CRUİSE GEZİSİ,BATI KARAYİP ADALARI (Genel Bilgiler)

 
 

Cruise Gezileri İçin Genel Bilgiler ( Orta Amerika – Mexico – Caribbean )

 
 

Ben sizlere Kuzey Amerika kıtasının güney sahilinden hareket ile Meksika körfesi, Karayip denizi ve adalarına yaptığım Cruise gezisinin notlarını aktaracağım.

Genelde bu bölgede hizmet sunan ticari firmalar (Cruise Travel) ; Bahamalar, Belize, Barbados, Dominik Cumhuriyeti, Honduras, Grenada, Jamaika, Meksika, Kosta Rika, Panama ..  gibi Orta Amerika ülkelerinin   kıyı şeridini içine alan  ve Meksika körfezi üzerinden ;  ” Caribbean sea ” – Karayip denizini ve buralarda yer alan bir çok adayı içine alacak şekilde  gezileri kapsayan turları düzenlemektedir (aşağıdaki haritaya bakın).

carnivalcaribbeanregionmap

Karayaip denizinde irili ufaklı pek çok ada bulunmaktadır.Aşağıdaki harita adaların, doğu – batı ve güney yönleri ile Karayip denizindeki konumunu göstermektedir.

caribbean_island_map

* ” Western ” Caribbean : Cozumel, Costa Maya, Belize, Roatan , Grand Cayman

* ” Eastern ” Caribbean : Turks & Caicos Islands, St. Thomas, Tortola, St. Kitts, St. John (USVI), St. Maarten/St. Martin, St. Lucia, Barbados, Jamaica, Haiti, Dominican Republic , Puerto Rico

* ” Southern ” Caribbean : Antigua, St. Kitts & Nevis, Dominica, Martinique, St. Lucia, St. Vincent & The Grenadines, Barbados, Trinidad ve Tobago, Curacao, Bonaire ve Aruba

Gemilerin hareket noktaları genellikle Amerika’nın güney sahil şeridinde yer alan kent limanlarıdır ( aşağıdaki haritaya bakın ! ) .Haritada New York dahil çok noktadan kalkışlı olan Cruise gezilerini , siz belirlediğiniz herhangi  bir kentten planlayabilirsiniz..

Cruıse_depart_p

Bu link’ten  Cruise şirketlerini , her yönü ile inceleyin…

cruıselogos

Bir kaç adet Cruıse tur şirket adresleri…

Link.1 – Değişik ülkelerden ara transfer imkanları ile..

Link.2

Link.3

Link.4 – Benim seyahat şirketim idi..

Link.5 – (Carnival için gemi tur alternatifleri – Ülkeler)

Miami ; Güney Amerika için cruise merkezi sayılabilir..Şirket gemileriyle isteğinize göre Bahamalar, Karayipler, Latin Amerika, Uzak Doğu ya da Avrupa’ya kadar seyahat imkanı bulabilirsiniz..

Miami için Tur acenta ve adresler ;

* Royal Carribean International

Adres: 1050 Carribean Way Miami, FL 33132
Telefon: (305)-539 6000

* Norwegian Cruise Lines

Adres: 7665 Corporate Center Drive Miami, FL 33126
Telefon: (800)-327 7030

* Carnival Cruise Lines

Adres: 3655 NW 87th Avenue Miami, FL 33178-2428
Telefon: (305)-599 2600

* Cunard

Adres: 6100 Blue Lagoon Drive Miami, FL 33126
Telefon: (800)-728 6273

Genelde pek çok tur şirketi Gemi ile olan  gezilerini ; 2 – 5  ,  6 – 9  ve  10 gün üzerinde planlamakta…Gemi ve Okyanus’ta kalacağınız süreyi sizler, sosyal & ekonomik ve zaman faktörlerinize göre belirleyin..
Sıklıkla pek çok firma / seyahat acentası sizleri bu bölge için  ; Doğu & Batı & Güney Karayip denizi ve yakın adalarını kapsayan turlar satarlar.

Gezi alanları nerelerdir ?
Western & Eastern & Southern Caribbean ( Mexico & Cozumel & Grand Cayman & Cayman İsland & The bahamas &Grad Turc & Belize & isla Roatan & Barbados & St Lucia & st Maarten … )

 

Gemi yolculukları için bilinmesi gerekenler ( Active turizm için yönlendirilmiş ,Türkçe kaynaklı linktir! )

Tur Gemi bilgileri için tıklayın

Turlar için bilinmesi gerekenler – tıklayın

Gelelim ücretlere…

Kamaraların büyüklüğü ve kalınacak kişilere , turun toplam gün sayısına , iç kamara – balkonlu kamara – manzaralı kamara özelliklerine göre değişmekle birlikte ; Mevsimine göre kişi başı fiatları ;  150 – 200  $ dan başlamakta ve fiatlar yükselmektedir ( kışın daha ucuz ! )(2013).

Fiata dahil olan hizmetler genel olarak ; gemi yolculuğu ve açık büfe olan tüm yemekler ile açık olarak sunulan su fiata dahildir.Ancak  alkollü içecekler , meşrubatlar ve ekstra giderleriniz ise hariçtir.. Bu fiata gemi peroneline verilen bahşiş ile küçük bedelli bazı ek vergiler zaman zaman dahil edilmemektedir! Bazı firmalar bu bedeli peşin alır..Yaklaşık 5 -7 gün için toplamda kişi başına , personel bahşişi olarak  50 -70 $ yeterli olacaktır.
Ancak görünmeyen bu ek giderler yüklü bir meblağa ulaşmaz..örneğin 2 kişi için uygun olan  350 $’ lık   gemi tur bedeli , ek vergilerle yine uygun olarak 500 $’ a ulaşabilmektedir.. tabii üst rakamları tercihleiniz belirleyecektir ).

** Ülkemizden bazı tur acentaları genellikle güney amerika sahil şeridinde yer alan bir kente (sıklıkla Miami) İstanbul’dan hava yolu ile ulaşım  , orada 1 – 2 gün konaklamayı ve ardından da 7 günlük ek Cruise gemi gezisini organize etmektedirler..ancak hava alanı ve Liman vergileri , bahşişler vs. fiata dahil olunca bu fiat 2 kişi için toplamda en uygun 4500 – 5000 € değerlerine ulaşmaktadır! ( 2013 )..

Ülkemizden katılım için :

Link.1

Link.2

Link.3

Ve diğer tur acentalarına bakınız..

 

Kısa Notlar (2013) :

Gemide kredi kartı ve nakit para geçmez..adımıza giriş ve çıkışlarda da kimlik olarak kullanılan kart tahsil edilecek..Bu kart kredi kartınıza bağlı..tüm harcamalar yada gemide kazandığınız oyun ikramiyeleri o karta yüklenecek yada oradan tahsil edilecektir. Gezi bitiminde limanda ; eğer kartta alacağınız kalacak olur ise kredi kartınıza transfer edilir.. Gemiye dışarıdan (uğradığınız adalardan ve market alışverişlerinizden) içki ve sıvı alımı yasaktır!..Liman girişinizde araç varsa haftalık park yapacağınız oto park mevcut (2013 New Orleans çıkışlı gezimizde 120 dolar 7 günlük araç park ücreti ödenmiştir).

Gemilerde kumarhane var.. Dikkat ! mütevazi bedellerle kol çekmeli makinalardan yada diğerlerinden şansınızı deneyin..ama hırsa kapılmayın! Gemi havuzu, eh işte.. beklentiniz büyük olmasın , ülkemizdeki standartlara göre çoğu oldukça küçük sayılır.. Benim gemide 3500 yolcu ve 1500 personel vardı.. yani küçük bir kasaba gibiydi.. o kalabalığa 40 -50 m 2 lik havuz.. yorum sizin.. yemekler güzel.. dünya mutfağı yada geminin demirlediği & gezdiği bölgesine göre yapılan yemekler..Meksika sınırlarında iseniz Meksika yemek ağırlıklı..restoranlar çok iyi.. günlük içecek bedeli alkollü içecekler için 50 $ dolayında ve sınırsız ..kişi başına özel bardak verilmekte.. bu bardağı her yerde dilediğiniz kadar doldur ve iç..meşrubat için bu tutar günlük ortalama 10 $ .. Gemiler büyük..8-10 katlı.. kamaralar gayet rahat.. Tv dahil her şey düşünülmüş.. Gemi yolculuğunda (en azından bizim turda deneyim denebilir) deniz sakin ise sarsmamakta – sallantı yok gibi..ama yinede gemi tutanlarınız olursa ilaç ve önerilerle yola çıkın..Gemide free shopp var.. ama çok uygun değil bence..havlular gemiden temin edilmekte ..ancak havlular kara yada plaja çıkamıyor! Her an yemek, su, limonata ve dondurma var..aç kalmazsınız yani..

İlerleyen sayfalarda ; Cruise Gemi’miz ve Geziye ait fotoğraf ve paylaşım detaylarını bulacaksınız..

** Ülkemizden hareketle yapılacak turlarda ücret yüksek olabilmekte!.. Kendi imkanlarınızla sağlayacağınız  Güney ABD ( Miami , New Orlean vs.. ) yolculuğu ve oralarıda gezerek sonrasında bu kıyı şeridinden kendi katılım ve uygun rezervasyonla ayarladığınız gemi turlarında  giderleri daha aşağıya çekmek mümkündür..Miami,New Orleans kalkışlı turlrda satılamayan son gün biletlerini 150 $ a bulmak (liman yakınından takip ile) mümkün imiş.

Karayip adaları ( Caribbean ) , Gemi alternatifleri için bu adrese ulaşın.. Karayip denizinde yüzlerce irili ufaklı adalardan bir güzergahınızı belirleyin..

Aşağıdaki harita adaların , doğu – batı ve güney yönleri ile Karayip denizindeki konumunu göstermektedir.

caribbean_island_map

Western & Eastern & Southern Caribbean / Batı & doğu & güney Karayipler ( Mexico & Cozumel & Grand Cayman & Cayman İsland & The Bahamas & Grad Turc & Belize & isla Roatan & Barbados & St Lucia & St Maarten … ) ..Hangilerini istiyorsanız 4 yada 7 günlük gezi için rezervasyonunuzu yapın..

Bize gerek zamanlaması , gerek ekonomik koşulları gerek ise kalkış limanı gibi seçenekleri sebebiyle daha çok uyan ; CARNIVAL şirketi olmuştur.

Turunuza ait Geminizi öğrenin.

Carnival Cruise Lines / Carnival şirketine ait 23 değişik gemiyi , özellikleriyle tanıyın ( buradan )..

Bizim gemimiz Carnival Conquest idi (bilgi için)..

Carnival_Conquest_ship

Gemimiz hakkında :

2984 yolcu , 1150 mürettebat kapasitesi ve 290 m. uzunluk , 63 m. yükseklik , 110.000 GT ( groston ) kapasiteli , 1492 adet kabin , 13 güverteye sahip gemimiz ; 1998 yılında sipariş ( İtalya ) edilmiş ve ilk seferini aralık 2002 yılında gerçekleştirmiştir.Gemimizin denizdeki seyir hızı : 22.5 knot ( 26 mph = 42 km / h )’dir.

Güverteler / Kat ( 13 – Decks ) : 1 Riviera , 2 Main , 3 Lobby , 4 Atlantic , 5 Promenade , 6 Upper , 7 Empress , 8 Verandah , 9 Lido , 10 Panorama , 11 Spa , 12 Sun , 14 Sky

Kabin numaralandırma örnekleri :

1 Riviera ( 1201 – 1465 ) , 2 Main ( 2201 – 2483 ) , 6 Upper ( 6201 – 6489 ) , 7 Empress ( 7201 – 7453 ) , 8 Verandah ( 8201 – 8461 ) , 9 Lido ( 9201 – 9293 ) , 10 Panorama ( 1001 – 1067 ) , 11 Spa ( 1101 -1122 )

Geminin tüm kat planları için / tıklayın

Gemi’ye ait tüm özellikler / tıklayın

Gemi’nin Dışarıdan görünümü ve Gemi Planı – Tıklayın ( Fotoğrafı kayıt edip , büyüterek inceleyin ! )

Gemimiz New Orleans kentinden hareketle önce Mississippi nehri boyunca yol alıp, sonra Meksika körfezi ve Karayip denizinde seyir edecektir. Yol rotamız aşağıdaki gibidir.Yolculuk başlangıcı ; Pazar öğlen saatleri kalkış ile gidiş dönüş toplamda 7 gece 8 gün sürecek ve gemimiz yolculuk sonrası pazar günü sabah erken saatlerde tekrardan New Orleans limanında olacaktır.

usarotacuruısemap

+ Not – Bu Güzergahta bazı gemiler ; ilkin Roatan, sonra Belize yapmakta, akabinde Cozumel ve/veya Grand Cayman adaları ile geziyi tamamlamaktadırlar.Biz Grand Cayman’a uğrayan gemide değildik! Cozumel’den doğrudan New Orleans’a geri döndük.

NEW ORLEANS’TAN KALKIŞ / HAREKET BİLGİLERİ ;

GEMİ ; Kentteki Blaine Kern‘in Mardi Gras Dünyası‘na yakın alanda bulunan New Orleans Limanından hareket edecektir ( 1350 Port of New Orleans Place – New Orleans, LA 70114 ) – Phone: (504) 522-2551  Fax: (504) 528-3376

PortofNew_Orleans_Place_map  Harita

Liman hakkında & Yolcu kabul ve Yolcu bilgileri & Oto park & Gemi Kuralları -Uyarılar & Cruise güzergahları hakkında tüm bilgiler için ; Bu alandan bilgi alın ! River Front Streetcar ( mavi tramvay hattının ) , John Churchill Chase ve Julia durakları buraya ulaşımda en uygun noktalardır.

Uyarılar ; Gemiler genelde Limana geldikleri gün hareketle yeni bir seyahate başlamaktadır..Bizim gemi liman’a sabah erken saatlerde demirlemişti (pazar, saat 08 suları)..Pasaport ve yolcu kontrolleri ile kalkış saatimiz öğlen saatlerini buldu (pazar, saat 16 gibi)..

Genelde gemi için kabul ve kayıt saatleri şirketlere vede ayni şirketin farklı limanlara yapacakları güzergahlara bağlı olmak üzere değişkenlik gösterebilir. Sıklıkla pek çok firma ; sabah saatlerinde eski seferi ile sizi alacağı liman demirler ve yolcularını bırakır.. Ayni gün ; saat 12 – 13 arası yeni yolcu kayıt ve müraccat alımına başlar.. Bu işlem yaklaşık 3 – 4 saat sürebilir.Bu arada siz gemiye bindiğiniz andan itibaren geminin pek çok faaliyetinden ve yemekten yararlanacaksınız. Size tatil başlamıştır yani..Genellikle yolcu alımı ve kontroller bitince gemi saat 16 – 17 suları yeni yolculuğuna başlayacaktır..Dönüşte ayni limana gelişiniz sabah erkenden (saat 07 – 08 ) olacaktır..bavullar gemiye 1 dolar gibi ücret ile taşınmakta..Son gün için (dönüş-iniş) de valizleriniz kamara önünden alınacaktır..Gemide hareket öncesi her kat yolcusunun acil durumlarda gemiyi terk etme durumları için bir prova – toplantı yapılır.. Flikalar katlara göre belirlenmiştir.. Sizin katınız (kamara) nerede ise zaruri ve tehlike anında oraya ait buluşma alanında olmanız gerekecektir (Gemi batar falan provası pek hoş olmamakla beraber, buna uymak zorundasınız !). Yolculukta gemiler genelikle yeni liman yada demirledikleri gezi alanlarından genelde saat 17 -18 suları hareketle , gece boyunca yol alır ve sabah erken saatlerde ( saat 07 – 08 ) gibi başka yeni bir limana demir atar.. Kısacası sizlere her ada yada kara parçası için yaklaşık 7-8 saat kadar gezi zamanı kalacaktır.

Gemiye girdikten ve kimlik & pasaport kontrolü sonrası yani güvenlik geçişinizden sonra gemiyi terk edemezsiniz!..Tüm ihtiyaç ve eksiklikleri binmeden önce temin edin..Gemiye yiyecek , alkollü yada alkolsüz içecek sokmak sıklıkla mümkün olmamakta! .. Kuralları okuyup , onlara uyunuz..Bazen pet su alımı mümkün olmakta?

Carnival şirketi için : 21 yaş üzerinde kişi başı 1 adet 750 ml. şarap yada şampanya ( açılmamış ve valizde olmak kaydı ile ) içki girişine izin var..Diğer alkollü içecek izni yok..Gemiye dışarıdan pet su alımını gördüm ? ama uyarılara dikkat edin ! Ancak meyve vs. gibi yaş gıda kesinlikle yasak ..

Valiz : kişi başına 18″x24″x30″ boyutlarda ve 23 kg . max. ağırlıkta 2 adet valiz izni var.. fazlası ücrete tabi..Seyahat ütüsü almayın…Sınırlama getirilen her eşya ve gıda vs. alı konulmakta! Dikkat ..

Gemide Nakit Para geçmemekte.. Gemi içinde Text Free uygulaması var ( gümrük malı – alışverişlerde dikkat ).

Carnival için – Genel Uyarılar ( İngilizce )

Gemi Kimlik & Para Kartı – Genel Uyarılar :

Carnival_pass_card

Size ait bir nevi kimlik bilgi ve fotoğrafınız içerikli yukarıdaki gibi magnetik bir kart verecekler..Bu kart ayni zamanda gemideki tüm ihtiyaçlarınızı görecek , para yerine geçecek bir kart olacak..Gemiye girişinizde işlemler yapılırken kart hamiline ait kredi kartınız tanımlanacaktır.. artık harcamalarınız bu kart aracılığı ile olacaktır.Oyun makinaları , ekstra yemek ve içmelerde bu kart kullanılır.. Oyundan yada siz ona kumar deyin , kazançlarınızı bu karta yükleyeceksiniz..Kartta var olan bakiye kalacak olursa gemiyi terk etmeden önce tutarı , kredi kartınıza iade ettirin!Kartı kaybetmeyin ! Ada gezilerinizde gemiden ayrılış ve gemiye girişinizde bu kart olmalıdır.Başka bir belgeyi yanınıza almanız gerekmeyecektir..Ancak dışarıda ada’larda ,restoran yada alış verişte vs. nakit ihtiyacınızı yanınıza alın.. Güvenlik sebebi ile tüm yolcuların pasaport kontrolü ile valiz ve bavulları X ray kontrolünden geçecektir.. Gemide, New Orleans kıyı şeridini terk edene kadar Gsm hattınızı kullanabilirsiniz.. Baz istasyonları belli bir mesafe sonrası kıyıdan uzaklaşınca etkisiz kalacaktır..artık bir uydu aracılığı ile telefon kullanmak gerekecektir.Geminin uydu hattını ve WiFi imkanlarını kullanmanız mümkün.. Ama seyahat bedelinizi çok çok aşacağınıda unutmayın..Gemide bence telefonları açmayın, adalarda yada indiğiniz Liman civarında bulabildiğiniz free WiFi imkanlarını değerlendirin.

Gemide ; AT&T ve T-Mobile şirketlerine ait uydu var.. Duyduğum kadar, mobil telefon görüşmelerinde vergiler hariç 2 – 6 $ / Dk. konuşma bedeli olmakta imiş(2013)..

Gemideki – kamaranızdaki telefonu acil durumlarda kullanın – Yaklaşık dk / 2 $ gibi..

Kesin emin olmamakla beraber ; İnternet cafe ve Wi Fi alanlarından yararlanma imkanınız var..

480 dakika – paket , 159 $
240 dakika – paket , 89 $
120 dakika – paket , 59 $
45 dakika – paket , 29

Bunlardan bir paketi alın , seyahat boyunca WiFi alanlarından yararlanın..

Yada Low band – yüksek hızı olamayan basit internet kullanımı için kullandığın kadar öde seçenekli net hizmetleride varmış.. 3.95 $ ile aktive edilip , sonrası 0.75 $ / Dk..

Gsm için ( web )

Yemekler : Açık büfe tarzında..zengin ve dünya yemek çeşitleri sununulur..Yemekete ve gün boyu su (açık) ve limonata , aralarda dondurma ücretsizdir.Öğlen ve akşam yemekleri istenirse açık büfe , akşam yemeklerine ek, önceden rezervasyonlu masaya servis eşiliğinde yemek servisleri olmakta.. Akşam randevulu yemek seçeneğinde restorana giriş saatiniz bellidir. Sizi kapıda bir görevlli karşılar , nezaketen sizi o akşamki masanınza götürür.Ara sıcak , çorba ve ana yemek yada tatlılar için size bir menü sunulur.. Bunlardan tercihinizi yaparsınız..Menüdeki başka bir seçeneği yeniden istemeniz mümkün.. Alkollü ve alkolsüz içecekler ücretli..Havuz barda hamburger tarzı alan var..Bizim sahil kesimlerindeki bildik mekanlar gibi..Balık yemeklerde hiç eksik olmuyor.. Bazen bulunduğunuz ülke sınırlarına özgü yemekler sunulmakta..Carnival’da Türk görevliler de çıkmakta.. gemide aç kalmak zor…Sabah kahvaltıları açık büfe ,bol çeşit.. Ben memnun kaldım..Yemeği dert etmeyin derim.

İçecekler fiat listesi – 2013 , Bilgilinkleri ( Ben netten buldum ) :

( Web 1 ) ( Web 2 ) ( Web 3 )

CHEERS – Gün boyu içecek sunumudur.Bunun için kayıt olabilirsiniz ! Atrium Bar , Casino Bar veya ana havuz bardan kayıt yaptırın. Alkollü içecekler için günlük / 50 $ , Alkolsüz içecekler içinde ; 10$dolayında fiatlandırma mevcut. Servis saatleri , günlük / 06 – 06 ‘dır.. Ve Limit 15 adet servis ile sınırlıdır. Yaş sınırı alkollü içkilerde 21 ‘dir.Diğer seçenek ve detaylar için ( web ) ..

Carnıval Cruise – Kalkış & Hareket Limanları :

 carnival_cruise_ports

carnival_depart_point_maps

Seyahat öncesi LİMAN OTOPARK’ı hakkında tüm bilgiler için  , web :

* Erato St. Cruise Terminal , Julia St. Cruise Terminal : Günlük 16 $ , seyahat biletinizi atmayın..dönüşte göstermeniz gerekecek ..

Evet Aracımızı Liman otopark’ına bıraktık..Ve toplamda 112 $ park bedelini / 7 günlük – peşinen ödedik ( makbuzu saklayın !  araçta görünür bir alana bırakanlarda vardı!.).

cruisedepart (1) –  Arabamızı park ettik,gemiye biniyoruz..

Güvenlik geçişimiz sorunsuz oldu.. Sizi yönlendiriyorlar.. pasaport için sorun yok.. ABD vizesi ile Mexica adalarına girişiniz mümkün.. Zaten size gemiden inince kimse bir şey sormuyor..Ama pasaport yanınızda olsun..Gemiye giriş ve çıkışlarınız “gemi tanıtım – magnetik kart” ile olacak , unutmayın..

Neyse .. Valizlerimiz ile birlikte önce bir kamaramızı tanıyalım..Bütçe ve zevkinize göre büyüklüğü, güverte, deniz manzaralı, balkonlu, koridor tarafı gibi seçenekleriyle 7 gün yaşayacağınız mini odanızdasınız.. Bizimki 7. kat ( Desk ) – Emppres’te ..Kamaramız, 7 – 241 numaralı ve koridor kabini.. Gayet şirin.. İkiz yatak , tekli yatak ve ranzalı , suit seçenekli oda kabinler var.. Bir LCD Tv , telefon , WC & banyo – fön makinası , dolap , komidin yani her şey düşünülmüş bir odacık.

Gemi güverte alanından New Orleans (kalkışa az kaldı) :

cruisedepart (2)

 

Gemimiz düdük sesi ile New Orleans Port – limanından ayrılıyor.. Seyir hızımız düşük .. Önümüzde uzun bir nehir yoluluğu var .. Mississippi , akıntılı ve yer yer sığ suları olan bir yapıda.. Şehir uzakta kalmak üzere..

 

Gemi ve restoran alanlarından..

Böylece gemimizi de tanımış olduk..

İlk 2 gece yolculuğumuz , Mississippi nehri ve Meksika körfezi ( Atlantik okyanusu ) alanında yavaş seyirle geçtikten sonra ilk durağımıza 3. gün sabah erken saatlerinde ulaştık.. Kaptan gemiyi Honduras’ın Roatan ada limanına demirledi..

** Sonraki sayfamız, Roatan gezisi…

 

– Sayfa Başına Dön –

 

– Cruise Turları ; Ana Klasöre dön –

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*