Münih Şehir Gezisi.4

 
 

Münih Gezisi – Şehir Merkezi

 
 
 

TURİST HARİTALARI (Münih)

###

###

 

Yedi bölgeli Gezi Haritamız

 

Gezi alanımız,  Bölge 5 – 6 -7  (Transport Zone M) :

Münih gezimizin son bölümünde  eski şehir ve şehir merkezinden çok uzak olmayan,  kolay ulaşım imkanlı birkaç yeri gezerek Münih’ e veda edelim..

 
Gezi haritamızda 5 numaralı alanda ; Münih Olimpiyat Parkı ve yakınında bulunan BMW Dünyası & BMW Müzesi göreceğimiz yerler olacaktır.
 

➤  Münih Olimpiyat Parkı (Olympiapark München)

 

Münih’te 1972 yaz Olimpiyat Oyunları için inşa edilen park kompleksidir. Park, Münih’ in  Milbertshofen-Am HART  bölgesinde (Oberwiesenfeld semtinde), Münih  şehir merkezinin kuzey batı’ sında yaklaşık 6 km. uzaklıkta yer almaktadır. Park, eyalet başkentine ait olan Olympiapark München GmbH tarafından yönetilmektedir.

Parkın yakınında,  Marienplatz da dahil olmak üzere park’ ı  kent merkezine bağlayan U Bahn  hatlarının ( ** U3-U8, Olympiazentrum ** // U1-U7, Georg-Brauchle-Ring) metro istasyonu da dahil olmak üzere, diğer  toplu taşıma araçlarının durakları bulunmaktadır (Bus : 144-Olympiasee, Tram : 20/21/N20 – Olympiapark West). Park her gün saat 09.00 – 00.00 arası ziyaret edilebilir. Park BMW grup kompleksine de yürüyerek sadece 5 dakikalık mesafede kalmaktadır (alt foto, sağdaki yapı).

Tv Kulesi & BMW (+ museum)

Bir zamanlar askeri geçit törenlerinin yapıldığı ve 1909’da ilk zeplinin iniş yaptığı alan üzerinde yükselen Olimpiyat Parkı, günümüzde sportif ve eğlence amaçlı organizasyonlara ev sahipliği yapıyor. Tesis yürünerek yada servis araçları ile gezilebilir.

Bugün, Olimpiyat Parkı spor, kültürel, sosyal ve dini etkinlikler ve festivaller için bir mekanın yanı sıra yerel halk ve ziyaretçiler arasında spor, yürüyüş ve rekreasyon için bir yer olarak hizmet vermektedir. Komplekste spor tesislerine ek olarak : Olimpiyat dağı, Olympia Gölü, Münih Olimpiyat  yürüyüş parkuru, bira bahçesi, restoranlar, Olimpiyat gözlem kulesi, akvaryum ve alışveriş merkezi bulunur.

 

Münih Olimpiyat bölgesinin tamamı dört alana ayrılabilir.

  Park Haritası (Map)


   

 • 1 – Olimpiyat köyü ve Olimpik basın merkezi

Olimpiyat köyü (Olympisches Dorf), ana spor kompleksinin kuzeyinde yer alır ve  sporcuların yaşadığı yerdir. Biri erkek diğeri bayan sporcular için yapılmış bölümlerden ibarettir.

Olimpiyat köyü “şehir içinde bir şehir” olarak tasarlanmıştır ve insanlar günlük yaşamlarını sürdürür durumdadır.

Eski Olimpiyat köyü bu gün, 6.000’den fazla nüfusa sahip 3.500 yerleşim birimli bölgedir. Dairelerin yanı sıra mağazalar, okullar, anaokulları ve kültürel kurumlar da bulunmaktadır. Ayrıca antrenman olanakları ve tenis kortları da mevcuttur.
 

 • 2 – Olimpik basın merkezi (Olympic Pressestadt)

Olimpiyat köyünün batısında yer almakta ve yaklaşık 4.000 gazetecinin bulunduğu bir yer olarak hizmet vermekte idi. Şimdi ise burası “Olympia” alışveriş merkezine sahip bir yerleşim bölgesidir (Olympia-Einkaufszentrum).

 

 • 3 – Olimpiyat bölgesi (alanı)

Olimpiyat alanı (Olympiagelände) – 1972 deki  Oyun alanı ve spor tesisleri, stadyum (Olympiastadion),  yarışma ve oyun  alanlarıdır (olimpik sporları için) . Bu alan Olimpiyat Parkı’nın kuzey kesiminde yer almaktadır. Olimpiyat oyunlarından sonra Olimpiyat stadyumu çoğunlukla futbol maçları için kullanılmıştır.En önemli özelliği örümcek ağı şeklindeki çatısıdır. 2005 yılından sonra futbol sahası ; Allianz Arena’ ya taşındıktan sonra, Olimpiyat stadyumunda ağırlıklı olarak dünya yıldızlarının müzik konserleri gibi kültürel etkinliklere ev sahipliği yapar.Stad girişi ücretlidir!.

 

 • Olimpiyat kulesi (Olympiaturm)

300 m.’ e yakın yükseklikte bulunan yaklaşık 50 ton’ luk gözlem güvertesinden Olimpiyat Parkı ve BMW Müzesi de dahil olmak üzere şehrin en kapsamlı ve panoramik  görüntüsü (360 derecelik) için ideal alandır. Kule’ ye çıkış 6 €. 180 m. yükseklik alanında döner restoran, 190 m. yüksekliğindeki alanda da döner platform bulunur. Olimpiyat kulesinin girişine yakın bir yerde, bulunan açık teraslı restoran “Restaurant Olympiasee” bulunur!.

 
Olimpiyat alanında ayrıca;

 • Olimpiyat kulesinin hemen batısında bulunan akvaryum (Sea Life Munich) yer alır (adres: Willi-Daume-Platz 1)
 • Olimpik buz sporları merkezi (Olympia-Eissportzentrum)
 • Olimpiyat salonu (Olympiahalle)  bulunur.

Bu yerler, Olimpiyat stadyumunun hemen kuzeydoğusunda bulunan spor ve çok amaçlı salonlar topluluğudur.

 • Olimpik yüzme havuzu (Olympia Schwimmhalle)

Olimpiyat salonunun güneyinde yer almaktadır. Bugün, olimpik havuz  ulusal ve uluslararası spor etkinlikleri için kullanılır ve halka açık bir havuzdur.

 

 • 4 –  Olimpik Park 
 • Olimpiyat Alanının güneyine bitişik olan Park , Olimpik Tepe ve Olimpik Göl’ü içerir.

  Olimpiyat mekanlarının tüm kompleksinin adı – Olimpiyat Parkı olarak anılır. Olimpiyat Parkı, Münih’teki en büyük yeşil alanlardan biri olup yüksek rakımlı gözlem alanı (tepe) ile birde  göl’ e sahiptir.

  Olimpiyat Parkı’na giriş ücretsizdir. Havuz, buz pateni pisti, akvaryum ve olimpik kule gibi özel tesislerin kullanımı için ücret tahsil edilecektir (detaylar için).

   

   

    BMW Museum in Munich + BMW Welt :

  Olimpiyat Parkı’nın yakınında, BMW markasının ürünlerini,  tarihine adanmış BMW otomobil Müzesini ; BMW Welt – BMW Dünyası’ nın ofis merkezini, sergi ve sunumlarını görebilirsiniz.

  Müze 1973 yılında kurulmuştur. 2004’ten 2008’e kadar Müze, yakındaki BMW Welt  binalarının inşasıyla bağlantılı olarak yenilenmiştir. Müze 21 Haziran 2008 tarihinde kapılarını yeniden açmıştır.

  Müzenin sıradışı binası ve  BMW genel merkezi  Viyana’lı mimar  Karl Schwanzer tarafından tasarlanmıştır. Bugün BMW Müzesi, sadece Münih’te değil, tüm Bavyera’da ve hatta Almanya’da en ünlü ve en çok ziyaret edilen müzelerden biridir.

  Müzenin sergi alanı yaklaşık 5.000 m2 ile ; farklı yıllara ait otomobil ve motosikletlerin, motorların ve uçak türbinlerinin sergilendiği mekanda yer alır. Müze kalıcı ve geçici sergiler içerir.

  Müze’ye bilet satın alabileceğiniz resepsiyon ve gişe birinci kattadır (Müze girişi). İç mekan gezmeyi kolaylaştırmak amaçlı spiraldir.

  BMW Welt’e giriş ücretsizdir!

   

  BMW Müzesi’nin girişi – 2022 :

  • tam bilet – 10 €
  • İndirimli (gençler-emekliler) – 7 €
  • grup (en az 5 kişi) – 9 €
  • aile (en fazla 2 yetişkin ve 18 yaşın altındaki 3 çocuk) – 24 €

  Dikkat! Bilet fiyatları değişebilir. DETAY için Bakın! 

   

  Olimpiyat parkının hemen güney sınırı ünlü bir saraya ev sahipliği yapmaktadır.

   

    Münih Nymphenburg Sarayı (Schloss Nymphenburg) + Nymphenburg Parkı

  Münih’in batısındaki Neuhausen-Nymphenburg bölgesinde bulunan Nymphenburg Sarayı, Barok mimarisinin seçkin örneklerinden biri. Avrupa’nın en büyük saraylarından biri olan yapı, günümüzde en çok ziyaretçi alan saray konumunda.Ferdinand Maria tarafından eşi A. Savoyen`e oğulları olan Max Emanuel doğumu dolayısı ile hediye olarak 1664 yılında yapımına başlanan Saray, uzun zaman boyunca Wittelsbach ailesinin yazlık sarayı olarak kullanılmış. Max Emanuel daha sonraları sarayın genişletilmesinde büyük bir rol oynamıştır.  Sarayın tanık olduğu tarihi olaylar arasında, Kral II. Ludwig’İn 1863 senesinde Otto von Bismark ile görüşmesi de yer alıyor.1918 senesinde gerçekleşen devrim sonrası Nymphenburg Sarayı kamu malı haline getirilmiş ancak Wittelsbach ailesine sınırlandırılmış oturma hakkı tanınmıştır.  Avrupa’nın en köklü kraliyet ailelerinden biri olan ve Avrupa tarihinde de önemli bir yere sahip  Bavyera kökenli Wittelsbach ailesi içinden çıkan krallar, dükler, prensler ile Almanya’nın en önemli hanedanlarından birisi olmuşlardır.

  İkinci Dünya Savaşında saray kompleksi uzun bir müddet zarar görmeden korunmuşsa da 1944’te savaşın son senesinde bir kısmı büyük ölçüde zarar görmüş. Günümüzde Saray içerisinde 4 müze faaliyet gösteriyor.

  • Marstallmuseum (Sarayın güneyinde bulunmaktadır.)
  • Porzellanmuseum München (Sarayın güneyinde bulunmaktadır.)
  • Museum Mensch und Natur (Sarayın kuzey tarafında bulunmaktadır.)
  • Erwin von Kreibig-Museum ( Sarayin güneyinde bulunmaktadır.)

  Bahçesi ve parkı Bavyera eyaletinde bulunan Münih şehri için çok önemli bir ekonomik faktör oluşturan sarayın sadece ana kısmı yıllık ortalama 300 binden fazla ziyaretçi tarafından ziyaret ediliyor. 2004’ten beri sarayda verilen “Nymphenburg Saray Konserleri” de büyük ilgi görüyor. Saray, Rönesans, erken Barok, Rococo ve Neoklasik dönemin izlerini taşımakta..

  Sarayın zemin katındaki bilet gişesinde farklı turlar için biletler satılmakta. Kombine biletle saray haricinde faytonların, kızakların bulunduğu Marstallmuseum, Porselen Müzesi ve park içindeki Amalienburg, Badenburg gibi şaleleri ziyaret etmek mümkün.Saray temelde iki bölüme ayrılmış. Kuzey kanadı krala, güney kanadı ise kraliçeye ait imiş.

  Sarayın en ihtişamlı köşesi “Taş Salon” imiş.Duvarlardaki, pencere çerçevelerindeki, sütunlardaki altın varaklı süslemeler, tavandan sarkan avizeler ve en dikkat çekicisi de, ressam Johann Baptist Zimmermann’ın yaptığı freskler…

  Ulaşım : S-Bahn’dan (banliyö demiryolu) / S1-2-3-4-6 ile “Laim”e, ardından otobüs (51-151) aktarmalı “Schloss Nymphenburg”a vararak..

  veya U-Bahn’dan (metro) / U1-7 “Rotkreuzplatz”a, ardından tramvay ile (12) “Schloss Nymphenburg”a vararak ulaşabilirsiniz.

   

  Giriş ücretleri 2022
  Nymphenburg Sarayı :
  8 Euro normal · 7 Euro indirimli

  Marstallmuseum ile Nymphenburg Porselen M :
  Müzesi 6 Euro düzenli · 5 Euro indirimli

  Kombine bilet “Parkburgen” (park sarayları) :
  5 Euro normal · 4 Euro indirimli

  Detaylı bilgi için #  “bakın”

   

  Buradan  Münih’ in doğu kıyısına Isar nehri’ ne gidiyoruz..

   

  Yedi bölgeli Gezi Haritamız

   

  Gezi haritamızda 6 numaralı alanda  neler göreceğiz ;

   

     Maximilianeum – (Maximilianeum München) :

  Bavyera parlamentosunun önemli görüşmeler için toplandığı bina,  ayrıca brunch’ın  tadını da çıkarabileceğiniz bir yer aslında! Hafta sonları brunch’a ev sahipliği yapan restoran, tüm parlamenterlerin her gün yemek yediği restoranla aynı mekandır.

  Hafta içi kiracısı olduğu parlementerlere hizmet sunarken, Hafta sonu ise halka açık..

  Münih’in zarif Haidhausen semtinde bir tepenin üzerinde yer alan bu dönüm noktası, lüks mekanların ev sahibi Max-Planck-Straße 1’de konuşlanmış..Yapı aynı isimli bir vakıf binası. Bina Rönesans tarzında inşa edilmiştir. Cephe alanı, heykel & büstlerinin yerleştirildiği kemerler, sütunlar, mozaikler ve nişlerle süslenmiştir. Binanın ana girişinde, Maximilian köprüsüne (Maximiliansbrücke) ve Maximilianstraße’ye bakan geniş bir anıtsal merdiven alanı var (adres: Max-Planck-Strasse, 1).

  Isar Nehri boyunca uzanmış bir tepenin üzerinde yer alan bu konut, Münih’in Eski Kent bölgesinin kalbine giden ünlü lüks marka mağazaları barındıran bir alışveriş caddesi olan Maximilianstraße ile iç içedir.

  Vakıf ; 1852’de Kral II. Maximilian tarafından orijinal adı “Athenaeum” olarak, yetenekli genç erkeklerin sosyal geçmişlerine bakılmaksızın potansiyellerini yerine getirmelerine yardımcı olmak ve onları kamu hizmeti için yetiştirmek amaçlı kurulmuş. Yıllar geçtikçe kız öğrenciler dahil konaklama, öğrenci değişim programları ve bursları ile günümüzdeki konumunu almıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Maximilianeum, Nazi propaganda etkinlikleri için tercih edilen bir mekan haline gelmiş ve bombalanarak çoğu kısmını kaybetmiştir. Günümüzde vakıf destekli bursiyerlere küçükte olsa bir oda ve yemek ile birlikte sosyal aktiviteler sunulmakta. Bu haktan, anlaşmalı ortak üniversiteler için değişim programları öğrencileri de yararlanmakta.

   # Vakıf bilgileri için buraya bakın..

   
   
  (Deutsches Museum) – Museum of Masterpieces of Science and Technology :

  Alman Bilim ve Teknoloji Başyapıtları Müzesi..

  Astrofizikten hücre biyolojisine kadar 50 doğa bilimi ve pek çok teknoloji alanından 30 binden fazla sergiyi sunan dünyanın en büyük ve en önemli bilimsel ve teknik müzesi. Alman Müzesi’nin biri Münih’te, diğer üçü şehir dışında bulunan dört şubesi vardır. Detay -web sitesi

   

  Müze, 1903’te Oskar von Miller’ın önerisiyle, orada çalışan mühendisler ve bilim adamları vakıf birliğinin (Verein Deutscher Ingenieure) aldığı karar ile kurulmuş.

  Başlangıçta, 1906’da geçici salonlarda sergilere ev sahiliği yapmış. İlk sergiler Bavyera’nın matematiksel ve fiziksel koleksiyonlarından ibaret imiş. Müzenin yeni binasının inşaatı 1906 yılında başlamış.

  Müzenin yeri,  Isar nehrinde önceleri Kohleninsel / Coloniser = Kömür adası olarak adlandırılan ancak daha sonra Müze adası (Museumsinsel) olarak yeniden isimlendirilmiş bir adasındadır.

  Bugün Müze alanı, taş devrinden günümüze kadar yaklaşık 50 tematik alanın bulunduğu sergi alanına ev sahipliği yapan 73.000 metrekare sergi alanına sahiptir. Tarım ve gıda mühendisliği, astronomi, kimya, fotoğraf ve film, havacılık ve deniz araştırmaları, fizik, navigasyon, telekomünikasyon, vb. her tür bilimden eserler var. Alman Müzesi;  Planetaryumu ve Gözlemevi ile de ilgiyi toplamakta. Müze çocuklar kadar erişkinler içinde bir oyun alanı!

  Ücret  :

  • yetişkin – 14 €
  • 5 yaşına kadar olan çocuklar için – ücretsiz ; (6 ila 17 yaş), öğrenciler, kursiyerler ve öğrenciler : 4,50 
  • aile bileti 29 €’dur ( 2 ergin ve 1 çocuk).

  Ayrıca, Alman Müzesi’nin ana binasını ve iki Müze şubesini (ulaşım merkezi ve havacılık salonu) ziyaret etme fırsatı veren kombine bir bilet satışlarıda vardır – 21 €. Bilet sınırsız bir süre için geçerlidir. Ziyaret her gün : saat 09.00 -17.00

  Ulaşım : Bus 132 –  Boschbrücke durağı , buradan Durak isimli nehir üstü  köprü geçişi ile yürüyerek müze alanına geçilir!

   
   

    Angel of Peace, Munich (Friedensengel) / Barış Meleği ve Gözlemevi ;

  Adres : Prinzregentenstraße, 81675 München / Bus : 100 – Tram :37 (Friedensengel)

  Münih’ teki bu sütun anıt bir tapınak olup tepesinde izleme terasına sahiptir. Isar Nehri’nin doğusunda bulunan Maximiliansanlagen Parkı’nda yer alır. Şehrin doğusundaki Bogenhausen bölgesinde, Barış Meleği Heykeli’nin (Friedensengel) bulunduğu tepeden şehri seyretmek ayrı bir keyiftir.

  1870-1871 Alman-Fransız savaşından sonra bu heykeli üç ünlü heykeltraş hazırlamış (Heinrich Düll, Georg Pezold ve Max Heilmaier).  Savaşın ardından  yapılan barış Antlaşması’nın 25. yıldönümüne adanmıştır. Anıtın temeli  1896’da atılmış. Açılış 1899’da gerçekleşmiş. Tüm anıt yaklaşık 38 metre yüksekliğe sahip..Yunan zafer tanrıçası Victory’ den betimlenir…elindeki zeytin dalı, barış’ın temsil eder. Heykel, Maximilian Parkı’nın Isar’a bakan tarafında. Bu barışın mimarlarının portreleri (Bismark, İmparatorlar I. ve II. Wilhelm, generaller Moltke ve Von der Tann) anıtı süsler.

  Heykelin karşısında, Isar nehri batısında yer alan kentin ulusal müzesi bulunur.

   

  ➤  Bavyera Ulusal Müzesi (Bayerisches Nationalmuseum)

  adres : PrinzregentenstraBe 3, 80538 München

   

  Bugün için  Bavyera Ulusal Müzesi, Avrupa’nın ve Almanya’ nın en önemli ve en büyük dekoratif sanat müzelerinden birisidir. Müze, 1855 yılında Bavyera kralı II. Maximilian’ın girişimiyle kurulmuştur. Müzenin ana cephesinin önünde, Bavyera Prensi Luitpold’un atlı heykeli var. Müze zemin, 1 ve 2 olmak üzere üç kattan ibaret.

  Bavyera Ulusal Müzesi’nin ana binası, toplamda yaklaşık 13.000 metrekarelik üç katlı sergi salonlarından oluşuyor. Koleksiyonun özü, Wittelsbach ailesinin sanat koleksiyonuna aittir. Ulusal Müze, Bavyera genelinde birkaç müzeye sahiptir. Müze, özellikle oyma fildişi koleksiyonları, kuyumculuk eserleri, tekstil ürünleri, cam boyama, duvar halıları ile dikkat çekiyor. Sergilenen heykeller :  Erasmus Grasser , Tilman Riemenschneider , Hans Multscher , Hans Leinberger , Adam Krafft , Giovanni Bologna , Hubert Gerhard , Adriaen de Vries , Massimiliano Soldani Benzi , Johann Baptist Straub , Ferdinand Tietz , Ignaz Günther gibi ünlü heykeltıraşlara ait.

  Ortaçağ Alman heykelleri koleksiyonu ve büyük duvar halıları var. Ayrıca önemli bronz, saat, porselen ve cam koleksiyonları ve Orta Çağ’dan 19. yüzyıla kadar kronolojik olarak düzenlenmiş.

  Kent için son gezi alanımız kuzey doğuda buluna ünlü stadyumolacaktır ( gezi alanı 7) 

   
   
    Allianz Arena in Munich – stadium, museum – web :

  (** Kaynak : yapı.com.tr)

   

  2006 yılında kullanıma açılan Herzog & de Meuron imzalı Münih’teki Allianz Arena Stadyumu, son derece büyük ölçekli ve aydınlatma odaklı cephesi ile mimari aydınlatma konusunda dikkat çekici bir örnek olarak karşımıza çıkıyor. Münih’in kenar mahallelerinden Schwabing, Fröttmaning’de konumlanan stadyum, dış cephesinin rengini bütüncül olarak değiştirebilen dünyadaki ilk stadyum olma özelliğini de taşıyor.

  Bu tesis aynı zamanda Münih’in spor takımlarından olan TSV 1860 München takımı tarafından da kullanılan bir tesistir. Yani ev sahipliği yapan takımlar birden fazladır.Allianz Arena beş yıldızlı bir spor tesisi olarak Avrupa’nın en iyi stadyumlarından biri olmayı hak etmiştir. İnşaatı için en büyük desteği veren Allianz Sigorta’nın ismini taşıdığı gibi, bu ad sayesinde Bayern eyaletinin en büyük iki futbol takımı, FC Bayern Münih ve 1860 Münih’in “birlikteliğini” vurgulayan Allianz Arena –veya Almanya’daki lakabı ile “futbolun tapınağı”- yaklaşık 300 milyon Euro’luk bir maliyet ile gerçekleştirildi.

  Bu stadyum maç olan günler maçın olacağı takımın renklerini almaktadır. Böylece ev sahipliği yapacağı takımı renkleriyle temsil etmektedir. Bu da en ilginç mimari özelliklerinden biridir. Avrupa’nın ne büyük spor tesislerindendir. İleri teknoloji ile donatılmıştır. Üstünde bulunan parçalar teker teker otomatik açılabilmekte ve sahanın çimleri güneş ışığı alabilmektedir.Stadın kapasitesi 70.000 kişidir. Bu özelliği ile Avrupa’nın en büyük tesislerinden biri olmayı hak etmiştir. Modern bir parçalı dış görünümü ile şişme bir botu andırmaktadır. Bu dörtgenler kırmızı ya da mavi bazen de beyaz renk almaktadır. 

  Ulaşım : U- 6 (Fröttmaning) – (Garching-Forschungszentrum yönünde)  ; Tüm bilgilere web sitesinden ulaşın..

   
   

  ### Burada Şehir merkezli Münih gezimiz sonlanmıştır..
   
   
   

  Önceki SayfaSonraki Sayfa

  – Münih Gezi Rehberi – Ana Klasöre dön –

   
   
   

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir