Münih’ in Meydanları

Münih Şehir Meydanları

 
 

Eski Şehir – (Altstadt Münih), merkezi konumda çok sayıda cazibe alanları ile birlikte, tarihi anıt ve ilginç mekanları barındıran Münih’in   en çok ziyaret edilen bölgesidir.

 
Kent’ in önemli meydanları ;

⇰  Marienplatz (Meydanı), Münih’in şehir merkezi, kalbidir.

➣  Daha önce anlatılmış bu meydan bilgilerine “buradan ulaşın” .
 
 
⇰  Frauenplatz (Meydanı)

Münih’in ana tapınağı olan, (Dom zu Unserer Lieben Frau) – (Münih Katolik Başpiskoposluğu’nun) /  Frauenkirche katedralinin bulunduğu bu bölgenin geçmişi 1468’e kadar uzanır. Kilise binası iki yüksek kule-çan kulesi –  ile ayırt edilir. Güney kulesinin tepesinde, şehrin ve çevresinin panoramik manzarasını sunan bir gözlem güvertesi bulunmaktadır. Katedral Kutsal Meryem Ana katedrali olarak da isimlendirilir.

Geç Gotik tarzda kırmızı tuğla yapıdaki  katedralin yapımı 1468’de başlamış ve 1488’de sonlanmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Katedral ciddi hasar görmüş, ayrıca içinde bulunan Kilise’nin tarihi eserlerinin çoğunu da tahrip olmuştur. Çok aşamalı restorasyon çalışmaları savaştan kısa bir süre sonra başlamış ve restorasyon 1994 yılında tamamlanmıştır. Katedral Münih’ in ana kilisesidir. Girişinde Bavyeralı Ludwig IV‘ ün sembolik  mezar figürlü anıtı bulunur..Anıt bronz figürler ve sembollerle zengin bir şekilde dekore edilmiştir.

Katedralin altında, Münih ve Freising başpiskoposlarının ve Kutsal Roma İmparatoru IV. Louis’ de dahil olmak üzere Wittelsbach hanedanının bazı üyelerinin gömüldüğü mahzen vardır.

Katedralin güneydoğu tarafında bulunan Frauenplatz meydanı, açık havalarda dış mekan masaları olan kafe ve restoranları barındırır. Daha fazla detayı  gezi sayfamız içeriğinde bulabilirsiniz.
 
 
 Max Joseph Meydanı

Meydan, 19. yüzyılın başlarında kurulmuş ve Bavyera Kralı – Maximilian I. Joseph‘in adına adanmıştır. Kraliyet caddesi Maximilianstraße’nin batıda kalan  başlangıç ​​noktasıdır. Meydan doğu tarafında 1818’de açılan Münih Ulusal Tiyatrosu’nun  inşa edilmesiyle gelişmeye başlamış. Batı tarafındaki Korint sütunlarının karşısında o dönemler orta sınıf evler yer alıyormuş. Kuzey tarafı, Münih Rezidansı ile çerçevelenmiştir .

Meydan merkezinde, 1835 yılında dikilmiş olan  Kral I. Maximilian‘ın (König Maximilian I Joseph von Bayern Denkmal) bir anıtı vardır. Atlı anıtın arkasındaki yapı (alttaki fotoğraf),  1810’da Bavyera Kralı I. Maximilian tarafından yaptırılan Münih National Theatre (Ulusal tiyatro – Bavyera Devlet Operası) binasıdır.

Meydanın güney tarafına, 18. yüzyılda Rokoko tarzında inşa edilmiş olan Palais Toerring-Jettenbach sarayı hakimdir (üstteki fotoğraf, yolun sağındaki yapı). Saray Bavyera kontu ve Mareşali “Von Terring Jettenbach” için inşa edilmiş. Neo-Rönesans pasajları ile sütunları  Floransa’daki “Ospedale degli Innocenti” den esinlenmiştir.

1836-39 yıllarında merkez postanesi olarak görevini üslenmiş yapı, günümüzde ticari ve pazarlama alanında ofis kompleksi olarak kullanılmaktadır (Lenhart Global Investments Ltd. tarafından satın alınmıştır).

Daha geniş olarak meydan bilgilerine “buradan ulaşın” .
 
 
⇰ Odeonsplatz (Meydanı)

➣  Bu meydan bilgilerine “bu alandan ulaşın” .
 
 
⇰  Platzl  Square (Meydanı) 

Münih’in tarihi bölgesindeki en güzel vede halka açık meydanlardan biridir. Eski şehir merkezde (Altstadt), Marienplatz  Meydanı’nın yakınında, Eski avlunun (Alter Hof) kenarında, Kosttor bölgesi  olarak isimlendirilen ; Orlandostraße, Bräuhausstraße, Münzstraße, Pfisterstraße, Falkenturmstraße caddeleri arasında  bulunan küçük bir yaya alanıdır. Tarihi binalar ile alt kısımlarında cafe & restoranların olduğu dar sokakları barındırır.


 
Bölgede bulunan “Hofbräuhaus”, zamanında Kraliyet bira fabrikası iken bu gün bölgenin ünlü tavernası (& bira)’ dır. 

Yine bu alanda bulunan başka bir yapı  “House of Orlando” – Orlando evi’ dir. Yakın geçmişi  taverna & Cafe olarak hizmet vermiş yapı,  günümüzde zarif bir iç mekana sahip “Schuhbecks Orlando” adlı bir restoran’a aittir. Bina adını Orlando di Lasso’nun bestecisinden almış.

Orlandostraße, Bräuhausstraße, Münzstraße, Pfisterstraße, Falkenturmstraße sokaklarıda gezilebilecek güzel mekanlarıdır.
 
 
  Karlsplatz

➣  Daha önce anlatılmış bu meydan bilgilerine “buradan ulaşın” .
 
 
⇰  Lenbach Square (meydanı)

Lenbach Meydanı (Lenbachplatz), Münih’in tarihi eski kentinin batı ucunda, Maxvorstadt ilçesi sınırında bulunan ve eski şehir halkasının bir parçası olan yaya yolu dahil bir kamusal alandır.  Karlsplatz meydanından Maximiliansplatz’a kadar uzanan 200 m.’ lik sokak yürüme yoludur. Meydan, tarihi binalara ve  bir çeşme’ ye ev sahipliği yapar. Burada bulunan önemli yapılar ; Bernheimer Evi, Eski Münih borsası, Eski Bavyera Bankası, House painter (sanatçılar evi), Macksburg Kulesi’ dir.

 
 
⇰    Maximiliansplatz

Lenbach & Karlsplatz ile Odeonsplatz arasında kalan yeşi park alanıdır.İkimeydanı Maximilianspl. caddesi bağlar. Altstadt-Lehel ve Maxvorstadt bölgeleri arasında yer alan  dikdörtgenims bir halk’ a açık meydan ve bahçedir.  Bahçe içinde iki çeşme vardır, küçük olan Karl Albrecht Hof Brunnen ve batı kenarında diğerine göre iyi bilinen Wittelsbacher çeşmesi. Park aalanında yrıca Friedrich Schiller, Justus von Liebig ve Max Joseph von Pettenkofer gibi birçok tanınmış Alman’ın anıtları bulunmaktadır.

 
 
⇰     Promenadeplatz

Münih’in tarihi merkezinin kuzeybatı kesiminde yer alan halka açık bir meydandır. Lenbachplatz – Maximiliansplatz-Mariensplatz ve Odeonsplatz arasında kalmıştır. Meydanın merkezindeve çevrede önemli anıt ve heykeller bulunur.En dikkat çekeni 6 metreden daha yüksek ve alüminyumdan yapılmış “Kont von Montgelas” anıtı’ ır. Yine  ** Orlando di Lasso’nun heykeli alt bölümü, pop sanatçısı Michael Jackson ve hayranları için yapılmış bir anıt’ta yer alır.

** 16. yüzyılın sonunda Avrupa’nın en ünlü ve etkili üç müzisyeninden biri olarak kabul edilen polifonik tarzının baş temsilcisi  ve Rönesans’ın bestecisi
 
 
⇰    Rindermarkt

Küçük bir meydanı çevrelemiş sokağın oluşturduğu yer..Meydan merkezinde Rindermarkt çeşmesi (Rindermarktbrunnen) bulunmaktadır.

Rindermarkt’ın kuzeydoğu ucu, 11. yüzyıla kadar uzanan ve bir gözlem güvertesi bulunan çan kulesinde St. Peter (Peterskirche) kilisesi ile komşudur.

Rindermarkt’ın doğusunda, eski bir yapı olarak  su kulesi olarak inşa edilmiş Aslan Kulesi (Löwenturm) bulunmaktadır.
 
 
⇰  Sendling Gate Square (Sendlinger Kapısı meydanı)

Meydan, Eski kentin güney kenarına yakın bir yerde bulunur ve  kent’in ayakta kalan son 3 kapısından birine sahiptir (Sendlinger Tor). Meydan merkezde bir çeşme ile dekore edilmiştir. Meydan çevresinde ; 100 yıldan daha eski olan “Sendlinger Tor” sineması (1913) ve Aziz Matta Evanjelik Kilisesi (Aziz Matta Lutheran) yer alır.


Münih’in Eski Kent bölgesinin en güney noktasında yer alan Sendlinger Tor, şehir kulelerinin en eskisidir. 1318 yılında İtalya’ya seyahat eden tüccarlar için geçit olarak inşa edilmiştir. Gotik tarzını yüzyıllar boyunca birçok tadilatla korumuş olsa da, iki kule arasında ilk önce merkezi bir kule  (daha sonra üç küçük kemer) olan boşluk, şimdi trafiğe izin vermek için yaratılmış büyük bir kemerdir.
 
 
  St. James’ Square / Sankt-Jakobs-Platz

Tarihi eski kentin güneydoğu kesiminde yer almaktadır. Meydanda ; dinlenme alanları, çeşme, birbirine yakın üç bağımsız binadan oluşan mimari bir topluluk olan” Yahudi merkez kompleksi (sinagog Ohel Jacob) & Münih Yahudi Müzesi yanında Münih Şehir Müzesi (Münchner Stadtmuseum) ile Sinema Tarihi Müzesi (Filmmuseum) bulunur.

 
 
⇰  Royal Platz / Kraliyet Meydanı (Königsplatz)

➣  Daha önce anlatılmış bu meydan bilgilerine “buradan ulaşın” .

 
 
⇰   Wittelsbach Square

Münih’teki en güzel klasik meydandır. Meydan adını , soylu ailelerden biri olan Wittelsbach hanedanlığından almaktadır (1827). Münih’in dört ana bulvarından biri olan Brienner Straße’nin bir uzantısıdır. Ve Odeonsplatz U bahn metro istasyonunun batı çıkışında yer alır. Etkinlikler için sıklıkla kullanılan bir alandır: iki haftada bir  Hamburg balık pazarı bu meydanda kurulur. Yine noel, yaz festivalleri de burada yapılmakta.Eski konser salonu Odeon (Odeon Konzerthaus), Ludwig Ferdinand Sarayı (Palais Ludwig Ferdinand), “Alfonso Sarayı” (“Alfons-Palais” ) meydana eşlik ederler..

Meydan merkezinde, Elector Maximilian I‘in bronz at üzerinde heykeli ile dekore edilmiştir (1839) ve de meydanın etrafında eski saraylar da dahil olmak üzere  tarihi binalar bulunmaktadır.

Wittelsbach bölgesinden güney-batı’sı da muhteşem bir binada  “Café Leopold” (“Cafe Luitpold” / Café Luitpold) a uğrayın!
 
 
⇰   Karolinenplatz

Münihte kraliyet caddelerinden birisi olan Brienne caddesi, Maxvorstadt bölgesinde yer almaktadır. Münih eski şehrin kuzey ucundan (Odeonsplatz) – metro istasyonu meydanı başlar, kuzey-batı yönünde Nymphenburger straße’ye (Nymphenburger Straße) kadar uzanır, yaklaşık uzunluğu 1.5 km. dir. Cadde; Bir dikilitaş ile dekore edilmiş “Karolinenplatz” meydanı ile “Glyptothek” ve “Propylaea” müzelerine ev sahipliği yapan Kraliyet Meydanını (Königsplatz) birbirine bağlar.

Karolinenplatz : Caddenin batı ucunda yer alır. Meydan ortasında, 1833 yılında tamamlanan ve Rus savaşında ölen 30 bin Bavyera askeri anısına dikilmiş 29 m. yükseklikte üç katmanlı mermer platform üzerine yerleştirilmiş Karolinenplatz Dikilitaşı bulunur. 
 
 
  Vienna Square / Wiener Platz

Bölgedeki en çekici meydandır ve 1889’dan günümüze kadar süregelen küçük bir kalıcı gıda pazarı bulunmaktadır. Meydandaki bu pazar, pazartesi-cumartesi günleri açıktır.

Meydanda ayrıca tarihi binalar, bira bahçesine sahip “Hofbräukeller” restoranı ve üst orta kısmında panama şapkalı çıplak bir çocuğun bir topun üzerinde durduğu ve her iki elinde bir balık tuttuğu Fischerbuberl-Brunnen çeşmesi de dikkat çekicidir.

 
 
  Prinzregentenplatz &  Prinzregentenstrasse (Prinzregentenstraße)

Prinzregentenplatz meydanı, şehrin dört kraliyet caddesinden (ana bulvar) biri olan  Prinzregentenstraße’nin  batı uzantısıdır.1891’de, Bavyera Prensi Luitpold’un emriyle orta sınıfın ana caddesi olarak inşa edilmiştir.Cadde yaklaşık 3 kilometredir. Prinzregentenstrasse, Münih’in tarihi eski şehrin Kuzeydoğu sınırından başlar şehrin doğu yönünde, Isar nehri geçilerek  Friedensengel (Barış Meleği Heykeli) anıtına kadar uzanır.

 

Meydanda; Grunder döneminin evleri, meydanın ortasına yerleştirilmiş bir çeşme ve besteci Richard Wagner’in anıtıyla süslenmiş küçük bir meydan bulunur. Meydanda16 numarada ; Adolf Hitler’in eski konutu günümüzün polis karakolu olarak görevini sürdürmektedir.

 
 
Ve diğer Münih meydanları ;

St. Anne’s Square, Weissenburger Square, Effnerplatz, Gertner Square, St. Paul’s Square..

 

 

 
 
 

– Münih ; Ana Klasöre dön –


 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir