Amsterdam (Parklar-Alışveriş-Aktiviteler)

 
 
 

AMSTERDAM’ a ÖZEL

 
 

Tahta Pabuçlar : genelde meydan ve mağazalarda hediyelik eşya olarak pazarlansada, günümüzde işlevi için pabuçları kullananlarda var ( giyilmekte ). Ağaç cinsi, söğüt yada kavak..Su kenarı ve nehir diplerinde yetişen bu ağaçlar, yaklaşık ağaç başına günlük 1 ton su çekerek su seviyesinin kontrolünde rol alırlar.Ağaç yaş iken oyulmakta ve sonra kurumaya bırakılmaktadır.Genellikle ayak ölçüsünün iki numara üstü alınır.Ve ayağa tam oturmamalıdır. Özel günlerde renkli olanlar giyilir. Çiftçi ve işçiler hala tahta pabuç giymektedirler.

 

Çiçek tarlaları / Keukenhof : Nisan ayı ortası ve mayıs sonuna kadar Amsterdam çiçek kenti görünümündedir (21 mart-19 mayıs 2019).

Bu aylarda hava alanı – Leiden için özel otobüsler kalkar (Amsterdam kartı geçmez!).

Amsterdam “Leidseplen/museumplein” den › 197 numaralı otabüs ile Schiphole (alan otobüs terminaline), oradan da özel otobüsler ile-Keukenhof Express (bus 858)(Schiphol-Merkez / Plaza NS – Keukenhof Lisse) –  Keukenhofa gelirsiniz (mart-mayıs ayları arası).Yol yaklaşık 40 dk. sürer.İşletmeci Arriva olunca GVB günlük biletler burada geçmeyecektir!.OV ChipCard geçerli olup; çift yön 10 € bedel tahsil edilecektir.En iyisi COMBİ bilet almaktır.Ulaşım içinde parka giriş bedeli de ödenmiş olur.Yalnız park girişi › Tam : 17 € , 4-17 yaş : 8 € (otopark-6 €) dur.Grup indirimi ve seçenekli biletlerde vardır (inceleyin).

 

¦ Kombi bilet (ulaşım park girişi) › Amsterdam merkez (tam : 30 €), Schiphol veya Leiden : 25 €’ dur..4-17 yaş: her yer için 13.5 € tutar.

¦ 2019 yılında bura ulaşımına 2 otobüs hattı daha eklenmiştir..Amsterdam RAI’den Bus ? 852 (35 dk.), Hoofddorp’tan Bus ? 859 (25 dk.) …

¦ Buraya kendi imkanınız ile ; Amsterdam’dan “Amsterdam & Region Day Ticket” biletinizle de gelebilirsiniz (ancak park giriş ücreti vereceksiniz)

Amsterdam merkezden (100 €), havaalanından 60 € taxi bedeli ile de buraya ulaşım mümkün..

¦ Tren seçeneği vardır ama, çok avantaj sağlamaz!..

 

2019 yılı için tüm detaylar & Bilet ve gerekli yönlendirmeler ›  burada!..

Yine buradan onlin bilet ve seçeneklere bakın..

 

> Buradan Amsterdam’ dan doğrudan yolculuk ile giriş dahil, 5 saat süreli rehperli turlara katılın – Tam bilet : 35 € (Merkez tren garından “Buikslotermeer” yönüne giden ücretsiz feribota (Feryy 901-907 “central station – Veer Buiksloterweg” hattı) binin ve istasyon karşısındaki – A’DAM Lookout – kalkışlı otobüslere binin).. Araç haraket saatleri › 09:00, 09:30, 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30, 14:00 ve 14:30

** A’Dam Lookout › Amsterdam liman bölgesinde panaromik gözlem alanına sahip yüksek bir yapı)

 

Bu alan Harlem ve Leiden yakınlarındaki kıyı bölgesidir. 32 hektarlık dünyaca ünlü çiçek bahçesidir.Milyonlarca çiçek < 7 milyon soğan > açık alanlarda ,kapalı alan ve serada sergilenir.1949 da kurulmuştur.

* Detay için / tıklayın

* Ulaşım & yol / tıklayın

Gezi tarihi : Her yıl mart sonu / mayıs  sonu – yaklaşık 2 aylık açık. Saat 08.00 / 19.30 arası açık – son bilet 18.00.

 

Hollanda peynirleri : Dünya çapında ünlüdürler.Küçük kırmızı ve sarı Edam Peynirleri ile yuvarlak Gouda ‘ lar en bilinenleridir.Peynir üretimi geleneksel eski yöntemle devam etmektedir. 30 km. kuzeyde yer alan , Alkmaar tren ve otobüsle ulaşılan peynir kasabasıdır.Yazın , Cuma sabahları peynir pazarıdır. Waaggebouw , peynirlerin sıra sıra sergilendiği alandır. burada bir de peynir müzesi vardır.

 

Antikalar : Jordaan ‘ daki Elandsgracht ile Looiersgracht’ta da ucuz antika pazarları vardır. Nieuwmarkt ‘ ta yazın , pazar günleri Antiekmarkt = antika pazarı kurulmaktadır.Hollanda antika açısından zengindir.Kaliteli antika mağazaları ; Nieuwe Spiegalstraat civarında , Rijksmuseum yanındaki sokaklarda ve Rokin civarında bulunur..

 

Kitap pazarı : Begijnhof girişinde yer alan Spui ‘ de Cuma günleri Boekenmarkt = kitap pazarı kurulur.Değişik dilerde pek çok kitap bulunur.

 

 

Negen Straatjes ( Dokuz küçük sokak ) : Herengracht ,Keizergracht ve Prinsengracht ‘ ı birbirine bağlayan cadde topluluğudur. İlginç mağaza ve tasarım giysi dükkanlarını burada bulabilirsiniz.

 

Delf ürünleri : Güneydoğuda bulunan Delf kentinin adını taşıyan seramik ürünlerdir.

 

Elmas işlemeciliği : Eski günlerini yaşamasa da elmas denince Amsterdamın yeri ayrıdır.

 

Jenever : Hollanda’ ya özgü alkollü bir içecektir.

 

Eğlence hayatı : Gecede 40 ı aşkın etkinlik vardır. Kent çapında konserler, tiyatrolar, opera – bale, pop ve rock müzik kentte düzenli olarak sergilenir. Museumplein, Leidseplein bu aktivitelerin merkezidir.

 
 

AMSTERDAM ‘ DAKİ PARKLAR

Amsterdam parklarla çevrili bir kenntir. Bu alanlar özellikle Nisan – Eylülde çok hareketlenir.Ancak kışın da hoş zaman geçirebilirsiniz..Kısaca parklara ( yeşil alanlara ) bakalım…

+ Amsterdamse Bos :

example2

Amsterdamın en büyük rekreasyon alanıdır. Deniz seviyesinin 4 m. altındadır.Yaklaşık 150 tür kuş ‘ a ev sahipliği yapar.. İçindeki gölde kano kiralayıp, yemek ihtiyacınızı, gereğinde havuzda yüzmeyi yapabilirsiniz.

 

+ Amstel Park :

example2

Güney batı yönünde bulunan park 1972 de yeniden düzenlenmiştir. Çocuklara idealdir. Mini tren, midilli atı ile dolaşmak, mini golf sahası vardır.

Metro 50 – 51 – Amstel station.

 

+ Vondelpark :

example2

Burası açık hava tiyatrosudur ( özellikle yazın ). Tiyaro – dans – kabere -gösteri – konser ne aklınıza gelirse.. 4 € karşılığ sandalye ile keyif sürebilirsiniz .. haftanın 5 günü yapılan konserler için bilgi ( tıklayın ).

Parkın kuzey kapısının dışında ‘Hollandsche Manege’ da bulabilirsiniz ( (Hollandaca binicilik okulu) . 1882 yılında kurulmuştur.

 

+ Beatrixpark :

example2

Güney Amsterdam RAI kongre merkezine yakındır. Hollanda kraliçesi adına ithaf edilmiştir. Çocuklu aileler için , sakin iyi bir mesire – eğlence alanıdır.

Metro : 50 – 51 – Amstel

 

+ Flevopark ;

example2

Güney doğuda yer alan bu parkta havuzlar, göletler ve mesire alanları vardır.

 

+ Frankendael :

example2

 

+ Oosterpark :

example2

Geniş alanı ile çim saha, evcil hayvanlar için barınaklar, su kuşlarını misafir eden göletler, bisiklet yolları..

 

+ Sarphatipark :

example2

Kapalı ve spor sahaları , göbekte bir çeşme anıt , restoran ve cafeler…

 

+ Westerpark :

example2

Park şehir merkezine yakın, Haarlemmerstraat sonunda yer alır.. İçinde bir gaz fabrikasını barındırır (Cultuurpark Westergasfabrie).Bazı yerleşimler park içinde cafe haline dönüştürülmüştür. Değişik sergi ve tiyatrolara ev sahipliği yapar.

 
 

AMSTERDAM DA ÜCRETSİZ OLAN BAZI AKTİVİTELER

 

** Bunlara ait deneyimim olmadı, internet bilgileridir !

Her şey Amsterdam’da para değildir.. Ücret içermeyen (free) bazı faliyetlerede katılabilirsiniz.. Bunlar :

* Carillon Concerts / Kilise çanlarıyla yapılan melodi & müzik ;

Kiliselerde belirli gün ve saatlerde halka açık klasik müzik dahil sunulan mini konserdir . Yaklaşık 1 sat sürer. Adresler ve saatler ;

Westerkerk (Prinsengracht 281) , Salı saat : 12 – 13 ;

Zuiderkerk (Zandstraat) Perşembe saat : 10 – 11 ;

Munttoren (Muntplein) , Cuma saat 12 – 13 ;

Oude Kerk (Oudekerksplein 23), Cumartesi saat : 6 – 17 ( * deneyimim olmadı ! )

 

* Free ferry / Ücretsiz Feribot :

Central istasyonu, kuzey Amsterdam’a bağlayan güzergahta bazen 24 saate kadar ( 15 dk. aralıklarla ) çalışan GVB deniz botudur. Bisiklette alırlar. Benim anladığım , yol uzak olmasa da ulaşım imkanı yetersizliği ? nedeni ile buraya servis sağlanmış vede hareketlilik gelmesi amaçlanmıştır ? Ben binmedim ve deneyimim yok ! yol 5 dk. dolayında imiş.

example2

example2

* Durak Central istasyon arkasında. Hatları ;

Centraal Station ve Buiksloterweg (Buiksloterwegferry) / Centraal Station ve NDSM-Werf (NDSM-Werf feribot)

 

* Ücretsiz Konserler :

Öğle Konserleri : Concertgebouw & Muziektheater ‘de ücretsiz olarak , saat 12:30 ( Haziran – Eylül tarihleri arasında ) her Çarşamba dünyaca ünlü orkestralar prova tarzında yaklaşık 30 dakikalık bir konser vermektedir.

Yer: Concertgebouwplein

Ayrıca : Salı günleri, saat 12:30 ‘da “Stopera’ topluluğunca gerçekleştirilen ücretsiz konserleri de dinleyin (Hollandalı Filarmoni Orkestrası ve Hollanda Opera Korosu) .

Yer: Amstel 1 (Waterlooplein ‘ e yakın )

 

* Rijksmuseum ‘ un bahçesinde yer alan heykellere ücretsiz bakarken , çay veya kahvenizi ( ücretli ) içebilirsiniz.

 

**  Sinema & Sanatevleri & Gösteriler

Kentte çok sayıda sinema mevcuttur. Munt meydan yakınında bulunan ” Pathe de Munt ” ve  ” Pathe Tuschınskı ve Arena stad yanındaki “Pathe Arena” en önemlileridir.

example2
* sinema pathe

Sanatevlerinde sanatsal filmleri de izleyebilme imkanı vardır (The movıes, Cınecenter, Film museum )

Özellikle Vondelpark ; açık hava gösteri ve sahnelerinin merkezidir.Yoğunlukla burada yaz aylarında, konserler, müzikal ve dans gösterileri akşam saatlerinin vaz geçilmezleridir.

 

Gazino ve kumarhaneler ; Bunların kontrolu devlet güvencesindedir. “Holland Casıno”  en tanınmışıdır.

Kraliyet tiyatrosu  / Rondleıdıngen Carre ; Oscar Carre tarafından 1800 lü yıllarda kurulmuştur.Tarihi, mimarisi ve ulusal & uluslar arası gösterileriyle ultra modern solanları olan Amstel nehri kenarındaki tiyatrodur .

 

Artıs Zoo / Hayvanat bahçesi, Tunfun – Çocuk oyun parkı 4000 m 2 lik alanda çocukların vazgeçilmez alanıdır.

 
 

ALIŞ VERİŞ ;

Amsterdamda her keseye hitap eden alışveriş mağaza ve pazarlarını bulmak mümkündür..

Albert Cuyp sokak pazarı bizim İstanbul eski salı pazarı benzeri bir alandır.Pazar hariç her gün saat 09- 18 arası açıktır. Gıda pazarı olarakta / meyve – sebze vs. bulunur. Şehrin güneyinde yer alır.

Waterloo meydan pazarı ( bit pazarı ) ; Buda her tür , yeni – kullanılmış , antika dahil akla gelebilecek pek çok ürünün pazarlandığı yerdir. Elektronikten tablolara, hediyelik eşyalara kadar ne ararsanız bulunur. Fiatlarıda çok uygun. Pazarlık payı var. Buraya MUTLAKA gidin. Hatta hediye almak isterseniz burayı önce görüp, sonra merkez dükkanlara gidin derim.

 

AVM ( alışveriş merkezleri ) ;

En ünlüleri  Magna Plaza (Mango) ve Bijenkorf‘ tur. İkisi de Dam meydanı yanında bir birine yakındırlar. Magna P. ; her keseye hitap eden, çok çeşit içeren AVM dir ( bizimkilere daha yakın ).

Ancak Bijenkorf dünya markalarının mağazasıdır. AVM 5 katlı olup  < restoran dahil >, daha çok lüks tüketim ürünlerinin pazar alanıdır (giyim kuşam). Oldukça pahalı bir AVM dir.

Ayrıca alışveriş denince ; ” Nieuwendijk ”  unutulmamalıdır. Pek çok ünlü markalar, restoran, telekominikasyon, giyim kuşam vs. cadde de sıralanmaktadır. Damrak str. paralelinde, Prins Hendrikkade ‘den başlar ve Dam meydanına kadar ulaşır.

example2

 

Bazı mağazalar ve cadde numaraları :

Bershka : 164 ,  Mc Donalds : 70 – 212 ,  Subway : 222 ,   İnternet City :76 ,  T mobile : 200 , Vodafone : 169 , Albert Heijn : 25 › 2013 yılı içindir

Museumplein’ de ; Van Baerlestraat’ i kesen (Vondelpark –  Filmmuseum’a yakın) ” pc-hooftstraat ” ( Pieter Cornelısz Hooftstraat ) önemli alışveriş alanlarındandır. Louis Vuitton, Cartier, Chanel ve Gucci gibi dünya markalarının yer aldığı  pahalı bir alışveriş imkanını sunar. ( Tramvay : 2  3  5  12 › Van Baerlestraat ).

example2
* Pc Hooftsraat

example2

 
 

Kalverstraat ;

Amsterdam’ ın meşhur sokağıdır. Öyküsü 600 yıl öncesine dayanır. 1600 ‘ lü yıllara kadar hayvan pazarı olarak bilinen sokak , sonrası günümüzdeki bilinen mağaza ve cafe & barların mekanı olmuştur. Dam meydanından ( Madame Tussauds arka köşesinden ) başlayıp , yaklaşık 750 m. lik mesafesiyle Munttoren (Muntplein) de sonlanır. Zara, Bershka, Levi’s, Steps, Nike, Diesel, Clarks, Sacha, Tango … gibi bilinen pek çok alışveriş mağazalarını ve Mc Donalds dahil diğer restoranları, takı – hediyelik eşya, optik vs. her tür ihtiyaç mağazalarını bulabilirsiniz.. Genelde mağazalar 09.00 / 18.30 arası açıktır.

Kalverstraat sanal tur ( tıklayın )

Kalverstraat nerede ne var ? ( tıklayın )

 
 
 
 

Amsterdam- Ana klasöre dön

 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir