Budapeşte,Ulaşım-Toplu Taşıma.1

 

BUDAPEŞTE’YE  ULAŞIM 

(2019 güncel)

 
 
Kapladığı alan bakımından Berlin’in ardından Orta Avrupa’nın en büyük ikinci kenti.

Budapeşte Orta Avrupa’da bir kavşak görünümündedir. Avrupaya çok iyi bir demir yolu ağı ile bağlı olup , 2 büyük tren istasyonu da (Keleti ve Nyugati) kent merkezinde uygun yerlerdedir.Ülkenin otoyoluda gelişmiş ve kentin kuzeyi harici tüm yönlere otoyol ulaşımı mümkün olmuştur.Polonya ve Slovakyadan özellikle yazın Vac yolu ile geliş önerilmez..Yollar dar ve kalabalıktır. Genelde tur acentalarının düzenlediği Orta avrupa gezilerinde ; Prag gidiş , Budapeşte dönüş ve alternatifleri ile gezi oluşturulmaktadır.Bu 3 kent için kendi aralarında en doğal ulaşım kara yolu yada demir yolu ile olacaktır. Kara yolu ile mesafeler ;

ortavrupamesafeler

Viyana – Budapeşte : 216 km / Viyana – Prag : 250 km / Budapeşte – Prag : 445 km

 

► Uçak ulaşımı ;

Avrupa’ya hava yolu ile ulaşım rahat ve uygundur.Budapeşteye 30 ülkeden , 60 kentin hava yolu ulaşımı mümkündür.Macar hava yolları Malev pek çok ülkeye tarifeli seferler düzenler.Eylül ve mart ayı ulaşımlar daha ekonomik olacaktır.2012 yılı itibari ile Malev ekonomik sıkıntıda, web sitesi hizmet vermiyor!… Şirket 2012’de iflasını açıklamıştır.

Ülkemizden Budapeşte’ye THY,   Pegasus hava yolları,  yazları haftanın belirli günleri daha sık olarak uçan SunExpres hava yollarından uçuş bulabilirsiniz.

İstanbul dan uçuş süresi yaklaşık 2 saat’tir..

 

► Tren ile ulaşım – 2019′ a güncel :

Eğer Viyana, Prag, Berlin, Bratislava veya Macaristan’ın bir başka kentinde iseniz, tren seferlerinden yararlanarak Budapeşte’ye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu kentlerden gerçekleştirilen çoğu tren seferi Budapeşte’nin demir yolu ağının merkezi konumundaki Keleti İstasyonu’nda sonlanıyor. Bunun dışında bazı seferler için Nyugati istasyonuda  kullanılıyor.

Budapeşte 25 farklı başkente demir yolu ile bağlıdır.Günde 50 civarı uluslar arası tren ulaşımı yapılır.Demir yolu verimli bir yolculuk sağlar.Macaristan şehirleri arasında inter City tren ağı vardır.Ulaşım zamanında ve rahattır.

Prag-Budapeşte arasında Çekya Demir Yolları/České dráhy, her iki saatte bir sefer düzenliyor. 20-25 €’ dan başlayan fiyatlarla bilet bulabileceğiniz seferler sırasında yüksek hızlı trenler Slovakya’nın başkenti Bratislava‘ya da uğruyor. Diğer rota olan Viyana-Budapeşte arasında ise Avusturya Demir Yolları’nın yüksek hızlı trenlerinde erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak ortalama 25 € ’ya ikinci sınıf  35 €’ya birinci sınıfta bilet bulunabiliyor.

Budapeeşte – Viyana arasında her 3 saatte bir hareket eder.Yolculuk 2,5 saaten azdır.Viyana için kombine bilet imkanı vardır ( tren + Viyana toplu taşıma ) .

Hellas treni ; Yazları (salı – cuma – pazar) , kışları (Salı – cuma) Keleti pu.’dan → Selanik < Yunanistan > e gider.Belgrade (Topcider station) ↔ Thessaloniki.

Budapeşte’de uluslararası trenler : Keleti pu (Eastern-doğu – railway station) ve Nyugati pu. (Western – batı – railway station) istasyonlarında duracaktır.

Budapeşte’de ;

Keleti Pu. yada Andrassy ut. 35′ te Demiryollarının ana satış yeri olan MAV ( Macar demir yollarından )’ dan bilgi ve bilet alınabilir.

Yada demiryolları için bilgiye şu linkten ulaşın

Macaristanda turistler için 3 ↔ 8 gün geçerli olabilen ve ülke içinde sınırsız yolculuk sağlayan biletleri bulabilirsiniz (bakın)( 1 ayda → 3 gün (85 €), 4 gün (100 €), 5 gün ( 125 €), 8 gün (175 €) / tam bilet-2. sınıf : 12 yaş altı ebeveyni ile  free .

 

Ülkemizden olan Avrupa demir yolu bağlantıları ve hatları

TCDD nin hergün karşılıklı düzenlediği İstanbul-Sofya (Bulgaristan) ekspress treni ; Sofya bağlantısı ile Bükreş’e gitmektedir (İstanbul – Bükreş : tam bilet 2. sınıf 37 €, 1. sınıf- 55 €).Bükreşten Budapeşte seçeneği de size kalır (Bükreşten → Romanya demiryolları yada Macaristan demiryolları ile Budapeşte’ye ulaşabilirsiniz).Halkalı kalkış : 22.40 / Sofya varış : 8.40 ↔ Sofya kalkış : 21.00 / Halkalı varış : 06.50

Bir seçenek de ; İstanbul-Belgrad bağlantısıdır!

Not : Sofya bağlantılı Budapeşte trenlerinde bağlantı problemi için; Yola çıkmadan TCDD görevlisine sorun!..Bazen sorunlar yaşanıyor imiş..

** Bu linkte de ; Bükreş – Avrupa trenleri hakkında tüm bilgiler…

 

Budapeşte Tren İstasyonları :

budapesttrenstation

 

► Tüm rakamsal veriler 2019 yılına günceldir!

 

Kentte 3 ana tren istasyonu bulunur.

Keleti Pu ( Doğu ) / Nyugati Pu ( Batı ) / Deli Pu ( Güney ) ..

4. istasyon olan ; Jozsefvaros Pu . ise iç hatlarda çalışır.

♦ Budapest Keleti pu (Budapest Eastern Railway Station)( Kerepesi út 2/6, District VIII, 1087 Budapest, Hungary – Baross square, Phone: +36 1 313 6835 ) : Şehir merkezinden bus 5-7-7E-8E-79 -11-112, Tram 24-28 yada metro (subway) line M.2 (kırmızı hat) ile buraya ulaşabilirsiniz.

Bu istasyon Uluslar arası hatlar tarafından kullanılır.

♦ Nyugati pu için (Budapeşte 6. district – Nyugati square) : (Mavi hat) – Metro.3 yada tram no. 4 – 6′ yı, Bus : 6-9-914 hatlarını kullanın.

Bu istasyon iç hatlara yolcu taşıyan trenlerin de kalktığı duraktır.

Budapeşte iç hat tren güzergahındaki  : Amicus, Aquıncum, Caliudopolis, Corona, Partıum, Gerecse, Baia Mare ‘ e giden expres trenler Nyugati Pu’dan kalkarlar.

♦ Déli pu için (güney istasyon)( Budapeşte 1. district -Krisztina krt. 37) : Buraya şehir merkezinden metro 2, tram : 17-19-56-59, Bus : 21-39-102 ile ulaşılır..

Aksi belirtilmedikçe Avrupadan gelen tüm trenler Keleti pu station (Kaleti Palyaudvar) a gelmektedir.

 

Bazı Uluslar Arası Trenler ;

+ Berlin : 11 ¾ saat, günde iki seferle – doğrudan EC trenleri (Břeclav de değişim)

+ Münih : 7 ½ saat, dört gündüz seferle -Railjet trenler- ve bir gece treni ile -Wiener Walzer- Bu trenler Salzburg ve Linz’de durur. Almanya tren web

+ Viyana : 2 ¾ saat , her iki saatte bir seferle ; Viyana’dan Wien-Meidling istasyonundan kalkar. Viyana yanı sıra Avusturya’daki diğer şehirlerden de ulaşım mümkün.Viyana tek yön bilet fiyatı € 20 dan başlar.

+ Prague : 7 saat, doğrudan 3 seferle EC treni , Břeclav değişimli night train.. tek yön bilet fiyatı € 20-25 dan başlar. Prag için tren web

+ Bratislava : 2 ¾ saat, altı seferli EC trenleri..

+ Varşova : 10 ½ saat , günlük dört seferle ..

+ Venedik : 13 ½ saat, Slovenya üzerinden – Euronight tren. Tren bilgisi – web

** Tren Danışma : tel. 461 55 00 ( ing. )( web ) / Merkez bilet büro : Andrassy Ut 35 – tel. 322 80 82

 

MACAR DEMİR YOLLARI ( MAV – START ) – Online Bilet satış Bilgi hattı

 

► Otobüs ulaşımı :

Budapeştede bulunan Nepliget (Üllöi ut 131)(Metro 3 ile buraya gelin )(yada Népstadion – metro 2 ile ulaşabilirsiniz) : Bu istasyon uluslar arası otobüs seferlerinin yapıldığı yerdir.

Yerel otobüsler için istasyonlar ; Nepliget (Batı Macaristana), Stadionok (Doğu Macaristana), Arpad köprüsü (Kuzey Macaristana) yolcu taşıyan garlardır…

Nepstadion terminaline –> Metro 2 ile

** Arpad Köprü terminaline –> Metro 3 hattı ile ulaşılır.

Uluslar arası otobusler konforludur.

Yurt içi & dışı bağlantılı otobüs için (Volanbusz)(The Orange Ways company) : iç hatlar için 5 istasyonu mevcut.

** FlixBus → tek yön –  6 € dan itibaren..

 

► Gemi Ulaşımı :

Nisan – ekim arası yaz ayında ; Tuna nehrinden Budapeşte – Viyana arasında (Bratislava üzerinden) Hydrofoil water bus (deniz otobüsü) seferleri yapılır.Yine bu teknelerle <Vigado ter’den > Esztergom ve Visegrad’ a da ulaşabilirsiniz .

Uluslararası hydrofoils – deniz otobüs kalkış (bilet satış) limanı – noktası : Chain Bridge (Lánc-híd) köprüsü ile Freedom Bridge (Szabadság-híd) köprüsü arasında Tuna nehri kıyısında bulunur.

Orta Avrupa & Avrupa Nehir taşımacılığı

ortavrnehirulas

Uluslararası tekneler Belgrad rakpart’tan kalkar (iki köprü arasında, Tunaya paralel cadde).

Denizyolu Şirketleri ( link.1→  Detay ) – ( link.2 )

 

► Otomobil ulaşımı Kara yolu ve otabanlar :

Hava alanı kentin güney doğusunda, E 60 highway – kara yolu üzerinde bulunur.Şehir merkezine otomobil ile ulaşım bu yol ile olacaktır.

E 75 kara yoluda alternatif olarak, terminal güneyinden geçer.

Budapeşte park açısından sorunludur.Otoyollar – M – , Uluslar arası yollar – E – harfi ile gösterilir.Hız sınırı 120 km.dir.budapeşte dışına çıkan 7 anayol vardır..

mo-budapest_mway

main motorways

 

Otoyollar – web/tıklayın

M1 ; Budapeşteden Hegyeshalom sınır kapısına kadar uzanır. Yol burada avusturya otoyolu ile birleşir.

M3 ; Budapeşteyi Polgar’a bağlar.Bu yolda Slavakya ağı ile birleşir.

M5 ; Budapeşteden Kecskemet’e kadar uzanır.il sınırları dışında trafik kontrolü vardır. Arka kemerler bağlanmalı , farlar yakkılmalıdır.Yerleşim alanlarındaki hız sınırı 50 km.dir.

Otoyollar araç ağırlığına göre 4 kategoride ücretlendirilir.3,5 tonaj dan hafif araçlar için haftalık otoyol taşıt pulu : 3000 HUF tur.

Otoyollardan geçerken taşıt pulu almalısınız ( cezası : 380 € ) .

Trafik için not : Kurallar ağır – hız sınırına dikkat ! – Alkol toleransı yok ! – sıfır kan seviyeli alkol – arka yolcular dahil tüm yolcularda emniyet kiliti…zorunlu

Hız limitleri : otoyol : 130 , ş.arası – kara yolları – açık alanlar : 90 , meskun alanlar : 50 km / h

Acil Yol Yardım tel : 188

 

Budapeşte – Prag -Viyana ulaşımında faydalı linkler :

link.1link.2 link.3link.4

 

** Sonraki sayfada ; toplu taşımaya devam…

 
 
 
 

Önceki SayfaSonraki Sayfa

– Budapeşte ; Ana Klasöre dön –

 
 
 
 

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir