Berlin Gezisi . 2

 
 

BERLİN GEZİSİ. 2

 

Berlin Toplu Taşıma Araçları :

+ Berlin S – Bahn (Subway-Berlin Metrosu) :

DB_S-Bahn_Berlin

S-Bahn (yeşil-beyaz “S” amblemli raylı sistem),  330 kilometrelik bir bölgesel ağda ve yaklaşık 170 tren istasyonuyla 15 hattı kapsıyor (VBB-Deutsche Bahn/DB-AG). Berlin’de uzak-yakın çevre banliyölere yolcu taşıyan raylı demiryolu sistemidir. Hafta içi → saat 04.30-01.30 arası (5-10-20 dk. periotla), Hafta sonları (30 dk. periotla) 24  saat çalışır.Çoğu açık alandan/yer üstü seyirlidir. Halk dilinde ; S Bahn – Urban rail (Banliyö treni) olarak bilinir.. Genel bilgi için bakın.

( S Bahn topografik / harita için tıklayın / yada güncel olarak → buradan // buradan)

S Bahn hat ve durak haritası :

+ Berlin underground (U – Bahn)  :

Berlin underground

U-Bahn (sarı renk), Berlin’de 9 hattı ile yaklaşık 146 kilometrelik bir ağ boyunca çalışır ve 173 istasyon içerir (VBB-BVG). Hafta içi → saat 04.00-01.00 arası (5-10 dk. periotla), hafta sonu (10-15 dk. periotla) 24 saat çalışır. U 1-2-7 → kentin “doğu batı” hattında ; U 6-8-9 kentin “kuzey güney” yönünde çalışmakta.Çoğu yer altından gider.Halk dilinde U Bahn- Metro olarak geçer.

 

 + U-+S Bahn Hat Haritası → Tıklayın

 • U bahn hatlar – duraklarKatalog

Hatlar

. Line U 1 : S+U Warschauer Straße – U Uhlandstraße ( duraklar -pdf )

Berlin güney doğu bölgesini (Friedrichshain), güney batıdaki (Kurfürstendamm) (Kreuzberg → Eski Berlin Duvar dibindeki, Türk nüfusun fazla olduğu batı berlin bölgesidir)alana birleştiren hattır.

. Line U 2 : S+U Pankow – U Ruhleben ( duraklar – pdf )

Berlin’in batı kesimindeki Ruhleben ile kuzeydoğudaki Pankow arasında yol alır. Yolculuğu sırasında şehir merkezinden geçer. Önemli istasyonlar: Olympiastadion, Station Zoologischer Garten (Hayvanat Bahçesi), Potsdamer Platz, Stadtmitte, Alexanderplatz ve Schönhauser Allee…

. Line U 3 : U Nollendorfplatz – U Krumme Lanke ( duraklar – pdf )

. Line U 4 : U Nollendorfplatz – S+U Innsbrucker Platz ( duraklar – pdf )

. Line U 5 : U Hönow – S+U Alexanderplatz ( duraklar – pdf )

. Line U 55 : Brandenburger Tor ile Hauptbahnhof arasında 2009 da açılmış 2 km. lik U 5 uzantısıdır (duraklar -pdf )

. Line U 6 : U Alt-Tegel – U Alt-Mariendorf ( duraklar – pdf )

Berlin’in kuzeyindeki Tegel ile güneyde Tempelhof-Schöneberg semtindeki (Mariendorf)  arasında yolcu taşır.

. Line U 7 : S+U Rathaus Spandau – U Rudow ( duraklar – pdf )

. Line U 8 : S+U Wittenau – S+U Hermannstraße ( duraklar – pdf )

Berlin için kuzey-güney hattıdır.

. Line U 9 : U Osloer Straße – S+U Rathaus Steglitz ( duraklar – pdf )

 • Berlin’de yer altından giden raylı hat Metro U – Bahn (U1-2-3-4…9 → on hat), yer üstünden giden de Metro S-Bahn’dır. Şehri baştan aşağı saran bu sistem; saat 04.00 – 01.00 arası hizmet verir. S- Bahn ve U-Bahn hafta sonları sadece 24 saat hizmet vermektedir. Hafta içi gece otobüsleri (N) ve Metrotram(M Bus) devralarak gece boyunca ulaşımı sağlayacaktır.

 
+ Tramvaylar/Streetcars /Strassenbahnen :
(M1-2-4..17 ; 12-16-18-21…67-68.. -88 → 24 hat) :

Dünyada en eski tramvay hattına sahip kent Berlin’dir. Bu araçlar kentte sıklıkla doğu kesimine, 24 hat ile hizmet verirler. BVG’nin 24 saat hizmet veren tramvay hatları, metro ile bağlantılıdır. 9 adet hattı ile (M1-2-4-5…17) Metro Tram isimli tramvaylar,  15 dk aralıklarla sefer yapan diğer 15 adet normal  tramvaylardan (12-16-18..-37..5..88) daha sık aralıklarla (10 dk da bir) sefer yaparlar. 24 adet Berlin Tramvay hat ve güzergahlarını “Buradan” inceleyin (açılan sayfada “Tram” işaretine basın!)

 

+ Otobüsler / Bus :

 200 civarı hat ile,  sık kalkışlı “iki katlı”otobüsler, daha seyrek seferli “Otobüsler” ve (N)-Gece/Night otobüsleri olmak üzere 3 tiptir. BVG işletmesi tarafından işletilmektedir..Buradan Otobüs hatlarını inceleyin (açılan sitede “Bus” işaretine tıklayın!)

Express Hat Otobüsleri

TXL- Tegel Exp.Havaalanı Otobüs Hattı

** Ortalama yol süresi 30 – 40 dk. Tegelden son servis : saat 23 sularıdır. Alexanderplatz dan ilk servis saat 05 sularıdır.Hareket saatleri 20 dk. perioladır )

TXL_berlin route

Eskiden Metro_Bus olarak adlandırılmış 24 saat hizmette olan (M11-19-21…85) 17 hatlı otobüsler, (X7-10..36..83) numaralı 13 adet “express” hatlı otobüsler (ki bu otobüsler uzun menzil yanı sıra dar sokaklara da yolcu taşırlar ve 5 – 20 dk. lık kalkış periotla hizmet sunarlar), 1 adet (TXL) → Tegel havaalanından şehir merkezi/Merkez Tren garına ve S+U Alexanderplatz metro durağına  giden express hat, (100-101..943) olarak onlarca numaralı diğer gündüz sefer no.lu otobüsler vede  onları geçen (N1-5-7…97) olarak hizmet sunan gece otobüsleri ile geniş bir yelpaze banliyöleri merkezi şehir’e S-Bahn ve U-Bahn istasyonları vasıtası ile bağlar.

100 numaralı hat, en ünlüsü olup : Alexanderplatz ve Zoological Garden / Hayvanat bahçesi güzergahındaki turistik alanlara giden hattır.

N1 – N9 gece otobüs hatları, Pazartesi-Cuma gecesi  U1 – U9 hatlarının yerini alır.  N10 – N97 gece otobüs hatları da;  önemli olan gündüz hatlarının yerini alıyor.

Günlük 1300 adet sarı renkli çift katlı otobüsler yaklaşık sokaklarda yılda 90 milyon km. yol alırlar.150 üzerinde gündüz, 50’nin üzerinde de gece hattı otobüs vardır. BVG tarafından yönetilmeyen bu otobüsler, Berlin çevresinde faaliyet gösterirler. 3 haneli hattın ikinci basamak sayısı, Çalışılan ilçeyi gösterir. Wilmersdorf ve Zehlendorf için (1) , Reinickendorf için (2) , Spandau için (3) , Mitte ve Friedrichshain-Kreuzberg için (4), Pankow için (5), Treptow-Köpenick için (6), Tempelhof-Schöneberg ve Neukölln için (7) , Steglitz için (8) , Marzahn-Hellersdorf için (9) gibi…

 

+ Feribotlar ( Ferries ) :

BVG biletlerinin geçerli olduğu 6 farklı hat ile yaklaşık 7 km.lik su yolu alırlar.Düşük ücretli biletler /Short Trip Tickets ile ; F10, F11, F12, F21, F23 feribot hatlarını kullanabilirisiniz..Buradan hatları inceleyin (açılan sayfada “F”-Fery işaretine tıklayın!)

F10 : Wannsee urban rail (S-Bahn) istasyonu ve Alt-Kladow arasında
F11 : Oberschöneweide (Wilhelmstrand) ve Baumschulenstraße arasında
F12 : Wendenschloß (Müggelbergallee) ve Grünau (Wassersportallee) arasında çalışır..

 

+ Taxi : 2 km. altı ulaşımda bedel (5 €) olup, Kurzstrecke hizmeti olarak isimlendirilir → yol uzarsa tam ücret alınır!..

Taximetre açılışı : 4 € ile başlamakta ve km/2 € yazmaktadır.
 
+ Hop On Hop Off  – web :

Berlin şehir merkezli özel otobüsler ile 8 dil seçenekli (TR yok!) şehir otobüsü ile in bin yaparak Berlin’i gün boyu gezin.2 farklı rota uygulanır.

Güzergah haritası (2020)-Fotoğrafa tıklayın :

Kırmızı güzergah → saat 09.00 – 16.40 (Ku’damm için ilk kalkış/son kalkış) zaman diliminde, 20 dk. kalkış periyotlu otobüslerle ring yaklaşık 2 saat içinde tamamlanır.

Mavi güzergah → saat 09.30 – 16.50 (Alexanderplatz için ilk kalkış/son kalkış) zaman diliminde, 20 dk. kalkış periyotlu otobüslerle ring yaklaşık 40 dk. içinde tamamlanır.

İndirim : 5-15 yaş içindir.

 • 1 günlük Klasik bilet : Tam / 30 (online) → 27 € ; İndirimli / 16 (14.40 €)
 • 2 günlük Premium bilet : Tam / 35 (online) → 31.50 € ; İnd. / 18 (16.20 €). Bu turda ek rehberli yürüyüş ücretsizdir!
 • 2 günlük Delüx bilet : Tam /47 (online) → 42.30 € ; İnd. 24 (21.60 €)..Bu turda ek olarak ücretsiz rehberli yürüyüş ve nehir gezisi var!

City Tur Berlinweb : Farklı bir işletme ile, 3 farklı güzergahı 1 yada  günlük bilet ile gezin..1 günlük → tam : 26 € (ind. : 13 €) , 2 günlük → tam : 30 € (İnd. :15 €)..Bu turda TR sesli rehber dil seçeneği vardır..

 

+ TR Berlin Büyükelçiliği Web

 

+ Berlin ‘de Ulaşım ile ilgili A & Z ye pek çok bilgiyi BU LİNK ten alabilirsiniz !

 

kırmızıcizgi2

 

BERLİN’İ GEZİYORUZ

welcom_berlin

 

BERLİN :

Doğudan batıya akan Spree Nehri ile kuzeye doğru akan Havel Nehri’nin birleşmesi sonucu Berlin çok sayıda su kanallarına, dolayısı ile pek çok köprüye ev sahipliği yapan kent görünümündedir. Alman Federal Cumhuriyetinin 16 eyaletinden birisi olup, kendisi iddari açıdan 12 ilçeye ayrılır. Büyük alanlı park ve bahçeler ve göletler bu görünüme ayrı bir renk katar..Şehirde , Spree Nehri üzerinde yapılan tekne gezi alternatiflerini de unutmayalım. İşte bu coğrafyada Berlin ; tarihi, kültürü, doğası ve 1990 sonrası birleşen doğu ve batı’nın tamamladığı ilgi çeken turistik bir şehir olmuştur. Mevsim olarak ilk bahar ve yaz tercih edilmekle beraber, Berlin her mevsim görülebilecek bir alandır.

Dünyada nüfusa göre sanatçı oranın en yüksek olduğu şehirler içinde ilk 5’te..

170 den fazla müzeye ev sahipliği yapması yanısıra, Avrupanın en eski 2. hayvanat bahçesi ve Almanya’nın en büyük öğrenci kenti özelliği ile de, ülkenin yeşil ve doğal başkentidir.

Ülkemizden gerek milli, gerek özel havayolları ve gerekse diğer ülke havayolları ile; direkt yada bağlantılı seferlerle hergün uçak bulunur. İstanbul’dan uçuş süresi yaklaşık 3 saattir.

 

Berlin’in bilinmeyenleri (alıntı → bizevdeyokuz.com..)

 • Günümüzün yeni nesil müzeleri sokaklar. Tabi sokak sanatı ve graffiti (Duvar yazıları) denilince akla ilk gelen şehir hiç şüphesiz ki Berlin.Berlin’de graffiti turu ve workshopları var.Graffitilerin en yoğun olduğu mahalle olan Kreuzberg, kendisi de bu camianın içinden olan rehber eşiliğinde karış karış geziliyor, ardından gün graffiti workshopu ile sonlanıyor. Tur her pazartesi, çarşamba, cuma ve cumartesileri saat 12.00‘da Alexanderplatz’daki Televizyon Kulesi önünden başlıyor. Toplam 4,5 saat sürüyor. Ücret 20 €. Workshop’a katılımın az bir ekstra ücreti var. Ayrıca yine Alternative Berlin’nin her gün 11.00, 13.00 ve 15.00’de yine Televizyon Kulesi önünden başlayan ücretsiz yürüyüş turları da var.
 • Bir başka ücretsiz gezi → her gün Brandenburg Kapısı çıkışlı olarak 10.00, 11.00, 12.00 ve 14.00 saatlerinde Sandemans‘ın ücretsiz şehir turu var. Gittiğiniz gün şehri gezmeye bu turla başlamak bizce çok iyi bir alternatif olacaktır. Tur yaklaşık 2.5-3 saat sürüyor, göreceğiniz yerlerin arasında Brandenburg Kapısı, Checkpoint Charlie, Berlin Duvarı, Yahudi Anıtı, TV Kulesi ve daha birçok yer var.
 • Berlin’deki Mauerpark bit pazarı Avrupa’daki bit pazarlarının iddalılarından.Burası her hafta sonu binlerce turistin akınına uğrayan merkez olmuş.Hem orijinal hem uygun fiyata parçalar bulma imkanı Revaler Sokak‘taki (no.99) bit pazarında.RAW Bit Pazarı da özgün ve ilginç ürünler bulabileceğiniz alternatif bir adres (S3-S5-S75 / U1 – U3 /Bus 347 – N1 / Tram M10-M13 → S+U Warschauer Str. durağı)(her pazar saat 09-17, kış harıç!).Giyim, çanta ve takı, ev eşyaları, lambalar ve süslemeler, antikalar, el sanatları ve tasarım ürünleri pazarı..
 • Weinerei’de bir yudum şarap..Alışılmışın dışında bir şarap barı. Menü yok, belirlenmiş bir fiyat listesi yok, garson yok! Sadece 1 Euro verip bir bardak alıyorsunuz ve dilediğiniz kadar takılıyorsunuz. İçtiğinizin hesabını siz yapıyor, çıkarken de gönlünüzden ne koparsa ödüyorsunuz. Adres: Veteranenstr. 14, 10119, Berlin.UBahn Rosenthaler Platz durağında inip yürüyebilirsiniz.Hafta içi saat : 13-20 / Cumartesi : 11-20..
 • Context Travel, maksimum 6 kişilik gruplara rehber eşliğinde Doğu ve Batı Berlin mimarisini Soğuk Savaş günlerini hatırlatacak 3 saatlik bir yürüyüş rotası. Tur Moskova etkisindeki Doğu Berlin’den, Frankfurter Tor’dan başlıyor ve Liberalizm etkisindeki Batı Berlin’nin yüksek apartmanlarıyla ünlü bölgesi Hansaviertel’e doğru devam ediyor.
 • Bonappetour, Berlin’nin klasik restoranlardan sıkılanlara yeni bir alternatif sunuyor: Bir Berlinlinin evine yemeğe konuk olmak! Hem iyi yemek hem de yeni insanlarla tanışmak için bire bir. Tek yapmanız gereken ağa dahil olup, seçenekler arasından size uygun menüyü veya mutfağı sunan kişiyle irtibata geçmek, karşılıklı bir tarih belirlemek. Kimi ev sahipleri tüm günlerini size ayırıp alışverişten mutfağa tüm süreci sizinle paylaşırken kimileri de sadece sofraya kabul edebiliyor.
 • Bode Müzesi yanındaki Kitap Pazarı da böyle tesadüfen keşfedilecek yerlerden biri. Burası kitap kurtlarının Alman ve Dünya klasiklerini bulabileceği mükemmel bir pazar. Ama bit pazarlarında olduğu gibi bir kitlesi yok.Bebelplatz‘a sadece birkaç dakika uzaklıkta!
 • Neukolln’deki Landwehrkanal boyunca uzanan bir Türk Pazarı var. Cuma ve Salı günleri 11.00-18.30 arası kurulan pazarda  taze balık, sebze, meyve, organik ürünler, Türkiye’den ithal tatlılar, peynirler, ikramlıklar, el yapımı hamur işleri ve ekmeklerle doluyor. Maybachufer Caddesi’nde bulunan pazara ulaşmak için 8.hat metrosuna binip Schönleinstraße istasyonunda iniyorsunuz.
 • Berliner Unterwelten Müzesi Berlin’nin karanlık geçmişine ışık tutan entersan bir yer altı dünyası. Klostrofobisi olanlar dikkat!. Nazi dönemi ve Soğuk Savaş’tan kalma derinliklerine indikçe karanlıklaşan tüneller ve sığınaklar varmış. Kar amacı gütmeyen kuruluş,  Berliner Unterwelten tarafından halka açılan müzede bir hava saldırısı sığınağı, nükleer bomba sığınağı ve uçaksavar kulesi gibi her zaman görme şansı bulamayacaklarınız var.Hergün : saat 10-16, Adres: Berliner Unterwelten e.V., Brunnenstraße 105..Ücret : 12 €.
 • Michelberger Hotel : Friedrichshain’daki bir konsept otel. Her bir odası kendine has döşenmiş, sanatsal dekorasyona sahip. Konser sezonunda O2 World Arena’ya çok yakın konumda.Ücretsiz Wi-Fi ve vejetaryen ve organikçileri sevindirecek çeşitlilikte seçenekleri olan menüsü var. Adres: Warschauer Str. 39-40, Berlin..Ulaşım: S-Bahn Warschauer Straße durağı.
 • Trabantlar : Doğu Almanya yapımı bu nostaljik otomobillerle halk arasındaki ismiyle trabilerle şehirde bir tur atmak bile bizce başlıbaşına bir deneyim. Almancada “uydu” anlamına geliyor.Trabi-safari‘nin turlarıyla Doğu Berlin boyunca Karl-Marx-Allee’den East Side Galeri’ye Oberbaumbridge’den Kreuzberg’e geçiyorsunuz. Tur 1,5 saat sürüyor. 1 kişi / 1 Trabi 59Euro fakat 4 kişi / 1 Trabi olduğunda fiyat kişi başı 39 Euro’ya iniyor. 15 yaşa kadar da ücretsiz.Tur başlangıcı → TrabiWorld, Zimmerstraße 97

 

Berlin’i nasıl gezebiliriz?

800 bin km² lik yüz ölçüme sahip kenti gezebilmek için kenti neredeyse çevreleyen ; yer altı treni – U bahn (metro) ve yer üstü banliyö tren hattı olan S bahn ve otobüs ile tramvaylarla gezmek genelde yeterli olacaktır.

Berlin gezimizde otomobil kullanmak yersiz olabilir..

Kurfürstendamm’ın doğusundan kalkan otobüs turları, Landwehrkanal – Spree – Havel nehirlerinden düzenlenen tekne gezileri, doğu ve batı Berlin arasında gezilebilecek pek çok alanlar için size bir fikir verebilir.

Berlin’i bölgelere ayırarak gezmek mümkündür (Mitte bölgesi, Scheunenviertel Bölgesi, Kreuzberg ” Türk mahallesi ” bölgesi gibi..).

Biz daha çok şehir merkezli geziye( Mitte = Orta )  bir göz atalım..

 

BERLİN GEZİSİ – ŞEHİR HARİTALARI (Centrum)

Berlin_touristic_guide_maps -centrum (2)

                   ◄ ►  ◄ ►

Berlin_touristic_guide_maps -centrum

                  ◄ ►  ◄ ►

                  ◄ ►  ◄ ►

Berlin Street Map

Berlin Yürüme Yol Haritası

Not : Yakarıdaki haritalarda, toplu taşıma için araç hat ve ulaşım güzergahları güncel olmayabilir!..Bunları “Ulaşım Haritalarımızdan” teyid edin..

Berlin’i gezmeye başlıyoruz…

 

TARİHİ MİTTE TURU (Yürüyerek) ;

Bu turumuz ; Berlin şehir merkezli, ünlü ve önemli olan, turistik alanları içeren bir yol (yürüme) güzergahıdır. Genel olarak, bölgenin batısında yer alan Tiergarten meydanı ile doğuda kalan ve hareketliliğin olduğu kent merkezli Alexanderplatz meydanı arasında kalan gezi bölgesidir.

Batıdan doğuya, Tiergarten ve Alexanderplatz meydanları yanı sıra ; Bu alanda ; Brandenburg Gate (kapısı), Reichstag (Alman Parlamentosu), Unter den Linden (büyük bulvar), Museum Island (müzeler adası), Red town hall (Belediye Binası) ve TV tower / TV kulesi başlıca görüleceklerdendir..

Biz burada gezi planını kendimiz yapalım..(aşağıdaki gezimiz bu haritaya göre olacaktır !)

Gezi yol haritamız.1

Walking Tour of Historic Mitte

                    ◄ ►  ◄ ►

Walking Tour of Historic Mitte 2

Geziye başlamadan önce yakın tarihe dönüp Doğu ve Batı Berlin birleşmeden öncesi sınırlar olarak nasıldı bir hatırlayalım..Çünkü gezinin başlangıç alanı tam bu bölgeden olacaktır .

Berlin sınırları :

west&eastBerlinborder

Batı Berlin ilçeleri :

Berlin_West_district_names

Berlin duvarı ve Brandenburg – Eski bir fotoğraf..

Berliner Mauer

Gezi yol haritamız.1′ göre gezimiz “Brandenburger Tor station” durağından başlayacaktır (harita güzergahı –  no.1) .

Buraya ; S Bahn ( S1 -2 – 25 -26 ) yada U Bahn ( U 55 ), Bus 100 – 245 ile gelebilirsiniz.

U55 metrosu = Bu metro hattı Berlin merkez tren garı olan Berlin Hbf – Hauptbahnhof’tan, Brandenburg kapısına kadar ulaşan 3 duraklı, ara bir ulaşım / bağlantı hattıdır (aradaki istasyon Bundestag’tır).

Merkez tren istasyonuna (Berlin HBF) ise ; S3 – 5 – 7 – 9 – 75 / U 55  S&U bahn , M5-8-10 tramvayları, 120-142-245 / M10/N40/TXL otobüsleri gelmektedir.

S ve U Bahn – Brandenburger Tor istasyonunun , “Unter den Linde ” çıkış kapısından ayrılarak kentin odak noktalarından biri olan ve adı Prusya kuvvetlerinin 1814’te Paris’i işgal etme anısı ile anılan Brandenburg kapısı yanındaki meydana çıkınız (Pariser Platz /meydanı, haritada no.2).

Meydan ; Brandurburger Tor’un önünde, sol alandaki Fransız B.Elçiliği binası dahil değişik mimari yapıları içeren kaldırım taşı ile döşeli bir alandır.

Bölge haritası için aşağıya bakın;

berlinsınır

Meydanın hemen yanında ünlü Brandenburger Tor (kapısı) bulunur (haritada  no.3).

1980′ ler – Berlin :

Ve Günümüz..

Berlin_Brandenburger Tor

Zamanında askeri törenlere sahne olan bu kemer, günümüzde her iki Berlin için semboldür. 2. Dünya Savaşı’nı ayakta kalarak atlatmıştır. Üzerindeki ve Doğu Berlin’e dönük olarak dört atlı savaş arabalı ve kanatlı Zafer heykeli (Quadriga) ile altında Barış korteji rölyefi bulunur.1793 yılında kapıya yerleştirilen heykel, 1806’da Napolyon’un ordusunun Berlin’i ele geçirmesi sonucunda Paris’e taşınmış. Ancak 1814’te yeniden geri getirilmiştir.

Brandenburg_gate

Kapının her iki tarafında 6 adetten (2 sıra halinde dizili) 12 kolon mevcuttur.Kapı Avrupanın en ünlü sembollerindendir. Atina’daki Akropolis’in ana giriş kapısından esinlenerek mimarın tasarladığı kapı; 26 metre yüksekliğe, 65,5 metre uzunluğa ve 11 metre derinliğe sahiptir. Prusya Kralı III. Friedrich Wilhelm’in emri doğrultusunda 1788-91 yılları arasında inşa edilen kapının batısında ; 1961 de Berlin duvarı yapılmış , tarafsız bölgede kalmış ve Doğu-batı geçişine kapatılmıştır. Ancak soğuk savaş sonrası bu kapı (1990 sonrası) iki Almanyanın birleşmesi ile tekrar açılmıştır. 2000 lerde yeniden restore edilmiştir.Ayrıca bu alanda Berlin İnfo desk bulunur!..Kapının kuzeyindeki Raum der Stille (Sessizlik Odası)’ de dinlenme imkanını bulabilirsiniz..

Alanın (Pariser Platz) güney kısmında gösterişli Adlon Kempinski yer alır.

Adlonhotelberlin

Otele yakın alanda ayrıca Akademie der Künste (Berlin sanat Akademisi) ve bunun yanında da DZ Bank yer almaktadır. Ayrıca Amerikan ve Fransız büyük elçilikleri meydanda bulunan binalardandır.

Pariser Platz meydanı , doğuya doğru Unter den Linden adlı büyük bulvar ile devam eder.Meydan, Potsdamer Platz’a Ebertstraße ile bağlanmaktadır..

Belirttiğimiz gibi kapı Doğu ve Batı Berlin arasında bir köprüdür. Kapının batı giriş alanı ; 18th of March Square (meydanı), doğu giriş alanı da ; Pariser Platz (meydanıdır).

Kapıdan, kentin batı bölgesi üzerinden uzun ve düz bir yolun (Straße des 17. Juni) Tiagarten meydanına ulaşımı sağladığı alana geçelim. Bu alan ; 18th of March Square olarak adlandırılmaktadır. Bölge haritası için bakın;

berlinsınır

Straße des 17. Juni – Caddesinin sağ yan karşısında yer alan, Brandenburg kapısının kuzey yakasında, Platz der Republik isimli yeşil alan içindeki Alman Parlamentosu binasına (Reichstag) ulaşalım (haritada no.4).

Adres: Platz der Republik 1, 11011 ; Berlin Giriş : 08.00-00.00

Bina 1894 te inşa edilmiş olup, 1933’e kadar ülkenin yönetimine ev sahipliği yapmış. 1933’te binada çıkan yangını bahane ederek Hitler’in yönetime el koymuş. Nazi yönetimi boyunca bina kullanılmamış. Berlin’in bölündükten sonra Berlin Duvarı’nın bir kaç metre ötesinde, Batı tarafında kalmış. 1999 yeniden revüze edilerek günümüzde Alman Parlamentosuna ev sahipliği yapmaktadır. Bina üzerindeki büyük cam kubbe, 360 derece şehir panaromasını sağlar. Kubbe ; yağmur sularının arıtıp su kullanımı yanısıra,  güneş panellerinden elde edilen elektrikle çok amaçlı kullanılmakta. Kubbe her gün 08.00-24.00 arası açık, ama giriş 21.45’e kadar. Giriş ücretsiz, fakat rezervasyon yapmanız şart. Kubbe ziyareti için web sitesinden randevu alın (yoğunluk hafta sonları!) yada sıra beklemeden kişi başı → 20 € ile bu alan cafe’sinde bişeyler için

berlin_reichtag

Sıra beklemek koşulu ile binaya ve bu alana giriş ücretsizdir (teras ücretli). Ön cephede : Dem Deutschen Volke = ithafen “Alman Halkına” yazılıdır.Binanın yanında 1949 da kurulan federal Meclis binası (Bundestag) (haritada no.5) bulunur.

Parlamento binasından sonra isterseniz Spree nehri üzerinde yer alan bir köprüden kuzey yönü ile karşı tarafa geçerek, Invalidenstraße üzerinden yürüyüp (ki buralar Berlin – Hauptbahnhof <HBf>, merkez tren garı yakınlarıdır) Berlin’deki ünlü müzelerden ikisine gidebiliriz. İlki Hamburger Bahnhof (günümüzde çağdaş sanatlar müzesi, ), diğeride Museum für Naturkunde – Doğa Tarih müzesi ‘dir. Doğa müzesi dünyanın en büyük dinazor iskeletlerine ev sahipliği yapar (web, adres : Invalidenstraße 43 – 10115 Berlin – Ulaşım : U 6 ; Tram M5-8-10)

Biz Parlamento binası ziyareti sonrası bu alandan Brandenburg kapısına geri dönüyoruz..

Brandenburg kapısının batı tarafındaki (atlı heykelin arka tarafı!) meydanın adı “Der Platz des 18. März /18th of March Square” olup, meydanı kesen Ebertstrasse caddesi üzerinden bir kaç yüz metre güney yönüne yürüyerek  Holocaust Memorial anıtına ; Avrupa Yahudileri soykırım anıtına ulaşıyoruz ( haritada no.6 )

Der Platz des 18. März_berlin

yol güzergahı – foto :

Berlin_Brandenburger-Tor-Panorama

Mimar Peter Eisenman tarafından tasarlanan sembolik mezarlık 2004 te tamamalanarak, 2005 da II. dünya savaşının 60. yılı anısına açılmıştır. II. Dünya Savaşı sırasında yaşamını kaybeden 6 milyon Yahudi’ye adanan anıt, 19.000 m2 alanda her biri 2,38 metre uzunluğa ve 0,95 metre genişliğe sahip  2.711 adet beton bloktan ibaret bir labirenttir. Giriş ve çıkış alanı belli değildir.

Holocaust Memorial-berlin

Adres: Cora-Berliner-Straße 1 (Ulaşım : S1-2-25-26 / U55/ Bus 100-245)

Anıt mezarlığın önünden geçen Behrenstrasse caddesinden ilerleyip sol koldan Unter den Linden bulvarına girerek tekrardan ilk hareket alanına geliyoruz (Pariser Platz meydanı).

 

Pariser Platz & Brandenburg Tor (Meydan ve kapı bölgesine ait) Fotoğrafları :

Kapı ve Pariser meydanının doğu yakası geniş bir bulvar ile devam eder..

Unter den Linden :

Ihlamur ağaçları altındaki Bulvar (adını cadde ortasında bulunan ıhlamur ağaçlarından alır) ; Berlin’in Mitte ilçesinde bulunan ve bölgenin en geniş (60 m.) olan bir bulvardır (haritada no.7).

Unter den LindenUlaşım : Brandenburger Tor ( S1-2-25-26 / U55/ Bus 100-245) / Unter den Linden (Bus 100-147-245)

Doğu ucu ; Brandenburg Kapısı’ndan Berlin Katedrali’ne kadar uzanan 1,5 kilometrelik Under der Linden, kentin en eski bulvarı. 1573’ten beri var olan yola güzel bir görünüm kazandıran ağaçlar, 1647’de dikilmeye başlanmış. Doğu yönündeki ucu, Berlin Katedrali’nin bulunduğu yerde Spree nehrini geçer ve Karl-Liebknecht-Strasse olarak devam eder. Batı ucu ise ; Brandenburg Kapısı’ndan sonra, batı Berlin tarafında Straße des 17. Juni olarak devam edecektir.

Map_of_Unter_den_Linden,_Berlin

Bulvarı orta alanlarında kesen Friedrichstraße civarı  moda evleri ve alış veriş merkezleriyle, cafe’lere ev sahipliği yapar.

Bulvarda neler var ?

Batı yakasında ; İngiliz, Macar ve Rus büyük elçilikleri, Adlon Oteli, Operalar..

Orta bölüme yakın ; Friedrich Wilhelm (II) bronz heykeli (1839 – 51)(haritada no.8)

Statue of Friedrich II_berlin

Doğu yakasında ; kent kütüphanesi , Humboldt Universitesi (Unter den Linden 6, 10099 – Berlin ve St. Hedwigs-Katedrali, Bebelplatz yer alır ( harita no.9 ).

Bebelplatz, tarihte adı Opernplatz – Opera Square – olarak anılan meydandır ; 1947 sonrası – Alman sosyal demokrat lideri August Bebel adına ithaf edilen kare alandır.. 1933 te nazilerin kitap yakma olayının geliştiği alan olarak ta bilinir.

Bulvarın en doğusunda (Schloss Bridge yanı, spree nehir kenarı) neo klasik yapı  Neue Wache bulunur (Bekçi evi – Kral Friedrich Wilhelm III emri ile 1818 lerde inşa edilen bir yapı – Unter den Linden 4).Yapı : “Savaş ve Diktatörlük Mağdurları için Federal Almanya Cumhuriyeti Merkez Anıtı” olarak hizmet vermektedir.Bunun hemen arkası German Historical Museum’dur (Tarih müzesi – Unter den Linden 2.

Bu şekilde bulvar gezimiz sonlanır.

Spree nehri üzerindeki (Schlossbrücke) – köprüden geçerek Lustgarten parkına ulaşalım (rotamız Schlossplatz meydanı).Parkın bir yanında “Berlin katedrali – Berliner Dom“, diğer yanında da Altes Museum bulunur (haritada no.10).

Berliner_dom_AltesM.

Altes museum (old museum-eski müze) ; Museumsinsel / Museum İsland / Müzeler adası üzerinde bulunan bir çok müzeden birisidir. 1823 -30 yıllarında Prusya kraliyet ailesi adına inşa edilmiştir.İkinci kat özel kolleksiyonlar, ana kat ise Yunan kolleksiyonlarını içerir. Bina önü yeşil alan olup , heykellerle süslüdür. Pazartesileri kapalı, Perşembe günleri saat 10.00-20.00, diğer günler ise 10.00-18.00 saatleri arasında açık. Üst katlar saat 11.00’de açılıyor. Bir tek bu müzeye girecekseniz normal fiyatı 10 €. Adres: Am Lustgarten, 10178 Berlin – Telefon 030 – 266 42 42 42

Berlin Katedrali /Berliner Dom (harita no.11) : Müzeler adasında bulunan Kaiser II. Wilhelm’in yaptırdığı Protestan kilisesidir. Kilise Berlinin en büyük kiliselerinden olup, Katedral her yıl 100’den fazla konsere ve etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Karışık bir mimari tarzı var. Barok’tan Neoklasik’e Rönesans’tan, Gotik’e birçok üslubun karışımı Kilise 2. dünya savaşında hasar görmüş ve 1975 -93 arasında yenilenmiştir. Friedrich I ve eşi burada gömülüdür. 114 m. yükseklikteki kubbesinden Berlin manzarası mükemmeldir.. Çalışma Saatleri: Pazartesiden Cumartesiye 09.00 – 20.00 arası, Pazarları ve tatil zamanları 12.00 – 20.00 saatleri arası açık. Giriş tam 7 €.. Adres: Am Lustgarten, 10178 Berlin – Telefon: 49 (0) 30 – 20269-136

Katedralin hemen bitişiğinde başka bir park alanı daha vardır.

Marx ve Engels Heykelleri (haritada no.12) : Müzeler adasının doğu bölümünde, Schlossplatz adı verilen eski kent sınırlarında kamuya ait par içinde yer alır. 1848 komünist akım liderlerinin heykelleri, 1986 da Alman Demokratik Cumhuriyeti yetkililerince oluşturulmuştur.

Statue of Marx and Engels

Bu parkın önünden geçen cadde “Rathaustrasse” dir. Cadde üzerinde bulunan kırmızı yapı ;

Rotes Rathaus ‘dir (harita no.13). 1861 – 69 yılları arasında Polonyada bulunan bir başka belediye binasından esinlenerek yapılmıştır. Alexanderplaz’ın yanı başındaki Belediye binası, 2. dünya savaşında hasar görmüş ve 19551 – 56 da yeniden onarılmıştır.

Belediyenin tam karşı alanında , Eski Berliner Stadtschloss (Berlin City Palace – Berlin şehir meydanı) olarak adlandırılan yerde ünlü Neptün çeşmesi vardır (Neptunbrunnen). Çeşme 1891 de Reinhold Begas tarafından inşa edilmiş, 18 m. çap ve 10 m. yüksekliğe sahiptir. Prusya’ya ait Elbe, Ren, Vistula ve Oder nehirleri 4 kadın heykeli ile temsil edilirken , Roma tanrısı Neptün ise ortada yer almaktadır.

Bu cadde bizi az ileride Alexanderplatz meydanına çıkaracaktır. Caddeden ilerlerken Belediye binasının çapraz karşısında Berlin’in ünlü TV kulesi gözükür (Daha doğrusu pek çok alandan görülen kulenin giriş kapısına ulaşırız !)

Fernsehturm (TV Tower) (harita no. 14) : Alexaanderplatz’ın 368 m. yükseklikteki simgesidir..DDR (Demokratik Alman Cumhuriyeti) tarafından 1965 – 69 arası yapılmış olan yapı, Almanyanın en yüksek yapıtıdır. 1207 feet anten dahil yüksekliğe sahiptir (Bir feet 0.3048 metredir)..

Kule üzerinde döner düzenekli restoran bulunur. 360 derece Berlin manzarası için çıkabilirsiniz.. Adres: Panoramastraße 1a, 10178 Berlin.. kule için tüm bilgiler – web

Artık Berlin’in şehir merkezindeyiz .. Alexanderplatz (harita no. 15) (meydanı)..

Brandenburg Kapısı ve Reichstag’ın doğusunda bulunan meydandır. İsmini Rus Çarı I. Alexander’dan alan Alexanderplatz, geçmişinde hem şiddet olaylarının yaşandığı hem de barış ve özgürlük anılarının oluşturduğu meydandır.

Burası Central Berlin (Mitte) olarak ta bilinir. Neptün Çeşmesinin (Neptunbrunnen) ön tarafında yer alır. Halk arasında ismi Alex olarak adlandırılır.Meydanı çevreleyen binaların çoğu 2. dünya savaşında hasar görmüş , sonra yenilenmiştir. Merkezde bulunan bu meydan ayni zamanda ulaşımda odak noktadır.Tarihte 1800 lü yıllarda Rus imparator Aleksandr’ın kenti ziyareti ile adlandırılan ve hayvan pazarı olan meydan, 19 . yy sonrası popüler olmuştur. Alexanderplatz’ın yakınlarında Park Inn Berlin binası ve Weltzeituhr bulunuyor. Meydandaki 1969 yapımlı dünya saati (Weltzeituhr) ilginç görüntüsü ile dikkati çeker..

Weltzeituhr_berlin

Alexanderplatz Bhf (Berlin) (S+U): S5, S7, S75

Alexanderplatz meydanından Karl – Liebknecht Strasse – caddesi üzerinden U – dönerek, TV kulesi yakınında bir kiliseye rastlarız. St. Marien Church (harita no.16).

St. Marien Church_berlin

Berlinde 2. en eski orta çağ kilisesidir.1270’lerde yapılan kilise, 1380 lerde yanmış ve yeniden yapılandırılmıştır.

Kilisenin karşı tarafında Berlinde ilk sinagog özelliğini taşıyan yapıtın kalıntılarını bahçe alanında görebilirsiniz (First Synagogue – harita no 17) ..

Buradan yönümüzü biraz kuzeye çevirip, Hackescher Markt cadde boyunca yürüyelim (harita no.18) . Burası Mitte için, müzeler ada bölgesi olmakla beraber, aynı zamanda gezi alanı için bir dinlenme – yemek ve içme alanıdır (durağıdır).Yanı başında caddenin ismi ile özdeş olan S bahn durağı bulunur (S5-7-75).

hackescher_markt_sbahnhof

Sonraki durak buradan Burgstrasse cadde aracılığıyla Müzeler adası olacaktır (Museuminsel – Museum İsland)(harita no.19)..

Museum İsland
Museum İsland

Spree nehri tekrar geçilerek tekrardan Berliner Dom yakınlarında olacağız.Burası dünyaca ünlü bir kaç müzeye ev sahipliği yapar ( web ) ( web.2 )..

Harita :

Karte_berlin_museumsinsel

* Mitte ilçesinden geçen Spree Nehri’nin üzerinde bulunan bir adanın kuzey kanadında, 1 kilometrekarelik alana sahip müzeler kompleksidir (1824 – 30) . 1990’da Almanya’nın da birleşmesiyle savaş sonrası doğu ve batıya bölünmüş olan koleksiyonun yeniden bir araya getirilmiştir. Bu alan 1999’dan beri UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’nde bulunmaktadır.

Ada ; 5 müzeden ibaret kompleksi içerir.

Museum Island_maps

+ Altes Museum: (Eski Müze) Karl Friedrich Schinkel’in siparişi üzerine 1830’da tamamlandı.
+ Neues Museum: (Yeni Müze) Friedrich August Stüler’in planlarına göre 1859’da tamamlandı. Destroyed in II. Dünya Savaşı’nda yıkılan müze, David Chipperfield tarafından yeniden inşa edildi ve 2009 yılında yeniden açıldı.
+ Alte Nationalgalerie: (Eski Ulusal Galeri) 1876’da tamamlanan müze, aynı zamanda Friedrich August Stüler tarafından tasarlandı, banker Joachim H. W. Wagener tarafından bağışlanan 19. yüzyıl sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.
+ Bode Müzesi: Adanın kuzey ucunda bulunan müze, 1904’te açılmıştır ve sonrasında Kaiser-Friedrich-Museum olarak adlandırılmıştır. Heykel koleksiyonlarını, geç dönem antik ve Bizans sanat eserlerini sergilemektedir.
+ Pergamonmuseum: kompleksin son müzesi 1930’da inşa edilmiştir. Büyük bir şekilde yeniden kurulmuş çoklu ve tarihsel olarak önem teşkil eden eserleri bulundurmaktadır.

* Kaynak : Tr.Wikipedia

Müzeler adası için Gerekli bilgiler :

Address : Museumsinsel (Bodestraße) – 10178 Berlin
Phone: 030 20 90 55 77
Internet: web

 Müzeler adası için genel bilgi – web

 • Müzeler – Giriş Ücretleri & Online Bilet → Buradan
 • MuseumPassBerlin (3 günlük-2020 yılı) → Tam :  29 €  / İnd. : 14.50 € ( bazı müzeler pazartesi ve salı kapalı!..Dikkat!)

Museum İsland ( harita ) :

museumisland_berlin_maps

+ Altes Museum – Eski Müze – web :

Altesmuseum_berlin2

Am Lustgarten 1 – 10178 Berlin , Tel.: 030 / 20905577

Prusya Kraliyet Ailesi’ne ait sanat eserlerini sergilemek amaçlı mimar Karl Friedrich Schinkel tarafından tasarlanmış müzenin yapımı 1830’da tamamlanmış. Kraliyet ailesinin sanat koleksiyonunu halka açmak amaçlı açıldığından ismi ilk başlarda Kraliyet Müzesi iken, 1845’te değişmiş. Müze Berlin Kathedrali’ne 2 dakika yürüme mesafesinde.
Pazartesileri kapalı, Perşembe günleri 10.00-20.00, diğer günler ise 10.00-18.00 saatleri arasında açık. Üst katlar saat 11.00’de açılıyor.

+ Alte Nationalgalerie / Old National Gallery ( harita no.21 ) – web :

AlteNationalgalerie_berlin

Bodestr. 1-3 , 10178 Berlin – Tel.: 030 / 2663666

Eski Ulusal Galeri. Bodestrasse’de yer alıyor.Sanat  Galerisinde Almanya’nın 19. yüzyıla ait eserleri var. Monet ve Caspar David Friedrich’in ünlü eserlerini de görebilirsiniz. Pazartesileri kapalı, Perşembe günleri 10.00-20.00, diğer günler ise 10.00-18.00 saatleri arasında açık. Sırf bu müze için bilet alacaksanız normal fiyatı 12 €, indirimli fiyatı 6 €.

+ Neues Museum  :

Neues_Museum_Berlin

Bodestraße 1-3, 10178 Berlin – Tel.: (0)30 / 266424242

Yeni müze : meşhur Kraliçe Nefertiti’nin Büstü ile bilinir. Taş devrinden Ortaçağ’a kadar Mısır ağırlıklı olmak üzere birçok milletin eserlerini inceleyebilirsiniz. Biletle beraber ücretsiz audio-guide sunumu var.Müze perşembe günleri 10.00-20.00, diğer günler 10.00-18.00 saatlerinde açık. Müze kapanmadan en az 1 saat önce orada olmalısınız yoksa girişler kapanıyor.

+ Bode-Museum – web   :

Bode_Museum_berlin

Bodestraße 1-3 , 10178 Berlin Mitte – Tel.: 030 /266424242
Pazartesi kapalı – Perşembe günleri 10.00-20.00, diğer günler 10.00-18.00 arası açık.

1900’lerin başında Kaiser-Friedrich ismiyle açılmış bir müze, ama sonradan Wilhelm von Belde’nin ismi verilip Bode Museum adını almış. Müzede ağırlıklı olarak Bizans dönemi eserleri, madeni para vs. gibi o döneme ait kalıntılar ve sanat dalları sergileniyor. Ayrıca İtalya’dan ve Anadolu’dan arkeolojik kazılarda çıkarılmış eserler ve heykeller de var. Audio-guide’lar ücretsiz!.

+ Pergamonmuseum (harita no.20) – web  : Pergamonmuseum yani Türkçe ismi ile Bergama Müzesi (kuruluş 1910). Klasik antik dönem, yakındoğu, İslam ve doğu eserlerine ev sahpliği yapar. En değerli eser, Bergama Sunağı’dır (İÖ 2. yy).. Kalıcı koleksiyonunda olan ünlü eserler; zamanında Türkiye’deki Bergama’dan Almanya’ya para karşılığı tabir-i caiz ise satılan!! Zeus Sunağı ve Babil’in meşhur İştar Kapısı..

Türkiye’den Bergama antik bölgesinden getirilen bu eser ; Zeus ve Athena’ya adanmış olan sunaktır.Müzenin diğer önemli eserleri ; Babil Tören alayı sokağı ve Miletus Pazar kapısıdır.Perşembe günleri saat 10.00-20.00 diğer her gün 10.00-18.00 arası ziyarete açık. 3 günlük Museum Pass Berlin bileti alırsanız 29 €, sırf Pergamonmuseum + panaroma (zaman aralıklıdır) bileti alırsanız 19 €, indirimli Pergamonmuseum bileti ise 9.5 €.

Bilgi notu : Yenileme çalışmaları nedeniyle müzede Bergama’dan gelenlerin sergilendiği bölüm 2025/26’e kadar kapalı imiş!..

 Adres : Bodestraße 1-3 :  Tel: +49 30 266424242

Bu arada Berlin’in Mitte gezi bölgesinde yer alan önemli müzeler için aşağıdaki haritaya bakabilirsiniz.

mittemuseummaps

Pergomon müze önünden geçen caddenin (GeorgenStrasse) ilerisi Mitte için büyük bir cadde ile sonlanır (Friedrichstrasse – harita no. 22) ..

Friedrichstrasse_berlin

Burası S ve U bahn hatları için büyük bir istasyon içermekle beraber , ulaşımda ring merkezi sayılır.Kalabalık olan bu cadde de: restoran ve mağazalar yanı sıra 3-5 € karşılığında sosisli sandviç satan sokak satıcılarını ve  seyyar ızgara servislerini görebilirsiniz..

Eski ve Tarihi Mitte yürüme gezimiz genelde doğu Berlin alanlarını görerek burada sonlanmıştır.

 

* Sonraki sayfada Berlin’in Batısını gezeceğiz..

 
 

Önceki Sayfa Sonraki Sayfa

Berlin : Ana Klasöre dön

 

ANA Sayfa’ ya dön –

 
 
 

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir