Budapeşte,Ulaşım-Toplu Taşıma.3

 
 
 

BUDAPEŞTE ŞEHİR İÇİ ULAŞIM ARAÇLARI & TOPLU TAŞIMA

( METRO & TRAMVAY )

 

Budapeşte şehir merkezi ve tarihi alanlar genelde yürüme alanı içinde bulunur.Demiryolu ağı ile birlikte diğer seçenekler geniş bir şehir içi ulaşımını sunarken , dış banliyölere HEV < Helyiérdekű Vasút > trenler ile de seferler düzenlemektedir.

Toplu taşıma BKV biletleri genel olarak ; Metro , tramvay , otobüs , traleybüs ve 20 km. e kadar ( şehir merkezi ) HEV banliyö tren hatlarında tümünde geçerli iken ,Füniküler ve nehir taşımacılığında geçersizdir ! Bunlar ayrı bilete tabidir. Tek kullanımlık küçük beddelli kısa mesafe biletleri yanlızca bir araç için vede kısa mesafeli – az duraklı ulaşımlarda geçer. Ara transfer imkanları yoktur.. Bilginize.. detaylar sonra.. Bu konu günlük biletler içinde geçerlidir..

Budapeşte şehir merkezinde yürüyerek dolaşmak kolaydır. Bununla birlikte 3 metro hattı ve genel olarak ; tram no. 2- 4 – 6 tramvay (streetcars ) hatları en çok ihtiyacı karşılar toplu taşıma araçlarıdır.

Budapeşte – Toplu taşıma Web

Budapeştede toplu taşımacılık ” Budapest Transport Company ” – BKV tarafından sağlanmaktadır.

BKV Müşteri hiz. : Adress: 1072 Budapest, Akacfa Street 18. Hungary
Post adress: 1980 Budapest, Pf.:11 Hungary , Tel. & BKV – info (+36-1/258-4636)
Email: bkv@bkv.hu
     

  • Budapeşte için Genel Ulaşım Klavuzu – Pdf (2017)Buradan

 

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI ;

* 2014 yılı itibari ile Metro 4- açılmıştır!(yukarıdaki tablo 2012 yılına günceldir)..

Not : Transport- Bilet ve Kartlar ile ilgili güncel bilgilere “buradan “yada bu adresten ulaşın..Tüm güncel ulaşım haritalarına bu adresten ulaşın.Tramvay-Metro – Bus / bu adreste durak ve güzergahları ile bulunmakta..

 

ARAÇLAR :

+ + BUDAPEŞTE METRO HATTI :

                  ++++++

  • Metro Hatlar ve Duraklar Çizelgesi

               Metro Haritaları-2017

M1- Lines-Hat duraklar / buradan

M2-Lines – Hat duraklar / buradan

M2A (iki istasyonlu bağlantı hattı-2017) / buradan

M3- Lines – Hat duraklar / buradan

M4 -Lines – Hat duraklar <mart 2014 sonrası açıldı>/ buradan

 

1 ) Millennium Underground ( yellow line ) – Metro 1 ( Sarı Hat ) :

Vörösmarty tér ile Mexikói út durakları arasında ( Pest kara kısmında , Andrássy Avenue – bulvarının alt kısmında ) çalışır.

 

 2 )  Metro 2 ( red line – kırmızı hat  ) :

Déli pályaudvar ile  Örs vezér tere durakları arasında ; kentin doğu – batı güzergahının metrosudur.

 

3 ) Metro 3 ( blue line –  Mavi hat ) :

Újpest-Központ ile Kőbánya-Kispest durakları arasında , kentin kuzey – güney güzergah metrosudur.

 

 

4 ) Metro 4 ( Green line –  Yeşil hat ) :

Kelenföld vasútállomás  ile Keleti pályaudvar arasında (2014 mart açılış, uzatma çalışmaları devam ediyor!), kentin doğu güney batı yönü her iki yakasında açılmış son hattır.

** Deák Ferenc tér durağı ; ilk 3 metro hattının şehir merkezinde kesiştiği durak alanıdır ( Connection – bağlantı noktası ! )..Bu alan Deak Sq. olarak ta bilinir.

 

Kent’te Metro harici birde ;  “Suburban Railway – HEV ( Banliyö Tren )” hattı vardır (H-5, 6, 7, 8, 9).

Szentendre ve Gödöllő gibi, Budapeşte yakınındaki kasaba – dış ilçelerine hizmet sunarlar.

** Banliyö trenlerinde şehir merkezi yaklaşık 20 km. için geçerlidir. Bu yol için normal şehir içi ulaşım bileti yeterli olacak iken, daha uzak mesafeler için ek bilet almanız-bedel ödemeniz gerekecektir.Örneğin : 17 istasyonlu olan HEV 5 (batthany ter-szentendre ) hattı için şehir merkezinden sonraki 11.istasyon olan Bekasmegyer sonrası şehir dışı sayıldığından alınmış olan şehir içi biletleri, bu durak sonrası geçerli olmayacaktır. Sonrası 6 istasyon için ek bilet almanız gerekecektir. BekasmegyerSzentendre için ek, 15 km.lik uzatmayı – 310 HUF farkı tren içinden yada başta biniş istasyonundan alın (ister tek ister çift yön). Kontrollerde sıkıntı yaşamamak için bilgiyi trene binmeden öğrenmiş olun…  Günlük biletlerde ayni uygulamaya tabidir!..HEV 5 için; Şehirmerkezinden kırmızı M2 ile önce Batthany Ter’e ulaşmanız gerek..HEV 5 10-20 dk. aralıklı kalkış ile sizi yaklaşık 40 dk. da son durağa iletecektir.Genel uygulama- kategori (bakın).

H5- Uygulaması için buraya bakınız!

Bu hattın 5-10/15/20/25/30 km. lik güzergah hatlarına göre ücretlendirmesi değişmektedir (250/310/370/465/560 HUF)(2017). Not : BKK şehir içi geçerli bir bilet yada günlük kart var ise 20 km. üstü merkezi şehir dışı HEV ulaşımlarınızda varacağınız yere göre ek bedel ( pass ) ödenecektir!.50% price reduction – olarak normal mesafeli biletlerin yarısını ekstradan ödeyip, pass olarak almak zorundasınız.

 

+ + BUDAPEŞTE TRAMVAY HATTI :

Bunlar şehri en iyi saran ulaşım araçlarıdır.Turistik amaçlı en işe yararYellow Streetcars ” Sarı Tramvay “ hatlarıdır..

Uyarı ! : 2011 ikinci yarısı bazı hatlar ve duraklar isim olarak değiştirilmiştir. Önemli isim değişiklikleri için not alınız…

Tram no. 2 – 4 – 6 – 19 – 41 – 47 – 49 tramvay hatları şehrin en sık kullanılır ( turistik amaçla ) hatları olup , kentte tramvay ihtiyacının büyük bölümünü karşılarlar.

Tuna nehri kıyı şeridinde seyreden hatlar :

Tram no . 2 : Kentin Pest bölümünün sahil hattıdır.

Tram no. 19 : ise kentin Buda sahil kesimi tramvay hattıdır.Ayni güzergahtan – kıyıdan uzaklaşıp içlere gittiği hat ta tram no.41 ‘dir.

(duraklar : eski isim –> yeni isim ) :

Moszkva tér -> Széll Kálmán tér
Baross utca -> Harminckettesek tere
Üllői út -> Corvin-negyed
Fehérvári út -> Újbuda-központ

Uyarı : Tramvay üzerinde alışılmış olarak her zaman gideceği son durak ismini göremeyebilirsiniz.. Sıklıkla ilk ve son durak isimleri ile birlikte olup, yön konusunda dikkatli olmanız gerekecektir ! Gidiş ve dönüş durak güzergahları karşılıklıdır.. Bir sonraki istasyona dikkat !

Önemli Tramvay Hatları & Güzergah ve duraklar :

  • Tram no. 2  : Tuna nehri boyunca ; Kentin Pest bölümünde , Margit hid ( Jászai Mari tér )  ve Petőfi hid bölgeleri ( Közvagohid H .) arasında çalışan toplam 14 duraklı hattır ( toplam 19 dk. yol süresi ).

 

  • Tram no. 4  : Kentin Pest bölgesinde bulunan hareketli ( Nagykörút bulvarı – Büyük bulvar ) Grand Boulevard’ ı ; Buda’nın kuzeyinde yer alan  Széll Kálmán tér (Moszkva tér) durağı ile güney Buda’da yer alan Ujbuda Központ duraklarına bağlar.Yani uçları Buda’da olan ve büyük bölümü ile Pest içinde kalan yarım daire şeklindeki bir hattır.(8.6 km lik güzergah, 29 dk yol sürmekte).

 

Grand Boulevard : Burası 5 parçadan ibaret yarım daire şeklinde bir caddeler topluluğudur.

+ Szt István körút ( St.Stephen Boulevard ) = Margaret bridge ve Nyugati arasındaki bölge,

+ Teréz körút ( Therese Boulvard ) = Nyugati ve Király utca arasındaki bölge ,

+ Erzsébet körút ( Elisabeth Boulevard ) = Király utca ve Blaha Lujza tér arasındaki bölge ,

+ József körút ( Joseph Boulevard ) = Blaha Lujza tér ve Üllői út arasındaki bölge ,

+ Ferenc körút ( Franz Boulevard ) = Üllői út ve Petőfi bridge arasındaki bölgelerin oluşturduğu caddedir.

** haritada 1-2-3-4-5 rakamlı caddeler !

Hareketli olan bulvarda ; şehrin AVM lerinden  West End City Center bulunur ( Váci út 1-3., district VI. Ulaşım  M3 metro, trams 4-6 <Nyugati tér durağı >// Open: P.tesi-C.tesi : 10.00-21.00, Pazar: 10.00-18.00 ). Bulvarda ayrıca Western Railway Station (batı tren ist.) yer almakta ..Tram 4-6 ile bulvar gezisini unutmayın..

  • Tram no. 6 : Aynen 4 numaralı tramvay güzergahını izler, her ikisininde kalkış istasyonu; Széll Kálmán tér olup,  6 no.lu hattın son durağı diğerinin hemen kuzeyinde yer alan Móricz Zsigmond körtér durağıdır.

  • Tram no 19 : Tuna nehrinin Buda kıyısı boyunca ; Bécsi út / Vörösvári út -> Selmeci utca -> Batthyány tér -> S.Gellért tér -> Kelenföld durakları arasında çalışır.

 

  • Tram no 49 : Pest bölümünde Deák Ferenc tér ile Buda daki Kelenföldi pályaudvar durakları arasında çalışan hattır.Yol süresi 20 dk.dır.

NOT : Budapeşte’ de çalışan : 1-69 numaralandırmalı Tramvay hatlar için Tıklayınız  

  • Budapeştede ; Metro, Tramvay ve HEV ( Banliyö Tren ) Hatları Genel haritası için “TIKLAYIN;

 

++ BUDAPEŞTE OTOBÜS HATLARI

Buda tarafında yaygın olmak üzere geniş alana hizmet sunarlar. Yaklaşık 200 hattan ibarettir. Kırmızı rakamlı olanlar, sihay olanlara göre daha az dururlar ( expres ).

Bus 7, 7E, 173 ve 173E ; Keleti railway istasyonu bağlantısı ile Buda ve Peste de pek çok noktaya ulaşımı sağlamaktadır.

5 – 298 numaralandırmalı Otobüs hatlar için , Tıklayın

 

++ TROLLEYBUS HATLARI  :

1949 da Stalin’in 70. Doğum gün onuruyla 70 rakamıyla ilk hat numaralandırılmıştır. 13 hattan ibarettir.

70 – 83 numaralandırmalı Trolleybus hatları için , Tıklayın

 

++ Budavári siklo (funicular) Hattı :

Lanc Hid yani Zincirli köprünün Buda yakasındaki ayak dibinde yer alan Clark Adam Square / ter’den Buda Castle hill’ e ( kale bölgesine ) ulaşan çekmeli raylı sistemdir. Detaylı bilgi sonraki sayfada..


 

+ + Fogaskerekű ( Cogwheel Railway ) :

Buda bölgesindeki yüksek tepelere çalışır.Varosmajor’dan ( ki burası metro 2 ile Moszkva ter- Szell Kalman ter istasyonuna yakın olup, tram No. 56 yada 18 ile de ulaşmak mümkündür,yine tram 59-61 ile de Moszkva ter’e 2 durak uzaklıkta) Szechenyi Hill bölgesine çalışan özellikle çocuklara uygun orman demir yoludur.Klasik bir tren değildir.bu tepeler iyi bir görünüm de sağlar. 3.6 km lik mesafe yaklaşık 15 dk.da alınır. BKV biletleri geçerlidir.

Hat durakları : Városmajor – Szent János kórház – Orgonás – Esze Tamás iskola – Erdei iskola – Gyöngyvirág út – Városkút – Svábhegy – Művész ú t- Széchényi hegy – Gyermekvasút

 

+ + Budapeşte Toplu Taşıma-Gece Servisi :

900 -999 numaralı – gece servisli hatlar için , Tıklayın

Bunlar arasında : 906 -907 – 914 – 950 en çok işe yarayanlardır.

+ + Diğer Toplu Taşıma Araçları için :  Tıklayın

 

Diğer araçalar :

+ Buda’nın 6 km. batısında ; Distric XII., Városmajor – Széchenyi hegy.de bulunan Children’s Railway = Çocuk demiryolu ile < Széchenyi – Hegyi Gyermekvasút arasında 11 km lik hat olup BKV biletleri geçmez >

+ Kentin 10 km. kuzey batısında distric XII., Zug liget – Jánoshegy arasında bulunan CHAIRLIFT < Telesiyej > vardır..Ücret tek yön – 1000 tam / 600 HUF indirimli , BKV biletleri geçmez.. >Bilet bilgi

Budapeşte Şehir Merkezi – Toplu taşıma HARİTASI (Genel)/ Map – harita.1   Map- harita.2

 
 
 

– Sayfa Başına Dön –

– Budapeşte ; Ana Klasöre dön –

 
 
 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*