Berlin Gezisi . 1

 
 

      BERLİN GEZİSİ. 1

 

Bu kent tarafımdan 2007 ve 2008 yıllarında görülmüştür..Derlediğim notlarda güncel bilgiler , 2020 yılına aittir.!

 

Genel bilgiler

germanygenemaps

Berlin : Almanya’nın kuzeyinde yer alan başkent ; Komşusu olan Brandenburg eyaleti ile çevrilmiştir. 900 km²’ye yakın yüz ölçümü olan kentin nüfusu 3.5 milyon dolayındadır.

Kent jeo-politik ( İdari ) olarak 12 ayrı bölgeden ( Zone ) ibarettir.

berlin-map-Districts

1961 ve 1989 yılları arasında Utanç duvarı ( Schandmauer – Berliner Mauer ) ile ortadan ayrılan kent ( Doğu ve Batı Berlin ), ekim 1990 sonrası tekrardan birleşmiş ve Federal Alman Cumhuriyetinin başkenti olmuştur.

 

Turistik amaçlı kenti 6 büyük bölgeye ayırabiliriz.

– Berlin bölgeleri –

berlinzones6

+ Mitte (Mitte) : Tarihi Berlin alanıdır ( merkez) . Eski doğu Berlin merkezli , galeriler , müzeler cafe ve restoranların bulunduğu alandır.

+ City West ( Charlottenburg, Wilmersdorf, Schöneberg, Tiergarten ) : Batı Berlinde Tauentzienstraße caddesinin yer aldığı lüks alışveriş mağazalarının bulunduğu caddeler alanıdır ( Ku’Damm = Kurfürstendamm ) ..Bölgede ayrıca ; Charlottenburg Sarayı, Kulturforum, Tiergarten ve Olimpiyat Stadyumu bulunur.

+ East Central ( Friedrichshain, Kreuzberg, Prenzlauer Berg ) : Türk’lerin yoğun olarak yaşadığı , cafe bar ve işletmelerin bulunduğu hareketli bir alandır. Kreuzberg, Berlin’in bir semtidir ve Türkler arasında “Küçük İstanbul” diye de adlandırılır.
Deutsches Technikmuseum gibi , Birinci ve II. Dünya Savaşı’ndan kalan tarihî eserlerin toplandığı müzeler bu bölgede bulunmaktadır.

+ North ( Spandau, Reinickendorf, Weißensee, Pankow, Wedding ) : Kentte eski kasaba havasının hakim olduğu alandır.

+ East ( Lichtenberg, Hohenschönhausen, Marzahn, Hellersdorf ) : Doğu Alman tarihi için önemli bir alandır.1945 Rus askerlerin yenilgisi ve Stasi ( bu gün müze ) hapishanesinin anılarını bulabilirisiniz.19 yy dan kalma binaların yanı sıra büyük bahçe alanlarınıda barındırır ( Marzahn-Hellersdorf ).

+ South ( Steglitz, Zehlendorf, Tempelhof, Neukölln, Treptow, Köpenick ) : Berlin için kozmoploit çoğrafyadır.Gerek zengin, gerek ise fakir bölgeleri barındırır. Köpenick bozkırlarında yer alan ve Berlinin en büyük gölü olan Müggelsee buradadır.

 
 

** Güncel : 23 mayıs 2022 sonrası satışa sunulan tüm Almanya’da sınırsız olarak toplu taşımada geçerli (01-06 / 31-08-2022 tarihleri arasında) kişi başı aylık 9 € bilet satışı mevcuttur! Bu alandan bilgi alınız.

 

Ulaşım & Toplu Taşıma & Kart ve Ücretler :

 

* Berlin havaalanları :

Berlin’de 2019 yıl sonu itibariyle 2′ si aktif kullanımda toplam 3 adet hava alanı bulunmaktadır.

Berlin Tempelhof (1923 te hizmete girmiş ve  2008’de ulaşıma kapanmıştır), Berlin Tegel – TXL (Hali hazırda faaliyette olup, Brandenburg havaalanının devreye girmesi ile 2020 sonrası hizmet dışı kalması beklenmektedir ) ve aktif olan son liman Berlin Schönefeld – SXF’ tir..

** Brandenburg Havalimanı (BER – Willy Brandt) : Berlin şehrinin güneydoğusunda Brandenburg sınırında (Schönefeld’in arazisi yanında) bulunan inşa halindeki uluslararası havalimanı olup, 2020 yıl sonu açılacağı bilinmektedir!.

Berlinde birkaç adet küçük havaalanı daha vardır.

Tegel ve Schönefeld günümüzde aktif kullanılanlardır (2020). Türkiye’den her iki havalimanına da her gün uçuş var.Tegel Havalimanı, Berlin şehir merkezine daha yakın bir konumda yer alırken Schönefeld Havalimanı şehrin güneydoğu sınırında bulunan Schönefeld kasabasında yer alır.

Berlin hava alanları :

Map_of_Berlin_airports

Hava alanlarından Şehir merkezine ulaşım :

Brandenburg hava alanının henüz tam devreye girmediğini var sayarsak, 2 alandan ( TXL & SXF ) şehir merkezine ulaşımı kısaca aktaralım..

 

 • Tegel havaalanından ulaşım – 2020 :

Berlin için günümüzde en aktif olarak çalışan hava alanı Tegel’dir ( 13405 , Berlin Reinickendorf , Tel.: 030 – 0180 5000 186 , merkeze yaklaşık 8 km. mesafede kentin kuzey batısında bulunur )( terminaller – harita )( yada güncel olarak → buradan bakın).Schönefeld Havaalanı’na göre şehir merkezine çok daha yakın bir konumda yer alıyor ve alan 5 terminal içermekte.

Tegel, BVG toplu taşımada biletlemede Zone (bölge) B (AB)‘ da yer almaktadır.

TEGEL ( TXL ) / Terminaller & Uçuşlar , Ulaşım :

.Terminal A – international flights – Uluslararası uçuşlar
.Terminal B – charter and Eastern-Europe flights / Avrupa & Doğu – Charter
.Terminal C – Air Berlin flights
.Terminal D – mainly TUIfly & Lufthansa CityLine flights ( TUI fly ve Lufthansa iç hatlar )
.Terminal E – ?

 

** Şehir ulaşımı için metro imkanı bulunmayan bu hava alanından şehir merkezine ulaşım imkanları (2020 güncel) :

+ JetExpress Bus TXL : Hava alanına özel olan , non stop ekspres otobüs ile ; Şehir merkezi sayılan Berlin-Hauptbahnhof (Merkez istasyon) üzerinden son durak şehir merkezli  Alexanderplatz’a , 2.80 € tam bilet / 6-14 yaş : 1.70 € ücretiyle , 20 – 30 dk. periotlu kalkışlarla , saat 05 / 23 arası , yaklaşık 20 – 30 dk.da ulaşırsınız (buralar şehir merkezinin doğu kesimleridir)(otobüs güzergahı)..

** (ABC-Berlin City Card ve Berlin Welcome card geçerlidir!)

+ Expressbus X9 : Bu ekspres otobüs , son durak hayvanat bahçesinin yer aldığı Zoologischer Garten’e dolayısı ile Berlin’in batısına gider (bir kaç durakta durur , 2.80 € tam bilet ücretiyle , 10 – 20 dk. periotla , saat 05/23 arası , yaklaşık 20 dk.da şehre ulaşırsınız)(otobüs güzergahı).Bu istasyondan metro ve tren aktarmaları ile şehrin her yerine ulaşmak mümkün.

+ Lokal Bus : Direkt şehir merkezi olmasa da Berlin şehir merkezi havaalanı arası işleyen iki otobüs hattı vardır. Alanın B bölgesinden haraketlidir. Bölgesel otobüsler (bus no. 109 / Zoologischer Garten – Zoo (son durak) ve bus no. 128 / Osloer Strasse metro durğı) ile şehir merkezli diğer noktalara , 2.80 € tam bilet / 1.70 € ind. ücretiyle , 10 – 20 dk. periotla kalkan, saat 05/23 arası çalışan araçla, yaklaşık 20 dk. da ulaşmak mümkündür (Bu iki otobüs ile : “bus 128” ile Kurt-Schumacher-Platz / U6 veya ” bus 109″ ile de Jakob-Kaiser-Platz / U7 metro ve demiryolu istasyonları aracılığı ile diğer bağlantılı ulaşım seferlerini yapabilirsiniz ) .

+ Taxi ulaşımı : 20 – 30 € ( ortalama 25 € ).Terminal A’da 6-9 numaralı kapılarda, Terminal C ve Terminal E çıkışlarında taksi durakları bulunuyor. Dolandırıcılık mağduru olmamak için yalnızca belirlenmiş taksi kuyruğunda bekleyen taksileri kullanmaya özen gösterin.

+ Havalanı-Otel Transfer, Özel servis → buradan : 37 € bedel ile Tegel’den alınıp, şehir merkezli otelinize 1-3 kişi için ödenecek bedel ile ulaşın. 3 saat öncesine kadar ücretsiz rezervasyon iptali + 60 dk. havaalanında bekleme süresi (Rötar) + 15 dk. şehir merkezli bekleme + kişi başı 20 kg. valiz taşıma hakkı..Yol ortalama 30 dk. sürmekte.

+ Schuttle servis & Car ( 4 kişilik ) / ortalama 60 €

+ Eğer konaklayacağınız yer/Otel “airport pick up (havaalanı transfer) hizmeti sunuyorsa öncesinde iletişime geçerek havaalanı otel arası ulaşımınızı bu şekilde halledebilirsiniz.

* Berlinien Bus : saat 06 /18 arası karşılıklı dört sefer ile tek yön 14 € , gidiş dönüş / 26 € ya , 3 saat süreli yolculukla Almanya’nın Dresten kentine ulaşım imkanını unutmayın !

 

 • Schönefeld’ten şehir merkezine ulaşım – 2020 :

(Flughafen Schönefeld 12527, Berlin. Şehir merkezine 18 km. uzaklıkta kentin güneyindedir)(terminaller – harita ) (yada buradan).

Berlin toplu taşıma araçları ile ulaşımınızı sağlamak isterseniz otobüs, S-Bahn trenleri ve bölgesel trenler dahilinde kabul edilen Havaalanı Ekspres (Airport Express) treninin tercih edebilirsiniz.

 

Schönefeld (SXF) / Terminaller & Uçuşlar , Ulaşım :

.Terminal A – international flights – Uluslararası uçuşlar
.Terminal B – Easyjet flights
.Terminal C – sightseeing flights (Air Service Berlin)
.Terminal D – mainly Condor & Germanwings flights (Genellikle Condor ve Germanwings)

 

+ 1) Alandan en akıllıca ulaşım Airport expres tren ile şehre ulaşmaktır.Terminal binası yakınında yer alan ve kapalı alandan 400 m. kadar, 5 – 10 dk.lık yürüme mesafeli tren istasyonuna varılır.Yaklaşık yarım saat yol süreli , 10 – 20 dk. kalkış periotla, saat 05/23 arası çalışan, 3.40 € tam /2.50 € indirimli (6-14 yaş) bilet ücretiyle, expres tren yolculuğu sonrası şehirde olursunuz. Bölgesel airport ekspres trenler / RE 7 ve RB 14 olup, Alexanderplatz (20 dk.), Friedrichstrasse, Berlin-Hauptbahnhof ve Zoo Station duraklarına sefer düzenlerler )(ABC-Berlin City Card ve Berlin Welcome card trenlerde geçerlidir!)(yada Havaalanından ulaşımın da dahil olduğu ABC Bölgesi içerisinde tüm gün limitsiz seyahat ücreti 7,70 € ödeyerek günlük bilet alın! (detaylar sonra). ..

RE 7 durakları : Dessau Hbf – Bad Belzig – Michendorf – Potsdam Babelsberg – Berlin Wannsee – Berlin Zoologischer Garten – Berlin Hauptbahnhof – Berlin Friedrichstraße – Berlin Alexanderplatz – Berlin Ostbahnhof – Berlin Ostkreuz – Flughafen Schönefeld – Blankenfelde – Zossen – Wünsdorf Waldstadt

RB 14 durakları : Nauen – Falkensee – Berlin Spandau – Berlin Zoologischer Garten – Berlin Hauptbahnhof – Berlin Friedrichstraße – Berlin Alexanderplatz – Berlin Ostbahnhof – Berlin Ostkreuz – Flughafen Schönefeld

RB 22 rotaları : Berlin Friedrichstraße – Berlin Hauptbahnhof – Berlin Zoologischer Garten – Potsdam Hauptbahnhof – Golm – Flughafen Schönefeld – Königs Wusterhausen

 

+ 2)  Havaalanından şehir merkezli otele kadar özel servis : 3 kişi’ye kadar 50 € bedel ile ulaşımı sağlayın→ Buradan .

 

+ 3 ) Şehir merkezine ulaşım için Terminal A kapısından çıkmanız gerekiyor. 5 otobüs hattı var (Havaalanı çıkış kapısı önünde hareket durakları bulunmakta) : 163, 171, X7, N7, N60.

Bu otobüslerden N7 ve N60 gece otobüsleridir. Gece otobüslerinin hafta içi günlerde 00.30-04.00 arası her 30 dakikada bir, hafta sonu ise 00.30-07.00 arası her 30 dakikada bir sefer yapar.

N7 gece otobüsü : Buda berlin şehir merkezine gitmez. Flughafen Schönefeld’ ten kalkarak; Berlin merkezin güney, güneybatı ve batı bölgelerine gidecektir.Son durak batıdaki “Rathaus Spandau” durağıdır (U 7 ve S3, S9 Metro hatları var).Burası Berlin merkeze 15 km uzaklıktadır..

N 60 gece otobüsü : Flughafen Schönefeld’ten kalkarak ; Berlin merkezin 18 km güney doğundaki bölgede servis yapar.Son durak → Adlershof durağıdır.

Bus 171 → Berlin’in merkezine gitmez. Flughafen Schönefeld’ten kalkarak ; Şehir merkezinin yaklaşık 5-6 km. güney doğusundaki “Neukölnn” yöresi son ulaşım noktası olacaktır (son durak U Hermannplatz-Berlin →  Burası U7 ve U8 metroları için biniş durak noktasıdır).

Bus 171 ile → Rudow metro istasyonuna gidin (metro U 7)(bu metro hattı : Rathaus Spandau ve Rudow durakları arasında çalışır. Siz, “Rathaus Spandau” yönüne bineceksiniz. Belirlenen yere göre de, U7 den diğer metro hatlarına geçiş yapmanız mümkündür. Dikkat! : alınan tek yön / single biletler toplamda 2 saat geçerlidir).

163 numaralı otobüs (alana 5 dk. lık yürüme mesafesindedir) : Flughafen Schönefeld’ten kalkarak ; Berlin merkezin 18 km. güney doğu bölgesinde,  S Grünau [Busendstelle] da sonlanacaktır.Burada da S 8, S 45, S 46 numaralı metro hattı vardır.

X7 numaralı hat ise  Jet Ekspres Bus hatlardan biridir. Flughafen Schönefeld Terminal (Airport) – U Rudow (Berlin) arası işliyor. Burası yaklaşık merkeze 20 km.lik mesafede, güneyde yer alır.Hemen yakında Metro U 7 durağı var. Bu hatlar için neredeyse her 10 dakikada bir, maksimum 30 dakikada bir sefer var.Ücret 3.40 tam /2.50 € ind. olup , yol süresi yaklaşık 10 dk. dolayındadır..

 • Otobüsler → AB bölgesi için 2,80 €, BC bölgesi için 3,10 € ve ABC bölgesi için 3,40 € ücretlidir (2020).

 

** Yukarıda gördüğünüz gibi ; Gündüz doğrudan Berlin şehir merkezi ulaşımında en yakın seçenek 171 numaralı otobüs olacaktır. Otobüslerle şehrin direkt olarak merkezine gitmek mümkün değil ancak son duraklardan U Bahn metroyu veya S Bahn trenleri kullanarak kolayca şehrin merkezine ulaşabiliyorsunuz.

Bu nedenle tren istasyonundan doğrudan metro ile şehir merkezine ulaşmak daha mantıklı yol olacaktır. Tren istasyonu (S Flughafen Berlin-Schönefeld Bhf), havaalanından 400 m. uzaktadır.Öncelikle istasyon girişinde bulunan bilet makinelerinden AB & ABC zone biletini alın..Sonra gideceğiniz yere göre metro seçeneğini kullanın..

 

+ 4 ) Şehir merkezine ulaşmak için başlıca iki metro (S & U bahn) seçeneği vardır :

a ) S45 + U7 metro yolu (Berlin’in güney kısımlara gitmek için S45’i tercih edin) :

Toplam 12 duraklı S 45 tren hattının hangi platformdan hareket edeceğini istasyondaki tabelalardan öğrenerek bu trene binin (Südkreuz Bhf yönüne gideceksiniz). Sonra → “Neukölln” istasyonda inerek → S 41-42-46-47 ve U7 metro hatlarından birine aktarma (bağlantı) yapın.Eğer  U7 metro hattını kullanacaksanız şehir merkezi için (U Rathaus Spandau yönünde) istediğiniz bağlantıyı yapın…

b ) S9+S41+U7 metro yolu (Berlin şehir merkezi için S9 tercih edilmelidir) :

Toplam 28 duraklı S 9 hattının hangi platformdan hareket edeceğini istasyondaki tabelalardan öğrenerek bu metroya binin (S Spandau yönünde). “Treptower Park” istasyonda inerek :  S41-S42-S8-S85 metro bağlantılı yerlere yada ayni hat ile (S9) → şehir merkezli “Alexanderplatz, Hauptbahnhof” a gidin.. Veyahut ; sondurak da (Spandau) inip; U7, S3, reginola – RE 2 ve RE 4 trenlerine aktarma yapın..

* Berlin’de U- Bahn – Metro hatları kenti geniş bir yelpaze ile sarmaktadır.Şehir ulaşımında rahat bir ara transfer seçeneği ile ulaşım imkanını sunar..

S 9 rotası → Spandau – Charlottenburg – Zoologischer Garten – Hauptbahnhof – Friedrichstraße – Alexanderplatz – Ostbahnhof – Schöneweide –  Adlershof – Flughafen Schönefeld

S 45 rotası → Südkreuz – Neukölln – Baumschulenweg – Schöneweide – Adlershof – Flughafen Schönefeld

Trenler ; (10 – 20 dk. periotla, yaklaşık 40 dk. yolculukla, 3.40 € tam bilet ücreti ile) Berlin Alexanderplatz yada Hauptbahnhof’ta (merkez) olabilirsiniz..Havaalanından yaklaşık 7-8 dakika yürüyerek S Bahn istasyonuna ulaşabilirsiniz.

 • S bahn tren güzergah – hat & durak harita bilgisi → Buradan
 • S bahn tren biletleri makinalardan  yada ; (online) → buradan

 

+ 5)  Taxi ulaşımı : yaklaşık 30 – 50 €  (Ort. 40-45 €), Schuttle servis (4 kişi) 60 € dolayındadır..

 •  Airport Taxi BB: +49 30 810588888 (güvenilir taksi’dir)

Berlin’de taksi ücretleri için daha farklı bir uygulama var. Km başına yazan standard yol ücreti dışında farklı şeyler için ekstra ücret alınabiliyor.

Örneğin, havaalanından şehir merkezine gitmek için 1,50 Euro, valiz başına 1 Euro, 5 veya daha fazla kişi olmanız durumunda kişi başı 1,50 Euro, kredi kartı ile ödemek yapmak isterseniz 1,50 Euro ekstra ödemeniz gerekiyor.

+ 6)  Özel Araç : Havaalanında şehir merkezine araçla A113 otobanını takip ederek ulaşabilirsiniz.

 
 

BERLİN TREN İSTASYONLARI :

+ Berlin Hauptbahnhof (Tiergarten) , web
Destinations: Almanyanın her yerine, Avrupa’ya (Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Polonya, İsviçre)
Trenler , S-Bahn : S5, S7, S75, S9

* 2006 yılında istasyon yenilenmiş olarak yeniden yapılandırılmıştır.Moskova , Kiev ve Varşova’dan gece gelen trenler istisna edilirse ; Berlin Lichtenberg (S5, S7, S75) den kalkış ve varışlı , tüm uzun mesafeli trenler için varış noktasıdır.İstasyon ; Çok katlı bina yapısı ile her türlü sosyal ve beslenme ihtiyaçlarınıza cevap verir..

+ Berlin-Gesundbrunnen (Badstrasse)
Destinations: Almanyanın her yerine, Avrupa (Baltık ülkeleri) kentlerine..
Trenler , S-Bahn : S2, S8, S45, S46, S47, S85, S86
Metro hattı , U-Bahn: U8

+ Berlin-Spandau (Seegefelder Strasse)
Destinations: Western Germany (Hanover, Hamburg, Frankfurt, Munich)
Trenler , S-Bahn: S5, S75
Metro hattı , U-Bahn: U7

+ Berlin-Ostbahnhof (Strasse der Pariser Kommune 5)
Destinations: Almanyanın her yerine (Frankfurt, Munich), Avrupa (France, Poland, Switzerland)
Trenler , S-Bahn: S3, S5, S7, S 75, S9

+ Berlin-Südkreuz (Suadicanistrasse)
Destinations: Almanyanın her yerine
Trenler , S-Bahn: S2, S26, S45, S46, S47

Berlin Merkez Otobüs istasyonu :

Zentraler Omnibus Bahnhof ( ZOB )
Adres : Masurenallee 4-6, Charlottenburg ( Information tel. 301 0380 )
H.içi :saat 06-21 , hafta sonu : saat 06 -15 açık

Batı Berlin’e gelen otobüsler ; Funkturm ( TV ve radyo baz istasyonu – 1924 ) ve ICC ( International Congress Centrum ) – Uluslar arası kongre merkezinin karşısında olan bu istasyona uğrarlar.

Doğu Berlin için bir otobüs istasyonu bulunmamaktadır.

 

Berlin Tourist Information ( İ ) :

+ Central Station
Zemin kat / Europaplatz girişi
Açık : saat 08 – 22

+ Neues Kranzler Eck
Hayvanat bahçesi yanı / Ku’damm, Kurfürstendamm 22 – Berlin
Açık : P.tesi- C.tesi saat 10-20 , Pazar saat 10-18

+ Brandenburg Gate ( kapısı )
Pariser Platz / Gatehouse ( güney )
Açık : saat 10-18

 
 

▶ Konaklama : Kent her keseye hitap edecek seçenekleri sunar.Otel aramalarınızı aşağıdaki siteden yapabilirsiniz.

hotelscombinedlogo

 
 

BERLİN ŞEHİR İÇİ TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI & BİLET ve KARTLAR 

” Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg ” ( VBB ) ; Berlin ve Brandenburg eyaletlerine ait , 42 adet kamu ve özel taşıma şirketlerine ait bir dernektir. Potsdam dahil şehir içi ve kırsal şehir dışı alanda tüm toplu taşımacılığa ait ücretleri belirleyen kurumdur.

“Berliner Verkehrsbetriebe” (German for Berlin Transport Company)( BVG ) ; Derneğe bağlı çalışan, Berlin için ana toplu taşıma şirketinin adıdır. Bu kentin U-Bahn metro, tramvay, otobüs ve feribot ağlarınnda toplu taşıma hizmetini sunarken, S-Bahn kentsel raylı sistem yönetimi ve hizmetini sağlamamaktadır.

Berlin ve Brandenburg şehirleri için tarife alanları 3 gruba ayrılır. A, B, C

 

– Berlin Tarife bölgeleri ( haritaları ) –

** TXL= Tegel, SXF=Schönefeld hava limanları

berlintrafezone

                        ►  ◄

Zone / Bölge A : Berlin şehir merkezi olup , urban- raylı halka sisteminin içinde kalan bölgeyi kapsar

Zone / Bölge B : Urban – raylı sistem ve şehir merkezinin dışında kalan alandır ( Örneğin, Tegel hava alanı gibi merkeze yaklaşık 10 km mesafeden yakın olabilen alanlar )

** Toplu Taşımada iki bölge tek zone olarak (AB) birleşmişitr!

Zone / Bölge C : Potsdam dahil yaklaşık merkezden 15 km. uzaklıkta bulunan Berlin kentinin dışta kalan bölgeleridir ( Schönefeld hava alanı ve Potsdam bu bölge içinde kalır ).

 • İhtiyacınıza göre bilet alın ; Bölgesel tren, S-Bahn ve metro hatları dahil olmak üzere Berlin şehir içi ulaşımda iki bölgeye ayrılmıştır. AB ve ABC..

ABC ; Potsdam (Sanssouci Sarayı), Schönefeld Havaalanı SXF ve Sachsenhausen Anıtı gibi çevredeki bölgeyi içermektedir.

Prenzlauer Berg, Friedrichshain ve Marzahn gibi doğu bölgelerine seyahat için seçeneğiniz (çoğunlukla) eski Doğu Berlin’de çalışan tramvay ve metro tramvay sistemi olacaktır!. “M” numaralı tramvaylar, normal tramvaylardan (ki bunlar 20-30 dakikada bir kalkar) daha sık aralıkla (10 dakikada bir) çalışan metro tramvaylarıdır (MetroTram)(alttaki haritayı inceleyin).Gündüz raylı ve otobüs hizmetleri son bulduğunda, kentte gece (N) taşıma sistemi devreye girecektir.Haritadan bu hatları inceleyin.

 
 
TOPLU TAŞIMA HATLARI & HARİTALAR – 2020 :

1000’in üzerinde hat, 13 bin durak, 3500 km. hat güzergahı (2300 km.’ si bölgesel tren ağı) ile VBB ; Berlin ve Brandenburg eyaletleri’nde taşıma hizmetini sunmaktadır. Kentteki ağ karışık görülse de Toplu Taşıma için dünyada en gelişmiş sistemlerden biridir. Şehrin heryerine toplu taşıma ile ulaşırsınız.Turist danışma ve istasyonlardan alacağınız “Raylı Sistemler” haritası büyük ölçüde işinizi görecektir.

Otobüserde şoförden doğrudan nakit olarak bilet alabileceğiniz gibi; Makinalardan da bilet temin edebilirsiniz. Araçlara binmeden önce biletleri “check” edin → okutun!. Makinaların çoğunda “TR” dil seçeneği bulunmakta..

Alacağınız biletler bölge/Zone olarak ; AB-BC-ABC şeklinde olacaktır.

               ◄►        ◄►

Bölge/Zone A : S-Bahn (şehir içi raylı sistem) halkasına kadar Berlin şehir içidir.

Bölge/Zone B : S-Bahn (şehir içi raylı sistem) dışındaki, şehir sınırına kadar olan vede  Berlin Tegel TXL havaalanını kapsayan alandır.

Bölge/Zone C : Potsdam Şehri ve Berlin Schönefeld SFX Havaalanı da dahil olmak üzere Büyük Berlin bölgesini içine alandır (Berlin şehri etrafında yaklaşık 15 km. lik bölge)

** İndirim yaşı →  6-14 yaş içindir..

** Şehir merkezli gezilerinizde AB bileti yeterlidir.
 
 
+ Berlin AB Zone Ulaşım Haritası

+ Berlin ABC Zone Ulaşım Haritası

** Biletler ve Ücret için →  Detaylara bakın
 
 
Berlin – VBB/BVG Bilet Türleri ve Ücretler (2020) :

 • Single / Tek Yön Bileti (Berlin) / Einzelfahrschein :

Zone AB : Tam bilet →   2.90 €, İnd. → 1.80 €
Zone BC : Tam bilet →   3.30 €, İnd. →  2.30 €
Zone ABC : Tam bilet → 3.60 €, İnd. → 2.60 €

** Biletler tek yönlü ve 2 saat için geçerlidir!. Tüm Berlin Toplu taşıma sisteminde geçer (VBB/BVG → S-Bahn, U-Bahn, regional tren, tramvay, ferrybot ve  otobüs).

 • Kısa (Short trip) mesafeli Bilet (Berlin) / Kurzstrecke :

tam bilet → 1,90 €  ;  indirimli → 1,40 €. Bilet tek yön için : S veya U- Bahn metro sisteminde 3 istasyon’a kadar yada Tramvay & Otobüsle 6 istasyona kadar geçerlidir.

 • 4 Binişlik-Tek Yön Bileti – Berlin (tek yöne, 2 saat geçerli – 4 biniş hakkı) :

Zone AB :  Tam → 9.00 € – İnd. → 5.60 €

Zone BC :  Tam → 12.00 € – İnd. → 8.40 €

Zone ABC : Tam → 13.20 € – İnd. → 9,60 €

Kısa Yolculuk 4 Binişlik Bilet (Berlin) → ( Metro’da 3, Tramvay&Otobüste max. 6 istasyon için). Tam : 5,60 € – İnd. : 4,40 €..

 • Günlük bilet (Berlin) /  Tageskarte : Alınıp aktive edildiğinden sonra “ertesi gün” saat 15.00′ e kadar sınırsız binişte geçerlidir!

Zone AB : Tam → 8.60 € – İnd. →  5.50 €

Zone BC : Tam → 9.00 €  – İnd. → 5.80 €

Zone ABC : Tam → 9.60 € – İnd. →  6.00 €

 • Günlük Bilet (Potsdam) :

Zone AB : Tam → 4.50 € – İnd. →  3.20 €

Zone BC : Tam → 4.20 €  – İnd. → 3.20 €

Zone ABC : Tam → 6.10 € – İnd. →  4.50 €

 • Günlük, Grup Bileti (Berlin) : 5 kişiye kadar (çocuklarda geçmez!) sınırsız, aktif hale geldikten sonra ertesi gün saat 15.00’e kadar geçerlidir.

Zone AB : Tam → 23,50 € –  indirim yok!

Zone BC : Tam →  24,30  €  – indirim yok!

Zone  ABC : Tam → 24,90  €  – indirim yok!

 • Haftalık (7 günlük) Bilet (Berlin) : 7 günlük bilet, onaylamadan (damga tarihi veya damga) sonraki 7 gün boyunca geçerlidir, örneğin Pazartesi’den Pazar’a. Bilet devredilebilir!..Zone AB → Tam : 34 € , Zone BC → Tam : 35.50 €, Zone ABC → Tam : 41 € (haftalık  biletlerde indirim YOK!)
 • Bisiklet Bileti (Berlin) :

Tek yön kısa mesafe 1.30 €

Tek yön Zone AB → 2.00 €

Tek yön Zone  BC → 2.30 €

tek yön Zone  ABC → 2.60 €

Günlük AB → 4.90 €

Aylık AB → 10.50 €
 
 
 
DİĞER ULAŞIM BİLET ve KARTLARI

 • Berlin City Tour Card :

Berlin için tüm kamu toplu taşıma araçlarında ( S-U Bahn metro, suburban raylı sistem , otobüs ve tramvay ) ücretsiz ve sınırsız ulaşım ile beraber, 20 ye yakın turistik aktivitelerde % 35’e kadar indirim imkanı sağlar. (2020 yılı broşür). 1 yetişkin ve 6-14 yaş arası 3 çocuk için geçerlidir!. 5 yaş altı ücretsizdir.Bisiklet için bilet gerektirir!. Köpek için bilet almak gerekmez!..Çocuk arabası vs. ek ücret ödemezsiniz..

Online / buradan yada S bahn müşteri hzm., Bilet makinalarından satın alın..Yada aşağıdaki merkezlerden temin edin ;

+ Berlin Merkez İstasyonu
+ Schönefeld Havaalanı
+ Zoologischer Garten
+ Alexanderplatz
+ Friedrichstraße

İlk aktivasyon / validasyonun ilk gününde başlar ve ondan sonraki .. dördüncü veya beşinci günde  saat 24.00′ da biter.Ücretler :

Berlin için tüm kamu toplu taşıma araçlarında (S-U Bahn metro, suburban raylı sistem, otobüs ve tramvay) ücretsiz ve sınırsız ulaşım, 1 gün ücretsiz hop on hop off otobüs ile beraber, 30 aktivitede ücretsiz giriş,  200′ e yakın turistik aktivitelerde % 25 – 50 indirim, restoran ve alışverişlerde indirim imkanı sağlar. 14 yaş ve altındaki en fazla üç çocuk, her şey dahil bir yetişkin WelcomeCard sahibi ile ücretsiz seyahat edebilir..15 yaş üstünde kart almak gerekir.Ücretler (2020) :

Kart ile birlikte verilen Broşür – Haritalar :

Şehir rehberi.1 

Şehir rehberi.2

** Berlin WelcomeCard Museumsinsel 72 hours (+ Museum Island ) : Bu kart Berlin müzelerine ücretsiz giriş imkanı ( + müzeler adası / Alte National galerie, Altes Museum, Bodemuseum, Neues Museum ve Pergamonmuseum ) ile 72 saat ücretsiz toplu taşıma imkanını sunar. Özel sergiler ücrete tabidir !

Nereden temin edilir ?

+ central station / Merkez tren garı
Zemin kat / Europaplatz girişi
Günlük : saat 8:00 – 22:00

+ airport / Hava alanları
Gate / kapı – A01
Günlük : saat 08.00 – 21.00

+ Hayvanat bahçesi yanı / Kurfürstendamm
Kurfürstendamm 22, Passage
P.tesi -C.tesi : 09:30 – 20:00, Pazar : 10:00 – 18:00

+ Brandenburg Gate / kapısı
Pariser Platz / Güney kapı alanı
Günlük : saat 09:30 –18:00

 • EasyCityPass Berlin – Web ;

2-3-4-5-6 günlük seçenekli benzer kartlardır (21.90 / 29.90 / 37.90 / 42.90 / 45.90 ). 1 ebeveyn yanında 15 yaştan küçük 3 çocuk için geçerlidir.Berlin’de toplu taşıma ile veya Berlin ve Potsdam’da kombine olarakgünü kadar geçerli ücretsiz seyahat imkanı vardır.Berlin’deki 50’den fazla alanda, tanınmış turistik yerlerde   indirimler ve avantajlar imkanı..

Buradan satın alın.
 

 • Brandenburg-Berlin-Ticket 

Bir gün boyunca, Brandenburg ve Berlin arasında  gündüz kişi başına 6.60 € ; geceleri 5 € bedel ile sınırsız gezin.İster iki erişkin çift, ister 1 erişkin büyük yanında toplam 5 kişiye kadar yolcu (15 yaş altı çocuklar) ile seyahat imkanı.Hafta içi : saat 09.00 → ertesi gün 15.00’e kadar ; Hafta sonu tam 24 saat (00.00 – 23.59) geçerlidir. 2. sınıf Gündüz ulaşımı için → 33 €, Gece ulaşımı için → 25 € (5 kişilik) (Online Bilet).

Hangi hat ve araçlar için geçerlidir?

Ulaşım haritasını inceleyin!

– tüm demiryolu şirketlerinin tüm yerel trenlerinde (örn. RE, RB, özel demiryolları)
– Berlin/Brandenburg tüm toplu taşıma araçlarında(S-, U- bahn, tramvay, otobüsler)
– Brandenburg ve Berlin’deki neredeyse tüm düzenli otobüslerde..

 Daha fazla Detay → Bakın
 
 
 

BERLİN İÇİN ULAŞIM HARİTALARI

 

** Sonraki sayfada Berlin Toplu Taşıma Araçları ..

 
 
 
booked.net
 
 
 
 

Önceki Sayfa – Sonraki Sayfa

Berlin : Ana Klasöre dön

 

ANA Sayfa’ ya dön –

 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir