Almanya, Gezilecek Yerler

 
 
 

Kısaca,

Genelde sanayi kenti ve ekonomisi güçlü olarak bilinen Almanya, orta çağdan kalma masalsı kasabaları (Münster, Bremen, Hannover, Hamelin, Kassel, Hanau, Köln.. Almanya Masal Yolu turları ile Bremen Mızıkacıları’ ndan Uyuyan Güzel’e, Kırmızı Başlıklı Kız’dan Rapunzel’e onlarca masalın doğum yeri olan şehirleri), tarihi meydanları, dağların zirvelerine kurulmuş görkemli şatoları, yemyeşil coğrafyası ve nehirleriyle görülmeye değer güzel anılar bırakacak Almanya’da gezilesi çok güzel kentler vardır.

Ortaçağda ticari amaçlı kullanılmış olan “Romantik Yol”  Almanya’nın orta kısmıyla güney kısmını birbirine bağlar. Yol üzerinde doğa güzelliklerinin yanısıra ortaçağ şatoları, kaleleri, köprüler gibi birçok kültürel eserler görülecektir.

Bu geziler, rahat ve güvenilir ulaşım imkanları ile daha zevkli olacaktır. Yerleşim bölgesine göre tipik olabilen ahşap ve panjurlu Alman evleri, görmek ve anlatmak ile bitmez!.. Aşağıdaki şehirler ülkenin bilinen belli başlı gezi alanlarıdır. Ve benim gidebildiğim kadarı ile de Alman’ya gezisi bu sınırda kalmayacaktır. İlk gezimiz bu ülkede başkent Berlin ile olmuştur. Zaman içinde görülecek şehirler artacaktır.Eh artık gezilere başlama zamanı.. Sizlere iyi geziler..

 
 

☀   ☀   ☀

 
 
 

BERLİN (Kuzey Doğu Almanya)

Fotoğraf link verir!


 
 

Tarihi dokusu ve sıra dışı sokakları ile Avrupa’nın bohem, kültürel ve politik başkenti Berlin ve hemen güneyindeki sınır kenti olan Dresden  doğu Almanya’nın vazgeçilmezlerindendir.. Başkent Berlin aynı zamanda bir eyalet-kenttir. 1961’den 1990’a kadar (Komünist) Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye ayrılmış olan kenti ikiye bölen duvara (Berlin Duvarı) sonradan “utanç duvarı” adı da verilmiştir. Daha sonra duvar yıkılmıştır. Berlin’den iki önemli ırmak geçmektedir. Bunlar Spree ve Havel’dir.

Almanya deyince akla ilk gelen “Berlin Duvarı” ile anılan şehir. Alt yapısı oturmuş metro ve diğer toplu taşıma sistemleri ile, tarihi, müzeleri, hayvanat bahçesi özellikle de bizlere hiçte yabancılık çektirmeyen Türk nüfusunun en fazla olduğu Alman kenti..Berlin’de 1700 civarında köprü bulunur. 368 metre yükseklikteki Berlin Televizyon Kulesi Almanya’nın en yüksek binasıdır.Avrupa’daki ilk trafik ışığı 1924 yılında Berlin’de Potsdamer Meydanı’na konmuştur. Şehirde 184 milletten insan yaşamaktadır. Detaylar için….

Kent Gezimiz : 2007 ve 2008 tarihli, bilgiler ise  2019 tarihine günceldir..

 
kırmızıcizgi2
 
 

DRESDEN (Doğu Almanya)

Fotoğraf link verir!


 
 

Berline yakınlığı ile de Elbe‘nin Floransa’sı olarak değerlendirilen, Barok yapıları ile  Dresden Gezimizi de bu bölüme aldık.. Almanya’nın doğusunda, Çek Cumhuriyeti sınırında yer alan kent ; İkinci Dünya Savaşı öncesi zarar görmeyen şehir olarak mimarisi ve harika sanat eserleri ile dünyanın mükemmel tarihi dokusuna sahip iken, sonrası aldığı Savaş yaralarını yıllar sonra onarmış, muhteşem Zwinger Sarayı ve Semper Opera Evi’nin yeniden restore edilmesiyle Dresden eski günlerine dönmüştür.. Detaylar için…

 
kırmızıcizgi2
 
 

STUTTGART (Güney Batı Almanya)

stuttgartmainph2

 

Almanya’nın altıncı büyük şehri, Baden-Württemberg eyaletinin başkenti ve en büyük belediyesi, Stuttgart vilayetinin (Regierungsbezirk) merkezidir. Almanya’nın güney’inde yer alır. Stuttgart Almanya’nın ticarette en aktif şehridir. Neckar nehri Stuttgart ile 1905’te birleşen Bad Cannstatt semtinden geçer, semtin içinde bir kaplıca bulunur. Ayrıca Türklerin en yoğun yaşadığı bölge yine Bad Cannstatt semtidir.

Stuttgart önemli bir endüstri bölgesinin merkezidir. Stuttgart ilçesinde Porsche, Mercedes-Benz, Bosch, SAP gibi dünyaca ünlü dev şirketlerin genel merkezleri yer almaktadır… Kent bu dünya devleri ile ünlü iken, yakınlarında mükemmel manzaralar sunan doğal alanları  ve dünyaca ünlü olan, hemen güney batısındaki “Kara Ormanlar” – Black Forest ile de cazip turizm yöresidir.

 

Gezi Tarihi : 2017-18 & 2019 olup, bilgiler 2019-20 yılına günceldir!

 

 

1 – Sututtgart ve Yakın Bölgeler

Fotoğraf link verir!

 

☀ ☀

 
 

2 – Stuttgart, Uzak Bölgeler

Fotoğraf link verir!

 
olmak üzere iki bölümde inceleyebilirsiniz…

 
 

kırmızıcizgi2

 
 

CONSTANCE LAKE – Bodensee (Güney & Güney Batı Almanya)

Konstanz Gölü ve Çevresi

Fotoğraf link verir!

 

  

Kıyı şeridini; Almanya, İsviçre ve Avusturya’nın oluşturduğu, bir sokak sonrası ülke değiştirilen, Avrupa’nın 160 km² lik alanı ile en küçük devleti (prenslik) olan “Liechtenstein” ın sınır komşuluğunda bulunan bir turizm cenneti.

Dört farklı ülkenin kültür taşlarının birbirleriyle kaynaştığı; Constance (Konstanz), Friedrichshafen, St.Gallen ve Bregenz, Meersburg, Überlingen, Lindau gibi şehirleri birbirine bağlıyan “iç deniz” misali bir göl. Göl’ün yüzölçümü 536 km². Avrupa’nın üçüncü en geniş gölü Bodensee (Constance), 273 km uzunluğunda sahil şeridine sahip…

Dünya turizminde; 4 Ülke, 2 tekerlek (bisiklet) ve 1 Göl’den oluşan mükemmel bir coğrafya olarak tanımlanan bir doğa harikası.. Konstanz Gölü – yerel halk tarafından “Bodensee” olarak adlandırılan, Alplerin eteğinde ve Avrupa’nın göbeğinde: hayalleri olan insanlar için bir gezi ve dinlenme  noktası konumundadır.

Almanlar nezdinde en güzel tatil beldesi olarak bilinir ve bölgenin havası ve manzarası ile bir çok kişiyi kendine çeker. Baden Württemberg Eyaleti’nin musluk suyu bu gölden temin edilmektedir..

 

Gezi Tarihi : Mayıs 2017 olup, bilgiler 2019 yılına günceldir!

 
 
 

– ANA Sayfa’ya dön –

 
 

kırmızıcizgi2

 
 

Beni İzleyin !..

insss

facloo
 
 
 
 

Almanya, Gezilecek Yerler” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir