Stuttgart Gezisi.1

 
 

STUTTGART’ ı  GEZİYORUZ.1

 

Stuttgart (Centrum) Gezi Haritası

Ulaşım Haritası

demomapsph

 

* Gezi Haritamızdaki Görülecek yerler :

1 – Main Railway Station(Hauptbahnhof), 2 – Playhouse(Schauspielhaus),  3 – Stuttgart State Theatres(Die Staatstheater Stuttgart), 4 – House of History(Haus der Gescichte), 5 – Stuttgart State Gallery(Staatgalerie Stuttgart), 6 – State Music Academy(Staatliche Hochshule für Musik), 7 – King Wilhelm’s Palace(Wilhelmspalais), 8 – State Parliament(Landtag Baden Würtemberg), 9 – House of Art(Kunstgebaude), 10 – Palace Square(Schlossplatz), 11 – New Palace(Neues Schloss), 12 – Württemberg State Museum in the Old Palace(Landesmusueum Württemberg im Alten Schloss), 13 – Karl Square(Karlsplatz), 14 – Stuttgart Market Hall(Markthalle), 15 – Old Orphanage(Altes Waisenhaus), 16 – Bean Quarter(Bohnenviertel), 17 – St. Leonard’s Church(Leonhardskirche), 18 – Gustav Siegle House(Gustav Siegle Haus), 19 – Hegel House, 2 – Eberhardstrasse, 21 – Tagblatt Tower(Tagblatt Turm), 22 – Calwer Passage(Calwer Straße), 23 – Market Place(Markplatz), 24 – Town Hall(Rathaus), 25 – Schulstrasse, 26 – Collegiate Church(Stifskirche), 27 – Musueum of Musical İnstrments in the Old Granary, 28 – Schiller Square(Schillerplatz), 29 – Old Chancellery(Alte Kanzlei), 30 – Stuttgart Muuseum of Art(Kunstmuseum Stuttgart), 31 – Königsbau, 32 – Königstrasse, 33 – Stuttgart University, 34 – Hoppenlau Cemetery(Hoppenlau Fredhof), 35 – Liederhalle Culture and Congress Centre, 36 – House of Commerce(Haus der Wirtschaft), 37 – Hospital Church(Hospitalkirche), 38 – Municipal Library(Standbibliothek am Maillander Platz), 39 – Stauffenberg Memorial Site( Stauffenberg Erinnerungsstatte), 40 – Theodor Heuss Strasse, 41 – Carl  Zeiss Planetarium, 42 – Linden Museum Stuttgart, 43 – Bibliorama Stuttgart Bible Museum, 44 – Burial Chapel on the  Württemberg(Grabkapelle auf dem Württemberg), 45 – Roman Lapidarium, 46 – TV Tower(Fernsehturm Stuttgart), 47 – Solitude Palace(Schloss Solitude), 48 – Stuttgart Musuem of Viniculture(Weinbaumuseum Stuttgart), 49- Johanneskirche (St John’s Church) ve Feuersee – Ateş Gölü, 50- Rotebühlkaserne (Rotebühlplatz)

 

Gezi planımız ne zaman olmalı?

stuttgartmainph

Kent’i gezmek gayet kolay ve kısa zamanlıdır.Eğer müze  vs. ile ilginiz fazla olmayıp, yalın olarak şehir merkezli gezi planlıyor isek 1.5 gün rahatlık ile yeterli olacaktır.Hava güzel ise sıklık ile merkezden uzak alanlara yada merkeze yakın bölgelerde yer alan müzelere ( özellikle otomotiv) ulaşmak için toplu taşıma kullanımını tercih edebilir, merkezi gezi alanlarının turistik ziyaretlerini de yürüyerek yapabilirsiniz.

Mevsim olarak yazları (haziran – temmuz), ilk bahar ve sonbaharı tercih edebilirsiniz. Yada festival aylarını araştırarak plan yapabilirsiniz..

Kent ve yakın bölgelerdeki önemli şenlikler;

 • Frühlingsfest Spring Festival (Nisan ayı ortasından mayıs başı arasında Cannstatter Wasen-Bad Cannstatt bölgesinde).
 • Afrika African Festival ( Temmuz ayı 2. yarısı – Heslach District /bölgesinde)
 • Summer Festival of Cultures (Yaz festivali her yıl temmuz ayında, Marktplatz’da düzenlenmekte)
 • Flammende Sterne Fireworks Festival (Ağustos ayında Stuttgart’tan 20 dakika uzaklıktaki Ostfildern’de her yıl düzenlenen uluslararası bir havai fişek yarışmasıdır)
 • Weindorf Wine Festival (Şarap festivali  son 40 yıldır Ağustos’un sonlarında – Eylül ayının başında oluyor. Stuttgart’ın merkezinde gerçekleşir(Marktplatz, Schillerplatz ve Kirchstraße).
 • Ludwigsburg Pumpkin Festival (Ludwigsburg Kabak Festivali, Stuttgart’ın 15 dakika mesafeli kuzeyinde yer alan Ludwigsburg’da, Eylül başından Kasım başına kadar, Baroque Palace-Barok Sarayı’nda gerçekleşir. Her yıl farklı temalar oluşturmak için 400 binden fazla balkabağı kullanılır.Etkinlik boyunca, dev bir balkabağının oymacılığı ve kabak çorba ikramları ile festival şenliklidir).
 • Stuttgart Beer Festival (Stuttgart Bira Festivali, Bad Cannstatt’daki Cannstatter Wasen’de her yıl yaklaşık 14 ila 16 gün süre ile yapılır.Nisan ayının 2. yarısından mayıs ayının ilk yarısına kadar sarkar..Dünyanın en büyük Bahar bira festivalidir).
 • Elektronik ve Müzik Festivali : Aralık ayının son yarısında yapılan bir aktivitedir..
 • Cannstatter Volksfest ( Her yıl, Baden-Württemberg eyaletinin başkenti Stuttgart’a yapılan festival, yaklaşık dört milyon ziyaretçi çekiyor. İnsanlar, festival çadırlarıyla, renkli bir bit pazarı ve diğer birçok turistik aktivite ile  harika bir eğlence atmosferini yaşar.Festival, Eylül sonundan Ekim ayının başına kadar, Neckar Nehri kıyısındaki 37 hektarlık bir alan olan Cannstatter Wasen’de (Bad Cannstatt) kutlanıyor.Ve Avrupa’nın en büyük festivalidir (22 eylül 2017 – 08 ekim 2017)(detay)..

 

Kent aktiviteleri, kısaca; 

Kış tatillerinden hoşlananlar için ise kasım ayı 2.yarısından aralık ayı boyunca (sıklık ile 24 aralığa kadar) şehir merkezinde kurulan Yılbaşı (Noel) Pazarı, başlı başına şehri ziyaret etmeyi gerektiren bir cezbedici faktör olabilir. Kasım ayı sonunda, advent ile başlayıp Noel’e kadar uzanan süre, Hıristiyan alemi için önemli bir dönemdir. Noel’den dört hafta önce başlayan bu dönemde, önce en görkemli halleriyle Noel ağaçları süsler Avrupa meydanlarını, sonra el sanatlarının, yerel yiyecek ve içeceklerin sergilendiği Noel pazarları kurulur.

* Advent : Latince’de – varış / geliş anlamını içeriken; Hıristiyanlık’ta İsa’nın doğumunun beklendiği dönemdir. Katoliklik ve Protestanlıkta 30 Kasım’a en yakın pazar günü (27 Kasım ile 3 Aralık arası) başlayarak Noel arifesine kadar süren dört hafta olarak tanımlanır.

Baden Württemberg eyaletinin başkenti Stuttgart, baş şehir olmanın şanıyla görkemli ve oldukça geniş alana kurulu bir pazara ev sahipliği yapıyor. Şehrin en ünlü meydanlarında kurulu 290 stantlı Stuttgart Noel Pazarı, neredeyse tüm şehir merkezini kaplıyor ve böylece tüm ziyaretçilerine bayram havasını yaşatıyor (kasım son haftasından, aralık son haftasına kadar)(bilgi için)..

Yine ayni tarihlerde; Esslingen’de Ortaçağ ve Noel Pazarı kurulur. Geleneksel Ortaçağ kostümleri içerisinde zanaatkarlar kurulan stantlarda, yüzlerce yıl öncesi demir ustaları gibi körüğü ateşleyip, demir dövüyor. O dönemin kıyafetlerini giyen zanaatkarlar, sepetler örüp, gümüşlerini işliyor, keçeden şapkalar yapıp, cam sanatlarını sergiliyorlar. Dahası bunların hepsini Ortaçağda kullanılan araç ve gereçler yardımıyla yapıyorlar. Esslingen Ortaçağ Pazarı, uluslararası bir ünü olmasa da, Almanya içerisinde oldukça meşhur ve önemli sayıda ziyaretçi alıyor.

Kasım sonu ile Noel arasında Almanya’ya yolunuz düşerse rotanızı Esslingen’e çevirmeyi de unutmayın. 

Wintertraum Das Eismärchen – web bilgi : Wintertraum küçük çaplı bir kış masalı, bir nevi Stuttgart’ın kış eğlencesidir. Her sene Kasım ayının ortasından ocak ayına kadar, Stuttgart’ın en ünlü meydanı Schlossplatz yani saray meydanının bir köşesinde kurulur. Wintertraum kuruluyorsa kış yüzünü göstermeye başlamış ya da başlayacak demektir.

Ludwigsburg mutlaka ilk akla gelecek Stuttgart’a yakın yerlerdendir (16 km. kadar kuzeyde). Sadece Stuttgart’a yakın olması nedeniyle değil elbette, aynı zamanda kraliyetin Stuttgart’tan önceki rezidansı olması ve muhteşem barok yapısıyla, saray ve bahçeleriyle ünlü olmasından ötürü. Öyle ki barok şehri olarak bilinen Ludwigsburg her sene Eylül ayında rengarenk Venedik festivali ile sonbaharı, hatta Venedik’i Almanya’nın güney batı ucuna getiriyor. Karnaval havasını bir kenara bırakıp kışa gelecek olursak, bu barok şehrinin Noel pazarı da adına yakışır bir şekilde barok atmosferinde ve ışıklandırılmış melek kanatlarının altında geçiyor. Kasım sonu -aralık sonu yaklaşık 1 ay süreli “Ludwigsburg Barok Noel Pazarı” nı da kaçırmayın (web) (23 kasım-22 aralık 2017) (Stuttgart’tan : S4-5, RE, RB, ICE trenleri ile – Ludwigsburg).

 

Aralık ayının ilk haftası ; ChocolART – Çikolata Festivali / web :  Stuttgart’ın güneyinde, Tübingen’de yapılan bir şenlik. Ortaçağdan kalma mimarisi, daracık sokakları, içinden geçen Neckar nehri ve kanalları ile keyifli bir şehir.Festivalde eklenince Tübingen ziyareti şart olur.5-12 aralık 2017 -festival tarihi (Tübinger Marktplatz)..Yine Tübingen’de Noel pazarı unutulmamalı (15-17 aralık 2017).Kent ünlü bit pazarınada ev sahipliği yapar (Martini-Markt in Tübingen)(7-8 kasım 2017).

Birde Stuttgart’a 180 km uzakta ( güney batı) Rust şehri noel şenliğini hatırlatalım..Almanya’nın en büyük eğlence parkı Europapark da bu şenlikli dönemi boş bırakmayıp Noel zamanında kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Europapark özellikle kar sevenler ve çocuklu ziyaretçiler için kışın dikkate alınabilecek eğlenceli bir alternatif (25 kasım – 7 ocak 2017)(web).

Yakın bölgelerde başka noel pazarları nerede olmakta? 

+ Baden Baden Christkindelsmarkt (27 Kasım – 30 Aralık 2017)(Centrum/Kurhaus Kolonnaden)

+ Heidelberger Weihnachtsmarkt (27 Kasım – 22 Aralık 2017)( Weihnachtsmarkt / Kornmarkt / Karlsplatz) (bilgi için)

+ Märchenhafter Weihnachtsmarkt, Calw (30 Kasım – 3 aralık 2017)

+ Königlicher Weihnachtsmarkt, Burg Hohenzollern ( 27 – 29 Kasım & 04 – 06 Aralık 2015)(1-2-3 aralık/8-9-10 aralık 2017 – Kale )

 

VE STUTTGART’ ı GEZELİM.. 

Porsche, Mercedes-Benz, Bosch, Almanyanın global yazılım markası olan SAP gibi büyük markaların şirketlerine ev sahipliği yapmasından dolayı “Stuttgart” endüstriyel müzelerden oluşmaktadır.Turistik yönü çok ağır basmasa da kent, insana hoş vakit geçirtecek özelliktedir.Yakın bölgeleri ve günü birlik ulaşım imkanları ile doğa ve kültürel özellikleri, tipik Alman evleri ile çevre kentleri de alternatif olarak bize sunan konumdadır.

Biz haritamızdaki yerleşkelere göre kenti 5 farklı plan ile gezelim..

1- Ulaşım imkanları, kent merkezi konumu ve Stuttgart ile ilgili harita-belge-bilet vs. temini amaçlı Turist Danışma Ofisinin buraya yakın olması nedenleri ile; Merkez Tren Garı (Hauptbahnhof) ve yakın çevre gezisi ile başlayalım.

2- König str (Caddesinin) doğu yakası gezisi

3- König str (Caddesinin) batı yakası gezisi

4- Şehir merkezli yakın çevre gezisi ( + müzeler)

5- Şehir dışı – Çevre Gezileri

** 1-2-3 = Şehir merkezi, Stuttgart Mitte Gezi alanını, 4=Mitte bölgesinin kuzeydoğusu ve Neckar nehrini de içine alan “Bad Cannstatt” Gezi alanını, 5= günübirlik ulaşım imkanı olan kente yakın kasaba ve bölgeleri içine almaktadır. 

Kent için hem detaylı bilgi almak, harita vs dökümanları temin etmek ve gereğinde ulaşım bilet yada kartlarını almak için başlangıç noktamız “Merkez Tren Garı” – Hauptbahnhof (Hbf)(web) olacaktır (gezi haritamızda 1 numaralı alan)..

Stuttgart Tren Garı şehrin tam merkezinde bulunuyor. Stutgart’ ın en kalabalık alışveriş caddesi Koenisalle, tren garının karşısından başlıyor. 1900′ lü yılların başında yapılan bu bina tasarımıyla sonradan yapılan binaları etkilemiş gibi.Gar, Profesör Paul Bonatz tarafından tasarlanmıştır (1928). Bina yapımında o gün için yeni olan demir ve beton kullanılmıştır. Tren garının en güzel tarafı, dev Mercedes logusunun bulunduğu kulenin tepesinden izlenebilen muhteşem Stuttgart manzarası olacaktır.Saatli kulede ; Turmforum isimde açılmış demiryolları ile ilgili Sergi Platformu var..

‘Stuttgart 21’ projesiyle bağlantılı olarak manşetlere bir haber taşınmış!. Koruma altındaki eser listesinde bulunan ana garın yeraltına alınması planlanıyor?. Halkın yoğun protestolarına rağmen milyarlık proje yapım aşamasında?. imiş..

Alman demiryolları (Deutsche Bahn AG – web ) dünyanın en gelişmiş teknolojilerine sahiptir. Raylı sistem Almanya’daki tüm şehirlere yayılmış durumdadır. Alman demiryolları ekonomik, çok hızlı ve dakik bir şekilde bu şehirlere ulaşım sağlar. Tren garları genellikle şehir merkezlerindedir. Uzak ve yakın ulaşım tarifeleri bağlantılara ve aktarmalara uygun şekilde düzenlenmiştir. 200’ü aşan IC (intercity), ICE (İntercityexpres) ve EC (Eurocity) trenleri hemen hemen her saat Almanya’nın birçok şehrine ve Avrupa’nın önemli şehirlerine hızlı, dakik ve konforlu bir şekilde ulaşım sağlar. Her havaalanına raylı sistem bağlantısı vardır. Deutshe Bahn AG birçok farklı promosyon ve özellikle öğrencilere yönelik çeşitli indirim alternatifleri sunar.Gar günlük : saat 04.30 – 01.00 arası tren hizmetleri, saat 06.00-23.00 arası da alışveriş mağaza ve marketler için açıktır.Gar planı için – bakınız. Gardan ; Ulusal demiryolları- DPF,EC,IC,ICE,IRE uluslar arası ve Almanya iç hatları, Bölgesel raylı hatları olan ; R1-2-3-4-5-7-8 ile kent içi yaygın ağı ile S Bahn(1-6) – U Bahn(5-6-7..) yolcu transportunda merkez garından hareket edeceklerdir.

Adres : Arnulf-Klett-Platz 2,  Stuttgart

Ulaşım: S-Bahn: S1-2-3-4-5-6 // Stadtbahn:  U5-6-7-9-11-14 // Straßenbahn/tramvay : Linie 15 // Bus/Otobüs: Hat: 40, 42, 43, 92, 826, 827

 

Garın önündeki “Arnulf-Klett-Platz” caddesinden doğu yönü ile yürüyerek, U Bahn- Staatsgalerie (U1-2-9-14) durağı yanıdaki “Carl-Zeiss Planetarium” – Gözlem evine ulaşırız (Willy-Brandt-Straße 25)(web)..objektif ve lens konusunda dünyanın en yetkin ismi olan Carl Zeiss‘ın adını ve mirasını taşıyan piramid yapılı bir gözlemevi (gezi haritası 41 numara).

planetarium-stuttgart

 

* Haritamızda 44 (Grabkapelle Württemberg – Şapel & Mozele) ve 48 (Weinbaumuseum Stuttgart – tarihi şarap evi) numaralı gösterilmiş alanlar Neckar nehir ve vadi kenarına kurulu alanlardır.Buraları yakınlığından dolayı, Mercedes müze ziyaretinde anlatacağız..

Merkez Tren garının bitiminde ve kuzey batı köşesinde bir kütüphane var..”Stadtbibliothek Stuttgart”- (Municipal Library)( 38 numaralı gezi alanı).Adres: Mailänder Platz 1, 70173 Stuttgart (U 5-6-7-12-15)(Stadtbibliothek)..Kentin en yeni halk kütüphanesidir.40 m. yükseklikteki yapı 2011 de açılmış..

stadtbibliothek_stuttgart

 

Gar’dan çıkıp ilk iş kentin ünlü caddesine ulaşmak olsun.Ve caddenin hemen başında,  yer alan Turist Danışma Bürosuna uğramak olsun..

 

Königstraße (Koenigstrasse) alışveriş caddesi ve Palace Square ;

konigstrase_palacasq_strph

Birçok kafe ve mağazanın bulunduğu araç trafiğine kapalı, 1.2 km uzunluktaki bu alışveriş caddesi, tren garından başlayıp tarihi yapıların da bulunduğu Palace Square ve ilerisine kadar uzanıyor.Stuttgart’ın en işlek alışveriş caddesi, Kral caddesi olarak da anılır.. Saray Meydanın etrafındaki tarihi yapılar; Eski Saray, Yeni Saray ve Stuttgart Sanat Müzesi gibi alanlar var (haritamızda 32 numaralı alan).

Akşamüstü çoğu semtteki meşhur caddelerde olduğu gibi buranın da atmosferi farklı olmakta. Caddeyi boylu boyunca yürüyün, ara sokakları gezin, masaları cadde üzerine konulmuş bir cafede oturup meşhur alman pastalarının tadına bakın.Meydanda ve cadde üzerinde  birçok sokak sanatçısı da bulunuyor. Bu caddenn başalangıcında ilk işimiz kent için Turist Danışma Ofisine uğramanız olsun.. S-U Bahn’ın pek çok hattının geçtiği Hauptbahnhof-Arnulf-Klett-Platz durağı karşısında “Königstraße 1A” adresinde geniş bir mekanda sizi bekliyor olacak..

str_turistinfodesk_ph1

Tüm bilgi ve dökümanları, ücretsiz şehir  ve ulaşım haritalarını, görevliden özel bilgi ve ulaşım bilet & kartlarını alabileceğiniz yer.. Oturma alanında soluklanıp bir şeyler karıştırıp, ücretsiz WiFi (bana göre mükemmel bir internet bağlantısı sağlamadı! ) imkanı ile hizmet alacağınız,isterseniz kente özel hediyeliklere bakıp alışveriş yapabileceğiniz bir merkez.

Caddenin merkez tren garına en yakın konumda kesen sokağı “Kronenstraße 4” numarada hobi market var (İDEE.)..İlgisi olanlara duyurulur, bol çeşit mevcut..

Ayrıca caddenin 7 numarasında; Stuttgart Katedrali (Domkirche St. Eberhard) ve 10 numarasında “Ützel-Brützel” <evet farklı isim ve sunumu ile> bir Türk Kebap’çısı var..

domkirche-st-eberhard

Hemen AVM’nin yan tarafındaki Warranga insanların iş çıkışı takıldıkları popüler mekanların başında geliyor (Schlossplatz meydanının hemen karşı tarafında, Kleiner Schloßplatz 13-15 numarada – web), eğer geceye devam etmek isterseniz Königstrasse’nin hemen yanında (batısında) yer alan  Theodor Heuss Strasse’deki barlar ve gece kulüpleriyle eğlencenin  merkezi olabilmekte.

Sadece şehrin değil, Almanya’nın da en uzun alışveriş caddelerinden birisi olan Königstraße yaya yolunun paralelinde uzanan Eberhardstrasse, Stiftstrasse, Calwer Strasse üzerinde de şık mağaza ve butiklere göz atabilirsiniz.

 

Palace Square  – Schlossplatz (Saray Meydanı):

palacasq_strmapsph44

konigstrase_palacasq_strph

schlossplatz_str_ph7

Ulaşım için;  U6, U7,  U12 ve U15 numaralı metro hatlarını kullanarak Schlossplatz durağında inebilirsiniz.Haritamızda; 10 numaralı alandır..

Kentin 4 önemli meydanı var. Schlossplatz, Schillerplatz, Karlsplatz, Marktplatz..

Meydanların en büyüğü, Barok stilinde inşa edilmiş olan Yeni Saray’ın, tam ortasında yer aldığı Saray Meydanı; Königstrasse’nin başladığı noktada bulunan ve şehrin en popüler buluşma noktasıdır.Sarayın, kraliyet dönemlerine özgü etkileyici bir atmosfer yarattığı bu bölge; Stuttgart şehir merkezinin tam orta noktasında yer almaktadır.Kentin en büyük meydanı olan bu alan uzun süre askeri amaçlı kullanıldıktan sonra, 1918 yılında halka açılmış.

Almanya İmparatorluğu içerisinde eski bir Alman devleti olan Württemberg’in başkenti Stuttgart’mış. Saray, Württemberg’in kralları tarafından kullanılmış.2. Dünya Savaşı sırasında saray yoğun bir bombalamaya maruz kalmış. 1958-1964 yılları arasında restorasyon yapılarak bugünkü halini almış. 1746 – 1806 yılları arasında yapılan Yeni Saray, günümüzde Baden- Wurttemberg Eyalet hükümetinin merkez ofisi olarak işlev görmekte ve Finans ve Eğitim Bakanlığı tarafından kullanılmaktadır.

Sarayın önünde Jubiläumssäule (Yıldönümü Anıtı) ve iki yanında da çeşmeler (Schloßplatzspringbrunnen)(Melek Çeşmesi) bulunuyor. 30 metre yüksekliğindeki kolonun üzerinde 5 metre boyunda Roma mitolojisinde barış, esenlik, anlaşma ve uyum tanrıçası Concordia’nın heykeli bulunuyor (1841). Anıtın yapılma nedeni Württemberg kralı William’ın hükümdarlığının 25. yılı şerefine yapılmış olması.

Meydan kentin en merkezi ve en canlı yerinde bulunur. Königstrasse’nin başladığı noktada bulunan Saray Meydanı şehrin en popüler buluşma noktasıdır.

schlossplatz_str9ph

 

Melek Çeşmesi üzerinde yer alan yedi adet melek, Württemberg’in yedi nehrini temsil etmektedir.

Schlossplatz’ın tam karşısında, Königstraße’nin  tam ortasında bulunan Königsbau Alışveriş Merkezi (Königsbau Passagen)(harita no. 31) hala şehrin en popüler AVM’si olup, içinde zevkinize uygun restoranlar da bulabileceğiniz mekandır (web) .  Alman elektronik devi Saturn , Deutsche Post ve çeşit çeşit giyim mağazaları da vardır.Hemen yanındaki cam yapılı binada; “Kunstmuseum Stuttgart-Museum of Art” yani Güzel Sanatlar müzesidir ( harita no.30).2005 yılında açılan Kunstmuseum Stuttgart, camdan küp şeklindeki binasıyla Stuttgart şehir merkezindeki en modern ve dikkat çeken yapılar arasında sayılıyor. Pazartesi hariç haftanın 6 günü saat 10-18 arası ziyaret edebileceğiniz müzenin 5.000 m²’lik sergi alanında Alman sanatının eşsiz örneklerini barındıran 15.000 parçalık bir koleksiyon sergileniyor. Gösterimi yapılan çalışmalar arasında Otto Dix, Willi Baumeister, Fritz Winter, Wolfgang Laib, Ben Willikens gibi sanatçıların eserleri bulunuyor (web)(müze ücretleri).

Ayrıca müzede; hediyelik eşya mağazası, kitap evi ve restoran yer almaktadır.

 

kunstmuseum-stuttgartph4

Sarayın sol tarafından yürüdüğünüzde saraya ait 600 yıllık bir bahçe ve göl göreceksiniz (Schlossgarten-Saray Bahçesi).

Meydanın doğu tarafında Yeni Saray (Neues Schloss – haritada no.11), güneye doğru kısmında sarayın sağ tarafında ise Eski Saray (Altes Schloss – Landesmuseum Württemberg – harita: no 12) yer alıyor.

Württemberg Dükü Charles Eugene tarafından 1746-1807 yılları arasında inşa ettirilen Neues Schloss (yeni saray-şato)(harita no.11), Ludwigsburg Sarayı ile birlikte dönüşümlü olarak kraliyet ikametgâhı olarak kullanılmış. Kent merkezindeki en görkemli bina olan barok stili sarayın bir kısmı günümüzde finans ve eğitim ile ilgili resmi kurumların ofislerini barındırıyor,sarau U şeklinde meydana hakim. 2. Dünya Savaşı’nda zarar görmesi nedeniyle 6 yıllık restorasyon çalışmasıyla günümüzdeki haline kavuşan tarihi yapıyı rehberli turlara katılarak ziyaret edebilirsiniz.

neues-schloss_str_ph0

 

Noel döneminde, kasım ayından ocak ayına kadar Yılbaşı Pazarı’na ev sahipliği yapan Saray Meydanı; eğlenceli gösterilere ve konserlere sahne olmaktadır.Bu pazarlar yöresel yiyecekleri ve meşhur Gluhwine’ı(sıcak şarap) tadabileceğiniz, değişik doğal taş ve gümüş takılar, el yapımı ahşap oyuncaklar ve ev aletleri ve daha birçok değişik ürün bulabileceğiniz oldukça keyifli vakit geçirebileceğiniz yerler. Biz önce Saray meydanının hemen yanıbaşındaki güney bölgesini gezelim, sonra kuzey doğu alanına döneriz..

schlossplatzsouth_maps

 

Yine meydanın ve sarayın güney sınırında, sarayı yan cepheden gören ve eski sarayın hemen karşısında ağaçlık bir meydan içinde “Karls Passage – Karlsplatz ” olarak isimlendirilmiş, küçük park alanı bulunur (içinde kurulan bir pazar olan Flohmarkt-karlsplatz/Flea Market-webbarındırır- haritada 13 numaralı alan)(Cumartesi günleri saat 08-16 arası açık olup, pek çok çeşit antika ve bit pazarı imkanını burada bulabilirsiniz)(alan mola yeridir, güzel Alman pastası ve içecek ile dinlenmeye uygundur)..

Flea market alanından;

Markthalle’nin hemen yanındaki bu meydan, ismini Württemberg dükü Karl Eugen’in 1793 yılındaki ölümünden sonra almış. Meydanda 1. Kayser Wilhelm’in (Kaiser Wilhelm I) at üzerinde heykeli bulunuyor.Kayzer Wilhelm, 1797-1888 yılları arasında yaşamış. 1861’den ölümüne kadar Prusya kralı; 1871’den ölümüne kadar ise ilk Alman İmparatoru olmuştur.

flohmarkt-karlsplatz

Karlsplatz’ın hemen bitişiğindeki yapı (harita no.15) 1705 yapımlı Old Orphanage “Altes Waisenhaus” binasına aittir.Öncesi süvari kışlası, takibinde yetimhane , 1920 lerde devlet okulu, günümüzde İFA-“Dış İlişkiler Enstitüsü” olarak hizmet veren asimetrik dörtgen yapılı binada ayni zamanda cafe restoran ve dükkanlar vardır. Amedeus restorant burada yer alır – web  (Charlottenpl. 17).

altes-waisenhausstrph

Schlossplatz’ın karşısında sokaktan (Schillerpl)  devam ettiğinizde Schillerplatz’a (Schiller Meydanı – harita no.28) gelmiş olacaksınız.Meydan  tarihi yapılara ve ortasında yer alan atlı heykele ev sahipliği yapmaktadır < Stiftskirche – Collegiate Kilisesi, Fruchtkasten binası, Prinzenbau – Baden Württemberg Adalet Bakanlığı, Alte Kanzlei – Eski Başbakanlık ve Altes Schloss – Eski Şato > Danimarkalı heykeltıraş Bertel Thorwaldsen tarafından yapılmış meydan ortasındaki heykel ; Alman şairi, filozof ve tiyatro yazarı olan Friedrich Schiller‘e aittir (1839). Bu meydan haftanın 3 günü < salı, perşembe ve cumartesi > pazar alanıdır (çiçek & sebze meyve). Ağustos ayı sonlarında  Stuttgart Wine – şarap festivaline, kasım sonu ve aralık ayı boyunca da “Noel pazarına – Christmas Market” ev sahipliği yapar..

Meydanın solunda kalan tarihi yapı “Altes Schloss” olarak bilinen eski saraydır. Etrafı hendeklerle çevrilerek savunma amaçlı kullanılmış  bu saray (harita no.12) yada kalenin geçmişi 10. yüzyıla kadar uzanıyor. Württemberg kontunun ikametgâh olarak seçmesinin ardından, kent merkezinde yer alan tarihi yapı genişletilerek saray olarak kullanılmaya başlanmış. Sarayın bir bölümü günümüzde Württemberg dönemini anlatan eserlerin sergilendiği Landesmuseum Württemberg Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor (web)(tam bilet : 13 €  – buradan), avlusunda bulunan kilise halen ibadete açık tutuluyor.

** Meydandaki atlı heykel Württemberg dük’ü “Eberhard im Bart” – Barbatus’ a ait (1445-1496)..

 

Eski saray Altes Schloss ayni zamanda Nazizme karşı mücadele eden Berthold ve Claus von Stauffenberg kardeşlere adanmış Sergi & müze olan “Stauffenberg memorial-Erinnerungsstaette” ye ev sahipliği yapar (web)(harita no.39).

altes-schloss-stuttgart
(Altes Schloss-Landesmuseum )

altes-schloss-landesmuseum_strph6

 

Eski kent merkezindeki bu meydanın çevresinde geçmişi 10 yy a dayanan iki kuleli  Collegiate Church – Stiftkircheweb) protestan kilisesi bulunur (harita no.26).

 

1175 yapımlı kilise 2. dünya savaşında hasar görmüş, yenileme çalışmaları 2000 li yıllarda tamamlanmıştır.

schillerplatzstrphw-6

Stuttgart’ın bir amblemi sayılabilecek kilise Temmuz/Ağustos aylarında Uluslararası etkinlikler dahil, popüler konserlerin yapıldığı bir yerdir.

Prinzenbau meydandaki Schiller heykelinin arka cephesinde kalan 3 katlı bina olup, günümüzde Baden-Württemberg Adalet Bakanlığı binası olarak kullanılmaktadır.Taş zemin üzerine oturtulmuş ve kentin en eski gotik taş yapısı ilginç bina da “Fruchtkasten” dir.Günümüzde Landesmuseums Württemberg müzesine bağlı müzik evi olarak hizmet vermekte (harita no.27)..

Meydanın son yapısı, Alte Kanzlei – Old Chancellery’dir (harita no.29).1500 lü yıllardan kalan eski bir kütüphane günümüzde lüks bir restorandır (web).

alte-kanzlei_strph3

 

Meydandan kareler…

 

Geziye devam…Karlsplatz’ın sağındaki Münzstraße sokağından ilerlediğinizde Marktplatz’ a ulaşılır (harita no.23).

marktplatzstr_phmaps4

Schillerplatz’tan ilerlediğinizde sol çaprazda Markthalle adındaki sebze-meyve halini yer alıyor. 100 yıllık bir geçmişi olan Art Nouveau tarzı bir binada yer alan mekanın önünden geçeriz (harita no.14).

markthalle_stuttgart_footph

Mimar Martin Elsässer tarafından planlanan yeni sanat stilinde inşa edilmiş, kapalı bir pazar alanı olan Markthalle şehrin merkezinde 1914’den beri açık. Bir çok giriş ve çıkış kapısı var (web).6800 m² zemin üzerindeki alanın giriş katı market, üst katı hediyelikten tutunda, 3 adet restoran ve mağazaya kadar çeşidi barındırır.Hafta içi : saat 07.3-18.300, cumartesi : saat 07.00-17.00 arası açık , pazar günleri kapalıdır.

Bitişikteki belediye binasının (Rathaus) bulunduğu alan , Marktplatz – Market Place  (harita no.23).

Belediye Binası (Rathaus – Town Hall) 1304 yılında inşa edilmiş (harita no.24). 2. Dünya Savaşı’ndaki bombalama nedeniyle yıkılan bina tekrar inşa edilmiş. Meydanda salı, perşembe ve cumartesileri saat 07-13 arası renkli bir pazar kurulmakta..

Belediye binasının hemen batısında,    Marktplatz’ı Königstraße’ye bağlayan  1953 yapımlı ilk yaya yolu olan sokağa giriniz (Schulstraße – harita no. 25)..Giyim kuşamdan aksesuarlara, cafe restoranlara kadar her şey var..

Belediye binasından çıkarak hemen doğumuzda kalan “Hauptstätter Str” ana caddesine çıkıp, güney yönüyle bir kaç yüz metre yürüyelim..Caddenin solunda bir kilise çıkar karşımıza; St Leonard’s Church (Leonhardskirche)(harita no. 17). Hemen yanındaki sütunlar üzerine kubbemsi yapısı ile oturtulmuş yapı da; Gustav Siegle Haus‘tur (hatita no.18)..Stuttgart’ın en geleneksel etkinlikler ve kültürel yerlerden biridir. Sanayici Gustav Siegle varisleri tarafından kurulmuştur (1912).

st-leonards-church_strph

Bu alanın hemen karşı tarafında Filozof-müzisyen Georg Wilhelm Friedrich Hegel’in doğduğu (1770)eve ait müze evi Hegel Hause <harita no.19 – Eberhardstraße 53 > ve bu binanında üzerinde bulunduğu 14. yy dan kalma geniş cadde “Eberhardstraße” (harita no.20) bu bölgenin son gezi alanıdır.. Cadde otel,restoran ve mağazalar içermekte..

tagblatt-turm_strph

Cadde üzerinde Almanya’nın 1920’lerden kalma 61 m. lik ilk yüksek yapısı – Tagblatt-Turm -yer alır ( harita no. 21)(Eberhardstraße 61).

Böylece, Schlossplatz – Saray meydanı’nın güney kısım gezisi tamamlanmış oldu, sonraki sayfada Saray meydanı kuzey doğu alanı ve kentin diğer bölgeleri ile geziye devam edeceğiz..

 
 
 

Önceki Sayfa – Sonraki Sayfa

Stuttgart & Yakın Bölgeler : Ana Klasöre dön

Almanya : Ana Klasöre dön

 
 
 
 
 

4 yorum

 1. Doktor Bey, cevabınız için teşekkürler. Yazı fonunun hem tipi hem de boyutu (+ hem de ikisinin kombinasyonu)
  gözü yoruyor ve “sitenin + sayfanın” çekiciliğini azaltıyor. Bir de sayfa icinde, bazı yerlerde yazı boyutu büyük bazı
  yerlerde ise küçük olmuş… gezmekguzel.com web sitesinden stuttgart bölümüne girerseniz, uygun bir yazı fonu
  ve boyutta gözü yormadan, okurken nörolojik akışkanlığın nasıl üst düzeylere çıkartıldığını görebilirsniz. Teşekkürler,
  iyi çalışmalar.

  • Sn Takipçi gezi dostu; Haftalar sonra bir boş anımda uyardığınız ilgili sayfa düzenlemesini ..e bildiğim teknik ile yapmaya çalıştım.Wordpress yazım tekniğine bir yere kadar müdahalem olabilmekte, seçenkleri çok değil..İlginçtir ki?, “Stuttgart” içerikli yazılarda yazı fontları karma karışık olmuş??..Neyse bu içeriklerdeki büyük-küçük font yazı farklılıkları büyük oranda değişti..Bu arada; yazı arka fon (Menü sayfaları) içeriklerinde de renk olarak değişime gittim..Tebdili mekanda ferahlık olur umudu ile… Kalın sağlıcakla..İlginize teşekkürler…Edi: K.Çulha

4 geri izleme / bildirim

 1. Stuttgart Gezi Notları.3 | Doktorun Gezi Rehberi
 2. Stuttgart – Ulaşım Bilgileri | Doktorun Gezi Rehberi
 3. Stuttgart – Gezi Notları.2 | Doktorun Gezi Rehberi
 4. Stuttgart Gezisi.2 – Doktorun Gezi Rehberi

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*