Berlin Gezisi . 3

 
 

BERLİN GEZİSİ. 3

 

Bir önceki gezimizde Eski ve tarihi “Mitte” gezi alanını tamamlamıştık.

Şimdi yeni yapacağımız  gezimizin başlangıç noktamıza (Brandenburg kapısına) tekrardan gelelim ..Brandenburger Tor (S yada U bahn istasyonu yakınlarına doğru) …

Yeni gezi güzergahımız Berlin’in batısı : Tiergarten & Siegessäule, Zoo, Kurfürstendamm, Potsdamer Platz olacak, yani →  Batı Berlin olacak…:

Gezi.2 Yol Haritası :

berlin_guide2_maps

Brandenburg kapısından batı’ya geçelim (18 martz Platz) ..karşımıza uzun, düz ve geniş bir cadde belirir. Straße des 17. Juni ..

Bu cadde üzerinde iki sıralı ağaçlar arasından ister 1 km. dolayında yürüyün, ister ise (buradan doğrudan ulaşım yok! aktarma yapacaksınız.) toplu taşıma ile Tiergarten bölgesine gelelim (U 9 – Hansaplatz yada S5 – 7 – 75 Berlin Bellevue durağına) ..

Ancak en mantıklısı yürümek olacak !..Hem yol alacağız hem bir kaç yer göreceğiz.

Bölge Haritası

berlinzoo_maps

Buraya (18 martz Platz) kısa yürüme mesafesinde sağ alanda Sovyet savaş anıtı – Soviet War Memorial görülür. Granit mermerden yapılı anıt alanında ayrıca Sovyet yapımı T 34 tankı ve savaşta yaşamını kaybetmiş sovyet askerleri için anıt mezar bulunur.

Soviet War Memorial

Caddenin devamı bizi Tiergarten’e çıkarır..

Tiergarten ; hayvan bahçesi anlamına gelmektedir, ancak 2. bir hayvanat bahçesi değildir. Burası eski dönemlerde prenslerin avlanma alanı idi..Mitte ilçesinde bulunan bu semt ayni adı taşıyan park ile de anılır (Großer Tiergarten) . 210 hektarlık alanı ile Almanların şehir parkı arasında en büyük 2. parkıdır.

Bu bölgede Straße des 17. Juni caddesinin sonlandığı yerde bir büyük meydan vardır (Tiergarten’in merkezinde)(Großen Stern meydanı). Meydana ayrıca 5 farklı cadde daha açılır. ..Meydanda bulunan 67 m. lik heykel Zafer Sütunudur (Siegessäule) (yukarıdaki bölge haritasına bakın!). Yapıt, 1864 te Prusya savaş/zafer anısına yapılmıştır. Daha sonra anıt üzerine 8.3 m yükseklikte, 35 ton ağırlığında Victoria heykeli ilave edilmiştir.

Sütun 3 zaferle kazanılmış olan savaş (düşman) toplarının namluları ile dekore edilmiştir.Victoria heykelinin yüzü batıya dönüktür. 300′ e yakın basamaklı merdivenlerle heykelin altına kadar çıkılıp, Tiergarten’in manzarasını seyredebilirsiniz. Großen Stern’in kuzeyinde “Haus der Kulturen der Welt”  (Dünya kültürleri evini) görmeyi unutmayın..

Buradan U 9 – Hansaplatz durağına kısa yürümede ulaşarak metroya binip, Berlin hayvanat bahçesine (Berlin ZOO ) gidin (Berlin Zoologischer Garten durağında inin / U2 – 9 , S5-7-46-75 )…

Zoologischer Garten Berlin / Berlin Zoolojik bahçesi ; Almanyanın en eski ulusal hayvanat bahçesidir.35 hektarlık alanı ile 1844 te açılmıştır.1400 farklı tür ve yaklaşık 14.000 memeliye ev sahipliği yapar.Akvaryumu (1931) ile beraber Avrupada en çok ziyaret alan bahçelerdendir.Dünyada nadir görülen hayvanları da barındırır.Girişi Budapester Strasse üzerindedir – Elefantentor (Fil kapısı) ..

Hayvanat Bahçesi & Akvaryum ;

Hardenbergplatz 8, 10787 Berlin, Almanya
Telefon:+49 30 254010

web , Plan & yerleşim

Not : Hayvanat bahçesi çok geniş bir alandır. Özellikle çocuklu aileler en az 3-4 saat buraya zaman ayırmalıdır. Kısacası buranın gezisini küçük bir aralığa sıkıştırmayın!

Hayvanat bahçesinden çıkalım .. Metro (U bahn) hattının “Zoologischer Garten – U2 / U9” durağının bulunduğu alan Hardenbergplatz meydanındadır.

Berlin Zoologischer Garten

Meydanı kesen büyük caddelerden biri olan Joachhimstaler Strasse’den güneye doğru az ilerleyelim .. Berlin Swiss Otelin önünden geçen Kurfürstendamm (Ku’damm) caddesine ulaşalım ;

yada hayvanat bahçesinden U9′ a binip bir durak sonrası Kurfürstendamm’da inelim)..Ayni bölgede Concord Berlin otel de bulunur..

Kurfürstendamm (Berlinliler Ku’damm demekte) ; Berlin’de 3.5 kilometre uzunluğunda bir cadde olup, batıda City-West olarak adlandırılan Berlin Charlottenburg-Wilmersdorf ilçesinin merkezidir. Elektör’ün bendi anlamına gelen bu bölgenin sınırlarını ; Lietzenburger strasse, Hardenbergstrasse, Leibnizstrasse ve Tauentzienstrasse oluşturur.Burası konaklamaların, restoran ve cafeler ile alışverişin, sinema ve galerilerin merkezidir.Wilhelm yönetimi dönemindeki altın çağını yaşamış olan bu cadde ; II. dünya savaşı vede Berlin duvarı yıkılma sonrası popüleritesini diğer caddelere göre kaybetmiş, bu dönemden kalan bir kaç eser dışında cadde günümüzde eğlenceden çok, alışverişin yeri haline gelmiştir.Cadde bir ucunda Halensee (S41 – 42 – 45 – 46) banliyö tren istasyonu diğer ucunda ise Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche (kilise) ile sınırlı kalmıştır.

Bölge günümüzde gelişim halindedir.Bir zamanlar kek ve kahvenin yeme & içme uğrak alanı olan Kranzler Eck (Kranzler köşesi, Helmut Jahn tasarımlı) yüksek katlı cam binanın 2002 de eklenmesiyle çarpıcı görünüme sahip olmuştur. Cadde, büro dükkan & restoranları barındıran bölge olarak eski popüleritesi olmamakla beraber, Cafe Kranzler’e ev sahipliği yapmaktadır (caddenin doğu ucudur – kilise yakınında kalan alandır – Kurfürstendamm 21-24, ulaşım : U1 -9 Kurfürstendamm durağı).

Kafenin az aşağısında Kurfürstendamm caddesini kesen Fasanenstraße’den girerek no. 79 da Yahudi Topluluğu merkezine – Judisches Gameindezentrum ulaşırsınız. Burası berlinde yaşayan Yahudiler için kurulmuş olan bir kültür derneğidir. Yine Fasanenstraße no.24 te Kathe Kollowitz museum görülebilir (Merhamet duygusuna yönelik Kollowitz’in eserlerini bulabilirsiniz).Müzenin yanı başında konferans ve seminerlere ev sahipliği yapan Literaturhaus bahçe içinde bir villa yapıda, içinde Wintergarten isimli hoş cafe’si ile dikkat çeker (no 23).

– Wintergarten –

Bu bölgede Ku’damm’ı kesen ara cadde ve sokaklarda balkonlu villalar, antikacılar ve moda evlerini bulmak mümkündür.Yine caddenin bu bölgeye yakın alanında biraz kuzeyinde Kantstrasse cadde üzerinde yer alan S bahn köprüsü kemerleri altında kurulu sanat ve kitapevlerinin, galerilerin, açık havada oturma alanları bar ve cafelerin bulunduğu “ Savignyplatz ” bölgesini görmeden bu alandan ayrılmayın.(Bu bölge gezi haritası):

part of eastern_Kurfürstendamm

Caddenin doğu ucunun devamı Tauentzienstraße‘dir ve burasıda alışveriş alanı olarak bilinmektedir.Kranzler Eck’in doğusunda kalan bu işlek alan Breitscheidplatz olarak isimlendirilen bölgedir.Meydanda (Tauentzienstraße ve Budapesterstrasse arasında) yıkık kilisenin iki sokak batı tarafında yer alan Europa – Center bulunur. Buranın ön kısmı taşlarla döşenerek yayalara ayrılmıştır. Mercedes amblemini taşıyan yüksek bina ile oluşan kompleks alışveriş ve iş merkezidir. Bu alanda halkın Wasserklops olarak isimlendirdiği granit yapılı Dünya çeşmesi “Weltkugelbrunnen” yer almaktadır.

europacenter_berlin

berlin_weltkugelbrunnen

1960 larda inşasına başlanan buralar yapay havuz, şelale , tiyatro , otel ve restoranlara ev sahipliği yapar.Binada tepede uçuş video simülasyonların yer aldığı “Heliport” u görebilirsiniz..

Adres: Tauentzienstr. 9-12, 10789, Berlin
Tel: +49 (0)30 26497940 , Web:
Ziyaret saatleri: Merkez 24 saat açıktır, mağazalar ise genel olarak 10.00 – 20.00 arası hizmet vermektedirler.

Bu iki cadde (Kurfürstendamm ve Tauentzienstraße) birleşkesi olan meydanda göze çarpan önemli bir yapı bulunur ; Bu yapıt, Berlin Charlottenburg semtinin (Breitscheidplatz – 10789 Berlin) protestan kilisesi olan “Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche” yada diğer adıyla Kaiser-Wilhelm anıt kilisesi’dir (Yıkık kilise).

Gedächtniskirche

Kilise 1895 te halka açılmış ve batı Berlin’in sembolü olmuştur.Ve Alman imparator I.Wilhelm anısına yapılmıştır.1943 te savaşta bombalanmış ve hasar gören kilise hasarını günümüzde de korumaktadır.Günümüzdeki haliyle (63 m.) yıkık olan ana kulesi 113 m. yüksekliğe sahipti.

Doğusunda bulunan modern sekizgen kilise ile batı yanındaki altıgen kule ve küçük kilise savaş sonrası yeniden doğuşu simgelemektedir.

Tauentzienstraße Caddesinin 18 numaralı bina karşısında (ki burada Mango giyim ve Saturn elektronik mağazaları karşılıklı olarak bulunmakta).

Berlin_saturn

Bridgitte ve Martin Matschinky-Denninghoff yapımı iç içe geçmiş, halka olarak kenetlenmiş çelik boruların oluşturduğu bir eser/ metal heykel bulunur.(Skulptur-Berlin / Berlin heykeli : Doğu Almanyanın birleşmeden önceki konumu durumuyla aradaki var olan duvar ile , Berlin’in ayrı olmakla beraber her zaman bir birine bağlı olacağını sembolize eder , kentin 750. yıl dönümü anısına – 1987 dikilmiştir).

Tauentzienstr_berlinanıt

Ayrıca bölgede Tauentzienstraße ‘nin son kısımlarında Wittenbergplatz isimli geniş bir meydan bulunur.Caddenin 21 -24 numaralı yapısında ünlü KaDeWemağazası bulunur (web) (Kaufhaus des Westens, Tauentzienstr. 21-24 , D-10789 Berlin) ..1907 yapımlı binanın 6. katı yiyecek katıdır.

Ku’damm no. 207 – 208 / Ku’damm Karree‘de yer alan mülti medya gösterisinin yer aldığı kentin 800 yıllık tarihine eşlik eden “The Story of Berlin” – Berlin Hikayesini günlük saat 10 – 20 arası izleyebilirsiniz.Görsel şölen yer altı sığınağı ile başlayıp en tepede 15.katta Berlin manzarasıyla sona erecektir.. Web bilgi.….

Ku'damm Karree

Buradan çıkarak yakındaki, U 1 – Uhlandstraße metro durağına ulaşıp Warschauer Straße yönüyle Gleisdreieck metro durağında inelim..Buradan U2 metro hattına geçerek Pankow yönüyle U2 -Potsdamer Platz’a gidelim..

Potsdamer Platz :

Berlin şehir merkezinin ortasında, kentin en işlek meydanlarından birisidir.Brandenburg Kapısı ile Reichstag (Parlamento Binası)’ın bir kilometre kadar güneyinde, Tiergarten Parkı’nın ise güneydoğu girişinde yer alır. 2.dünya savaşı öncesi özelliklle ulaşımda kesim ve hareket noktası olarak canlı olan bölge , savaşta hasar görmüş ve eski canlılığını uzun bir süre kayıp etmiştir.Berlin duvar yıkılışı sonrası alışverişi imkanı , modern binaların inşası ve eğlence alanı ile eski canlı günlerini tekrardan kazanmıştır.Meydanda en önemli yapı 800 milyon € ya yakın bütçe ile yapılan Sony Center olmuştur.Burada birde Sony’nin satış mağazası bulunur.Ayrıca Burada, Film Museum Berlin – Berlin Film müzesinide görebilirsiniz (museum für film und fernsehen) ( web1 )( web2 ) .. Meydanda bulunan diğer gösterişli yapılar ise; Ritz Carlton Hotel’in bulunduğu Beisheim Center, mimarisi ile (gökdelen) Delbrück-Haus ve yapı kompleksi Daimler (Chrysler) binalarıdır.Bölge, her yılın Şubat ayında gerçekleşen Berlinale – Berlin Film Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

Harita bilgisi :

Potsdamer Platz_maps

1 – Potsdamer Platz Station : Brandenburg kapısının yaklaşık 1 km güneyinde yer alan yer altı metro istasyonudur (S1-S2-S25-S26 ve U2).

Potsdamer Platz Station

Ad benzerliği haricinde ; Potsdamer Platz’dan Potsdam’a doğrudan tren yoktur.1838 yapımlıdır.Brandenburg Kapısı’nın yaklaşık 1 km güneyinde bulunan Potsdamer Platz’da yer alır.

2 – Sony Center : Avrupada ilk mağazadır.

berlinsonycenter

3 – Sculpture (web), başta Daimler’e ait sanat ve mimari yapıtların sergi alanı..

sculpture_berlin

sculpture_berlin2

4 – Berlin Philharmonic : Mimar Hans Scharoun tarafından 1882 de kurulmuş binada konser veren, Berlin Filarmoni orkestrası Avrupanın en iyilerinden biridir. Adres: Herbert-von-Karajan-Str. 1, 10785 Berlin – Phone: 030 254880

Buraya yakın alanda yer alan “Musikinstrumenten-Museum” pek çok müzik aletini barındıran bir müzedir ( web ).

5 – Kulturforum : Potsdamer Platz’ın batısında kalan bu bölge (Ulaşım : U & S bahn , Potsdamer Platz) II.dünya savaşıyla bombardıman edilen bir alana kurulmuş, Berlindeki müzeler adasına benzer güzel sanat müze ve galerilerin yer aldığı bir ünitedir. Berlin Filarmoni, Şehir Kütüphanesi, Müzik Aletleri ve Resim Galerisi, Sanat Kütüphanesi, Yeni Ulusal Galeri ve diğer bazı müzeleri barındırır. Adres: Matthäikirchplatz 1.. Gemaldegalerie ; Alman ve Avrupa tablolarına ev sahipliği yapar.

6 – St. Matthäus Church : 1846 , August stüler yapımı kilisedir.. Kuturforum’un merkezinde yer alır.

St. Matthäus Church

Kilisenin güney ucunda yer alan “Neue National galerie” p.tesi hariç her gün saat 10 – 18 arası ziyaretle gezilebilir.Siyah çelikten ve kolonla desteklenen dev bir çatısı vardır. 20 yy ın resim ve heykel sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Potsdamer Strasse no.33 de yer alan “Staatsbibliothek” – devlet Kütüphanesi Avrupanın en büyük kütüphaneleri arasında yer alır.

7 – Arkaden Shopping Mall (AVM) : Sony Center’in güneyinde , 1998 de açılmıştır.Tiyatro, sinama, gazino ve alışverişin her imkanını tanıyan büyük bir kompleks.. Adres: Potsdamer Platz Arkaden, Alte Potsdamer Strasse 7 (saat 10 – 21)

Potsdamer Platz’ dan

Ulaşım : S1 -2 – 25 ve U2 (Berlin Potsdamer Platz)

 

Potsdamer Platz’ dan 2 seçenekli gezi planlayalım..

İlki → istasyon bölgesinin güney kısmına inelim..

potsdamerplatzsoud

Stresemann straße ‘yi kesen Niederkirchnerstraße no.8 de uygulamalı sanat ve tasarım okulu bulunur.Binada SS muhafız karargehına ait belge ve fotoğrafların yer aldığı “Topographie des Terrors” adlı sergiyi görebilirsiniz (Burada Berlin duvar kalıntılarıda mevcut). Daha güneyde, Stresemannstraße no. 36 da ise Berlin’in en eski tren garını (Anhalter Bahnhof) restore edilmemiş haliyle de görmeniz mümkündür.

Daha da güney kısmında ; Landwehrkanal kıyı şeridinde Alman Teknik Müzesi – “Deutsches Technik Museum” un görülmemesi mümkün değildir.Batı Berline yardım taşıyan Douglas DC3 nakliye uçağının bina üzerine monte edildiği müze ; demiryolu, havacılık , denizyolu , tekstil , tıp , iletişim alanında eserlerin yer aldığı kentin en önemli müzesini oluşturur. Adres : Trebbiner Straße 9, 10963 Berlin , U1 – 2 ; Gleisdreieck durağı (P.tesi hariç hafta içi saat 09 – 17.30 , hafta sonu 10 – 18 arası açık, web ) ..

Biz buradan yine yukarıya, ilk hareket alanına, Potsdamer Platz‘a geri dönelim  (harita bkz.)(haritada 1)..

 

Potsdamer Platz’ dan 2. seçeneğimiz farklı bir güzergaha olacak..

Buradan metro durağına geri gelip, U2 metro hattının Pankow yönüyle 2 istasyon sonrası Stadtmitte durağında inelim (ayni zamanda burası U6 ile kesişme noktasıdır).

Bu durakta inip önce ;

Bulunduğumuz alanın hemen kuzey doğusunda iki cadde kat edilerek Charlotten Strasse üzerinden büyük bir alana ulaşılır – Gendarmenmarkt meydanı :

Gendarmenmarkt_berlin

Gendarmenmarkt_berlin_map

Berlin’de ; Fransız Katedrali – “Französischer Dom”, Alman Katedrali – “Deutscher Dom /Neue Kirche” ve Konser salonunun – “Konzerthaus” bulunduğu bir meydandır.Meydanın ortasında ünlü mimar Friedrich Schiller’ın heykeli bulunmakta.

1688 yılında Johann Arnold Nering’in planları ışığında inşa edilen yer, önceleri Linden Markt pazarı ismini taşırken, sonrasında Friedrichstädtischer ve Yeni Pazar adını almıştır. Ancak 1736 ila 1782 yılları arasında yerin nöbet bölgelerinin ve belli noktalarının zırhlı süvari alayı “gens d’arms” tarafından kullanılmasının ardından, Gendarmenmarkt ismi ortaya çıkmıştır. 1777’den sonra yer Georg Christian Unger’in planlarına göre tamamen yeniden inşa edilmiştir.
İkinci Dünya Savaşı’nda büyük hasar gören yer, Bilim Akademisi’nin 250 yıl kutlamaları doğrultusunda 1950 yılında “Akademi Yeri” ismini almış, 1991 yılında ise asıl ismini geri kazanmıştır. Yer etrafı boyunca birçok restoran, mağaza ve konaklama imkanı bulunmaktadır. Adres : Gendarmenmarkt, 10117 – Berlin Mitte

Stadtmitte (U2) durağından ikinci güzergahımız durağın güney yakasındaki gezi alanımız olacaktır..

Checkpoint Charlie_maps

Friedrichstrasse cadde üzerinde bulunan bu duraktan güney yönüne ilerleyince, Zimmer Strasse ile keşistiği alanda karşımıza Amerikan ve Sovyet askerini gösterir büyük resimlerle bezenmiş ; doğu ve batı Berlin arasındaki tarihi geçiş noktası olan Checkpoint Charlie’ye ulaşmış oluruz (yol haritası için bakınız).

Berlin duvarının yapımını takiben hemen sonrası bu alanda soğuk savaşta Amerikan ve Sovyet tankları karşı karşıya gelmişlerdir. Checkpoint Charlie (Çarli Kontrol Noktası), bölünmüş Berlin’de Doğu-Batı geçiş noktası olan Helmstedt (Alpha) ve Dreilinden’den (Bravo) sonra 1961 senesinden 1990 senesine kadar üçüncü ittifak geçiş noktası olarak kullanılan geçiş kapısıdır.Günümüzde engel ve dikenli tellerden arınmış bu alanda yer alan Haus am Checkpoint Charlie müzesinde Batıya kaçmak isterken yaşamını yitirenler anılmaktadır.

Bu alanda ünlü olan bir levha üzerinde 4 ayrı dilde “Amerikan bölgesini terk ediyorsunuz” yazar..

Adres: Friedrichstraße 43-45, 10117, Berlin ; Tel: +49 (0) 30 25 37 25 0 / Web
Ziyaret saatleri : Her gün: 09.00 – 22.00 / Ulaşım : U 6 ; Friedrichstraße ve Französische Straße..

Sonrası Çarli Kontrol Noktası’nın hemen batı bölümü var ( Zimmerstraße caddesi)…

Bu bölge Yol haritası için bakın

Checkpoint Charlie’nin yaklaşık 250 m. kadar batısında “Zimmerstraße 95-100 , 10117 – Berlin” adresinde ; Berlin havacılık&balon servisi olan “Hi – Flyer” merkezine ulaşırsınız. Burada (Dıe Welt gazetesi sponsorluğunda) 150 m. yüksekliğe, 15 er dakikalık periotlarla yükselen balon hizmeti satın alıp Berlin’i tepeden izleyebilirsiniz. –  web.

Hi-Flyer_berlin

Buraya kadar gelmişken doğu Alman yapımı eski model Trabi marka mini arabalar ile  tur ayarlamanız mümkündür ( web ).

trabiberlin

Adres : TrabiWorld at WELT-Balloon, Zimmerstr. 97/ corner / Ecke Wilhelmstr.-10117 Berlin-Mitte

Bu alanda ünlü Berlin Duvarına (The Wall) ait tarihi kalıntı alanını ve belge ve eserlerin yer aldığı “Topography of Terror” müzesini bulacaksınız.

Şimdi burada iken kısaca tarihte “Utanç Duvarı” olarak anılan Berlin Duvarı’ndan (The Wall – Berliner Mauer) hatırlatmalar yapalım.

Doğu Berlin – Alman Demokratik Cumhuriyetinin (GDR) girişimi ile Batı’ya insanların kaçışını engellemek amaçlı 13 ağustos 1961 yapımı başlanan ve 9 kasım 1989 da Batı’ya geçişin serbest olduğu açıklanana kadar ayakta kalan ve bu tarih sonrası yıkılan 46 km.lik duvardır.Tel örgüsü le 3.6 m. yüksekliğe ulaşan duvar filmlere konu olmuştur.

Tarihte Berlin duvarı:

Berliner Mauermaps

wall2

Berlin Duvarı : bilgi.1 (pdf)  , bilgi. 2 

berlinermauer

Yıkım sonrası blok tarzındaki bir çok parça ; Brandenburg eyaletinde depoda saklanırken, bir kısmıda ABD ve pek çok ülkeye anı amaçlı aktarılmış – satılmıştır.Günümüzde değişik güzergahlarda tarihte toplamda 300 civarı olan gözetleme kulesinden bir kaç tanesi ve beton kalıpları olarak anıtsal amaçlı durmaktadır.

Günümüzde Berlin Duvarına ait kalıntıları en iyi olarak 1316 m. lik bütün haliyle “East Side Gallery” de görebilirsiniz.

berlin_eastsidegalery

Burası Warschauer Strasse ve Ostbahnhof arasında kalan yerdir.Ulaşım : Warschauer Straße – U1 metro durağı..

Ayrıca duvar kalıntıları Berlinde ; Küçük parçalar olarak Bernauer Strasse Anıtı ve Dokümantasyon merkezinde … Potsdamer Platz’ta, Reichstag yakınında, Invaliedenfriedhof, Bornholmer Strasse, Nieder-kirchner Strasse, Checkpoint Charlie’de (Zimmerstrasse üzerinde) kalıp halinde – kalıntılar olarak görülebilir..

Bir Hatırtaltma : Checkpoint Charlie’de iken isterseniz hemen yakınındaki (yaklaşık 1 km. güneyi) Jüdisches Museum – Yahudi Müzesi (2001) bulunur.Yahudilerin Almanya’daki iki bin yıllık geçmişine ait çeşitli bilgi ve belgelere sahiptir. Tarihsel ve kültürel anlamının yanı sıra, müzenin mimari açıdan da dikkate değer bir ünü vardır. Mimar Daniel Libeskind’in tasarladığı binaya kuş bakışı bakıldığında, binanın zikzak bir şekle sahip olduğu görülür.

Jüdisches Museum

Adres: Lindenstraße 9-14, 10969 Berlin
Web1 / Web2
Ziyaret saatleri: Ptesi: 10.00 – 22.00, Salı – Pazar: 10.00 – 20.00

 

** GEZİMİZ ( Merkezi Berlin ) BURADA SONLANMIŞTIR..

 

Buraya kadar anlattıklarımız , merkezi Berlin için gezilecek alanları içermiştir.Berlin gezisini sizler daha geniş tutabilirsiniz..

Kısaca Berlinde görülebilecek “Diğer alanlar” hakkında bilgi paylaşımı yapalım..

* Kreuzberg:

Kreuzberg Berlin’in küçük İstanbul’u olarak bilinir.Kreuzberg Merkezi’ndeki Zentrum Kreuzberg tabelasının Türkçe olarak “Kreuzberg Merkezi” yazılması ve bölgedeki Türk esnaftan anlaşılacağı gibi Berlin için “Klein Istanbul” (Küçük İstanbul)’dur..

Genellikle Türk’lerin yaşadığı bu bölgede kendinizi yabancı hissetmezsiniz. Checkpoint Charlie’nin hemen güneyinde yer alan bu bölgeye Ulaşım : U1-6 ( Hallesches Tor ) ..

 

Merkez Ötesi Alanlar ;

* Schloss Charlottenburg ;

Kentte Prusya dönemine ait Hohenzollern hanedanlığının, barok ve rokoko tarzda mimariye sahip ikamet alanlarındandır.II.dünya savaşında oldukça hasara uğrayan yapı revüze edilerek günümüze kadar iyileştirmelere sahne olmuştur.Buraya biraz zaman ayırarak en iyi müzelere ev sahipliği yapan gezi alanı hakkında az bilgi verelim.Spree nehri yakınında, Tiergarten’in batısı ve şehir dışında kalan arazide kurulu bu yapı kraliçe Sophie Charlotte’nin yazlık evi idi.eski hali günümüzdeki yapının % 25 i kadardı.

Saray bahçesinde 1697 Schlüter tasarımlı atlı heykeli yer alır.Savaşta hasar görmemesi için tarihte Tegel gölüne gömülmüş ve 1949 da çıkarılmıştır.Tarihi eserlerin yer aldığı yapıda ;

Gobelinzimmer , Audienzimmer , Schlafzimmer odaları görülmesi gereken alanlardır.Ayrıca Knobelsdorff’un en önemli eseri olan “Goldene Galerie” balo salonu unutulmamalıdır.

Sarayın karşı tarafında Stüler binaları olarak bilinen iki yapı bulunur.Batı taraftaki : seçkin kolleksiyonlara ev sahipliği yapan Museum Berggruen’dir. Doğu yakasındaki ise Sürrealist sanata adanmış yeni bir müzeye ev sahipliği yapar.Ayrıca burada bröhan museum’da görülebilir.

Adres: Spandauer Damm 20-24, 14059 Berlin, web , salı/pazar saat 10-18 arası, Ek bilgi ..

* Olimpiyat stadyumu ;

Sarayın daha batısında yer alır.1936 da olimpiyatlar için inşa edilen Hitler’in Olympiastadion’u tarihte İngiliz ordu karagahı olarak kullanılmıştı. Bu şekilde bombardımandan korunmuştu.76 bin seyirci kapasiteli stadyum müsabaka günleri dışında ; yazları saat 10-19 ,kışında saat 10 – 16 arası halka açıktır.2006 da Dünya kupasına ev sahipliği yapan stad modernize dilmiştir.Oimpiyat bölgesini görmek için Glockenturm ‘a (çan kulesi) çıkabilirsiniz.Bu alanda Waldbühne isimli açık hava amfi tiyatro alanı mevcuttur.. Konser ve film gösterilerine ev sahipliği yapar..Stadyumun güney doğusunda ICC (Uluslar Arası Kongre Merkezi) yer almaktadır.Dünyada en büyük olan kongre merkezlerindendir.Yanıbaşında Messe und Ausstellungsgelande (ticari fuar ve sergi alanı) ve Funkturm (radyo kulesi) yer alır. kule küçük olup, 50 m tepeden manzara sunumu yapar.

Adres : Olympischer Platz 3, 14053 Berlin , web 

berlin_olympic_stadıum

Ulaşım : S bahn 5 & U bahn 2 ( Olympiastadion )

 

POTSDAM ;

Almanyanın kuzeydoğusunda Brandenburg eyaletinin başkentidir.Berlin’in güney batısında ,Havel nehri üzerinde kuruludur (Bilgi için).

Boş vakit bulunursa barok kentin ziyareti önerilmektedir.Berlinden daha eski olan bu kent yaklaşık 30 km kadar güney batı istikametinde kalır.Berlinden buraya ulaşım en kolay, Bahnhof Zoo’dan kalkan ve Potsdam Hauptbahnhof’a varan Regional exprestir.

Kentin güzelliği Sanssouci‘deki 18 ve 19. yy saray ve bahçeleridir.Park alanında ; saraylar , köşkler , çeşme ve tapınaklar vardır. Schloss Sanssouci için rezervasyon önerilmekte.. Salı – pazar saat 09 – 17 arası Sanssouci , Maulbeerallee – 14469 Potsdam , web1 , web2

* Sanssouci Park & Sarayı → Historic Mill of Sanssouci, Adres: Maulbeerallee, 14469 Potsdam. Tarihte hukuk’a konu olmuş gerçek öykü..yaşlı adam ve Prusya Kralı II.  Frederick arasında konuşmalar..Kral, Potsdam ormanlarında gezinirken güzel ve  yüksek bir tepeye rastlar. Bu tepeye  görkemli bir saray yaptırmaya karar verir. Fakat tepede eski  bir değirmen de bulunmaktadır. Değirmenci Sans-Souci, “Hayır, değirmenim satılık değil, bu  benim tek geçim kaynağım. Burası bana büyük babamdan ve babamdan  miras kaldı. Ben de bu değirmeni  oğluma, ve torunlarıma bırakacağım” der.Öykü böyle devam eder..Kral’da ; “sen benim kim olduğumu bilmektemisin” der ve kral olduğunu söyler..Sen kralsın ama Berlin’ de hakimler var” der yaşlı.

Sonuç; yaşlı malını krala vermez (hakkını adalette arar)..Kral’da çaresiz sarayı değirmenin yanıbaşına yapar..Değirmen günümüzde saray komşusu olarak ziyarete açıktır..Detay için bakınız (müze)

Sarayın duvar ve tavanı yaldızlı telkariyle işlenmiş olan Konzerthal – Konser salonunu görmeyi unutmayın..sarayın orta alanında kubbe altındaki Marmorsaal – Mermer salonu da görülmeye değerdir.

Sarayın güney batısındaki Chinesisches Teehaus – Çin çay evi, orman içindeki soluklanma ve dinlenme alanıdır.Alan heykellerle süslüdür.Burada Çin porselenleri de sergilenir.

Potsdam kent merkezinin kuzeyinde, İngiliz tarzı Neuer Garten de görülecek alanlardandır.

Yine kent merkezinde görülmesi gerekli alanlar ; Nikolaikirche , Hollandische (Hollanda mahallesi) , Einsteinturm (gözlem evi), Babelsberg (Potsdam’ın doğusunda yer alan bu banliyö merkezi) Hollywood’a rakip Alman film endüstrisi merkezidir.İçinde Filmpark olarak eğlence parkı yer almaktadır.

 

BERLİNDE YAPILACAK AKTİVİTELER

* Eğlece : Berlinde konser ve tiyatro etkinlikler arasında ön sırada gelir.Bu aktiviteler için rezervasyon yapılması önerilmektedir.Bu konuda Berlin Turizm Örgütü (Tr) baş vurulacak merkezdir.Ayrıca ayda 2 kez yayınlanan Tip ve Zitty dergilerinden de yararlanabilirsiniz. Yine 3 aylık periotla Almanca ve İngilizce yayınlanan, Berlin- Das Magazin de bu konuda size yardımcı olabilir..

Berlinde senfonik müzik denince akla dünyanın en büyük orkestralarından birisi olan Berliner Philharmoniker gelir (web). Adres: Herbert-von-Karajan-Straße 1, 10785 Berlin..NOT : 2007 sonrası “eylül-haziran ayaları arası, her salı günü öğlen yemek molasında halka ücretsiz 1 saat konser vermektedir.Kuyruk beklemeyi göze alırsanız bu ünlü orkestrayı dinleyin (bilgi)(Kulturforum-Berlin).

Gendermenmarkt’taki Schinkel tasarımlı , Schauspielhaus (Konzerthaus) ta klasik müzik dinlemek için önemli bir mekandır.Kammermusiksaal ve Hardenbergstrasse no.33 teki Universitat der Künste’de oda müziğini bulabilirsiniz.. Berlinde operalar , rock konserleri (genelde Velodrom’da oli& mpiyat stadında) ve caz müziği (Quasimodo – Kantstrasse no.12 – ve A trane Jazzclub – bleibtreustrasse no.1) alternatifide vardır.

Berlin tiyatrosunun en ilgi göreni ; Revü tiyatrosu olan Friedichstadt Plast’tır ( web ).. adres : Friedrichstr. 107 , 10117 Berlin-Mitte

Şubat ayları ünlü Berlin Film festivaline sahne olur..

Berlin ve çevresindek nehir ve göller çeşitli su sporlarına imkan tanır.Kano, su kayağı, kürek, rüzgar sörfü bunlardan bir kaçıdır..Çoğu kumlu plaj imkanlarında yüzmek mümkündür.Prusya kültürüyle çıplak yüzme alanları (Grunewaldsee deki Bullenwinkel, strandbad Halensee, Teufelssee kumsallarında FKK uyarısı ile rahat tanınırlar..

Golf , tenis, paten ve bisiklet diğer spor alanlarıdır.

Ayrıca, değişiklik arayanlara..

  • Berliner Untewelt adlı bir kuruluşun ilgilendiği yeraltı şehri, mimarisi, mezarlıkları, müzesi, sığınakları, tünelleri ile ziyaretçilerin pek bilmedikleri olağanüstü yerlerden bir tanesi. Yeraltı şehrine düzenlenen özel rehberli turlara katılmak gerçekten ilginç olabilir.
  • Teufelsberg, 115 metre yüksekliğiyle Berlin’in en yüksek tepesi. ‘’Şeytan Dağı’’ ismiyle anılan bu tepenin ilginç özelliği ise ikinci dünya savaşından kalma molozlarla yükseltilmiş olması. Soğuk savaş yıllarında askeri bir üs olarak kullanılan bu tepenin üzerine sonraki yıllarda bir kule inşa edilmiştir. Altında savaş yıllarının Berlin’inin yattığı bu tepe bugün çeşitli spor aktivitelerinin ve etkinliklerin düzenlendiği bir yer haline dönüşmüş durumda.

 

* Alışveriş :

Berlin, sunduğu alışveriş imkanları bakımından da oldukça zengin bir şehir. Doğu Berlinde gelişmekte olmakla beraber, batı alışverişin merkezidir.Bu şehirde lüks mağazalardan tutun, semt pazarlarına ve hatta şehrin belirli bölgelerinde yaygın olarak kurulan meşhur bit pazarlarına kadar her türlü imkanlı pazara sahip.

Berlin’in ünlü alışveriş bölgeleri ; Kurfürstendamm (ku’damm), Tauentzienstrasse, Potsdamerplatz, Friedrichstrasse,Alexanderplatz şeklinde sıralanır.

Özellikle Kurfürstendamm ve çevresi alışverişin merkezidir.Moda mağazaları , butikler ve Wertheim gibi büyük mağazalar caddede sıralanmıştır.Ku’damm’da özellikle ; Bleibtreustrasse ve Oliver Platz arasında lüks dükkanlar vardır.

Tauentzien Caddesi: Bu cadde üzerinde Berlin’in gurme yiyeceklerine ve özel üretim markalarına ev sahipliği yapan Wittenbergplatz’daki alışveriş merkezi  (Kaufhausdes Westens) yani ‘batının mağazası’ anlamına gelenen  Kadewe bulunmaktadır. İlk dört katı yoğun olarak ünlü giyim tasarım markalarına ayrılmış olan Kadewenin 5. Katı oyuncak, kitap ve elektronik. 6. ve 7. Katlarında da çikolata, dünya mutfağı ürünleri ve Wintergarden denilen geniş, açık büfe yiyecek kısmı bulunmaktadır.Çok katlı AVM – Europa Center , cam gökdelan Kranzler Eck rahatlıkla ulaşılabilen yerlerdir.

Potsdamerplatz: PotsdamerPlatz Berlin’in ünlü meydanlarından biridir. Özellikle bir çok alışveriş merkezi bu meydan çevresine toplanmıştır. Önde gelenleri arasında Mall of Berlin ve Arkaden sayılabilirr.

Kastanielle, Oderberger ve Sredzkistrabe civarları, alışveriş yapmak ve özellikle moda meraklıları için idealdir.

Friedrichsrasse (Passagen) : Ünlü Checkpoint Charlie kontrol noktasının çok az ilerisinde bulunan uzun alışveriş caddesi Friedrich de tıpkı Ku’damm Caddesi gibi lüks tüketim mağazalarından, uygun fiyatlı mağazalara kadar bir çok seçeneği bir arada bulabilirsiniz. Buradaki Galeries Lafayette bir Fransız markası olarak hizmettedir.

** Antika eşya : Ku’damm yakınlarında, özellikle Fasanenstrasse de..

** Kitap : Friedrichstrasse 83 deki ve Tauentzienstrasse 13 teki ” Hugendubel ” ; Friedrichstrasse 90 daki ” Dussmann “kitap evler geniş stok ürünlerini içerirler..Savignyplatz etrafındaki kitapevleride sanat – mimari – moda – sinema üzerine kitaplara ev sahipliği yapar.Schlüterstrasse ve Knesebeckstrasse antika kitap ve sahaflar için özel eserleri barındırır.

** Bit pazarı : En iyisi Friedrichstrasse S- bahn köprüsü altındadır (Berliner Antik und Floh markt).. Charlottenburd’taki Strasse des 17. Juni de hafta sonu kurulan bit pazarında ; ikinci el albümler, sanat objeleri , kıyafetler bulunur.. Museumsinsel’in karşısında yer alan Kupfergraben’de kurulan hafta sonu pazarıda ünlüdür.Kreuzberg’te Landwehrkanal’ın Maybachufer kıyı şeridinde kurulan Türk Pazarında ülkemize özgü yiyecek, baharat ve eşyalar bulunur (Türkischer wochenmarkt – salı ve cuma öğleden sonra)

Mauerpark‘ta kurulan bir pazarınıda unutmayın..

** Porselen : Königliche Porzellan Manufaktur (KPM) ziyaret edilmesi gerekli olan alandır.Wegely Strasse de yer alan fabrika – KPM dükkanında ikinci kalite hesaplı ürünler vardır..Yine Ku’damm 26 ve 35 benzer dükkanlardır.

** Federbett : Ördek ve kaz tüyü yorgandır.Almanyanın yatak ve masa örtüleri en bilinen konfeksiyon ürünleridir.

 

NE YENİR ?

Berlin mutfağı, ziyaretçilere birçok alternatif lezzet sunmaktadır. Bunlardan bazıları şehrin kendine has tatları iken bazıları da dünya mutfağından seçeneklerdir. Şehirde onlarca çeşit patates ve et yemeği hazırlanırken, bir o kadar da bira üretilmektedir. Ayrıca şehir birbirinden lezzetli ekmekleriyle de ünlüdür. Bunların yanına Türk, Yunan, Tay, Hint, İtalyan, Avusturya, Çin ve Fransız mutfaklarından farklı seçenekler de eklenince Berlin’de her damağa hitap eden tatlar bulmak oldukça kolaylaşmıştır.

Et yemekleri:

Berlinliler dünyada kişi başına düşen yıllık et tüketimi sıralamasının üst basamaklarında kendilerine yer bulurlar. Neredeyse her yemeklerinde ete yer verirler. Domuz, dana, tavuk gibi etlerden yapılan sosislere bayılırlar. Bunun sonucu olarak Alman mutfağında sosisle hazırlanan birçok yemek ortaya çıkmıştır. Öyle ki Almanya’da 1500’den fazla sosis çeşidi vardır.

Sosis yemeklerinin en popüleri currywurst’tur. Currywurst, sıcak sosisin küçük parçalara kesilerek üzerine köri ve ketçap karışımı bir sosun eklenmesiyle yapılır. Şehirde restoranlarda, büfelerde, hazır yiyecek otomatlarında; kısacası hemen her yerde currywurst bulmanız mümkündür. Berlinliler için bu yemek o kadar önemlidir ki Schützenstraße’de bir currywurst müzesi bulunmaktadır.

Berlin’de sosislerin yanı sıra birçok lezzetli et yemeği yapılır. Gebratene Leber, ateşte kahverengileştirilen soğan halkalarının ve elma dilimlerinin sote edilmiş ciğerle sunulduğu enfes bir yemektir. Eisbein mit Sauerkraut und Erbsenpüree, bezelye ezmesi ve lahana turşusu ile servis edilen domuz paçasıdır. Ayrıca tütsülenmiş domuz pirzolası KasselerRippen de şehre özel orijinal tatlardandır.

Sığır ve bazen de sığır / domuz eti karışımı ile soğan, yumurta, ançuez ve undan yapılan köftelerin et suyu ile pişirilmesinin ardından limon ve kapari ile yapılan kremalı sosla süslenip yanında patates püresiyle servis edildiği Königsberger Klopse yerel

Bizde pilav nasıl bir işlev görüyorsa Berlin mutfağında da Spatzle‘ın benzer bir işlevi var.

Sebze ve meyveler:

Almanya taze meyve ve sebze üretimi açısından oldukça zengindir. Bu yüzden Alman yemeklerinde; elma, erik, çilek ve kiraz gibi meyvelerle, soğan, sarımsak, patates, havuç, bezelye, ıspanak, lahana ve brokoli gibi sebzeler bolca kullanılır. Bunların arasında yüzlerce çeşidiyle patates en çok tüketilen sebzedir.

Kartoffelpuffer, yumurta, soğan ve patatesle hazırlanan ve elma sosuyla servis edilen patates köftesidir. Kartoffelsalat ise küp küp doğranmış et, patates, yeşil soğan ve frenk soğanının sirke, sıvı yağ, tuz, karabiber ve maydanoz ile çeşnilendirilmesiyle yapılan hafif bir salatadır.

Rendelenmiş patates, un, yumurta ve soğanla yapılan bir pankek olan Kartoffelpuffer aslında hem restoranlarda ana yemek yanında bir yan yemek, hem de sokaktaki yiyecek standları ve fast food cafelerinde atıştırmalık olarak satılıyor.

Ekmekler-Unlu Gıdalar :

Ekmekler ve unlu mamullerden bahsetmemek olmaz. Alman mutfağı, 600’ün üzerinde farklı ekmeği ve 1200 kadar hamur işi yiyeceğiyle bu alandaki iddiasını ortaya koymaktadır. Etrafa enfes kokular saçan fırınlarda pişirilen ekmekler, Berlinlilerin kahvaltı öğünlerinin vazgeçilmezidir. Buğday, çavdar, arpa, yulaf, darı, mısır ve pirinç; ekmek yapımında kullanılan ana tahıllardır. Ekmek üstlerine ise keten tohumu, çekirdek ve kabak çekirdekleri serpiştirilir. Berlin’e kadar gitmişken şu ekmeklerin tadına bakabilirsiniz: Roggenmischbrot, Toastbrot, Vollkornbrot, Weizenmischbrot, Weißbrot, Mehrkornbrot, Roggenbrot, Sonnenblumenkernbrot, Kürbiskernbrot, Zwiebelbrot.

Almanya’da “breze” ya da “brezel” olarak bilinen Pretzel’in ilk defa 7. YY’da yapıldığı düşünülüyor ve bu da kendisine “dünyanın en eski atıştırmalık yiyeceği”.

İtalyanlar’ın raviolisi veya bizim mantımızın Alman uyarlaması diyebilirim Maulaschen için. Hamurun içi kıyma, ıspanak, peynir veya çeşitli bitki ve baharatlarla doldurulabiliyor.

Hamur işlerinden bahsetmişken Amerikan donutlarının Alman versiyonu olan Pfannkucheni es geçmek olmaz. Kafanız karışmasın; Almanya’nın diğer şehirlerinde Berliner olarak adlandırılan bu tatlı, Berlin’de Pfannkuchen olarak bilinir. Tatlı mayalı hamur kızartılır, üzeri reçel, marmelat ve pudra şekeriyle kaplanarak şehrin en popüler atıştırmalıklarından biri hazırlanmış olur.

İçecekler:

Almanya ile özdeşleşen içeceklerin başında bira gelir. Bu yüzden Berlin’de yapılabilecek en güzel lezzet aktivitelerinden biri; farklı biralar denemektir.

Berliner Weiße, şehre has bir bira çeşididir. Kaba benzeyen geniş bardaklarda içilen bu bol köpüklü bira; yeşil, kırmızı, turuncu, kahverengi gibi renkleriyle bu kültüre yabancı kişilerin dikkatini çekmektedir. Bunun sebebi ise; içeceğe katılan çeşitli meyve likörleri ve şuruplarıdır.

Alkolsüz içecek tüketmek istiyorsanız elma suyu ve soda karışımı olan Apfelschorleyi ya da bir nevi kola fanta karışımı olan Speziyi tercih edebilirsiniz.

Bir not: Berlin’de büfelerden su almak istediğinizde, aksini söylemedikçe, çoğu satıcı size maden suyu verecektir.

Ayrıca…

Kiraz, ahududu ve üzümle yapılan bir çeşit komposto Rote Grützeyi denemeden,

Ünü Almanya sınırları dışına taşan, kara orman pastası olarak bildiğimiz kirazlı, kremalı pasta Schwarzwälder Kirschtorteden bir dilim yemeden Berlin’den dönmeyin.

Şehir, günün her saati açlığınızı giderebileceğiniz birçok büfe ve restoranla donanmış durumdadır. Sabah kahvaltıları için Frühstücksbuffet’ler, gün boyu atıştırmalıklar bulabileceğiniz Imbiss isimli büfeler, makul fiyatlı restoranlar olan Gaststätte’ler, samimi bir ortamda içeceklerinizi yudumlayabileceğiniz Kneipe’ler, tatlı ile kahve keyfine varabileceğiniz Konditorei’ler ve bira ile birlikte çeşitli yemeklerin servis edildiği Biergarten’ler ziyaretçilere oldukça çeşitli tatlar sunmaktadırlar.

Yemek mekânlarının yoğunlaştığı yerler ise Tauentzienstraße’de büyük bir alışveriş merkezi olan KaDeWe (Tauentzienstraße 21-24, 10789), Unter den Linden Caddesi, Ku’damm, Savignyplatz, Europa-Center, Hackescher Markt ve Kastanienallee’dir. Kreuzberg ve Neukölln’de ise ağırlıklı olarak Türk ve Orta Doğu mutfaklarından restoranlar bulunur.

** Berlin’de Ne yenir? bölümü ; Maximiles ( İş bank. ) alıntısıdır ..

KENTİN ÖNEMLİ LEZZET DURAKLARI / Bu bölüm internet alıntısıdır !

KaDeWe: Burası kelimenin tam anlamıyla bir lezzet tapınağı. Wittenbergplatz’ın sonundaki alışveriş merkezinin altıncı katı yemek severlerin girip de çıkamayacakları bir mekan. Burada satılan her şey yemekle ilgili. Mutfak eşyaları, el yapımı çikolatalar, pastalar, dünyanın dört bir yanından gelen çaylar ve kahveler, yüzlerce çeşit şarküteri, 500 çeşit ekmek, 1500 çeşit peynir, soslar, baharatlar, tezgahları ağız sulandıran kasaplar, dünyanın tüm denizlerinden gelen balıklar ve aklınıza gelen tüm gıda maddeleri. Tüm bu yiyeceklerin arasında yer alan küçük lokantalarda çok lezzetli yemekleri yemek mümkün. (web)

Luther and Wegner: 1811’de kurulan bu restoran Berlin’in en önemli lezzet duraklarından biri. Restoranın en önemli yemeklerinden biri, Viyana usulü şinitzel. Bu lezzetli et yanında sıcak patates salatası ile servis ediliyor. (Adres: Charlotten Str. 56)

Orhan : 30 yıl önce Almanya’ya gelen Adnan Oral’ın, 2003’te açtığı Adnan Restoran şu anda Berlin’in en gözde İtalyan lokantası. Ünlülerin uğrak yeri olan Adnan’ın incecik, çıtır çıtır pizzası ile geleneksel usulle pişirilen makarnaları çok lezzetli. Tiramisu tatlısı mutlaka yenmeli. Ayakta beklememek için rezervasyon yaptırmakta fayda var. (Adres: Schlüter Str. 33)

Aigner : Kolalı beyaz keten örtüleri, tonet iskemleleri, duvarları kaplayan raflardaki kıymetli şaraplarla üst düzey bir restoran. Restoranın sahibi olan Herbert Beltle, ödüllü aşçı. Mönü Avusturya ve Güney Almanya ağırlıklı. En önemli yemeği Tafelspitz. Apple Strudel tatlısı mutlaka yenmeli. Başlangıç olarak size balkabağı, zencefil ve portakal suyuyla yapılan çorbayı önermekteler. (Adres: Französishe Str. 25)

Newton: Berlin’in en gözde barlarından. İsim babası ünlü çıplak kadın fotoğrafçısı Helmut Newton. Barın bütün duvarları onun fotoğraflarıyla kaplı. Fotoğraflardaki kadınların üstünde yüksek topuklu ayakabıdan başka bir şey yok. Zengin bir kokteyl listesi ile malt viski mönüsü varmış. Özellikle hafta sonlarında tıklım tıklım oluyor. (Adres: Charlotten Str. 57)

Theodor Tucher: Brandenburg Kapısı’nın hemen yanı başındaki restoranın entelektüel bir havası var. Asma kat bir kütüphaneye dönüştürülmüş. Rahat koltuklarda oturup kahvenizi yudumlarken kitap veya gazete okuyabilirsiniz. Mönüde modern Alman mutfağından ilginç örnekler yer alıyor. En önemli yemeği körili sosis. 300 çeşitten oluşan zengin bir şarap mönüsü var. (Adres: Pariser Platz 6a)

Augustiner: 1328’de Münih’te kurulan Almanya’nın en eski birahanesinin şubesi. Özel birasıyla ünlü. Biranın yanında sosis ve sıcak beyaz lahana salatası önerilmekte. (Adres: Charlotten Str. 33)

Fassbender And Rausch: 1863 yılında kurulan bu mekan için çikolata sevenlerin tapınağı demek yanlış olmaz. Alt kattaki mağazada kakao ile yapılan her şeyi bulabilirsiniz. Çikolatalar dünyanın en uzak köşelerinde üretilen kakaodan yapılıyor. Üst kattaki pastanede sıcak çikolata içmeniz önerilmekte…
(Adres: Charlotten Str. 60)

 

** Berlin Gezimiz Burada sonlanmıştır.

 
 
 
 

Önceki Sayfa – Sonraki Sayfa

Berlin : Ana Klasöre dön

 

ANA Sayfa’ ya dön –

 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir