Covid 19′ un Dünya Turizmi ve Türkiye’ ye Etkileri

 
 
 

COVİD-19  ve  TURİZM

 
 
Gelecekteki Turizm’ den beklentiler ?
 
 

2020 yılının başlangıcı ile Çin’ den başlayan  Covid-19 (Yeni Koronavirüsü) salgını tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Dünya hala da etkisi altındadır. Pek çok ülke önümüzdeki günlerde daha büyük bir salgının, ikinci dalganın geliyor olduğu endişesindedir!

Ülkelerin sosyal ve ekonomik yapısına etki eden bu salgın devletler ekonomisini birlikteliği ile turizm sektörünü de etkilemektedir. Destinasyonların imajı ve güvenlik algısı, turistlerin bir bölgeyi tercih etmesindeki en önemli nedenlerdendir. Koronavirüs salgını ülkeler ve insanlar için bir tehdit unsurudur. Dolayısı ile yapacağı destinasyonlarına yönelik gerek imajgerek ise  güvenlik algısında da bir takım değişikliklere yol açacağı aşikardır.

Turizm sektöründe artık yeni bir dönemin başlayacağı, temassız dijital işlemlerin-rezervasyonların, sosyal mesafeli turların ve izole tatillerin ön planda olacağı düşüncesi konuşulur olmuştur.

Tüm dünyayı saran ve on binlerce insanın ölümüne yol açan Covid -19 salgınının günümüzde etkileri hala sürmektedir. Bitmesine yönelik tahminler ortaya koymak güç olduğu gibi bittiği takdirde sonuçlarının ne olacağını kestirmek de oldukça zordur.

 

Neler değişir ?

Önemli bir unsur da sağlık turizminin bu dönemlerde tavan yapacağı düşüncesidir. Bu dönemde alternatiflerin ve sağlık imkânlarının artması, gruplar halinde tatiller, yerini yeni turizm konseptlerine bırakacak ve  daha izole ekolojik turizm çeşitleri ön plana çıkacaktır. Başka bir konu da ; her şey dahil sistem yerine her şey hijyenik sistemi ön plana çıkacaktır.

 
Salgın ve Dünya Turizmi (Özellikle 2020 nin  ilk 3/4 çeyreği) ;

Son 40 yılda dünyadaki uluslararası turist sayısı yedi kat artarak 200 milyon’ luk rakamlardan 1,5 milyar turist seviyesine, turizme bağlı gelir de 1,7 trilyon $ seviyesine ulaşmıştır.

Ancak koronavirüs salgını ülkelerin turizm faaliyetlerini doğrudan etkileyerek tüm dünyadaki otel doluluk oranlarını ciddi ölçüde aşağı çekmiş, rezervasyon ve uçuş  iptallerine neden olmuştur.

Dünya genelinde 212 ülke veya bölgeye yayılarak, pandemiye dönüşen Covid-19 nedeniyle birçok ülke sınırlarını kapanmış, iç ve dış hat uçuşları iptal edilmiş ve sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanmıştır. Virüsün yayılmasını engellemek için alınan bu tedbirler birçok sektör gibi turizmi de durma noktasına getirmiştir.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), dünya genelindeki turist sayısının, Covid-19 nedeniyle 2020′ nin ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 azaldığını belirterek, bu düşüşün yıl sonuna kadar % 60 ila 80 seviyelerine ulaşabileceği öngörüsünde bulunmuştur!.

 

Pandemi Öncesi Dünya


 

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi verilerine göre, dünyanın en büyük 20 ekonomisinde turizmin ulusal ekonomilere en fazla katkısı olan ülkeler ; Tayland (% 22), Filipinler (% 21), Meksika (% 16.1), İspanya (% 14.9) ve İtalya (% 13) pandemi krizinden en çok etkilenen ülkeler olmuştur. Ülkemize ziyarete gelen 2019 yılı yabancı turist sayısı 45 milyonları bulmuştur.

Turizmin ülke ekonomisine katkısının (gayri safi millî hasıla – GSMH), ortalamada % 3.5  olduğu Türkiye ise, salgın sebebiyle en çok etkilenen 6. ülke konumundadır.

 

Avrupa 2020 nin şu günlerinde  son 80 yılın en kötü turizm sezonunu yaşarken, İtalya’da turizm çökme noktasına gelmiştir.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) verilerine göre 2019 ’da uluslararası arenada turist sayısı 1 milyar 460 milyon seviyesinde gerçekleşmiştir. COVID-19 salgının baş gösterdiği 2020 sonunda ise turist sayısının en az yaklaşık %30 gerileyerek 1 milyara gerilemesi bekleniyor.

COVID-19’un global turizm sektörünün son 30 yıldaki en büyük krizi olacağını söylenmektedir.

Ülkemizinde bu krizden en az etkilenerek, en az zarar ile ayrılması temenni de olsa, halkın bir bölümünün olayı hala cidiye alamaması, güvenlik önlemlerine ilgisizliği,birçok dünya ülke yönetimlerinin ve bizim de öncelikle ekonomi ve turizmi nasıl kurtarırız mantığı ile yeterli alınamayan önlem ve yaptırımların geride kalması ile bu süreci çok rahat geçiremeyeceğimiz gerçeği de aşikardır.
 
Aman dikkat!.. Maske – Mesafe- Genel Hijyen.. Kalın sağlıkla..

 

 
 
Halk içinde mu’teber bir nesne yok devlet gibi Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi (Kanuni S. Süleyman – Muhibbi Divanı)
 
 
 

ANA Sayfa’ ya dön –

 
 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir