Amsterdam,Ulaşım-Toplu Taşıma Bilgileri.2

AMSTERDAM TURİST DANIŞMA ( İNFO )  

MERKEZLERİ

Hava alanından şehrin merkezine “Stationsplein” ( merkez tren istasyonu bölgesine ) geldik { ister tren, ister otobüs vs.. ile } ..İlk durak harita, bilgi ve bilet vs. temini için turist danışma ofisi olacak..

Amsterdam Central Train Station ;

example2
* merkez tren istasyonu / Amsterdam

Bu istasyon kent merkezine çok yakındır. Ünlü Dam meydanına   5 – 10 dk. yürüme mesafesindedir. Şehrin kuzey bölgesinde yer alır. Amsterdam için ; tren, tramvay, otobüs ve metro için başlangıç ve kesişme noktasıdır. Bu bölgede iken eğer hava alanında almadı iseniz, gerek kent için bilgi &  harita , toplu taşıma biletleri, müze kartları ve değişik atraksiyon bilgilerini hatta otel bilgilerini öğrenipbazılarını satın alabilirsiniz. Buradan Amsterdam çevre gezimiz için ( Volendam, Marken adası vs.. ) uygun ulaşım araçlarınıda örenebilirsiniz..

Bulunduğumuz yerde her tür bilgi için müracaat edeceğimiz 2 danışma merkez ofisleri mevcuttur.

İstasyondan çıkıp, onu arkanıza aldığınızda hemen 50 – 100 m. karşınızda iki ofis (GVB & VVVyan yana bulunmaktadır. İlki ;

*   GVB ( Gemeente vervoer bedrijf ) Ofisi’dir ; Bu belediye’ye ait bir nakliyat-taşımacılık (mahalli) işletmedir.

Toplu taşıma olarak GVB ; 15 tramvay hattı (tram), 11 adet gece olmak üzere toplam 43 otobüs  (bus) hattı , 7 feribot bağlantıları , 4 metro (subway) hattı  ile şehrin çok büyük bölümünde hizmettedir (2018 yılı verileridir).

Stationsplein üzerinde merkez tren garının karşısında yer alan bu ofisten tüm bilet ihtiyaçlarınızı, ücretsiz ve ücretli haritaları, aktiviteleri, cazip gezi imkanlarını öğrenipistediklerinizi satın alabilirsiniz.

Amsterdam – GVB bilet satış & danışma ofisleri

**  GVB Tickets & Info Stationsplein
( Central Station ) – tüm biletler – Hizmet : p.tesi -cuma saat 07 – 21 / hafta sonu & resmi tatillerde  saat 08-21

**  GVB Tickets & Info Bijlmer ArenA station:
tüm biletler – Hizmet : p.tesi – cuma  , saat 07 – 18 / hafta sonu : 10 – 18 (resmi tatillerde kapalı)

**  GVB Tickets & Info Zuid station:
tüm biletler – Hizmet : p.tesi – cuma , saat 07 – 1 8, hafta sonları : 10-18

**   GVB Servicedesk, Arlandaweg 100
( Sloterdijk istasyon yanı ) – tüm biletler – Hizmet : p.tesi – cuma , saat 08,30 – 16,30

** GVB Tickets & Info, Station Lelylaan
tüm biletler – Hizmet : 07:00 – 18:00, hafta sonları kapalı.

GVB müşteri hizmetleri Tel :  0900 8011 ( yerel arama içindir ) / h.içi : saat 08 – 19

Merkez tren garı,şehir merkezindeki  diğer ofisimiz de ; VVV Tourist İnformation’ dur.

Bu ofis de benzeri hizmetleri sunar. Ayrıca buradan Tren biletlerini ve daha geniş turistik bilgileri alırsınız..

VVV ofisleri ;

**  Central Station
1. kat , platform 2 B – Hizmet : h.içi  –  saat 08 – 20  / pazar  – 09 – 17 /  tel :   0551 25 25 ( yerel arama )

**  Stationsplein (istasyon önü )
Stationsplein 10 – Hizmet : tüm hafta  – saat :  09 – 17

**  Leidesplein
Leidseplein hoek Leidsestraat 1 – Hizmet : her gün , saat 09,15 – 17,00

**  Schipol Airport
Aankomstpassage Schiphol Plaza 40 – Schiphol – arrivals 2 –  Hizmet : her gün saat  07 – 22

**  Museumplein / Paulus Potterstraat

VVV info müşteri hizmetleri Tel : 0 4004040 (bölgesel arama) 

AMSTERDAM’DA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

( GENEL BİLGİLER )

Amsterdam’ı her yönü ile keşfetmek için en ideal gezi yöntemi, yürümek olacaktır. Kanallar çevresindeki sokaklar başta olmak üzere kentin merkezini rahatça yürüme ile gezebilirsiniz.

Ulaşımda yürüme seçeneği için görsel bir not aktarayım .. Amsterdam küçük bir alandır .. Rahatlıkla yürüme mesafesinde, gezilecek yerleri olan bir kenttir. 

Turistik amaçlı olacak gezimizde ; kuzeyde yer alan bir bölge ile ( mesela Dam meydanı ki şehir merkezidir) güneyde olan bir başka bölge (mesela Heineken exp.) arasında yürüme mesafesi yaklaşık 2-3 km. dolayındadır. Kaldı ki 2-3 km. dolayındaki çaplı bir gezi alanı, gereğinde rahatlık ile yürünebilir. Amsterdam’ın gezilecek yerlerinin oldukça önemli bir bölümü de zaten bu çember içinde kalmaktadır. Tabi bu konu fizik koşullarınıza , sosyal yapınıza (çocuklu-sağlık sorunlu-zaman kısıtlı vs) bağlı olacaktır.

example2
* Amsterdam – genel harita

++ Kent için güncel şehir içi ulaşım bilgi ve haritalarına buradan ulaşın.

ULAŞIM ARAÇLARI NELERDİR?

(ücretler 2018 e günceldir)

 • 1 )  Amsterdam’ da şehir içi ulaşımda en büyük yükü Tramvaylar almaktadır.

Kent merkezinin dışında kalan bölgelere gidecekseniz, tramvayı kullanabilirsiniz. Amsterdam Tren İstasyonu (Centraal) önündeki duraklardan Amsterdam’ın farklı noktalarına seferler düzenlenmektedir.Gece yarısına kadar hizmet veren tramvayların nereye gittikleri numaraları ve renk kodları sayesinde kolayca anlaşılabiliyor.

Şehri bir örümcek ağı gibi saran 15 adet hattı ile  yol güzergahında karşılıklı olarak çalışırlar (tramvay hatları sayı ve güzergahı yıllara göre değişiklik gösterir!)(Kent tramvay hat bilgisine buradan ulaşın)(2018)(1-26 numaralı Tramvay hat haritasını buradan indirin).

** Tram  no.  3 – 7 – 10  – 12 – 14  (5 adet tramvay) ; Central istasyona durak olarak bağlantılı değildir !

Hafta içi genelde seferler  05.30 sularında (hafta sonu biraz daha geç) başlar ve 7 gün boyunca saat  00.20 sularına kadar devam eder. Mesai zamanı öncesi ve iş dönüşü sonrası saatlerde sefer aralıkları genelde 5 dk.ile sınırlı iken, aradaki diğer zaman diliminde bu süre 10 dk. yı pek geçmez.Ön ve arka kapıların kullanılması beklenir (4 kapı var). Kesin kural olmamakla beraber ortadaki 2 kapıdan inilmesi de, binen yolculara öncelik tanıma olasılığını sunar.

Güzergahta duraklar genelde çapraz ve karşılıklıdır. Duraklarda ilgili hatta-line (Lijn) ait tren numaraları ve gideceği istikamet ile sonraki durak adlarını gösterir levha bilgileri  mevcuttur.Tramvay yolu özgün değildir. Bu yolları, diğer araçlar – otobüsler ve özel araçlarda kullanır. Ancak öncelik Tramvaylarındır ( yayalar dikkat ! ).

Zaten pek çoğu  Central istasyondan kalkıp, oraya varacağı için ;  Central station, pek çok hatta  son yada ilk durak olacaktır. Dolayısı ile çoğu tramvay hattında mutlaka Central istasyon gidişi / yada gelişi vardır.

Tramvaya bindiğinizde (varsa) biletinizi her kapı girişinde bulunan dijital okuyuculardan geçirip , stamp (onay)  edin. İlk kullanım zamanı böylece başlamış olacaktır.Yada araçtan bilet aldı iseniz , alım sonrası ayni makinalara bileti okutun. Magnetik olarak biletler ( kartlar ) kısa mesafeden temasla okunur.

İneceğiniz durağa gelmeden önce, iniş kapı kollarındaki  “duracak”  uyarı düğmesine basın. Güzergahın yönü, sonraki durak adı ve varsa durak bağlantılarının nerelere olacağı (connectıon) sürekli olarak sesli anonsla yapılmaktadır.

Tramvayla ulaşım kentin turistik amaçlı seyahatlerinde yeterli olacaktır. Biz 4 günlük gezimizde metro yada otobüse  binme ihtiyacını duymadık

 • 2 )   Otobüsler  yararlanabileceğiniz bir diğer toplu taşıma seçeneği olup,

tramvay ve metro seferlerinin sonlandığı gece yarısından sonra dış yerleşimler ile kent merkezi arasındaki bağlantıyı sağlıyor.Amsterdam ‘ da GVB işletmesine ait 43 (11’ i gece) otobüs hattı mevcuttur.

Ulaşımdaki konum ve hizmetlerine göre bu otobüsler farklılıklar gösterir.Genellikle de uzak bölge ulaşımında kullanılır.

Kısaca Kent otobüsleri :

a) Havaalanı otobüsleri  :

*  Schiphol Sternet / connexxion işletmesine ait Otobüsler ; Bu işletme otobüsleri sabahın erken saatlerinden başlayıp, gece geç saatlere kadar ve bazı hatlarıyla gece servisleriyle otobüs ulaşımını sağlarlar. Hava alanı  – Schiphol Plazadaki gelen ve giden (Arriva – Departur) yolcu terminal salonlarının önünden kalkışa  hazır olarak beklerler. Bus 397 (Amsterdam Airport Express) – Red Bus; Elandsgracht – Leidseplein ve Museumplein’e kadar gider (Central istasyona gitmez!)(tek yön bilet 5 €). Marnixstraat ve Schiphol Plaza arasında her gece saatte bir çalışan N97  gece otobüsleride mevcuttur..

Alandan ayrıca; 69 numaralı  otobüs servisi Schiphol Plaza ve Amsterdam Sloterdijk istasyonu arasında çalışır. Bu yolculuk yaklaşık 40 dakika sürer ve tek yön ücret 3 € dur.

*  Zuidtangent ekspres otobüs seferleri  ;

Bu otobüsler hava alanından çevredeki bölgelere rahat ve trafiğe girmeden hızlı bir ulaşım sağlarlar.  Bagaj alımları  , geniş iç hacmi ile konforlu ve rahat bir ulaşım için idealdirler. 2 hattı vardır ;

1-  Line / hat  300 :

Karşılıklı olarak ;  Haarlem, Vijfhuizen, Hoofddorp, Amsterdam Schiphol Havaalanı, Amstelveen, Ouderkerk, Amsterdam Zuidoost arasında çalışır. Seferler, saatte 6 kez ve geceleri de satte birdir.

2-  Line / hat  310 :

Karşılıklı olarak ; Nieuw Vennep, Hoofddorp, Amsterdam Schiphol Havaalanı, Amsterdam Buitenveldert  arasında çalışır. saatte en az  2 – 4 seferi vardır.

Interliner Bus ;

Zuidtangent express otobüslerine ek olarak , bunlarda / Sternet işletmesi otobüsleri olup ,  hızlı bir biçimde ulaşım sağlarlar. Arrivals Hall.2 ( gelen yolcu salon.2 ) , platform A 7 den harekete hazırdırlar..

Interliner 370 hatlı otobüs ;  Schiphol  H.alanı ve Amsterdam merkezi ( Leidesplen & Museumplein ) arasında çalışılar ( Alphen  – a/d Rijn, Leimuiden, Amsterdam Zuid arası ) . Central istasyona gitmezler. 5 euro bilet ücreti olup , 15 dk. lık periotlarla gece geç saatlere kadar çalışır ( 05.30 / 00.00 ) . Yolculuk yaklaşık 30 – 40 dk. dır. ( Geceleyin :  saatte bir sefer vardır ) ..  Ayrıca  Marnixstraat ‘ a gece otobüsü olan ( Niteliner N 97 ) ile de  , 5 euroya  ulaşabilirsiniz  , servisleri saat  00.00 / 06.00 arası ).

Diğer hava alanı otobüsleri ;

Merkez tren istasyonuna ait gece otobüsleri arasında 758 (Sloterdijk istasyonu), 753 (Osdorp), 754 (Amstelveen), 755 (Gein via Amstel ve Bijlmer-ArenA), 757 (Diemen üzerinden Bijlmermeer) ve 759 (IJburg) hatlı gece otobüsleri bulunmaktadır (5 €).

b) Bölgesel-Regional  Otobüsler

Conexxion toplu taşıma şirket otobüsleri hizmeti olarak  :  Flevoland, Gelderland bölgelerine yani  kuzey  Hollanda ‘ ya seferler düzenlemektedir.

**  Arriva Buses / Arriva otobüs işletmesi  :

Bu seferler Central istasyondan , Waterland bölgesine  ( Volendam , Edam ve Monnickendam ‘a ) yani Amsterdamın  20 km. lik mesafeindeki kuzey doğu balıkçı köy ve kasabalarına yolcu taşırlar.EBS bus (sarı), R-Net Bus (kırmızı) renkleri ile hizmet sunarlar.VVV ve EBS ofislerinden bilet alabilirsiniz.Yine , 24 saat GVB ile tüm bölgesel otobüslerde geçerli bilet olan “Amsterdam & Region Day Card” ı 13,5 € a alıp gezebilirsiniz. Broek in Waterland (bus no.312/314/315/316), Edam (110/312/314/316), Marken ve Monnickendam (315) ile Volendam (316) numaralı otobüsleri kullanın.

c) Amsterdam – GVB/Gündüz, Otobüs hatları (32 hat, 2018 yılı) :

Line 15 : Station Sloterdijk ↔ Station Zuid
• Line 18 : Centraal Station ↔ Slotervaart
• Line 21 : Centraal Station ↔ Geuzenveld
• Line 22 : Houthaven ↔ Muiderpoortstation
• Line 30 : Buikslotermeerplein ↔ Holysloot
• Line 31 : Buikslotermeerplein ↔ Zunderdorp
• Line 32 : Centraal Station ↔ Buikslotermeerplein
• Line 33 : Centraal Station ↔ Nieuwendam Noord
• Line 34 : Centraal Station ↔ Buikslotermeerplein
• Line 35 : Centraal Station ↔ Molenwijk
• Line 36 : Banne Buiksloot ↔ Station Sloterdijk
• Line 37 : Molenwijk ↔ Amstelstation
• Line 38 : Molenwijk ↔ Nieuwendam Amerbos
• Line 40 : Amstelstation ↔ Muiderpoortstation
• Line 41 : Gaasperplas ↔ Muiderpoortstation
• Line 44 : Station Bijlmer ArenA ↔ Diemen-Noord
• Line 45 : Station Bijlmer ArenA ↔ Holendrecht/AMC
• Line 47 : Station Bijlmer ArenA ↔ Holendrecht/AMC
• Line 48 : Borneo-eiland ↔ Station Sloterdijk
• Line 49 : Station Bijlmer ArenA ↔ Station Weesp
• Line 61 : Station Sloterdijk ↔ Slotervaart
• Line 62 : Station Lelylaan ↔ Amstelstation
• Line 63 : Station Lelylaan ↔ Osdorp De Aker
• Line 65 : KNSM-eiland ↔ Station Zuid
• Line 66 : Station Bijlmer ArenA ↔ IJburg
• Line 69 : Station Sloterdijk ↔ Schiphol
• Line 231 : Station Sloterdijk ↔ Abberdaan
• Line 240 : Amstelstation ↔ Science Park (Amsterdam)
• Line 245 : Molenwijk ↔ Schiphol Zuid
• Line 246 : Zeeburg ↔ Schiphol Zuid
• Line 247 : Bos en Lommerplein ↔ Station Lelylaan
• Line 249 : Duivendrecht ↔ Weesp

d) GVB – Gece otobüsleri ( Nacht-bussen / Night buses ) ;

* Hat güzergahı için ( hat numarasını değiştirerek) – buradan bakınız!

Gece otobüsleri (night bus)(N 700-799) ; Central istasyon ile “Rebmrandplein”  ve “Leidseplein” bölgeleri arasında gece yarısından sabah saat 07 _00 ye kadar çalışmaktadır.

Amsterdamda tramvay, otobüs ve metro hizmetleri saat  :  06:00 – 00:20  arasında hizmettedir. Gece yarısından sonra ise ; bu otobüsler devreye girerler. Ve   00.30  – 07.30 arasında çalışırlar. GVB nin 11 (12) hatlı gece otobüs servisi mevcuttur. 6 sı ; Leidseplein , geri kalan 5-6 hatta Rembrandpleine hareket ederler. Buralardan sonra Şehir dışı uzak bölgelere yolculukları devam edeceklerdir . Kalkış periotları 30 ‘ ar dakika da birdir. 12 hat aşağıdaki güzergahlara gider – Tekli bilet 4.5 € olup, 90 dk. sürelidir. GVB nin günlük biletleri sınırsız kullanım imkanı tanır. 1 saatlik GVB ulaşım bileti ve öğrenci bileti gece hattında  geçmez ( 12 gece biniş için toplu bilet/A 12-trips = 34 € – 2018 ) .

 • Gece ulaşım haritası – Buradan
 • Amsterdam Otobüs Haritası (genel)  – Buradan
 • 3 )   Metro (Subway) hızlı bir ulaşım aracı olmakla beraber,

Genel olarak şehir içi ulaşımda çok aktif rol almaz ; yer altı ve yer üstü (sneltram) güzergahında çalışan kombine bir sistemden ibarettir. Central istasyon ile Amstel  arasındaki 3 – 4 km. lik bölümü yer altında bulunmaktadır.Her şeye rağmen Centrum ile Amstel arasında yinede vazgeçilmez toplu taşıma aracıdır.Özellikle merkez istasyonundan (centrum) ;  Waterlooplein, Amstel station, Amsterdam RAI ve Bijlmer-Amsterdam Aren A stadiumu için ; Hızlı ve tek vasıta ile ulaşmak isterseniz metroyu tercih edin..

Kentin değişik bölgelerine ulaşım sağlayan 4 farklı hat bulunuyor (50-51-53-54).

53 – 54 numaralı hatlar  Diemen, Duivendrecht ve kentin güneydoğusunda kalan yerleşimlere ulaşım imkânı sağlıyor..; metro – treni   yer altı hızlı sistem konumundadır.

Bu hatlar üzerinde işleyen araçlara binmek için merkez tren garının dışında; Nieuwmarkt ve Waterlooplein duraklarını kullanabilirsiniz..

50 – 51 (Amstelveen) numaralı hat ise (yer üstü / hafif raylı sistem) konumundadır.  50 numaralı metro hariç (ki bu hat  güneydoğu-batı, kuzey-güney yönünde ulaşımını sağlar), 3  metro hattı da Centrum – Amstel arasını ortak yolda alırlar (buraya kadar ayni güzergahtalar).

Kısacası, Metro hatlarının tamamına yakını merkez istasyondan, şehrin güney doğusundaki ticaret bölge ve banliyölere ulaşım sağlar.Trenler  saat 06 – 00.20 arası çalışır.Metro bilgilerine buradan ulaşın..

example2
Amsterdam Metro Ağı
Amsterdam Metrosu
example2
Şehir merkezi metro ulaşımı

** Kent için tüm raylı sitem ( Tramvay – Metro ) Ulaşım haritasınıburadan” indirin (2018)..

** Kent için tüm toplu taşıma Ulaşım (Gezi) Haritasınıburadan indirin (2018)(Metro -Tramvay – Otobüs)

** Kent için alternatif ulaşım haritası (Buradan)

 

 • 4 )  Bisiklet ;

Amsterdamlılar için bir yaşam biçimidir. Kentte bisiklet kültürünün oturmuş olması nedeniyle bisikletlilere trafikte son derece saygı duyuluyor. Hatta havaalanı kent merkezi arasındaki başta olmak üzere Amsterdam genelinde sadece bisiklete binenlerin kullanabildikleri özel yollar yapılmış. Tüm şehri dolanan özel bisiklet yolları ile şehir daha eğlenceli hale gelebilir.Sokakların çoğu dar ve çıkmaz olunca bisikletle dolaşmak iyi bir seçenektir. Kask kullanım zorunluluğu yok ama siz yine de tedbirli olun. Yayalara ve özellikle tramvaylara dikkat. Genç yada yaşlı herkese önerilir..

Bu amaç için tercih edebileceğiniz tüm bisiklet kiralama firmaları Dam MeydanıAmsterdam CentraalLeidseplein gibi merkezi yerlerde faaliyet gösteriyor.

Tek günlük kiralama ücretleri 10 Euro civarında seyrederken, birkaç günlük kiralamalarda fiyat 8 Euro’ya kadar düşüyor. Talep olması durumunda ihtiyaç duyduğunuz veya çocuklara yönelik ekipmanlar bisiklete takılabiliyor. Amsterdam’da bisiklet kiralamanın en kolay yollarından bir tanesi, Donkey Republic’in mobil uygulamasını kullanmaktan geçiyor. Kiralama işlemini klasik yöntemlerle çözmek isterseniz Bike CityStarBikes RentalsMac BikeMike’s Bike Rental gibi firmalara başvurabilirsiniz.

Kiralarsanız mutlaka sigorta yaptırın ( hırsızlık !  + kaza ) – deteyları daha sonra..

AMSTERDAM’ DA  BİSİKLET  

Amsterdam’da bir yerden bire yere gitmenin en hızlı, en pratik ve en ucuz yolu bisiklet. Elbette kenti gezmenin tek yolu değil bu ama en avantajlısı…

İnişlerin ve çıkışların bulunmadığı, deniz seviyesinin bile altında kurulmuş olan Amsterdam’da bisiklete binmek büyük keyif. Şehir adeta bisikletliler için yaratılmış. Yollar dümdüz olduğundan, çok büyük enerji harcamak gerekmiyor. Bisiklet kullanırken rahat rahat etrafı seyredebiliyorsunuz. Bisikletlilere özel trafik ışıkları ve yollar var. Bisiklet yollarını, kenarlarındaki beyaz çizgilerden ve üzerindeki bisiklet sembollerinden rahatça ayırt edebiliyorsunuz.

Bir milyona yakın bisiklet olduğu tahmin edilmekte..

Amsterdam’da bisiklet kiralamak hiç de büyük bir mesele değil. Neredeyse adım başı bisiklet kiralama şirketine rastlıyorsunuz. Bisiklet kiraladıktan sonra şehri gezmek ve tanımak için iki alternatifiniz var. İlki bir euro karşılığında, kiralama şirketlerinde satılan tematik tur haritalarından birini alıp, zamanı özgürce kullanarak başınızın çaresine bakmak. Bu haritalar size bir rota çiziyor ve görmeniz gerekenler hakkında kısa bilgiler veriyor. Harita okumak konusunda iyi değilseniz, kanallar yüzünden bir örümcek ağını andıran kentin sokaklarında kaybolma ihtimali var.

İkinci alternatifiniz rehberli turlara katılmak. Bunları da bisiklet kiralayan şirketler düzenliyor. Fiyatları bisiklet kirası dahil 12-20 euro civarında. Dezavantajı belirli gün ve saatlerde, belirli bir zaman dilimi içinde yapılıyor olması. Tur grupları maksimum 12 kişiden oluşuyor. Rehberler İngilizce konuşuyor, ancak talebe göre Fransızca, Almanca, İspanyolca ve İtalyanca açıklamalar da yapılıyor. Amsterdam’da pazardaki satıcıdan taksiciye kadar herkes gayet iyi ve anlaşılır bir İngilizce konuşuyor. Rehberli turlar 2-3 saat kadar sürüyor. Toplam 8-10 kilometrelik bir tur. Kondisyonunuza göre 2-3 saat arasında sürüyor.

Bisikletinizi asla kilitlemeden bir yere bırakmayın. Bir iki saniye bile kaybolsanız, döndüğünüzde yerinde yeller esiyor olabilir. Amsterdam’da büyük bir çalıntı bisiklet piyasası var. Yılda 600 bin bisiklet çalınıyor.

Bisikletinizi mutlaka sokak lambası, bahçe çiti gibi sabit bir şeye kilitleyin. Mümkün olduğunca bisiklet parklarını kullanmaya çalışın.

Her zaman iki kilit kullanın. Biri arka tekerleğe, diğeri ön tekerleği gidona bağlayan parçaya.

Her zaman bisiklet yollarını kullanın. Tüm bisiklet yolları gidiş-geliş olduğundan sağdan gidin. Kaldırımlara, yürüyüş yollarına ve otoyola çıkmayın. Eğer bu saydıklarımızdan gitmek zorundaysanız, bisikletten inin.

Taksi, tramvay ve otobüslere yolun sağ tarafını bırakın. Aksi belirtilmediği takdirde sağdan yaklaşan tüm motorlu taşıtlara ve bisikletlere de yolun sağ tarafını bırakın. Aynı şey sizin için de geçerlidir. Siz de sağdan trafiğe girdiğinizde sizin solunuzdan akan trafik size yolun sağını bırakmalıdır.Merkez tren garının önüne veya Dam Meydanı’na bisiklet bırakmayın. Yasak olduğundan polis kaldırabilir.

İki kişilik olmadığı sürece bisikletinize asla başka biriyle birlikte binmeyin.

( kay : Hürriyet Gz )..

 • 5 )  Genelde Amsterdam’da taxi ihtiyacımız olmayacak gibi …

Onlarda çoğu mercedes markalı  ve kaptanları da sıklıkla Türk.. Amsterdam’da özellikle tramvay seferlerinin sonlandığı gece 00.15’den sonra taksi kullanımı daha da artıyor.

Merkez istasyonDam MeydanıRembrandtpleinLeidsepleinve Museumplein gibi popüler alanlarda çok sayıda taksi, duraklarında müşterilerini bekliyor. Kent genelinde kullanabileceğiniz taksi türleri de oldukça fazla.

 • 6 )  Ekonomik bir şehir içi ulaşım seçeneği arıyorsanız, Amsterdam için Hop On Hop Off turlarını tercih edebilirsiniz.

Üstelik 24 ve 48 saatlik indi-bindi turlar sadece otobüs, sadece tekne ve kombine bilet uygulamalarıyla sunuluyor. Kanallarda gerçekleştirilen günlük tekne turlarından ve karada ulaşımı sağlayan toplu taşıma araçlarından daha kapsamlı şekilde kenti gezmenize olanak veren Hop On Hop Off’un en büyük özelliği, istediğiniz yerde inip ziyaret etmeyi planladığınız yerleri gördükten sonra bir başka araçla yolculuğunuza devam edebilme olanağı tanıması.

İsterseniz otobüs’e alternatif Hop On Hop Off tekne turu seçeneği, kentin gelişiminde kilit rol oynamış tarihi kanalları keşfetmeyi oldukça kolay hale getiriyor. Normal kanal turu rotalarına göre daha geniş bir alanı dolaşan Hop On Hop Off tekne turları için geniş ve üstü açık araçlar kullanılıyor.Mevsime göre sabah saat 09 – 21 arası yolcu taşırlar ( kışın bu süre daha kısa ). Hareket saatleri mevsimsel farklılık gösterir. Yazın 30 dakika , kışın ve ölü mevsimde 1 saat aralıklarla çalışırlar. 3 ayrı rotada 14 ayrı durakta durup , tarihi ile birlikte Amsterdamı size sunarlar. Museumboot adlı kanal otobüsleri, yolcularını şehrin müze alanlarına taşırlar.

Yada iki seçenekli :  Kombo bilet sahibi iseniz tek bir ücret ödeyerek 1 otobüs ve 2 tekne turu rotasını bünyesinde barındıran oldukça kapsamlı bir geziye katılabilirsiniz.

** Hop On Hop Off Gezi haritası ( buradan )

** tur biletlerini otobüslerden ve teknelerden satın alabilirsiniz. Ancak, cazip indirimlerin sunulduğu online satış kanallarını tercih etmeniz kazancınız olacaktır!.Burada değişik kombinasyon seçenekleri de var!.. 20 – 40 € a kadar fiat seçenekli..

 • 7 )  Amsterdam Feribot :

Diğer taşıma sistemlerine ek, kentte 7 hatlı feribot sistemi de vardır..Hatlar (harita):

• Line Houthavenveer : NDSM ↔ Houthavens
• Line Distelwegveer : Distelweg ↔ Houthavens
• Line NDSM – Warfveer : NDSM ↔ Central Station
• Line Buiksloterwegveer : Buiksloterweg ↔ Central Station
• Line IJpleinveer : IJplein ↔ Central Station
• Line Oostveer : Zamenhofstraat ↔ Azartplein
• Line Nachtelijk Westveer : NDSM ↔ Houthavens ↔ Central Station

CANAL BUS  /  KANAL OTOBÜSLERİ

CANAL BUS / WEB SİTESİ ( tıklayın )

**   Tekne turuna  Stadhouderskade’den çıkılıyor.

Amsterdam Canal Cruises ( Heineken Experience  yanı  )
Stadhouderskade 78
1072 AE Amsterdam
+31 20 676 0302

Ücret : 15 – 90 € arası (tercihe göre) .. Buradan inceleyin.

Güzergah bigisi için – bakın.

 • Kanal gezileri için farklı bir işletmeyi de buradan inceleyin..
 • Kanal gezisi  + Atraksiyon (müze, restoran, gezi..)  seçenekleri –buradan

– Sayfa Başına Dön –

Önceki Sayfa Sonraki Sayfa

Amsterdam- Ana klasöre dön

2 geri izleme / bildirim

 1. Amsterdam,Ulaşım-Toplu Taşıma Bilgileri.1 – Doktorun Gezi Rehberi
 2. Amsterdam,Ulaşım-Toplu Taşıma Bilgileri.3 – Doktorun Gezi Rehberi

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*