ürünleri için koleksiyonlara ev sahipliği yapmıştır.

Sinagoglar bölgesinden tekrar ana caddemize , Paris Str.’ e çıkalım.. Caddenin sonu bizi Vlatava nehrine ve Prag’ın Cechuv Most köprüsüne çıkaracaktır ( Namesti Curieovych ).

Cechuvmost

Caddenin sonunda Prag İntercontinantel Hotel bulunur.Otel karşısındaki bina da ; Hukuk fakültesidir ( Právnická fakulta ).

InterContinentalPrague

Köprü girişinden bilet alarak ; saatlik – yemekli & yemeksiz , gündüz – gece , Vlatava Tekne turlarınabu alandan katılmak mümkündür ( Bilet temini sonrası merdivenlerden aşağıya inip , limanda size uyan tekne iskelesine gidin , dönüşünüz ayni alana olacaktır ).

Cechuv köprüsünün karşı tarafı Letna park alanlarını içermektedir.Halkın dinlenme alanıdır.19. yy sonlarında park haline getirilmiş olan tepenin zirvesinde 1953 te büyük Stalin heykeli dikilmiştir.1962 de yıkılan heykelin yerine 25 m. yükseklik ve 7 ton ağırlığında metronom yapılır.Karşıda tepede görülen, Çek sanatçı Vratislav Novak tasarımlı Prag Metronom‘udur – Nábřeží Edvarda Beneše 337/8, 118 00 Praha , 1991 ( video ).

cechuvmost_praha_ph_boat4

Letna park alanında ; Hanavasky pavilion restorant ( web , Letenské sady 173 – 170 00 Praha 7 ) bulunur.Prag için tepeden güzel bir manzarada yemek yemeniz biraz pahalıdır.Rezervasyon gerekebilir.Ulaşım ; Chotkovy sady tramvay durağına gelin ( tram 5 -12 – 18 -20 -57 ) , Gogolova sokağına girerek park alanından 5 dk. yürüme ile ulaşacaksınız.

Hanavasky_pavilion_transportmap

Cechuv köprüsü başından tepeye baktığınızda burası rahatlıkla görülür..

Bu alana ait Fotoğraflar 

Yeniden Paris caddesindeyiz..Paris caddesini Vlatava yakınlarında ( İntercontinantel Hotel karşı alanında ) kesen caddeye girelim (17. Listopadu )..Güney yönüyle aşağıya inelim.Az sonra karşımıza park alanlı geniş bir meydan çıkacaktır ( Manesuv most – köprüsü bu alanda belirir )..

Burada bulunan meydan ; Namesti Jana Palacha’dır ( Jan Palach Square ). Old Town bölge sınırlarında , Yahudi mahallesinin hemen yanı başındaki meydan Çek Güzel Sanatları için iki önemli yapıya ev sahipliği yapmaktadır.

Galerie Rudolfinum

 

Rudolfinum :

Bölge : Alšovo nábřež í 12 , 110 01 – Praha 1
Ulaşım : Metro line A – yeşil hat < Staromestska >
yakın alanlar –> Tramvay ( Tram no. ) 17 – 18 , bus no. : 135 – 207
Ziyaret : Salı –Pazar / saat 10 -18


 

Bu mekanda çok çeşitli klasik müzik programlarını bulabilirsiniz. 1876 ile 1884 yılları arasında inşa edilen Rudolfinum Çek neo-rönesans stilinin olağanüstü bir örneğidir. İki büyük savaş arasında binanın parlamento olarak kullanılmış olmasına rağmen, günümüzde orijinal amacı için kullanılmaktadır – bu önemli mekan yıl boyunca resim sergilerine ve aralarında Prague Proms ve Uluslararası Klasik Müzik Festivali de bulunan birçok konser programına ve festivale ev sahipliği yapmaktadır. Merkezi burası olan Çek Filarmoni Orkestrası burada süzenli konserler vermektedir. Büyük salon Dvorak Salonu olarak adlandırılmış olup, büyük resitaller için kullanılmaktadır. Küçük salonun adı Suk Salonudur ve solo vokaller ve enstrümanlar için kullanılmaktadır. İç mekanın ve binanın bir bütün olarak ihtişamı ve konserlerin yüksek standartları burada geçirilecek bir geceyi oldukça değerli kılıyor. Binada ayrıca modern sanat sergilerine ev sahipliği yapan Rudolfinum Galerisi de bulunmaktadır.Prag bahar müzik festival konserlerinin yeridir.. Özellikle Dvorak salonu ( üstte resim ) göz alıcıdır.Ulusal tiyatro gibi burasıda neo Rönesans tarzındadır.Alman , Çek ve Avusturyalı besteci ve sanatçıların heyyekelleriyle süslü korkuluğu vardır.

Meydanda bulunan bronz heykel ünlü Çek besteci Antonin Dvorak ‘a aittir.

Antonin_Dvorak_praha_statue

 

Dekoratif Sanatlar Müzesi / Umeleckoprumyslove muzeum :

dekor.sanatmüze

Bölge : ulice 17. listopadu 2 , 110 00 – Praha 1

Ulaşım : Metro line A – yeşil hat < Staromestska > ; yakın alanlar –> Tramvay ( Tram no. ) 17 – 18 , bus no. : 135 – 207

Ziyaret : Salı –Pazar / saat 10 -18

Müzedeki cam koleksiyonu dünyanın en büyüklerinden olsada yalnızca küçük bir bölümü sergilenir.Pek çok barok ve Bohemya cam işleri en önemli parçalardandır.Ayrıca müzede saat parçaları ve mobilya kolleksiyonlarıda görülebilir.Orta kat geçici sergi alanıdır.Bir sanat kütüphanesi vardır.

** Bu alandan ( Namesti Jana Palacha ) ; 17. Listopadu caddesini eğer güney yönünde 200 m. kadar daha kat edersek ; kendimizi , Karluv köprüsü – Haç Şövalyeleri Meydanında buluruz.

** Bu alandan Manesuv köprüsünü geçerek karşı yakaya ( Lesser Town ) ulaşınca Malostranská Metro ve Tramvay durak noktasında – Klarov kavşağı – bulunan kamu park’ında ; Memorial of the Second resistance movement / Památník Druhého odboje anıtı bulunur.1938 – 45 yılları 2. Dünya savaşında Çekoslavakyada , nazi saldırganlığı ve işgale karşı direnişin sembolü olarak yapılan anıtı görün.

Memorial_of_the_Second_resistance_praha

Prag’ta Yahudi mahallesini de tanıdıktan sonraki yol güzergahımız ; Yeni Şehir Nove Mesto olacaktır..

Ulaşım Notu :

Rudolfinum’un bulunduğu Jana Palacha meydanının karşısındaki sokak ( Kaprova str. ) bizi istersek 300 m. sonra Eski şehir meydanına çıkaracaktır. Biz buradan yürümeden, Kaprova sokak üzerinde bulunan Staroměstská – A metro hattına binip , Depo Hostivar yönü ile bir durak sonrası Mustek Aistasyon durağına gidelim.. Burası Prag’ın ünlü Vaclav meydan başlangıcıdır ( Wenceslas Square = Vaclavske namesti ).

 

* sonraki sayfada , Vaclav meydanı ve Yeni Şehir ( Nove Mesto ) ..

 
 
 

– Sayfa Başına Dön –

– Prag Gezi Notları ; Ana Klasöre dön –

 
 
 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*