Washington (Genel Bilgiler.1)

 
 

Washington DC ( Vaşington)

 
 

Genel Bilgiler :

Washington D.C.’i Amerika’daki diğer şehirlerden faklı bir görünüme sahiptir..En azından alışık olduğumuz gökdelenler kenti havasından uzakta bir kenttir..

District of Columbia yada “Washington DC”  , 16 temmuz  1790 yılında imzalanan ABD anayasa gereği ( Potomac Nehri yakınlarında ulusal başkent kurulma yasası olan Residence Yasası ) Maryland ve  Virginia eyaletleri arasında kalan , herhangi bir eyalete bağlı olmayan tek şehir ve başkenttir .O tarihten beri sürekli yenilene şehirdir. (Kendi başına bir eyalet değildir ve hiçbir eyaletin sınırları içinde yer almaz ).

Washington DCmap

Düzgün bir şehirleşme yapısına ve planına  sahiptir. Geniş meydanlar, birbirine neredeyse tamamen paralel, geniş sokak ve caddeler ve şehrin görüntüsünü bozmayacak alçak binalar ilk göze çarpan özelliklerdir. New York’un aksine burada hiç gökdelen yoktur.Beyaz Saray, ABD Kongresi, ABD Yüksek Mahkemesi ( Supreme Court of the United States ), Dünya ülkelerinin büyükelçilikleri, kabine sekreterlikleri (bakanlıklar) gibi bütün federal kurumlar bu kentte yer alır. Kentin belediye başkanı vardır; ama valisi yoktur. Kenti kongrede temsil eden kongre üyesi bulunur; ancak bu kongre üyelerinin oy hakkı bulunmamaktadır. Benzer bir şekilde bölgeyi temsil eden senatör bulunmamaktadır.

Washington D.C. şehri, adını unutulmaz Amerikan başkanı George Washington’dan almıştır. Şehir Amerikalılar arasında genellikle “ D.C ”. veya “ District ” olarak bilinir, tam adı Washington D.C.’dir fakat resmi adı District of Columbia olarak geçer.

Müzeleriyle, parklarıyla, düzenli şehirleşmesiyle, Beyaz Saray’ıyla ve anıtlarıyla Washington D.C.; Amerika’da görülmesi gereken en önemli şehirlerden biri arasında yer alır.

Washington, D.C. kenti bir başkent olması nedeniyle diplomatik ve siyasi açıdan büyük bir önem taşır. Dünyaca ünlü Smithsonian Institution’a ( web ) bağlı olarak bünyesinde : 19 müze, 9 araştırma merkezi ve dünya üzerinde 140’tan fazla müzenin ilgili olduğu ve bir hayvanat bahçesi kompleksinii barındırır. Amerikan hükümetine bağlı olan bu müze 1846 yılında kurulmuş.Smithsonian’dan başka dünyaca ünlü birçok müze daha vardır. Ücretsiz olan bu müzeleri her yıl çok sayıda ziyaretçi gezer.

washingtonkarakalemph (1)

Smithsonian Institute: Bir müze değil, 14 müzeyi toplayan kapsamlı bir enstitüdür. Bu müzeӀerin 13 tane Washington’da, bir taneside New York’ta yer aӀır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en saygın gazetelerinden biri olan Washington Post bu kentte yer alır.

Kalabalık bir şehir yapısında olmasına rağmen (2010 – 610 bin) her bir tarafının yeşillik içinde olması. Şehrin göbeğinde bulunan parklarda, sokaklarda yürürken çevrenizdeki çimlerde dolaşan , sizlerden etkilenmeyen sincaplarla karşılaşabiliyorsunuz.

Kent 4 mevsimi yaşayan bir şehidir. Amerikanın korkutan fırtına sel vs. iklimsel felaketlerini buralar hafif yaşamakta. Mayıs-Haziran ya da Eylül ayında gitmek en ideal. Temmuz, Ağustos aylarında mevcut olan yoğunluğa ek ; uzak doğu ve Asya’dan ve dünyanın bir çok ülkesinden fazlaca turist akını olmakta.

Mart Sonu, Nisan başında Washington DC’de olursanız her yeri kaplayan kiraz çiçeklerine ve bu dönem için yapılan ‘ Cherry Blossom ’ (web) Festivaline denk gelebilirsiniz (20 mart / 13 nisan 2014).Festival tarih ve bilgisi için buradan bilgi alın.Yaz ayları (bizim gittiğimizde mayıs olmasına rağmen) nemli ve sıcak geçmekte.. Araçtan ilk indiğimizde hava’yı Antalya havasına benzettim ! (Deniz kıyısı-nem’li hava etkisi!)

Detaylı olarak az sonra bahis edeceğiz ama kısaca Kent içi ulaşımı hakkında bir iki şey hatırlatalım..

Ulaşım & Ücretler :

Şehre ulaşımı kolaylaştırmak için I-495 ve I-395 yolları, şehrin büyük bir kısmını dışardan sarmakta…

Washington’da üç hava limanı hizmet vermektedir. Dulles Havaalanı şehir merkezinden 42 kilometre uzaklıktadır ve şehire ulaşmanız 45 dk. alır. Baltimore-Washington Uluslararası Havaalanı’ndan da yaklaşık aynı zamanı gerektirir. Şehire en yakın olan Ronald Raegan Havaalanından 15 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Tüm limanlarda özel otobüs servisi mevcuttur. Diğer bir alternatif ise uçaktan iner inmez araba kiralaması olabilir. Şehir içinde ise Metrorail metro sistemi kullanmak en iyi seçimidir.

Kent geniş bir metro (Suburban-metrorail) ağına sahip, dolayısıyla bir çok kez kullanmak isteyeceğiniz için günlük veya haftalık metro pass almanızı önerilmekte. Tek kullanımlı biletler bineceğiniz durak ile gideceğiniz durak arasındaki mesafeye göre $1.70 ile $5.75 arasında değişiyor ( web ).

Metro / Metrorail – Subway sisteminde: “peak hours /Peak Smar Trip ” (yoğun saatler) ve “off peak hours /Off-Peak Smar Trip ” (yoğun olmayan saatler) uygulaması var.( ücret : yere göre , 1.75 – 3.60 $ , +1 $ kart dolum ücreti ) diye ikiye ayrılan bilet uygulaması mevcut (2015).. Kısacası en yoğun olan saatler daha pahalı oluyor. Örneğin; sabah ilk servis’ten saat 09.30‘a kadar ve 15:00-19:00 saatleri iş çıkış saatleri ve en yoğun saatler olduğu için peak hours kabul ediliyor ( ücret :ulaşım mesafesine bağlı olarak 2.15 – 5.90 $ , + 1 $ kart dolum bedeli – 2015 yılı güncel ) ..Açılış : hafta içi = saat 05.00 , hafta sonu = saat 07.00 / kapanış : pazar – perşembe= saat 24.00 , cuma – cumartesi= saat 03.00

Pass Card fiyatları ise şöyle ( 2015 ):

1 gün- $14.50

7 gün- $59.25

7 gün off peak- $36 (Bu sadece off peak saatlerinde sınırsız kullanabileceğiniz bir pass)

Detaylar – Resmi web sitesi

Ücretler pahalı gibi görünebilir..ama pek çok yere yürüyerek ulaşmak bu kentte mümkün.ayrıca pek çok aktivite ve gezilecek alanlar ücretsiz! Oto kiralama ucuz denemez , ayrıca park problemi ve ücretlendirme, buda cabası.. Araç gereksinimi olmazsa olmazlardan değil..Metro’ların tabanı halı imiş ( ben binmedim ve görmedim..Kirletmemeye dikkat ! )

Kent : Montgomery County, Maryland, Virginia eyaletinde bulunan Arlington ve Alexandria bölgelerine sınırı olan bir konumda.Kısacası yürüyerek bile kendinizi bir anda başka bir eyalette bulabilirsiniz, şaşırmayın.Metro ağı buralara da uzandığından ve dolayısıyla ulaşım kolay olduğundan bu bölgelerde de özellikle konaklamayı değerlendirebilirsiniz. Şehir, NE (northeast), SE (southeast), NW (northwest), SW (southwest) yönlerine göre bölgelere ayrılıyor. Bu bölgelerde sokaklar ise isim (genelde eyaletlerin adları, mesela Massachusetts Avenue) ve numaralara göre ayrılıyor.

Washington DC içinde veya dışında otel seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntılardan biri metroya olan yakınlığı olmalı. Güvenlik için tenha yerlere dikkat! Hala cinayetle sonuçlanan suç şehri olma özelliğinde..

 

WASHİNGTON DC , HAVA ALANLARI – AİRPORT :

washington airport map

 

1 ) Ronald Reagan Washington National Airport (DCA)  :

airport-washington dc

Address: 1 Aviation Circle Arlington, Virginia – phone: +1 (703) 417-8000 , web

Hava alanı , Arlington County ( Virginia ) de olup , şehir merkezine 4 mil = 6 km. uzaklıktadır ( güneyde ).DC için şehir merkezine en yakın olan alandır.Kısa pist nedeniyle büyük tonajlı uçaklar için uçuşlarda sınırlama getirmektedir.Havaalanı iç hat uçuşları ve Kanada ve Karayipler için bir kaç uçuş sağlar.Ayrıca New york ve Boston için her yarım saatte bir uçuş bulabilirsiniz..Şehir merkezi ulaşımında Metro seçenektir.

Uçuşlar & Terminaller :

Ronald Reagan_airlines

Hava alanı , metro girişi:

ronaldreaganmetroentry

Air Canada – Air Canada Jazz – AirTran – Alaska Airlines – America West Airlines – American Airlines – American Eagle – ATA – Continental – Continental Express – Delta – Delta Connection – Delta Shuttle – Frontier Airlines – Midwest Airlines – Northwest Airlines – Spirit Airlines – United Airlines – US Airways – US Airways Shuttle – US Airways E …

DCA – Terminal haritası

Oto park :

ronaldreaganparkingmap

Saatlik yada günlük park olabilir.Yoğun saatlerde sorun olmaması için Tel : (703) 417-PARK, yada (703) 417-7275… Park alanları : Terminal : A, B, C ve Lot A-2.. Ücret (2014) : 3 $ / saatlik dilim , günlük maksimum – 12 $ ..Park alanları Terminallere yürüme mesafesindedir.. Rezervasyon için..

Ulaşım İmkanı :

Hava alanının kendisine ait bir metro taşıma sistemi bulunur..

+ Metro / Metrorail en iyi seçenektir. B ve C terminallerini Metro istasyonuna bağlayacak çıkışlara ulaşmanız gerekecek.Bilgi Tel : (202) 637-7000 )..

* Terminal C’ ye gidin , kuzeye doğru yürüyün ve yolun sonlandığı alanda metro durağına çıkın

* Terminal B ‘ye gidin , güneye doğru yürüyün..yolun sonlandığı alanda metro durağına çıkın

+ Taxi / Taxicabs – washington DC Taxis ;

Washington taksiler için kısa bilgi : Şehir merkezinde ,trafiğin ve diplomasinin yoğun olduğu National Mall çevresinde ve Union Station dışında taksi bulmak daha rahattır..turistik ve otel önleri en iyi seçenektir…El işareti ile yada yoldan yada tel. rezervasyonlu taksi ihtiyacınızı karşılayın..yolcu sayısı 4 ve şöför yanı ile max. 5 kişi olur.2013 yılı sonrası , DC taksiler artık nakit dışında Kredi kartı da kabul etmek zorunda!..

Taksimetre açılış ücreti – asgari : 3,00 $ , sonrası mil başına / 2.16 $ yol tutarınız olur (2014)..

6 yaş altı ücretsiz olamak üzere – her yolcuya 1 $ , max. 3 $ istenir.. parça başı bagaj : 0.50 $..

telefon talebi ile taksi çağırma bedeli + 2 $ .. 1 saat beklemeye 15 $ artı ek giderleriniz olacaktır ..

District of Columbia – şehir merkezi için bu hava alanından 20 $ civarı taksi bedeli ödersiniz (2014)..

Washington – taxi web adresleri : taxi.1 taxi.2 taxi.3  – taxi.4

+ Rent Car : Avis, Budget, Dollar, Hertz , National firmalarından temin edilebilir..

+ Super Shuttle Washington DC :

Phone: (800) BLUE-VAN (258-3826 ) , web – daha fazlası / bilgi & rezervasyon

2 kişiye kadar taxi iyi bir seçenek olurken , 4 – 5 kişi için rahatlığı ve ücreti ile shuttle daha iyi bir seçenek olacaktır..

 

2 ) Washington Dulles International Airport ( IAD ) , web :

washington_dullesairport

Terminal & Uçuşlar :

Washington_Dulles_airlines

Uçuşlar : Aeroflot – Air Canada – Air France – AirTran -Alaska Airlines – Alitalia – ANA – America West Airlines – American Airlines – American Eagle – Austrian – British Airways – BWI International Airways – Continental – Continental Express – Delta – Delta Connection – Delta Shuttle – Ethiopian – Jet Blue – KLM Royal Dutch Airlines – Korean Air – LAB – Lufthansa – MaxJet – Northwest Airlines – Saudi Arabian Airlines – South African Airways – SAS – Sun Country Airlinrs – TACA – Ted – Turkish Airlines – United Airlines – United Express – US Airways – US Airways Express – Virgin.

Chantilly ( Virginia ) sınırlarında bulunan diğer hava alanıdır.. DC’ ye 26 mil – 42 km. uzakta ve kentin batısında yer alır..trafiğe göre 40 dk. yolculuk sürer..havaalanı 37 adet uluslararası yerler de dahil olmak üzere 114 noktaya kesintisiz hizmet sunmaktadır. Yıllık 23 milyon yolcu kapasitesiyle ile kentin en büyük hava alanıdır.A – B – C -D olmak üzere 4 terminali bulunur.

Terminal haritası – pdf / Tıklayın

Oto Park :

Hava alanının 20 bin araç kapasiteli parkı vardır. Saatlik , günlük ve ekonomik park seçenekleri sunulmaktadır.Saatlik otopark hava alanının ana terminali önündedir. 2 saat altı süreç iyi bir seçenek olur.Vale hizmeti mevcuttur.Genel bilgi / web

iadparkingmaplarges

Günlük otopark – Map :

garaj 1 – bilgi & harita

garaj 2 – bilgi & harita

** Saatlik park ücreti 5 $ olup , her saatlik dilime alınır..Max. günlük : 36 $ ücret olup , 45 günü geçen park sürelerinde araca kayıp muamelesi yapılır.Çekme vs. ücreti – cezası fazlaır..dikkat! (2014).

* Alanda bir de 12 bin araçlık ekonomik park seçeneği bulunur ( Bilgi )..

Ulaşım :

+ Taksi / Washington Flyer Taxicabs : Ana terminalin altında yer alan özel duraklarından ( Taxi Passengers – Taksi Yolcuları ) yolcu alırlar..Rezervasyon gerektirmez ve şehir merkezine yolculuk bedeli yaklaşık 50 $ kadardır.

+ Washington Flyer Coach Service , web , tel : 1-888-WASHFLY : Hava alanı ana terminal binası , gelen yolcu 4 no.lu kapı çıkışında yer alır. Bu otobüs yada araçlar ile 10 $ karşılığında , alandan 17 mil uzaklıkta yer alan ( Orange Line : Vienna / Fairfax-GMU – New Carrolton hatlı metro’ya bineceksiniz ! ) turuncu renkli West Falls Church Station Metro durağına – Virginia ( metro bağlantısı için ) gelirsiniz ( saatler ve ücret tablosu ).Şehir merkezine buradan metro transferi ile ulaşım seçeneği vardır.

ayni şirketin Taxi ücretleri için / web

+ Metrobus 5 A : Bu otobüsler 6 $ karşılığında , 40 – 60 dk. periot ve 45 dk.yol süresi ile sizi şehir merkezine ( L’Enfant Plaza Metro Station yada Rosslyn durağı ) taşımaktadır ( saat 06.00 – 23.30 arası ).

+ SuperShuttle , web , tel : 1-800-BLUEVAN : 23 $ ödeyerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

 

3 ) Baltimore-Washington International Thurgood Marshall Airport (BWI) , web :

Baltimor’un güneyinde yer alır. Washington’un kuzey doğusunda, 45 mil=73 km. uzağındadır.Southwest Airlines tarafından yapılan girişim ile bu alandan düşük maliyetli uçuşlar rahatlıkla bulunmakata. MARC ve Amtrak demiryolu – trenler ile Washington Union Station arası ulaşım imkanı vardır. Alandan günde 600 üzerinde iç hat , 22 uluslar arası uçuş gerçekleşmekte..

Uçuşlar : Air Canada – Air Jamaica – Air Tran – American – America West – British Airways – Continental – Delta – Frontier Airlines – Icelandair – Mexicana – Midwest Airlines – North American Airlines – Northwest – Southwest – United – USA 3000 – US Airways

Otopark :

Park ilk yarım saat’i ücretsiz, sonrası saatlik 2 $ . Fiyatlaı max. $ 20 / gün ( 2014)..
Ayrıca : Garage – MD 170 ve Elm Roadta ..yarım saat 2 $ , sonra saatte 4 $  , max.20 $ / gün.

Express Service Parking (ESP) – Alana yakın expres yol olan  Elm Road üzerinde bulunur..saatlik 3 $ , max.14 $ / gün’dür

Ulaşım :

+ BWI Airport Taxi , web : Bagaj teslim katının  alt kısmından ..Washington DC , için yaklaşık 65 $ ücret tutmakta..

+ SuperShuttle , web , call 1-800-BLUEVAN

+ BWI Express Metrobus / Metrobus B30 : Alanadan , Concourse A / B çıkış kapılarında , saat 07 – 23 arasında çalışan , 40 dk. Periotla seferler düzenleyen şirkettir..Alandan yaklaşık 20 mil uzaklıkta yer alan ( sarı ve yeşil hat ) – Greenbelt Metro istasyonuna transfer için gelirsiniz.. Buradan metro ile şehir merkezine ulaşım olacak..,  information call 202-637-7000

+ Amtrak ( web ) : BWI hava alanı tren istasyonu için ücretsiz alan shuttle servisleriyle , Amtrak aracılığı sonrası şehir merkezine ulaşın.. call 1-800-USA-RAIL (1-800-872-7245).

+ Marc ( Maryland Area Regional Commuter , web ) : BWI alan tren istasyonundan , Washington Union istasyonuna trenler ile şehir merkezi ulaşımı mümkündür. call 1-800-325-RAIL , ek bilgi / web

 

+ Sonraki sayfada Kent İçi Toplu Taşıma – Bilet ve Ücretler

Find more about Weather in Vaşington, DC
Vaşington’da Hava

 

 

– Sayfa Başına Dön –

 

– Washington ; Ana Klasöre dön –

 
 
 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*