Budapeşte,yakın bölgeler (Danube – Estergon,Visegrad,Szentendre)

BUDAPEŞTE , KENT MERKEZİ DIŞI GEZİLERİ

Bunlardan bir kaçı ( bu bölge gezisinde deneyimim olmamıştır!)..

4 – Macar Jeoloji enstitüsü  & müzesi ;

Adres- 1143 Budapest, Stefánia út 14.

6 – Kerepesi mezarlığı / Kerepes Cemetery (Kerepesi temeto) ;

Adres : – Fiumei Utca 16 – 20

7  – Józsefvárosi templom (church of Józsefváros) ;

Adres – Horvath Mihaly ter 7

12 –  Kőbányai Szent László Templom ;

Adres – Szent László tér, 1105 Budapest

 

16 – Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem ( BME ) ;

Adres – Müegyetem Rakpart 3

25 – Aquincum (Roman City of Aquincum)

Adres  – Szentendrei út 139, Budapest 1031 – Buda, Óuda, District 3, Website:

Ulaşım : Batthiány Square ( Metro 2 Subway station)’dan local train HÉV (suburban railway – H 5 )  ile Aquincum yada Kaszásdűlő  /  Bus No. 34, 106 (Árpád bridge ( hid )  pest bölgesinden, Záhony street ( Utca )( Aquincum )..Bus no . 134 Buda bölgesinde : Árpád bridge ( hid )  – Szentlélek square ( ter ) den  Záhony street( Utca )( Aquincum )

Roma kenti kalıntıları 19.yy sonlarında bulunmuştur.Kalıntılar arasında sokaklar, dükkan ve hamamlar ve evlerin dış hatları rahatlıkla görülmektedir.Burada bir amfitiyatro kalıntısıda vardır.

Bölgede görülecekler :

a ) Museum of Aquincum

Adres – 3 rd distr. Szentendrei str 139.

 

b ) Halk hamamı , Macellum ( eski Pazar alanı ) , Sütunlu avlu diğer yerlerdir..

Budapeştenin çevresi de görülmeye değer yerler bulunur.Buda merkezinin kuzeyinde İS 100 lerde kurulmuş olan Roma dönemine ait Aquincum kalıntı alanı görülmeye değerdir.Peştenin doğusunda ünlü Macarların yattığı Kerepesi mezarlığı vardır.

Kentin güneyinde yer alan Nagyteteny sarayı Ülkenin en güzel barok saraylarındandır.Buraya yakın alanda sosyalist dönem heykellerine ait Anıtlar parkını ( Szobor park ) görebilrsiniz.tüm alanalar toplu taşıma ile ulaşılabilir konumdadır..

 * Memento Park ( Szoborpark ) : Balatoni útca ve Szabadkai utca nın birleştiği köşede yer alır.HEV – SubUrban banliyö tren hattının ; Déli railway durağı üzerinden, Budatétény ist. gidin..Sonra bus no. 150 ile Memento Park durağında inin..Burası komünist döneme ait tarih ve heykelleri barındıran müze alanıdır.Web 

 

 

BUDAPEŞTE ÇEVRE GEZİLERİ 

Budapeştede günü birlik gezilecek kasaba ve köyler gezi için idealdir.Bu bölgeye toplu taşımadaki otobüsler ve trenler hem ucuz hemde güvenlidir.

Not : “Szentendre” gezi alanı haricinde diğer bölge gezi alanları için deneyimim olmadığından, bu bölgeler için bilgi paylaşımı internet kaynaklıdır!..

Bu bölge ulaşımı için kısa notlar ;

Otobüs bilgi / Tel  – 382 08 88 :

 • Uluslar arası otobüs terminali “ Nepliget ” ( Ülloi Ut 131 ) – Buraya metro 3 ile ulaşın..
 • Yurt içi otobüs terminalleri :
  + Nepliget / Batı Maceristan
  + Stadionok / Doğu Macaristan
  + Arpad köprüsü / Kuzey macaristana yolcu taşıyan terminalledir.
  Metro 2 ile Nepstadiona
  Metro  ilede arpad köprüsüne ulaşım mümkün..

Tren bilgi :

Banliyö trenleri :
HEV – Yer üstü demiryolu olup, pek çok banliyöyü bağlar.Kent merkezinden 30-40 km lik mesafeler giderler.Toplu taşıma biletleri bunlarda da geçer.ancak uzak mesafeler ek ücrete tabidir!Bilet trende de alınabilir.Bilgi.1 / Bilgi.2

En çok turistik amaçla kullanılan banliyö hatları ;

+ HEV – H 5 : Batthyány tér  – Bem rakpart – Árpád fejedelem útja – Szentlélek tér ( Szentendre ) ( Butapeşte kuzeyine )( Yol üzerinde Aquıncum )
* Bu trenin son istasyonu çoğu kez Békásmegyer‎ dir !( Aquincum ve Szentenrde den uzak )

+ HEV – H 8 & 9 : Gödöllő (Csömör) – Örs vezér tere ( Metro 2 ile gidersiniz ) arasında çalışır.Yol üstünde Mogyorod yakınında Hungororing Grand prix yarış pistinden geçmektedir.Gödöllo bir Barok kasabasıdır.

+ HEV – H 6 : Közvágóhíd – Ráckeve arasında çalışır..Rackeve şehir merkezine yakın olan duraktır..Bu yolculukl savoylu Prens eugene sarayına ulaşırsınız.

+ HEV – H 7 : Boráros tér  ile Csepel arasında çalışan 50 km lik en uzun hatlı trendir. Boráros tér  şehir merkezli olup kentin güney ucuna çalışan hattır.

Gemi bilgi – tel 484 40 13 :

Nisandan Ekim ayına kadar Tuna nehri üzerinden Budapeşte  – Viyana arası Bratislava üzerinden Hydrofoil / Deniz Otobüsü  işler.Bunlar yada gezi gemileriyle Esztergon ( Estergon )  ve  Visegrad’ aulaşmak mümkündür.Hareket : vigado ter( Peste tarafı – Hotel İntercontinental yakını – Vörösmarty ter, metro 1)

 

BUDAPEŞTE,  KUZEY BÖLGESİ( Danube bend ) ;

Tuna nehri üzerinde inci gibi dizilen ; tarihi , sanatı ve manzarası ile turistleri çeken , Budapeşte’nin dinlenme ve mesire alanlarından 3 kasaba vardır.

Esztergon ( Estergon ) , Visegrad , Szentendre ..

– Danube Bend-

Buralara ulaşım imkanları , araç – tren – otobüs ve feribotlar ile ( özellikle yazın ) sağlanır.

Szentendre Budapeşte’ye en yakın olandır. Şehir merkezinde Batthyány Square’ dan doğrudan bu kasabaya trenle ulaşabilirsiniz. Burası 18.yy sanat  yöresi kasabası, müzeler, galeriler yeridir…

 

 Esztergon ( Estergon ) & Visegrad & Szentendre Gezi Rehberi

 

 

+ Szentendre – Web ( Macarca ) :

Ulaşım :

+ Seçeneklerden biri hydrofoil hizmetini almaktır ( sade yazları  – vigado ter’den ) ( By ship / Boat / Mahart, the Hungarain Shipping Company : Ulaşım & Ücret – info / Web )

+ Tren ile – HEV – H 5 : Metro 2 ile ulaşacağınız –  Batthyány tér ( Buda) ‘den ayni alanda bulunan Batthyany tér – Market Hall de yer alan banliyö treni, 10 – 30 dk. periotlarla kalkmaktadır.22 km. dolayındaki yol, yaklaşık 45 – 50 dk. sürer. Son duraktan sonra 15 dk. yürüyeceksiniz ..

Not : elinizde günlük bilet var ise, bu bilet 15-20 km.lik şehir içi ulaşımı için geçerlidir. Şehir içi BKV biletlerinin geçerliliği HEV 5 tren güzergahındaki Batthyany Ter kalkışından , yaklaşık 10 istasyon sonrası olan ; Békásmegyer durağında ( HEV 5 POTLO ) bitecektir. Buradan Szentendre için daha 6 istasyon kalacaktır..Bu istasyon ; günlük – BKV biletlerinin artık geçmediği yolun başlangıcıdır.Bu nedenle HEV 5 – Batthyany ter’den trene binmeden günlük biletinize ilaveten ek – pass bilet alın ! ( + 25 km ek – 235 HUF)(HEV, 50% price reduction)

yada biletiniz yok ise ; normalde uygulanan HEV – banliyö tren biletini tek yön alacaksınız .

Batthyany Ter’den Szentendre için 2 tren kalkar.. Doğrudan HEV 5 – Szentendre hattı yada HEV 5 Potlo ( Békásmegyer ) hattı.. gereğinde Békásmegyer’den aktarma yapabilirsiniz!… BKV ücretler için Bknz.

H 5 Güzergah ve Duraklar

+ Otobüs ( Volan Bus ) : Metro 3 – mavi – hat üzerinde bulunan Újpest-Városkapu metro istasyon yakınındaki –> Arpad Hid Bus – otobüs istasyonundan kalkan otobüslerle, Szentendre – Danubius Szálló durağına ( Szentendre & Esztergom otobüs güzergahı ) .20 km.lik Yolculuk yaklaşık 30 – 40 dakika sürer.Günde yaklaşık 25 -30 servis imkanı ile .. Tek yön yaklaşık 475 HUF ?

Bilet – bilgi – rezervasyon için : Link.1 / Link. 2 ( tarifeler )

+ Otomobil ile : Motorway no.11 üzerinden

Göreceklerimiz :

Belgrad Katedrali : Patriarka Utca 5
Sırp Sanat müzesi : Patriarka Utca 5
Ziyaret : Salı –Pazar Yaz / 10 – 18 , kış / 10-16

Margit Kovacs Müzesi : Vastaggyorgy Utca 1
Ziyaret : Salı –Pazar / 9-17

Macar Açık hava müzesi : Sztaravodai U.Pf 63
Ziyaret : Yaz / 9-17

Szentendre Hakkında :

Budapeştenin 25 km kuzeyindedir. Tarihte Sırp mültecilerin yerleşip yaptığı kasabadır.18 yy da oldukça zengin içerikli evler yapılmıştır.Kasabada Ortodoks gelenek hakümdir.Ana meydan Fö Ter deki Blagovestenska kilisesi iyi bir örnektir.Belgrad katedralindeki Pazar ayinleri ilgi çekicidir.Yandaki Sırp sanat müzesi dinsel objelerle doludur.Bu kasabada yerel sanatçı eserlerinin sergilendiği galeriler vardır.Fö terde Margit Kovacs müzesinde seramik eserleri görün (Vastagh György utca 1 de ; Salı –Pazar 9 -17 ) .Kasabanın batısında ; Açık Hava Etnografya Müzesi (Skanzen) / Macar açık hava müzesi park içinde olup bir etnografya müzesidir.Farklı bölgelerinden geleneksel Macar mimari görüntülerini içermektedir. 18-20’nci yüzyıl, taş değirmenler, antika mobilyalar ve halk sanatı ile bezenmiş köy evleri görülebilir. (Adres : Sztaravodai út, Salı-Pazar / nisandan ekime  saat 10 -17 ).

Ayrıca ; Evleri, ortamı ile görülebilecek Tahitótfalu ve Leányfalu köyleri, Szentendre nin 5 km kuzeyindedir ( Araç ile main road No.11 üzerinden ulaşım ).

Szentendre için Fotoğraflar :

Önemli merkezler:

+ Ferenczy Museum: Károly Ferenczy (1862-1917) , Macar ressamıdır.

+ Béla Czóbel Museum : Béla Czóbel (1885-1976) , Macar ressamıdır

+ Marzipan Museum : Mátyás Szamos ve Károly Szabó ait Macar şekerleme imalathanesidir. Dumtsa Jeno utca 14 da günlük saat 10 -18 açıktır.

+ Dobos Chocolate Museum: Bogdányi utca 2,  Cumartesi-Pazar 10 – 18

+ Erdész Gallery of Contemporary / Çağdaş sanat galerisi : Bercsényi utca 4 da heykel resim tablolar..

Szentendre Alışveriş ;

Otantik ev aksesuarları ve giysiler , tasarım ürünlerinden antikaya kadar her şeyi sunan birçok benzersiz mağaza ve butikleri bulabilirsiniz.

+ Salon de Boheme : Kadınlar için çağdaş kıyafet ve aksesuarları içeren  şirinbir butik. (Péter Pál utca 2B)

+ Blue Land Folklor : Otantik halk sanatı, yaklaşık 200 den fazla folklorik bölgelere ait eserleri vitrine eder. Masa Örtüsü, ev dekorasyonu, mutfak aksesuarları, folky – Noel dekorasyonları, ‘blue-dye’ boya ve Macar kumaş boyama tekniği ile üretülmiş hediyelikler (Alkotmány utca).

+ Kis Haz : Komünist dönemine ait tencere ve tava setleri.Szentendre evlerin minyatür modelleri,  yerel el yapımı  seramikler. (FO tér 15).

+ Palmetta Tasarım Galerisi : Barok tarzı mahzende bulunan Palmetta Tasarım Galerisi Matyodesign dahil olmak üzere Avrupa ve Macar tasarımcılar tarafından yapılmış ev dekorasyonu, mutfak aksesuarları ve kıyafetleri satıyor. (Bogdányi utca 14)

+ Ven Kecske: Bu sanat galerisinde baskılar, ev yapımı kartpostal, buzdolabı mıknatısları, yüzük ve madalyalar ve pek çok şey sanatçı Eszter Győry tarafından sunulmaktadır (Dumtsa Jeno utca 15).

+ Antikcentrum : Eski  fayans, heykeller, kilitler, menteşeler, düğmeler ve daha fazlasını içeren ev ürünleri , antik eşyalar (Dózsa György út 10A).

Kasabada 50 yi aşkın restoran vardır. Macar ve dünya mutfağından..

+ Aranysárkány (Golden Dragon) Restoran
Adres: Alkotmány utca 1 / a
Tel: (+36) 26 301 479

Fiyatlar: çorbalar: 800 HUF, ana yemekler: 2500-3000 HUF

+ Fa Inn Restaurant
Adres: Kossuth Lajos utca 22.
Tel: 06 20 252 2029 26 303 388

Fiyatlar: çorbalar: 470-600 HUF, ana yemekler: 1500-2000 HUF

+ Régimódi Vendeglo
Adres: Dumtsa Jeno utca 2.
Tel: (+36) 26 311 105

Fiyatlar: çorbalar: 600-1400 Ana yemekler: 1800-4000 HUF, vejeteryan yemekleri, balık yemekleri geniş bir seçenek sunar

+ Chez Nicholas Restaurant
Adres: Kigyó utca 10.
Tel: (+36) 26 311 288
Ana yemekler : 1800 – 3800 HUF

*** Fo tér 8 de bulunan Macaristan’da en iyi lángos ( krema -jambon -rendelenmiş peynirden ibaret kızartılmış patates içerikli  hamur işi-yassı ekmek – bazen sarımsak sürülmekte ! )

Her yıl haziran sonundan ağustos sonuna kadar yapılan Summer Festival (Szentendrei Nyár) unutulmamalıdır.dans –tiayatro ve müzkal bir festival karekterindedir.

++ Szentendre için ek kaynak linki ( tıklayın )

Kasaba’dan manzaralar..


 

+  Vác ;

Otobüs : Arpad Hid’ten
Tren : Nyugati Pu.dan —> yaklaşık 30 dk yol süreli ( Tren Web ) , Otobüs : Árpád Híd bus station ( istas. ) yaklaşık 45 dk. yol süreli -İnfo : Marcıus 15 ter…

Budapeştenin 40 km kuzeyinde.Kasaba ortasında Belediye sarayı ve Feherek kilisesi yer alır. Eski kasabanın kuzey yakasında Zafer taktı bulunmaktadır.Budapeştenin en eski yerleşimlerindendir. barok yapılı binalara ev sahipliği yapar.Esztergom ve Vác arasında kuzey güney yönünde Duna-Ipoly National Parkı oralarda iken görebilirsiniz ..

 

+ Citadel (Fellegvar) / Visegrád  

Visegrád Hakkında :

Ulaşım : Kentin yaklaşık 40 km. kuzeyinde küçük bir nehir kıyı kasabasıdır.

Budapeşte’den tren, otobüs, vapur veya deniz otobüsü ile seçenekler mevcut.

+ Seçeneklerden biri hydrofoil hizmetini almaktır ( sadece yazları  – vigado ter’den ). Bu  hızlı tekneler Vigadó tér (Pest)  ve  Batthyány tér (Buda)den kalkmaktadır.Yol yaklaşık 1 saat sürer ( iNFO : Mahart, the Hungarain Shipping Company : Ulaşım & Ücret – info / Web ) .

+ Tren (Hungarian Railways-MÁV, web) : Genelde kullanılan ulaşımdır..Doğrudan kale ve bölgeye tren yoktur!. Şehir merkezinden : Tramvay 4 – 6 ve/veya Metro – 2 ile —> Nyugati Railway tren istasyonuna gelin, buradan da –> Nagymaros (Visegrad) ‘a günlük ortalama 20 tren seferi var / 40 – 60 dk periotlarla , saat 04 / 24 arası çalışır ve yol 52 km olup, yaklaşık 40-60 dk  sürmekte (ortalama 1120 huf – 2013)(tren türleri – IC/EC/R).

** Tren için ek bilgi  …..

Nagymaros : Visegrád’ın karşısında bulunan küçük bir yerleşimdir. Burası, Tuna’nın bir kıyı tarafıdır, Kale ise karşı kıyıdadır!.Köy evleri , tabiat ve yürüyüş için idealdir..

Buradan (Nagymaros-Visegrád) 5 dk. yürüme ile  feribot iskelesine (Nagymaros Komp) ulaşın. 40/60 dk. aralıklarla kalkan Ferry Boat / nehir feribotuna binin ( 400 huf – 2014 ) ( tekne sizi karşıda, kale eteğindeki “Atlantisz-Visegrád Club” istasyonuna bırakır ve tekneler tren saati ile korele çalışır) ; sonra da seçenek ile Visegrada ulaşın ( ormanlık alandan yürüme & taxi – 2/3 km araç yolu..). Toplam yol 80-90 dk. dolaylarında olur (tuna için tekne kalkış zamanı, trenden indikten sonra yaklaşık 15-20 dk.dır! )..

+ Otobüs : “Ujpest Városkapu” istasyonundan otobüse binmeniz gerekiyor (Budapest Metro Line 3 -North-South- hattına binin!. Deák Ferenc tér yada Kálvin tér, Arpad Hid istasyonlarından bu hat için bağlantı vardır ! )..Otobüs yaklaşık 80 dk. dakika sürüyor ve yine Nagymaros’ta inmeniz gerekiyor!.Yaklaşık ortalama  ücret: 1000 Huf (2014)

**  ( Otobüs – Volan ) ( Volan otobüs hatları)

** Bus no ! : 880-889 –>  Budapest–Szentendre–Visegrád–Esztergom

+ Araç ile Route 11 kullanılabilir. Özel araç ile  Budapeşte’den ortalama 1 saat dolayında ulaşım mümkün..

** Kent Haritası (yürüme – araç yolları) (tıklayın)

Kale ; Kale harabesi cezp edici özelliktedir.

Kale / Ziyaret : Mart – eylül / 09 -18 , Diğer aylar / 09_30 – 16_00 (web) , 1600 HUF
Matyas müzesi ve Visegrad sarayı ziyaret : Salı – pazar / 09-17 , randevulu

Rönesans dönemine ait kale ve eski tarih kokar.14.yy ait kral Matthias’a ait toplantıların ve yazlık amaçlı kullanıldığı alndır.Visegrad tepesi müthiş manzarayı sunar.Tepeden aşağıya inerken Salamon kulesinde yer alan Matyas müzesi ve köydeki Visegrad  saray kalıntıları sergilenmektedir = Royal Palace ve Solomon Tower ( Süleyman bulesi ) görüleceklerdendir.

Visegrád Royal Palace:

Kral Charles 14. Yy da Visegrad da ilk kraliyet sarayını inşa etmiştir.Burası 15. Yy başlarına kadar Macar krallarının ikamet alanı olmuştur.Sonrası yazlık amaçlı kullanım olan saray müzeye dönmüştür.

Solomon Tower (Kulesi )(Salamon Torony):

2025, Magyarország, Visegrád, Fő utca 23.

11. yüzyılda Macar kralının yaptırdığı altıgen kule  Kale altında bulunur, günümüzde Rönesans ve gotik eserler barındırır.

Gezi önerisi ; Royal Palace Festival ( temmuz ayı 2. Hafta sonu ). Gösteriler orta çağ kıyafetli şövalyeli olarak sürer.Eğlence  ve yemeklidir ( 5 – 8 temmuz 2012) .

Bilgi ** ( tam 2800 -2100 / 14 yaş altı : 900 -100 HUF )

*** Visegrád yakınındaki Lepence ve teraslı plajlarda unutulmaz bir banyo deneyimini unutmayın !

 

Esztergon ( Estergon ) 

Esztergom Hakkında ( gezi deneyimim olmadı, bilgi paylaşımıdır! ) ; 

Ulaşım :

+ Hydrofoil / Boats  /  Kalkış :  Vigadó tér (Pest) ( 1.5 saat )( yalnızca yazın ) ( Mahart, the Hungarain Shipping Company : Ulaşım & Ücret – info / Web )(2013) .

+ Tren : Budapest’s Nyugati Pu.Station (tren için bakın), 55 km lik yol yaklaşık 60-70 dk. sürmekte .Tek yön-2. sınıf : 1120 , gidiş dönüş : 2200 HUF + Otobüs replasmanı ile yol 2 saati bulmakta ( bu transfer Fiata dahil ) ( İnfo )(2013).

+ Otobüs : Árpád híd (Arpad köprüsü) Otobüs-Bus terminalden (880-889 numaralı otobüsle)   45 km.lik yol 70-80 dk. sürmekte .. Ücret : 930 HUF ( Bus bilgi )(2013).

+ Otomobil : 10, 117 ve 111 numaralı yolları takip ederek  ( ~ 1 saat ) içinde ulaşım sağlanır.

Burası şehir merkezinin 55 km kuzeybatısında yer alır. Macaristan’ın ilk başkenti olan Estergon aynı zamanda tarihteki dini merkezi. Tuna Havzası’nda Roma döneminde kurulan Estergon, 10-12. yy. arasında Macar Krallığı’nın başkentliğini yapmış.Kentin Türk’lerle tanışması 1526’da Budin’i alan Kanuni Sultan Süleyman dönemine denk düşer.Macarların ilk hırıstiyan kralı Aziz Istvan burada vaftiz edilmiş ve burada taç giymiştir.Moğolların istilasıyla yıkılan kent 19 yy adoğru yeniden yapılanmıştır.

Bölgede; Estergon Kalesi ve Estergon Bazilikası mutlak görülmesi gerekenlerdendir..Yine tahrip olmuş, Osmanlı dönemi izlerine raslamak mümkün.Günümüzde kale, Osmanlı zırhları, kılıçları ve tüfeklerine dek pek çok tarihi anıyı simgeleyen objeleri bulabileceğiniz Savaş Müzesi olarak hizmet veriyor.Mária Valéria Köprüsü üzerinden Tuna karşısına yani Slovakya’nın sınır kenti Štúrovo’ya geçmek mümkün.. Buradan Kale manzarası daha güzeldir.

Günümüzde Macar başpiskaposluk ikametgahıdır.Ve kutsaldır.Burada yapılmış 19. Yy katedrali kente hakimdir.Kırmızı mermerden yapılı Bakocz şapeli dikkat çeker..Bazilikası ile avrupada 3. Büyük kilisedir.Katedralin alt kısmında birkaç kez yapılmış 10. Yy ait kale kalıntıları hala mevcuttur.Yine kuzey bölümünde hazine alanlında eski kiliseye ait harabe bulunur.Kent meydanı cafe ve restoranlar içerir. Diğer isimleri : St. Stephen şehri yada ‘Hungarian Rome” dur.

Katedral : Szent István tér 1
Ziyaret . Yazları ( 08 – 18 ) – Kış ( 08 -16 )
Hazine / ziyaret : genelde ( 09 – 16 )
Kale / ziyaret : yazları ( 10 – 18 ) , kış ( 10 – 16 )

Katedral ziyareti ücretsiz .. Cupola ( Kubbe – manzara ) : Ücretlidir!

Ulaşım : İlçe tren istasyonundan ( Vértes Volán bus No.. 1, 3, 4, 6, 7 )

UYARI NOTU :

Visegrad ve Esztergom gezilerimizde diğer seçeneklere göre biraz maliyetlide olsa Tuna nehri gezisininde renk katması ile ; Cruıse / Hydrofoil / Boats ulaşımı tercih edilebilir. Detayları Mahart Company de olan bu gezilerde :

Yaz aylarında ( Mayıs – Ekim ) saat 09_00 da Vigadó Square dan ; 09_05 te Battanyany Squ. kalkan gemi , saat 11 de Vac ‘a , saat 12 de Visegrad’a , saat 12_10 da Nagymaros ‘a ve saat 13_45 te Esztergom’ a varacaktır. Saat 16_45 te ayrılış ve ayni güzergahla Budapeşte’ye dönecektir ( saat 20_00 )(2012 bilgisidir!)..

Ücret :
Tek yön / 1490 – 1790 – 1990 HUF / Vac – Visegrad – Esztergom
Çift yön / 2240 -2690 – 2990 HUF – 2012 yılı!

 

Diğer gezi alanları :

+ Fot 

Budapeştenin 25 km kuzeydoğusunda yer alır. Karoly saray ve parkı götrüleceklerdir.

+ Gödöllő 

Gödöllő, Ulaşım : Örs Vezér ter den HEV – H5 tren – Ziyaret Yazları / Salı – Pazar / 10 -18

Restorasyon görmüş ve 14 .yy dan kalan kasabanın Grassalkovich Konağı en ünlü yeridir.Saray  kalıcı sergiye ev sahipliği yapar. Gödöllő botanik bahçesi 1902 yılında kurulmuştur.Yıllar içinde, Macaristan’da en önemli botanik bahçelerinden biri haline gelmiştir.

+ Kecskemet

Ulaşım : Tren : Nyugati Pu.dan /Otobüs : Nepstadion

Budapeştenin 86 km güney doğusunda yer alır.belediye sarayı ve cifra sarayı görülecek alanlarıdır.

Ve Diğer gezi alanları :

+ Kisgunfelegyhaza ;
Budapeştenin 110 km güney doğusundadır. Milli parkı ve Kisgun müzesi ziyaret edileceklerdendir.

+ Rackeve :
Ulaşım : tren Soroksari ut tan..Budapeştenin 43 km güney batısıdır..

+ Martonvasar ; budapeştenin 30 km güney batısındadır.

Budapeşte yakın bölge gezimiz sonlanmıştır!

 
 

– Sayfa Başına Dön –

– Budapeşte ; Ana Klasöre dön –

  
 

4 yorum

 1. Çoğu kişinin kendi saçma anılarını, kopyala yapıştır ansiklopedik bilgiler gereksizliğinden sonra sizin bloğunuzu görmek harika.Tamamen işe yarar bilgiler.Bir yerin tarihini heryerde bulabilirsiniz ama özellikle oraya nasıl ulaşılır, otobüs tren nerden kalkar, durakları nerdedir, kaç paradır, bu bilgileri sunanlar adamdır.Böyle devam

  • Sn Aybars, öncelikle beğeni ve yorumunuz için teşekkürler.Geçmişte bende amatör gezgin olarak yaptığım yurt dışı seyahatlerinde gördüğüm eksiklikler ve kendi beklentilerim doğrultusunda “Ne isterdim” sorusu ile bu gezi anılarımı amatör ruhla yazıya aldım.Ortaya da bu çıktı..Gönül arzu eder ki; ayni bölge gezilerim tekrar etsin ve son güncel parametreler-bilgiler yenilensin!..Bu zaman imkanı ve günümüz TR ekonomi gerçeği ile hiç de kolay olmuyor..Bu nedenle; Bazı rakamsal veriler ve tarifler sitemizde “gezi yılı” için daha reel olmakta.. Ama elden geldiğince aktif olabilecek yönlendirme linkleri, tarafımdan hazırlanmış belge ve fotoğraflar ile bir şeyler gözler önünde oluyor..O da okurlara kısmen destek olmakta ..Memnuniyet ve temmniler için tekrardan teşekkürler..Sağlıklı verimli yıl ve gezilere.. Mutlu yıllar. Dr. Kaya Ç. (Web edi.)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*