Amsterdam,Ulaşım-Toplu Taşıma Bilgileri.1

 

AMSTERDAM’A NASIL GİDİLİR ?

 

AMSTERDAM’A ULAŞIM ;

** 1 – Hava Yolu ile :

İstanbul ‘dan herhangi bir hava yolu şirketi ile yapılan uçuş bu şehire yaklaşık 3,5 saati alacaktır. 16 milyon nüfuslu ülkenin , 1,5 milyon kadarı Amsterdam da yaşamaktadır.

Amsterdam’daki Schiphol Havalanı , Hollanda’nın en büyük havaalanı olması yanında, Avrupa’nın dördüncü ve dünyanın onuncu , en büyük havaalanıdır. Yıllık yolcu kapasitesi yaklaşık 40 milyon üzerindedir.Alan , deniz seviyesinden 4 m. aşağıd yer alır.

Schiphol ; Royal Dutch Airlenes ( KLM ) ‘ in ana havaalanıdır. İçindeki Schiphol Plaza , gece geç saatlere kadar açık olan alışverişin merkezidir..

Detayları ilerde anlatılacak olan alandan şehir merkezine ulaşım imkanları alternatifli ve kolaydır.Alan merkeze yaklaşık 14 km. uzaklıkta yer alır.

Buradan şehre Connextion bus ( otobüs ) ile 20 dk. aralıklarla , her gün saat 07 – 21 arası ulaşabilirsiniz. Ayrıca hava alanının altından , merkez istasyonuna ( Central Statıon ) 10-20 dk. periotlarla kalkan treni de kullanabilirsiniz. Yolculuk 20 dk.dolayında sürmekte ve gece saatlerinde seyrek olmakla birlikte seferler 24 saat devam etmektedir. Amsterdamı terkederken yapılan alışverişlerin vergi iadesini / duty free ; Alanda yer alan ilgili ofisten , satın alınan malın 130 euro ( 1 günlük ) tutarın üstünde olması ve fatura kesiminden itibaren 3 ay içinde işleme konması koşulları ile geri alabilirsiniz.

Schipol ‘ a dünyanın büyük hava yolu şirketleri yanında , düşük maliyetli şirketlerde inmektedir.

KLM burada geniş bir bölgeye hizmet eder.
Contacts / rezervasyon
Customer Service Centre
Tel: + 31 20 4747747

Bilinen büyük hava yolları yanında ( KLM , THY , Alitalia vs.. ) burada düşük maliyetli uçuşları olan hava yolu şirketlerini de bulabilirsiniz.. Bunlardan bazıları ;

** TUIFly airlines ( Antalya – İstanbul – İzmir üzerinden ) bilgi için ;

Bilet satış için Tıklayın

** Transavia Airlines ( Antalya – Dalaman – Bodrum – İstanbul – İzmir üzerinden ) bilgi için ;

Bilet satış için Tıklayın

** Condor airlines ( Antalya ve İzmir ‘ den ) bilgi için ;

Bilet satış için Tıklayın

** AnadoluJet ( Ankara kalkış – bağlantılı seferler ) bilgi için ;

Bilet satış için Tıklayın

** Sunexpress ( Antalya kalkışlı ) bilgi için ;

Bilet satış için Tıklayın

** Pegasus Airlines ( İstanbul kalkışlı – bağlantılı seferler ) bilgi için ;

Bilet satış için Tıklayın

** Genelde hava yollarının İstanbul kalkışlı uçuşları , Sabiha Gökçen çıkışlıdır !

** 2 – Deniz Yolu ile :

İngiltereden Hollanda’ya feribot seferleri vardır. P & O / kuzey deniz feribotları , Hull ile Rotterdam arası çalışır ( tel. 08705 980338 )
Stena Line Harwich ‘ ten Hook of Holland ‘ a ulaşır ( tel. 08705 70700 )

** 3 – Demir yolu ile :

Avrupa tren turu olarak 26 yaştan < ; ve 65 yaş > yolcular çin özel indirimli bilet ve pasolar vardır.

+ Tren bilgisi için Tıklayın

+ İnterrail için Tıklayın

 

SCHİPHOL AİRPORT – AMS

Amsterdam ulaşımında ilk inceleyeceğimiz konumuz ; uluslar arası hava alanını ( Schiphol ) tanımak olsun..

Gerek zaman kazanmak açısından gerekse son yıllarda sayıca artan düşük maliyetli hava yolu şirketlerinin tarifeli seferlerinin uygun fiatlı olması nedeniyle Amsterdam ‘a ulaşımda ben ” hava yolu ” nu tercih etmek en ideal olanıdır.Yada Yakın Avrupa kentlerinden tren yada otobüs seçenek olabilir..

İstanbul çıkışlı uçuşlarda, yolculuk 3 saat 20 dk. sürmekte .. Hollanda ve Avrupanın en önemli , trafiği yoğun olan Schiphol uluslar arası hava alanınına inmiş olacaksınız.

Bu hava alanı oldukça büyük..İlk gidiş ve tanışmada çok karmaşık gibi gelmekte. Ancak dönüşünüzde yada sonraki yolculuklarınız olduysa öyle sanıldığı kadar da karmaşık gelmiyor insana.

Schiphol Airport ;

Hava alanı şehir merkezine 16 km. uzaklıkta , şehrin güney batısında yer alır.. Öncelikle bu karmaşık hava alanını kısaca bir tanıyalım derim.. ( Tel. +31 020 794 0800  )(IATA airport code: AMS ).

Schiphol Airport Arrivals / Gelen yolcu salonları ve plaza konumu-2013

 Arrivals / Gelen yolcu bölümü (bu adreste güncel plan)

Departure / Giden yolcu bölümü (bu adreste güncel plan)

Schiphol Plaza (2013)

* Sarı renkli makinalardan kredi kartı yada metal para ile bilet alabilirsiniz..

Uçaktan inip terminale girince kendinizi büyük bir alanda buluyorsunuz.Yönlendirme ve levhalar yeterli .. Zaten sık aralıklarla hava alanı informasyon deskleri var.El bagajınızı / yada valizinizi aldıktan sonra 1 kat aşağıda çıkışa ( gümrük -pasaport kontrole ) yöneliyorsunuz.Bununda altı sizi merkeze – central istasyona götürecek olan trenin kalkış durağıdır. Yani dışarı çıkmadan şehir merkezine rahatlıkla / tren ile ulaşmaktasınız.

** Schiphol information deskleri – tel : 0900 – 7244 7465 (Hollanda içinden) yada +31(0)20 794 0800  ,+31-207940800 (Hollanda dışından) ..

bu deskler ;

Schiphol Plaza içinde , Pasaport kontrolü ( gümrükten çıkmadan ) öncesi , Arrivals ( gelen yolcu ) – salon 2 ve 3 ‘ün arka alanında yer alırlar (2013).

Şimdi öenmli bir konudayız. Hava alanını terk etmeden önce ; daha sonra araştırmak , zaman kaybetmek istemiyorsanız ;

Kalacağınız güne ve tercihinize vede planlarınıza göre tüm ulaşım biletlerini ( GVB – toplu taşıma bilet & günlük kartları , müze kartlarını , Holland Pass card ‘ ı , I Amsterdam Card ‘ını , Hava alanı – Central istasyon & şehir merkezi gidiş dönüş tren biletlerinizi vs. ) buradan temin edin derim. Şehirde bulmanız da mümkündür. Ama yer arama zahmetine katlanmazsınız. Konu için detaylı bilgi ilerki sayfalarda – ulaşım ve gezi bölümümüzde incelenecektir.

evet burası neresidir ? Biletleri ve kartları nereden alabiliriz ?

** VVV Holland Tourism Information Office-airport / VVV Hollanda Turizm Danışma ,tel : +31 (0)20 702 6000 ( open : saat 07 – 22 / her gün ) ; Şehir merkezi : Stationsplein 10- 1012 AB Amsterdam Tel. : +31 (0)20 201 8800

Hava alanında bu ofisi ; Arrivals Hall 2 / gelen yolcu salon 2′ de bulacaksınız (2013).

** Her iki information , arrivals 2 / gelen yolcu salon – 2 de aşağıda gösterilmektedir ;

Evet alandaki tourist info.dan ihtiyacımız kadar toplu taşıma / müze kartı / vede central istasyon – Schiphol gidiş dönüş tren biletlerimizi aldık ( tüm detaylar sonraki sayfada ! ) ..

Artık gümrükten de çıkıp 1 alt kattaki teren ( merkez istasyonuna gidecek olan ) istasyonuna vardık. Bu trenlerin kalkış saatleri ve istikametleri ışıklı panolarda görülecektir ! , paniklemeyin..

Alınan tüm toplu taşıma biletleri < ki bunlar > ; metro & tramvay & otobüsler için olup ( 1 bilet hepsinde geçerlidir ) mutlaka yolculuk öncesi özel makinalardan stamp = check edilip onaylatılmalıdır. Otobüs ve tramvaylarda biniş kapı yanlarında , trende ise bu işlem peron girişlerinde yer alan cihazlarla yapılır . GVB toplu taşıma biletleri Trenlerde geçmez !

 

HAVA ALANI ( SCHİPHOL ) & ŞEHİR MERKEZİ YOLCU TRANSPORTU

 

Hava alanından şehir merkezine ulaşımda alternatifler size kalmıştır.Havaalanı, kentin 15 kilometre kadar güneybatısında yer alıyor. Tek bir bina içerisindeki 3 terminalden oluşan tesis, yılda yaklaşık 50 milyon yolcuyu ağırlıyor.

Amsterdam’da ulaşım araçlarının fiyatları, her bütçeye hitap etmektedir. Yine de toplu taşıma araçlarını kullanmadan önce günlük kartlardan herhangi birini edinirseniz, ulaşım ücretlerinden büyük oranda tasarruf edebilirsiniz. Amsterdam Havaalanı treni, havaalanı ulaşım servisleri, otel servisleri, taksiler ya da belediye otobüslerini kullanarak şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

 

**  TREN ile ulaşım – Amsterdam Airport Express, (2018 güncel bilgiler) ;

           

example2

NS Dutch Railways tarafından düzenlenen tren seferleri, havaalanından şehir merkezine ulaşımda  en uygun seçenek. Schiphol havaalanı Tren İstasyonu, Avrupa’nın en büyük dördüncü havaalanının hemen altında yer almakta. Terminalden istasyona ortalama 8-10 dakikada ulaşılabiliyor.İstasyon, alandan dışarı çıkmadan, gelen yolcu alt katından kalkmaktadır. Kalkış saat ve trenlerin gideceği merkez ışıklı levhalarda mevcuttur.

Schiphol Tren İstasyonu’ndan kalkan trenlerin Amsterdam kent merkezine ulaşması, yaklaşık 20 dakika sürüyor. Kente gelen ziyaretçilere 24 saat boyunca kesintisiz hizmet veren trenler 06.00-24.00 saatleri arasında 10 dakikada bir Platform 1 ve 2’ den hareket ediyor. Gece yarısından sabah saat 06.00’a kadarsa seferler her saat başı düzenleniyor (tren sefer ve kalkış bilgileri).

Havaalanı şehir merkezi ulaşımda tek yön bilet-2. sınıf 5,20 € (Havaalanı-Merkez Tren garı)(çift yön 10  € ).  Eğer 1. sınıf bilet isterseniz bunun ücreti 8,10 €. Biletinizi havaalanındaki bilet ofislerinden ya da sarı makinelerden satın alabilirsiniz. 4 yaşından küçük çocuklar, trenlerde ücretsiz yolculuk yapabiliyor. 4-18 yaş arası yolcular içinse ücreti 2,50 € olan Railrunner – indirim biletleri var.

Ayrıca; Amsterdam’ın tüm toplu taşıma sisteminde kullanabileceğiniz daha kapsamlı ve ekonomik uygulamalar da NS tarafından yolculara sunuluyor. Türkiye’de dahil pek çok şehirde uygulanan kartlı geçiş sistemine benzeyen OV-chipkaart/Kent kartları, sadece Amsterdam’daki değil Hollanda’nın tüm şehirlerinde tren, otobüs, tramvay ve metro seferlerinde kullanılabiliyor. Kartı kullanmak için tek yapmanız gereken, ihtiyaç duyduğunuz miktarda bakiye yüklemek. Eğer kartınızı Albert Heijn, GVB veya Primera gibi aracılardan alırsanız, kullanabilmek için önce dolum makinelerinde aktive etmeniz gerekiyor. Bu yüzden aktivasyonla uğraşmamak için kartınızı direkt NS’den almanızı önerilir.

Şehir içerisinde limitsiz seyahat hakkı tanıyan Amsterdam Travel Ticket ise 1 günlük (€ 16), 2  günlük (€ 21) ve 3 günlük (€ 26) seçenekler halinde satılıyor (yanında şehir haritası ücretsiz)(havaalanı-airport expres treni, Amsterdam Airport Express (bus 197) ve   havaalanı gece otobüsü (bus N97) dahil, şehir içi otobüs-tramvay-feribot-metro trenlerinde geçerlidir!)(Bilet onay saati ile gün içinde başlar ve ertesi gün saat 04.00 e kadar günü içine alır)..

Tren biletini ; Tickets & Service istasyonlarından sıra beklemeden de , bilet başına 0.5 € ek fiat verip te alabilirsiniz.

Bileti makinalardan alacaksanız Amsterdam şehir kodu : 1000  dir.

Yellow /blue self – service ticket machines ; Nakit ( metal para )  yada kredi kartı ile tren biletinizi alabilirsiniz.Kredi kartınızdan  işlem başına 0,5 € komisyon alınmakta !

Biletsiz yolculuk cezası 35 € dur ve 7 gün içinde ödenmelidir ( 2015 ). Trenler non – stop çalışır. Peron girişlerinde bileti makinalardan check edin / onaylatın .. Biletler tek seferlik olmak üzere, günlük vede ait olduğu yılın sonuna kadar , onaylanmaması ( check edilmeden saklanması ) koşulu ile geçerlidir (ileri tarihli bilet).

Amsterdam merkezine ulaşmak için bence başka bir yol – araç aramayın.. hem ucuz , hem komforlu hemde alan dışına çıkmadan 15 dk.da istediğiniz yere varmaktasınız.

 

**  AİRPORT Shuttles  ile merkeze ulaşım  ;

* Connexxion Schiphol Hotel Shuttle servis

100 otel için hizmet sunar. Saat 06 – 21 arasında 30 dk. aralıklarla minibüsler kalkar. Tek yön 17 , gidiş dönüş 27 € ücreti vardır. ( Arrivals /  Geliş salonu dışında A 7 platformundan  ). Schiphol’e dönüş saatinden en az 2 saat önce rezervasyonunuzu yapın (buradan).

 

**  Toplu taşıma olarak daha ucuz otobüslerde vardır. Connexion Bus No. 197 & 370 ;

Schiphol Sternet / connexxion işletmesine ait kırmızı otobüslerdir.

Amsterdam Schiphol Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlayan gündüz ve gece ikişer tane otobüs hattı bulunuyor. Platform B9’dan  gün içerisinde airport exp.bus 197 ve 370 numaralı araçlar ulaşım sağlıyor – Alanın hemen çıkışından kalkarlar ve şoförden de bilet alabilirsiniz- . Bu araçlar sayesinde 25-50 dk. da kent merkezindeki Museumplein, Rijksmuseum, Leidseplein‘e ve kentin dış kesimindeki Oud Zuid’e yolculuk edebilirsiniz. 00.30-05.00 saatleri arasında aynı bölgelere 97 ve 358 numaralı hatları kullanarak ulaşabilirsiniz. Otobüs seferleri gündüz 15 dakika arayla, gece ise saat başı düzenleniyor.Bu otobüslerle Central istasyona gidemezsiniz ! Dikkat !..Leidseplein yada museumplein de inip , aktarma yapacaksınız ( Connexion )..

GVB tarafından işletilen otobüslerin tek kişilik biniş ücreti, 4.5 Euro olarak belirlenmiş. Tıpkı trenlerde olduğu gibi bu araçlarda da NS tarafından satışa sunulan OV-chipkaart ve Amsterdam Travel Ticket, I Amsterdam Card ile sınırsız bir şekilde yolculuk edebilirsiniz.Gece otobüsleri için 12 binişlik (34 €) gece otobüs biletleri de var.

 

 şehir merkezine otobüs ulaşım haritası

example2

**  TAXİ ile ulaşım ;  yaklaşık şehir merkezi  40 – 45  euro tutar..taksilerin paylaşımlı ve özel olmak üzere 2 türü bulunuyor. Paylaşımlı olanlarda rastgele insanlarla yolculuk edebilirsiniz. Özel taksilerin açılış ücreti 2,89 Euro. Bu ücrete her kilometrede 2,12 Euro, dakikada ise 0,35 Euro ekleniyor. Şehir merkezine yolculuk trafiğe bağlı olarak 25-45 dk arası sürüyor.

Taksi ücretleri nakit veya kredi kartı ile ödenebiliyor. Araç ve şoför seçimi yapabileceğiniz gibi önceden rezervasyon ile fiyat konusunda bir miktar indirim elde edebilirsiniz (taxi detayı).Yine 4 kişiye kadar 45 € dan başlayan paylaşımlı-schuttle taxi için buradan bilgi alın.

** Gözünüz alırsa ; Bisikletçiler için havaalanından kent merkezine giden 15 kilometrelik özel bir yol bulunuyor. Kiralama ücretleri, günlük 10 € civarında. Ancak uzun süreli kiralama yapmak isteyenler için indirim yapılabiliyor.

Şehir merkezinde ulaşım ve bilet fiatları  sonraki sayfada anlatılacaktır!

NOT : Kalacağınız gün ve programınıza göre bilet ve kartlarınızı Hava alanından ( Arrival  – gelen yolcu – 2 ‘ den ) topluca alın derim..

ARTIK AMSTERDAM ‘ DAYIZ.

 

– Sayfa Başına Dön –

Önceki Sayfa ↔ Sonraki Sayfa

Amsterdam- Ana klasöre dön

 

1 geri izleme / bildirim

  1. Amsterdam,Ulaşım-Toplu Taşıma Bilgileri.2 – Doktorun Gezi Rehberi

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*