Münih Şehir Gezisi.2

Münih Gezisi – Şehir Merkezi

 
 
 

Münih turistik kent gezi haritalarımızı yeniden hatırlatalım..
 

TURİST HARİTALARI (Münih)

###

###

Yedi bölgeli Gezi Haritamız

 
Gezi alanımız. Bölge 2 (Şehir merkezi – Alstadt) & 3 (Transport Zone M) :

Şimdiki gezimiz,  Marienplatz meydanına  sınır, meydanın hemen kuzeyinde  yürüme mesafeli “Odeonsplatz” alanı olacaktır. Burayı iki bölümde gezeceğiz.. Gezi alanının doğu bölümü ve batı bölümü (haritaya bakın, 2 no’ lu alan).

Bulunduğumuz bölge olan Odeonsplatz’ın hemen bitişiği ve kuzey doğusu kent ve Avrupa’nın en büyük park alanı olan “Englischen Garten” e, kuzey batısı da Ludwigstrasse caddesi ile kentin genç nesille dolup taştığı üniversiteler bölgesine “Universität & Ludwig-Maximilians-Universität” a çıkacaktır. Bu alan, Bavyera ordusuna adanmış üç kemerli anıt, “Siegestor / Victory Gate” a ev sahipliği yapar.

 
Bölgemizin  önce doğu kanadını geziyoruz…

▶  Marienplatz meydanında Yeni Belediye binasını karşımıza alıp, sağ yönündeki “Dienerstraße” (cadde)  boyunca yaklaşık 200 m. kadar kuzey yönü ile yürüyünce,  ortasında Bavyera’nın ilk kralı Maximilian I Joseph’in bronz yapıda, bir koltukta oturur anıtının da bulunduğu “Max-Joseph-Platz” meydanına ulaşırız. Meydan adını, ortasında heykeli de bulunan  Kral Max I Joseph’ten almıştır.

Meydanın hemen önünde, 1918’e kadar Wittelsbach hanedanlığının krallarının oturduğu ünlü Residence‘ın büyük bir bina kompleksini göreceksiniz..

Anıtın hemen arkasındaki  (Max-Joseph-Platz 2, 80539 München) yapı Alman Ulusal Tiyatrosunun (Bavarian State Opera / Bavyera Devlet Operası) binasıdır ve  2 Ocak 1825’te ilk açılışını yapmıştır (üst fotoğraf). Anıtın solunda kalan yapı ise ; “Bayerische Akademie der Schönen Künste” –  Bavyera Güzel Sanatlar Akademisi’ dir (alttaki fotoğraf).


Max-Joseph-Platz’ı geçtikten sonra Residenzstraße boyunca ilerleyerek, kendimizi büyücek başka bir meydan olan Odeonsplatz‘ da buluruz. Münih’in merkezi meydanlarından biri olan Odeonsplatz, Marienplatz gibi antik  ve gotik yapılara  değil daha çok mimarisi  XX. yüzyıla uyan yapılara ev sahipliği yapacaktır.

Adını,  Bavyera İçişleri Bakanlığı’na ev sahipliğini yapan eski konser salonu Odeon’ dan alan “Odeonsplatz”,  Altstadt’ ın kuzeyinde yer almış,  şehrin  sembolik anıtlarından birkaçının bulunduğu meydan olup,  bir dizi önemli etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır.
 
Meydanda (Odeonsplatz) neler var?
 
  Feldherrnhalle – Feld Mareşallerin Konağı  :

Ludwigstrasse’nin en güney ucundaki bu anıt, 1841 ve 1844 yılları arasında Bavyera Ordusu için bir onur sembolü olarak inşa edilmiştir. Floransa’daki Loggia dei Lanzi‘den esinlenmiştir. Yapı askeri liderler ; Johann Tilly ve Karl Philipp von Wrede’nin heykellerini içerir. Merkez heykel grubu ise Fransa-Prusya Savaşı’ndan sonra 1882 yılında eklenmiştir.

9 Kasım 1923′ te meydan, Bavyera Eyalet Polisi ile  yasa dışı organize yürüyüşü yapan Adolf Hitler’in takipçilerinin arasındaki çatışmaya sahne olmuştur. Polis uyarılarına rağmen yürüyüş sürdürülmüş, dört polis ve on altı  gösterici öldürülmüş ve Hermann Göring de dahil olmak çok sayıda kişi yaralanmıştır. Sonuç olarak, Hitler tutuklanmış ve hapis cezasına çarptırılmıştır. Olay tarihinde  “Birahane darbesi” olarak anılmaktadır.

 
  Theatinerkirche / Cajetan (German: Theatinerkirche St. Kajetan),  Theatinerstr. 22, Münih :

Sarı cephesi ve süslü iç mekanı ile Odeonsplatz’daki Theatinerkirche (Theatine Kilisesi), Münih’in en güzel kiliselerinden biridir. 17. yüzyılın ortalarında tahtın uzun zamandır beklenen varisi Max Emanuel’in doğumu için, Ferdinand ve eşi İtalyan mimarları “bu kiliseyi” inşa etmek için görevlendirmiştir. Roma’daki “Sant’Andrea della Valle” kilisesinden ilham alan mimarlar ; Agostino Barelli, Antonio Spinelli ve Enrico Zuccalli,  Geç Barok tarzında Bavyeranın ilk  Theatinerkirche’yi inşa etmişler (1663 ve 1688). Kilise, Münih’in popüler bir sembolü haline gelen çarpıcı sarı Rokoko cepheye sahiptir. Ayrıca ikiz kuleleri ve büyük kubbesi ile de ünlüdür. Kilisenin sağ yanındaki yapı (Odeonsplatz’ın batı tarafında) 1819 yapımlı eski klasik tarzdaki “Moy sarayıdır – Palais Moy” saraydır.;

Meydandaki Hofgarten ana giriş kapısı karşı alanında Bronz yapılı bir başka atlı heykel bulunur (1862) (I. Ludwig – Bavyera Kralı). Babası I. Maximilian’ın ardından 1825’ten 1848′ e kadar Bavyera kralı olarak hizmet vermiştir. 1810′ daki düğünü, ünlü Oktoberfest festivalinin doğuşuna sebep olmuştur..

 
 Hofgarten Ana giriş Kapısı (Theatine kilise karşısı) & Hofgarten – Court Gardens:


Odeonsplatz’ın hemen arkasında, Residenz’e ait olan ve 17. yüzyılın başında Bavyera Dükü II. Maximilian’ın emriyle inşa edilen Court Garden, günümüzde İtalyan Rönesans tarzı peyzajını koruyor. Parkın merkezinde, 1615 yılında tasarlanan Dianatempel (Diana tapınağı) isimli, Roma tanrıçası Diana’ya adanmış sekiz kemerli zarif bir pavyon’u (çardak) barındırır.  Bahçe alanını çevreleyen avlu duvarlarında resimler mevcut.
 
  Bavarian Government (Bayerische_Staatskanzlei) :

Parkın (Hofgarten) doğu tarafında (arkasında) Bavyera Hükümeti yönetim binası (Bayerische Staatskanzlei) bulunur. Bavyera Eyalet Şansölyeliği binası, eski taş bina ve yeni cam binanın birleşimi ile etkileyici yapıya sahip. Bina  oval olarak  cam cepheden oluşmaktadır (1993 yılında tamamlanmıştır). Binanın önünde 2. dünya savaşı kurbanlarını anmak için yapılmış bir anıt bulunur. Yapı, Bavyera Başbakanının resmi makamıdır. Uygun zamanlarda rehberli turlar yapılır.

Park alanı ; Bavyera hükümdarlarının eski ikametgahı olan Residenz ile Avrupa’nın en büyük şehir parklarından biri olan Englischer Garten (İngiliz Bahçesi) arasında yer almaktadır.

U-Bahn: Odeonsplatz, U3, U4, U5 ve U6 hatları.
Otobüs: hat 100.

Odeonplatz’da bulunan bu park,  Münih’ in 20. yy a kadar süren döneminde  Bayern krallarınca kullanılan büyük bir saraya ev sahipliği yapar (Residenz).
 
▶  Münih Residenz 

Almanya’nın en büyük şehir sarayıdır.  Bavyera’yı 1918’e kadar yöneten Wittelsbach ailesi, bu muazzam sarayı 400 yılı aşkın bir süredir resmi ikametgahları ve hükümetlerinin merkezi olarak kullanmışlar. Residenz München, mimarisi kadar karmaşık olan  bir tarihe de sahiptir. (Alttaki fotoğraf : sağda Theatinerkirche / ortada Feldherrnhalle / solda Residenz)

1385 yılında mütevazı bir Ortaçağ kalesi olarak inşa edilmiş, hükümdarlar yıllar içinde onu genişleterek Almanya’nın en büyük şehir sarayı haline getirmişlerdir. Rönesans, Barok ve Rokoko tarzında  süslenmiş salonlar ve tavanlardan oluşmuş bu tarihi yapı : 10 avlu, 130 oda, bir kilise, bir tiyatro, binicilik ahırları, Hofgarten bahçesi ile muzzam bir eserdir … Binanın büyük bir kısmı II. Dünya Savaşı’nda yıkılmıştır, ancak çoğu restore edilmiştir. Mobilyaların, resimlerin, duvar halılarının ve heykellerin çoğu o gün gibi bugün de hala aynı yerindedir. Saray bugün, Bavyera Saray Dairesi (Residence Museum’un kendisi, Hazine ve Cuvilliés Tiyatrosu) müzeleri ve diğer kültür kurumları ile birlikte, Bavyera’daki en büyük müze komplekslerinden biridir. Günümüzde Residenz müze olarak halka açıktır. Saray bir antika koleksiyonu ve her türlü paha biçilmez hazine ile döşenmiş lüks iç mekanlara sahiptir. Sergilenen sanat eserleri, yüzyıllar boyunca Bavyera hükümdarlarının gücünü ve zenginliğini yansıtıyor.

 

Cuvilliés Tiyatrosu : 1751 ve 1755 yılları arasında inşa edilmiş ve İkinci Dünya Savaşı sırasında yıkılmasının ardından titizlikle yeniden yaratılmıştır.

Treasury – Hazine : 1000 yıldan fazla bir süredir devam eden mücevher koleksiyonuna ev sahipliği yapan Wittelsbach Hazinesi veya Schatzkammer, dünyanın en önemlilerinden biridir. Kraliyet amblemleri ve mücevher kaplı kılıçlar, kadehler ve sofra takımları, Çin porselenler, Seylan’dan fildişi ve Türk hançerleri içerir.. liste uzayıp gidiyor.

Antiquarium : Bu hayranlık uyandıran beşik tonozlu ziyafet salonu, Wittelsbach’ların geniş antika koleksiyonudur.

Müze bilgileri :  Resmi tatiller hariç her gün açıktır (kapanıştan bir saat önce son giriş!)

Giriş ücretleri 2022 :
Residence Museum : 9 € normal · 8 € Online

Hazine : 9 € normal · 8 € Online

Cuvilliés Tiyatrosu : 5 € normal . 4 € Online

Avlu + Fıskiye: Giriş ücretsiz….Bilgi için bakın.

Ulaşım : U-Bahn: Odeonsplatz, U3, U4, U5 ve U6 hatları & Otobüs: 100 ve 153 numaralı hatlar.

Sırada gezi bölgemizin (2 no’ lu gezi alanı) batı kanadı var…

Münih için  bir “Area of Art” – Sanat & Müzeler bölgesini ziyaret ediyoruz..
 
  Kunstareal München (Kunstareal) & Königsplatz, şehrin önemli müzelerinin ve galerilerinin yoğunlaştığı bir alan olan Münih’in bir sanat, müze ve kültür merkezidir. En çok ziyaret edilen bölgelerdendir.

Bölge ulaşımı : U-2-U8 (Königsplatz), Bus : 58-68-100 (müze otobüsü olarak bilinir).
 
✓  Kraliyet Meydanı (Königsplatz / King Square) :

19. yüzyılda Alman saray mimarı Leo von Klenze tarafından antik Yunan tutkulu Bavyera Veliaht Prensi Ludwig I’in isteği üzerine Atina’daki Akropolis’ten sonra “Kültür Yeri” olarak  neo klasisizmi tarzında oluşturulmuştur. Kültürel yaşamının merkezi olan Maxvorstadt bölgesinde yer almaktadır..Kraliyet meydanı, yaz aylarında yerel halk ve şehrin konukları arasında farklı aktiviteler gerçekleştirilecek büyük yeşil alanlara sahip açık bir alandır. Kunstareal adı verilen müze bölgesine ev sahipliği yapar.

Nazi  karşıtı olan kitapları yakma olayları 1933’te Königsplatz’da meydana gelmiştir.
 
Kunstareal Müze Bölgesi olarak Neler var?
 

  • Eski Pinakothek (Alte Pinakothek)

Orta Çağ’dan 18. yüzyılın ortalarına kadar ustaların resimlerinden oluşan bir koleksiyona sahip Münih’te bir sanat müzesi, bir sanat galerisidir. Buna ek olarak müzenin iki galerisi daha vardır: 18. yüzyılın ikinci yarısından – 20. yüzyılın başındaki sanatçılara ait resim ve heykelleriyle Yeni Pinakothek (Neue Pinakothek) vede öncelikle 20. ve 21. yüzyılda yapılmış çağdaş sanat sunan moder Pinakothek (Pinakothek der Moderne). Üç Pinakothek sanat müzesi de birbirine yürüme mesafesindedir.

Eski Pinakothek’in tarih koleksiyonu, Dük Wilhelm IV ve Ludwig I’in koleksiyonu da dahil olmak üzere Wittelsbach hanedanının kişisel koleksiyonlarından oluşmaktadır.

Tam karşısında Münih’ in ve Avrupanın en iyi üniversitelerinden (TUM) – Technische Universität München / Münih teknik Üni. i bulunur (Arcisstraße 21, 80333 München).

Üniversite, sadece Almanya’da değil, uluslararası arenada teknoloji alanında önde gelen eğitim kurumlarından olup araştırma ve geliştirme çalışmalarında uluslararası özel şirketlerle ortak çalışmaktadır. Avrupa’nın en iyi teknik üniversitelerinin sırlandığı TU9 üniversiteleri arasında ilk sırada gelmektedir.137 farklı akademik programla, lisans ve yüksek lisans derecelerinde hizmet vermektedir. Münih Teknik üniversitesinin programlarında 40.000’den fazla ögrencinin öğrenim gördüğü bilinir. Üniversitede, çeşitli akademik departmanlarda 528 civarında profesör görev yapmaktadır. Ayrıca, üniversitede 9.000 civarında araştırma görevlisi bulunmaktadır. Almanca ve İngilizce lisans programları sunan Münih Teknik Üniversitesi’ne başvuru yapmak isteyen adayların öncelikle başvuru yapan diğer adayların önüne geçebilmesi için başarılı bir akademik geçmişe sahip olmaları gerekmektedir.

 

  • Neue Pinakothek (Neue Pinakothek)

18. yüzyılın ikinci yarısının ve 20. yüzyılın başlarındaki ustaların resim ve heykellerini sunan bir müze..
 

  • Pinakothek der Moderne (Pinakothek der Moderne)

çoğunlukla 20-21 yüzyıl boyunca dünyanın en büyük modern sanat müzelerinden biri.
 
Diğer müzeler ;

  • Museum Brandhorst (Museum Brandhorst) – 1950’lerin sonlarından günümüze çağdaş sanata adanmış bir sanat müzesi;
  • Mısır Sanatı Müzesi (Staatliches Museum Ägyptischer Kunst) – eski Mısır sanatına odaklanan Bavyera devlet koleksiyonunu içeren bir arkeoloji müzesi;

Ve Dönem kralının antik Yunan eser tutkunluğu….

  • The Propylaea

Propylaea (Propyläen), Dor tarzında yapılmış ve Kraliyet meydanının Batı tarafında bulunan eski bir kapı (ön geçit) ve  tarihi bir anıttır. ( Dor = Antik yunan mimarisinde sütunların Mısır mimarisinden etkilenmiş hali?)..1862 yılında Kral Ludwig I adına Alman mimar Leo von Klenze tarafından yaptırılmıştır. Kapının kabartmaları ve heykelleri, Yunan savaşından ve zafer kutlamasındanesinlenerek tasvir edilmiştir.

  • Glyptothek & Glyptotek arkeolojik Müzesi (Glyptothek) – Antik heykel ve glyptik müzesi.

Glyptothek, Kraliyet meydanının kuzey tarafında,  Königsplatz 3 adresinde bulunur.

Bina, Kral Ludwig I için,  Leo von Klenze tarafından Yunan ve Roma heykellerinin kişisel ve aile koleksiyonunu barındıracak şekilde tasarlanmış. nşaat 1816-1830 yılları arasında neoklasik tarzda ve tamamen mermerden yapılmıştır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Glyptothek yok edilmiştir. Binanın restorasyon çalışmalarına 1947 yılında başlanmış ve binanın daha basit bir şekilde yapılmasına karar verilmiştir. Bugün klasik Yunan-İtalyan tarzında yapılmış binada;  Roma ve Yunan heykelleri vardır.

  • State antique collection – Devlet Antika Kolleksyon Evi

Almanya’daki en kapsamlı Yunan, Etrüsk ve Roma sanatı antika koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan bir müzedir. Müze, Kraliyet meydanının güney tarafında, Königsplatz 1 adresinde yer almaktadır. Müze binası, mimar Georg Friedrich Riblanda’nın tarafından 1838 – 1848 yılları arasında Ludwig I’in emriyle  Korint tapınağı tarzında inşa edilmiştir.

Münih için merkezi konumlu “Odeonsplatz ve Königsplatz” bölge gezimizi tamamladık (gezi bölgesi.2)..
 
 

Yedi bölgeli Gezi Haritamız

Buraların hemen bitişiği ve  kuzey doğusu,  Münih ve Avrupa’nın  en büyük park alanı olan “Englischen Garten” e,  ve Ludwigstrasse caddesi ile kentin genç nesille dolup taştığı üniversiteler bölgesine  “Universität & Ludwig-Maximilians-Universität” a çıkacaktır. Caddenin sonu ( Ludwigstrasse) Bavyera ordusuna adanmış üç kemerli anıt,  “Siegestor / Victory Gate” a ev sahipliği yapacaktır (Gezi haritamızdaki bölge 3′ e bakın).

 
▶  İngiliz Bahçesi (Englischer Garten) :

Şehrin en güzel köşelerinden biri de Avrupa’nın en büyük şehir içi parklarından olan İngiliz Bahçeleri, kuzeydoğu şehir sınırlarına kadar uzanan  halka açık büyük bir parktır. . Göletler, kanallar ve bira bahçeleriyle dolu park yaz aylarında yerlilerin ve turistlerin en çok uğradıkları yerlerdendir. Yüzmek, güneşlenmek, dinlenmek, piknik ve spor yapmak isteyen pekçok kişinin uğrak noktasıdır.

Eisbach Nehri üzerinde yaratılan yapay sürekli dalga sayesinde her mevsim burası sörfçülerle doluyor. Bavyera Prensi Charles Theodore için Sir Benjamin Thompson (1753–1814) tarafından oluşturulmuştur. Thompson’ın halefleri daha sonra parkı hem genişletmiş hem de geliştirmiştir. 3,7 km2’lik bir alana sahip olan Englischer Garten, dünyanın en büyük kentsel, halka açık parklarındandır. Adı, İngiltere’de 18. yüzyılın ortalarından 19. yüzyılın başlarına kadar popüler olan peyzaj mimarı  Brown ile özdeşleşmiştir. Parkın simgesi, aynı zamanda parkın en ünlü binası olan Çin Kulesi’dir.

Kule 1890 yılında inşa edilmiş olup, 5 kat ve  25m. yüksekliğindedir. Bahçe kuzey ve güney olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Kuzey kesiminde günlük şehir hayatının koşuşturmacasından kaçabilir ve şehirden uzaklaşabilirsiniz. Güney kesimde ise müzik dinleyebilir ve çeşitli konsepteki cafe ve restoranlar sayesinde keyifli zaman geçirebilirsiniz.Ayrıca park alanında km.’lerce uzunlukta bisiklet yolu da var. Kleinhesseloher See isimli suni gölette, deniz bisikleti veya sandallarla zaman geçirebilir,  yaz günlerinin tadını çıkarabilirsiniz. 7.000 kişilik şehrin en büyük bira bahçesi olan Çin Kulesi’ninde biranızı içer birşeyler atıştırısınız. Bahçedeki diğer turistik bir yapı, Yunan stilindeki yuvarlak neo klasik tapınak olan Monopteros ‘tur.

Bu yapı 19. yüzyılda Kral I. Ludwig’in isteği üzerine inşa edilmiş. Diğer bir başka  alanı da yaz olimpiyatları’nda Japon şehri Sapporo ie özdeşleşen 1972 yapımlı  Japon bahçesidir. Soğuk mevsimde bile park’ ta kış yürüyüşlerini yaparsınız. Tüm yaş grupları için çeşitli eğlenceli olan  Çin Kulesi’ndeki yıl sonu yapılan Noel pazarları ayrıca renk katacaktır.. Pekin’deki bir Çin imparatorunun bahçelerinden etkilenerek 1789/90 yılında inşa edilmiştir. 1792’de İngiliz Bahçesi’nin açılmasıyla Çin Kulesi de halka açılmıştır. II.Dünya Savaşı’nda tamamen yıkıldıktan sonra, kule 1952’de orijinaline sadık kalarak yeniden inşa edilmiş. 1970’lerde bina güvenlik nedeniyle kapatılmış . Çin Kulesi’ne özel olan etkinlik, her yıl düzenlenen Kocherlball ‘dur . Kocherlball ; genellikle Temmuzun 3. Pazar günü sabah saat 6’dan 10’a kadar Münih’teki İngiliz Bahçesi’ndeki Çin Kulesi’nde gerçekleşen eski geleneklere dayanan, temizlik-mutfak  türü çalışan ev işçilerinin bir halk dansları etkinliğidir.

Bahçe nin güney girişindeki “Haus der Kunst” modern, çağdaş sanatçıların retrospektiflerini ve temalı sergilerine ev sahipliği yapan bir galeridir. Günlük bilet : Tam 14 €, indirimli : 11 €’ dur. Bulunduğu yer de dalga sörfünün yapıldığı  “Eisbachwelle” nin tam yanıdır.

Maxvorstadt bölgesinde, Odeonsplatz & Rezidenz ve İngiliz bahçesinin arasında kalmış  büyük bir cadde var.. “Ludwigstrasse”..

Ludwigstraße, Odeonsplatz’dan başlar ve kuzeyde Siegestor’a kadar uzanır. Bundan sonra caddeye Leopoldstraße adını alacaktır.

Ludwigstraße, Brienner Straße, Maximilianstraße ve Prinzregentenstraße ile birlikte şehrin dört kraliyet caddesinden biridir. Bavyera Kralı I. Ludwig’in adına ithaf edilmiştir. Kamu binalarıyla şehrin en görkemli bulvarı olup, kralın talep ettiği gibi “krallığa layık” büyük bir cadde olarak öngörülen mimari bütünlüğünü günümüzde de hala korumaktadır. Ludwigstrasse, devlet geçit törenleri ve cenaze törenleri için de hizmet vermektedir. Yaklaşık 1000 m. kadar uzunlukta olan cadde,  Odeonsplatz’dan başlar ve güneyden kuzeye doğru uzanır (Güneydeki ucu Feldherrnhalle’den başlar, kuzeyde Siegestor’a kadar uzanır).

Ludwig-Maximilians-Universität (üniversitesi), St. Ludwig kilisesi, Bayerische Staatsbibliothek (Bavyera Devlet Kütüphanesi),  Bavyera Yüksek İdare Mahkemesi binası (Bayerischer Verwaltungsgerichtshof) ve çok sayıda devlet bakanlığı ve bir kaç saray’ a ev sahipliği yapar. Cadde ; İtalyan romanesk mimarisinden etkilenmiş yapılara sahiptir. Kütüphane binasının ana giriş kapısı, dört bilim adamının heykelleriyle dekore edilmiştir: antik Yunan tarihçisi Thucydides, antik Yunan şairi Homeros, Yunan filozof Aristoteles, Yunan hekim ve filozof Hipokrat..

 

St. Louis Kilisesi veya St Ludwig Kilisesi (Ludwigskirche / Ludwigskirche, St. Ludwig München), Ludwigstrasse 22’de bulunur ve bir Katolik cemaati ve Üniversite Kilisesi’dir. Neo-Romanesk tarzdaki kilise 1829-1844 yıllarında inşa edilmiştir. Cephesi 71 metre yüksekliğinde iki yüksek kule’yi barındırır.

Ludwig Maximilian Üniversitesi (Ludwig-Maximilians-Universität –  LMU) kurumun ana binasıdır (Geschwister-Scholl meydanı, 1 -Geschwister-Scholl-Platz)..Üniversite binası 1835-1840 yıllarında inşa edilmiştir. Ruhban Okulu ve Üniversite binalarının önünde, doğu ve batı taraflı iki taraf da çeşmelere sahiptir. Çeşmeler,  Vatikan’daki (Roma) Aziz Petrus meydanındaki çeşmelerden etkilenerek yapılmıştır bu nedenle bunlara  Roma çeşmeleri adı verildiği söylenmekte. LMU 50 bine yakın öğrencisi ile ülkenin en büyük 2. üniversitesidir. Kuruluşu 1472 dir. Üniversite Avrupa’nın en iyi kütüphane sistemlerinden birine sahiptir. 18 fakülte genelinde Beşeri Bilimler, Kültürel Bilimler, Hukuk, İktisat, Sosyal Bilimler, Tıp ve Doğa Bilimleri gibi konu alanlarında eğitim verilmektedir.

a

▶  Bölge ve caddenin son durağı Zafer Kapısı olarak da bilinen “Siegestor” olacaktır.

Kapı (Ark – Kemer) ; 1843’ten 1852’ye kadar olan dönemde Bavyeralı Kral Ludwig I’in emriyle mimar Friedrich von Gaertner  ve ölümünden sonra da öğrencisi Edward Metzger tarafından inşa edilmiştir. Kapı başlangıçta Bavyera ordusunun ihtişamına adanmış. Bugün ise,  şehrin ve ülkenin zengin ve bazen geçmişteki zor bir tarihinin bir tanığı olduğunun  kanısı yaygındır. Zafer takı, dört aslan tarafından çekilen bir savaş arabasına oturtulmuş 22 tonluk büyük bir bronz Bavyera heykelinden oluşan  kompozisyo ile taçlandırılmıştır. Kapı genişliği 24 metre, yükseklik 21 metre ve derinlik 12 metredir. Münih Zafer kapısının eski şehre bakan güney tarafı daha mütevazı görünümlüdür (Kuzey tarafına kıyasla). Dört sütun içerir, savaşı tasvir eden iki kabartma ile yazıt vardır.

Kemerin karşısında Münih Güzel sanatlar Akademisi bulunur (Akademie der Bildenden Künste München).

Kemerden sonraki cadde üzerinde (Leopoldstraße) LMU’ nun başka bölümleri yer alır.

Bölge Ulaşımı : U3 ve U6 Münih metrosu (Odeonsplatz ve Ludwig-Maximilian-Üniversite durakları) (Bus :153-154-58-68, N 41-45/gece bus)

Kemer’den sonra cadde  Leopoldstraße adını alacaktır. U3-U6 (Giselastraße) ile yada yürüyerek Leopoldstraße 36 numarada ;17 metre yüksekliği ve 15 ton ağırlığıyla Munich Re sigorta binasının önünde  beyaz “yürüyen adam” heykeli hemen dikkat çekiyor.

Adından da anlaşılacağı gibi, hayatında çok fazla mesafe kat etmiş yürüyen bir adamı temsil etmekte. Heykel ayrı ayrı parçalar halinde Münih’e taşınmış..Sanatçı Jonathan Borofsky tarafından 1995 yılında Los Angeles’ta yaratılmış..Merak edenlere..
 
Gezi alanımızın doğu bölümünü bitirdik..
 
☞   Bir sonraki sayfamızda gezimize devam…
 
 
 

Önceki SayfaSonraki Sayfa

– Münih GeziRehberi ; Ana Klasöre dön –

 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir