Zürih Gezi Rehberi.1

 

İSVİÇRE ( SCHWEİZ – SWİSS )

switzerland
 

Genel bilgiler ;

Orta Avrupa’da bulunan 41.285 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip küçük bir ülkedir.

İsvçre 26 eyaletten oluşmaktadır.

< Aargau, Appenzell Innerrhoden, Appenzell Ausserrhoden, Basel-Stadt, Basel-Landschaft, Bern, Fribourg, Cenevre, Glarus, Graubünden, Jura, Lüzern, Neuchâtel, Nidwalden, Obwalden, Schaffhausen, Schwyz, Solothurn, St. Gallen, Thurgau, Ticino, Uri, Valais, Vaud, Zug, Zürih >

İsviçre’nin, kuzeyinde Almanya, doğusunda Avusturya, Güneyinde İtalya, batısında Fransa bulunmaktadır. Kuzey ve orta İsviçre’de yaşayanların %64′lük kısmı resmi dil olarak Almanca’yı kullanırken, batıda %20.4′lük kısmı Fransızca, günyede %6.5′lik kısmı ise İtalyanca’yı kullanmaktadır.

Özellikle bankacılık ve finans sektörlerinde güçlü bir yere sahip olan İsviçre turizm sektöründe de adından sıkça söz ettirmektedir. İsviçre bankacılık ve sigortacılık kaynağından büyük gelir sağlamaktadır, bu sebeble İsviçre halkının % 10’u bankacılıkla uğraşmaktadır.

Ayrıca, zengin bir bitki örtüsüne sahip olan ve ülke topraklarının % 23’ünü ormanların oluşturması sebebi ile İsviçre’de kış turizmi önemli bir yer tutmaktadır.

Avrupa’nın en dağlık ülkesi olan İsviçre’de üç ana topografik alan bulunmaktadır. Bunlar; İsviçre Alpleri, İsviçre platosu ve Jura Dağları’dır. Alpler, ülkeyi orta ve güneyinden kateden yüksek sıradağlardır.

Ren, Rhône, Inn, Aare ve Ticino gibi Avrupa’nın başlıca nehirleri Cenevre Gölü, Zürih Gölü, Neuchâtel Gölü ve Konstanz Gölü gibi göllere dökülmektedir.

İsviçre’de ülke çapında bir devlet dini olmasa da Cenevre ve Neuchâtel kantonlarının dışındaki tüm kantonlarda vergilendirme yoluyla Roman Katolik, Eski Katolik ya da İsviçre Reform Kiliseleri desteklenmektedir.

 

İsviçre’ye ulaşım;

İsviçre Avrupa’nın merkezindeki konumu ile ulaşımı en rahat ülkelerden biri olma özelliğindedir.Avrupa’nın hemen hemen her şehrine çeşitli havayolu firmalarının direk ve bağlantılı seferleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.

İsviçre’ ye Ulaşım Türkiye’den Swiss International Air Lines ve Türk Hava Yolları tarifeli seferleri ileZürih, Cenevre şehirlerine her gün karşılıklı seferler yapılmaktadır.

Ayrıca ülkemizden ;

Pegasus hava yolları ile Zürih , Bern ve Basel ‘e..
Sunexpress ile de Zürih ve Basel’ e uçabilirsiniz..

 

İsviçre’de Ulaşım ;

Ülke içerisinde raylı sistemler / Railway – Rail transport üzerinden, pek çok yerleşime ( Avrupa dahil ) konforlu ve zamanında ulaşmak mümkündür.İsviçrede ulaşımda raylı sistemlerde ( railway ) I ve II.sınıf ulaşım hizmeti sunulmaktadır..

Ülke çapında çok geniş bir ağ halinde demiryolları ( railway ) her yeri sarmış durumdadır ( Ulusal İsviçre Demiryolları ) .

İşletme yolcuların çoğu zaman uçaklardan bile daha çok tercih ettiği ulaşım aracı haline gelmiştir.Alınan tek bir bilet ile ülke genelindeki bütün toplu taşıma araçlarından ( tren, tramway, otobüs, vapur hatları .. ) yararlanmak mümkündür.

 

İsviçre’de toplu ulaşımda kullanılan kart ve Biletler :

+ The Swiss Pass card / Swiss Travel Pass :

İsviçrede ülke bazında , 3-4-8-15 gün süreleri ile, tüm yerel ve kamu toplu taşımacılıkta geçerli olan bir uygulamadır ( Liechtenstein’da da geçerli!).
Bilet – kart – ücretine 75 şehir ve kasaba içi & ş. arası tren otobüs ve feribot ulaşımı dahildir.Ücretsiz 1280km. lik dağlar arasından yapılan panaromik tren yolculuğu için buradan bilgi alın.Dağlar arası ulaşımda kullanılan feniküler sistemlerde (most mountain railways) bu kart % 50 indirim sağlar.Yine bu kart ile 490 civarı müze ve sergide girişleriniz ücretsiz olacaktır.Fotoğraf vs ek bir belge gerekmeden kimlik&pasaportunuzla birlikte geçerlidir.Seyahat güzergah bilgisi harita için buradan , ücretsiz müzeler için buradan bilgi alın.Bu kart , gruplara % 15 , 26 yaş altına % 15 indirimli verilmekte !.

kaynak link’e Tıklayın !

Ücret ( 2016 ) :

Swiss Travel Passprice

Bilgi -Online işlemler için – tıklayın

 

+ Swiss Flexi Pass :

Daha esnek bir biletlemedir. 1 aylık dönemde bir birini izlemeyecek günlerde günlük kullanım imkanı sunar. Gün seçeneği : 3-4-8-15 günlüktür..Gençlik indirimi yok.. diğer özellikleri Swiss pass card ile aynidir.Bilgi için

Swiss Travel Pass Flexprice16

Swiss Transfer Ticket , Swiss Card , Swiss Half Fare Card gibi diğer ulaşım biletleri : Güncel bilet bilgi linki için buraya tıklayın.. Ayrıca Family Card için buradan bilgi alın!.

Ayrıca Bu linkten ( tıkla ) Ulaşımdaki diğer alternatifleri bulabilirsiniz..

Uyarı ! : Bu tür kartları almak ekonomik olmayabilir. Ancak her şehirler arası ulaşımın ayrı bilete tabi olacağı vede ulaşım bedelinin ucuz olmadığını asla unutmayın..

 

İsviçre Vizesi :

Vizeyi almak en fazla 5 iş gününde sonuçlanmaktadır. Ancak, vize alacak olan kişilerin, İsviçre Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği Randevu sistemi ile çalıştığından en az 2 – 3 hafta öncesinden vize başvurularını yapmaları önerilmektedir.

Schengen Ülkesi olmayan İsviçre; Yeşil ( hususi ) Pasaport, Gri ( hizmet ) Pasaport ve kırmızı ( diplomatik ) Pasaport sahiplerinden vize talep etmemektedir.
Ancak Lacivert ( genel – umumi ) Pasaport sahipleri vize almak zorundadır.

Nisan 2010 tarihinden itibaren, 10 yıldan eski olan pasaportlar İsviçre temsilciliklerince işleme alınmamaktadır.

Pasaportunuzu ilk aldığınızı tarihi dikkate alarak başvurunuzu yapmanız önerilmektedir. Daha önceden bir Schengen vizesi bulunmayan kişiler İsviçre vizesi için başvurduklarında İsviçre Konsolosluğu tarafından mülakata alınmaktadırlar. İsviçre Büyükelçiliği- tıklayın ;

( İsviçre hk. kaynak bilgisi : ( holidayinswiss ) ( SwissHoliday ).

 

zurichpanorph1

 

ZÜRİH / ZURİCH

( Gezi tarihi 2013, Güncel bilgiler 2016 )

 

Genel Bilgiler ;

İsviçre’nin en büyük kenti,  2013 yılında şehir merkezinde nüfus 394.709, çevre ilçeleriyle birlikte nüfusu 1.83 milyon kişidir.Öncelikle çoğu insanın sandığının aksine Zürih’in İsviçre’nin başkenti olmadığını belirtelim. İsviçre’nin resmi ve siyasi başkenti Bern, ama Zürih de hem finansal hem de kültürel başkent konumunda.Göl kenarında kurulmuş Zürih şehri Zürih Kantonu’nun eyaletinin – başkentidir. Şehrin uzak iki mesafesi yaklaşık 100 km. dolayında olup, yüz ölçümün % 25 ine yakınını ormanlar kaplar ( Avrupada en pahalı kentlerden birisi ! )
Avrupa`nın en iyi üniversitelerinden olan ETH ( Eidgenössiche Technische Hochschule ) ve Zürih Üniversitesi ( Universität Zürich ) bu şehirdedir.Ulusal ve uluslar arası ünlü pek çok medya kuruluşları burada bulunmaktadır.
Zürih şehri Zürih Gölü’nün Limmat Nehri’ne birleştiği noktada kurulmuştur. Kuzey ve batısında tepelerle çevrilidir.

zurichpano2

Şehrin tarihi merkezi olan Lindenhof, Limmat Nehrinin doğu yakasında Zürih Gölü’ne 700 metre mesafededir.

Saat dilimi GMT +1 ( kış ) / GMT +2 ( yaz ) olup, bizim gibidir. TR’ den 1 saat geridedir.4 mevsimli Zürihte yağışlı karasal iklim hüküm sürer.

Resmi dil Almanca olup , ülke genelinde en sık konuşulan dildir ( ana dil İsviçre Almancası ).Ayrıca Fransızca ve İngilizce de yaygın olarak konuşulmaktadır.

Trafik sıkışıklığı ve korna sesi, bu şehre geldikten sonra  unutulması gereken birer anıdır adeta..
Şehirde yaşayanların çöplerini, sadece bu iş için üretilmiş özel çöp torbalarına atabildiği ve tüm caddelerin sabaha karşı belediye görevlilerince deterjanlı sularla yıkadığını da unutmayalım.Şehrin arıtma sisteminin sağlamlığı, Zürih’te yaşayanların, İstanbul’da yaşayanlara nispet yaparcasına her yerden göle girebilmelerinden belli. Ayrıca göl kıyısında plajlar da mevcut.

Önemli Bilgiler :

Ülke tel. kodu : + 41

Polis : 117
Ambulans : 144
İtfaiye : 118

İsviçre Türk Konsolosluğu :

Tc_zurihkonslmap
Weinbergstrasse 65, 8006 – Zurich, web
Telefon: 044 368 29 00 Faks: 044 368 29 19

Para Birimi :

İsviçre frankı ( CHF , SFr ). Temmuz 2016 ( 1 CHF = 3,071 TL ); kasım 2016 (1 CHF : 3.37 TL)

Resmi işler haricinde özellikle pek çok restoranda ve bazı alışverişlerde € ‘ da geçmektedir !.

Bankalar: Zürih’te bankalar 9:30-16:30 arasında çalışmaktadır.
Elektrik: 220 Volt 50 Hz. Prizler: ikili fişlere de uyum sağlamaktadır..

Resmi Tatiller: İsviçrede resmi tatil günleri kantonlara göre değişim gösterir.Genel bilgi için ( wikipedia)

Zürih , Resmi tatiller – 2016 ( TC Başkonsolosluğu ) :

1 Ocak, Yeni yıl – Yıl başı
2 Ocak, Berchtold Günü
29 mart – 1 nisan , Good Friday – Paskalya
15 nisan – Bahar Bayramı(Sechselaeuten)
1 mayıs – İşçi bayramı
9 mayıs – Hz. İsa’nın göğe yükselişi(Auffahrt)
20 Mayıs, Pfingstmontag ( dini bayram )
1 Ağustos, Milli Tatil / İsviçrenin kuruluş günü – Nationalfeiertag
25 – 26 Aralık – Noel (Weihnachten)

* Tatil günleri yıllara göre değişim göstermekte , güncel tarihleri ilgili linklerde bulun!

Yakın bölgeler için tren yolculukları , doğası , özel sokakları , çikolata ve oyuncakçı dükkanları , mimari yapı ve galerileriyle özellikle güvenilir bir kent oluşuyla başkadır Zürih…

İsviçre’nin ulusal yemeği “ fondü ” dür. Dört tür peynir ( kaşar -dil – gravyer türü ) , beyazşarap, kirş ( içki türü ), mısır unu ve sarımsak bir tencerede eritilip kaynamasına izin verilmeden bir ispirto ocağının üstünde yemek masasına taşınarak servislenir ( etlisi & tavuklu & sebzeli seçenekleri de var ) . 2 uçlu özel çatalı ile parça ekmeklere batırılarak yenir.

foducatal

fondü

fondu_13

Ülkemizde özellikle Karadeniz bölgesinde bilinen Muhlama ( Kuymak – Mihlama – Havits – Yağlaş ) yani mısır lapasının benzeri olabilecek bir yemektir.Zevkler ve renklerle birlikte tadlar tartışılmaz diyelim ( bana peynir kokusu ağır geldi ! , hatta restoran dahi bu kokuya bürünmüş ) İsviçrede iken “yemeden gelinmez” önerisine uyacaksanız ; 1 , 2 , yada 3 kişilik talep ederek , 1 porsiyonunu 25 – 30 CHF’ ye yiyebilirsiniz .. Zürih’te her şeyde olduğu gibi yemek ve restoranlar da oldukça pahalı !….

İklim : 4 mevsimli- yağışlı & karasal iklimdir.Kayak düşünülmüyor ise en ideal ziyaret ,yaz mevsimi olarak önerilmekte..

 

ZÜRİH SEYAHATİNE KATILACAKLAR İÇİN ÖNEMLİ UYARI :

Economist ” dergisinin araştırma birimi olan Intelligence Unit’in yayımladığı Küresel Yaşam Maliyeti anketine ( 2012 ) göre Zürih , dünyanın en pahalı 10 kenti arasında Tokyo’yu geride bırakarak ilk sırayı almıştır.Sıralamada Tokyo 2.inci , Cenevre 3.üncü olmuştur.Son yılların ilk on sıralamasında genelde ilk yarı dilimde olan bu kentin pahalılığı, her zaman göz önünde tutulmalıdır.Gerek sosyal yaşamı , restoran ve temel gıda ve gıda dışı gereksinimleri , toplu taşıma gibi konularda harcamalar ülkemize göre oldukça yüksek bedellerdedir.Gezi öncesi planlanan bütçe planlamasında , bu kente gidilince ayrılan tutarların daha fazlasının gerekebileceği gerçeğini lütfen unutmayın! Küçük bir örnekleme ile ; 2 kişilik , 4 zone ( bölgeli ) , 8-10 km.lik tek yönlü toplu taşıma için saatlik bilet ücretinin yer yer 20 CHF ( 60 TL ) bedele ulaşabileceğini bilin.. Migros mağazasında 2 adet yumurta 1.5 CHF ( 4 TL ) , 250 gr. ekmek ortalamada 3 CHF ( 9 TL ) dolaylarında olduğunu bilmenizde yarar var.. 5 -10 CHF lik en düşük bedelli bir hediyelik eşya alabileceğimizi ( en azından bir magnet ) , ülke için ünlü olan orta sınıf bir çikolatayıda ( 5-8 CHF / 100 gr ) temin edebileceğimizi aklınızda bulundurun..

Bu uyarımı dikkate aldığınızı kabul ederek , kaldığımız yerden konumuza devam edelim ….

 

Zürih’te Ulaşım & Toplu Taşıma :

zrich_vbz

Zürih’de toplu taşıma oldukça gelişmiş durumdadır. Şehrin pekçok bölgesini metro, otobüs veya tramvaylardan yararlanarak seyahatinizi güvenle ve konforla geçirebilirsiniz. Zürih Altstadt adı verilen tarihi şehir merkezindeki geziler için yürümek yeterli olacaktır.Ayrıca bu bölgede bulunan Zürich Hauptbahnhof (Zürich HB) adındaki ülkenin en büyük tren istasyonundan Avusturya, Fransa, Almanya, İtalya gibi ülkelere ulaşım imkanı bulunur.

Düz bir alanda kurulu olan Zürih kentinde toplu taşıma ağı üst düzeyde.

Nüfusun az olması ve coğrafi yapının elverişliliği nedeniyle hemen hemen şehrin her caddesinde raylı sistem taşımacılık yapılıyor. Toplu ulaşımın gelişmiş olması nedeniyle kişisel araç kullanımının az olduğu şehirde taksiler de ulaşımda çok fazla yer kaplamıyor.

Şehrin her yerine ulaşan tramvay hatları sayesinde şehir içi ulaşım çok rahat bir şekilde yürütülüyor.

Sosyal hayatın vazgeçilmezi bisikletler

Birçok Avrupa ülkesinde yaygın olarak kullanılan bisikletler, Zürih’te de günlük yaşamın vazgeçilmezlerinden biri.

Şehirde genellikle kadınların kullandığı bisikletler, trafiğin ayrılmaz bir parçası durumunda.Zürih’te bisikletler için ayrılmış birçok park yeri bulunurken, şehrin tüm cadde ve sokaklarında bisiklet yollarının ayrılmasına da özen gösterilmiş.

Kentte başlıca 2 toplu taşıma sistemi & işletmesi vardır.

+ Verkehrsbetriebe Zürich / Zürih Toplu Taşıma Şirketi ( VBZ ) :

Postfach – 8040 Zürich / Telefon 0848 988 988 , web ( tıklayın )

+ Zürcher Verkehrsverbund / Zürih S-Bahn Zürih Taşımacılık Şirketi ( ZVV ) :

tel. 0 848 988 988 , web ( tıklayın )

Tramvay, otobüsler ve S-Bahn (demir yolu / raylı sistem) ; sabah 5.30’dan gece yarısına kadar işlemektedir. Tren istasyonları, tramvay ve otobüs duraklarında yer alan bilet makinelerinin üstünde ingilizce ve diğer dillerde kullanma kılavuzları mevcuttur.Biletlerde bölgelere göre ücretlendirme uygulanmaktadır ( detaylar aşağıda ! ) . Bir ya da birkaç bölgeye < zone > yönelik bilet temini mümkündür. Biletleri tramvay ve otobüs duraklarında makinalardan , sigara satan mağazalardan , büyük otel önlerinde yer alan makinalardan sıkıntı yaşamadan bulabilirsiniz.Elinizde onaylanacak çok günlü biletiniz var ise bineceğiniz istasyon girişlerinde bileti onaylatmayı unutmayın !

Bununla birlikte tek gidişlik yada günlük biletlerde , tarih ve saat bilet alındığında belirli olduğundan ( bilete alım sırasında işlendiğinden ) bu biletlere ayrıca bir onay gerekmiyecektir.

Uyarı ! :

Biletinizi makinadan aldığınız an , geçerli olan zaman başlamakta bu nedenle saatlik biletlere dikkat edelim.. Otobüs ve tramvaylarda şoförler bilet satmamakta !

** Şehir merkezinde tramvaylar önemli ulaşım aracıdır ( Tramvay durak ve bilet makinaları ).

zurıich_tram_point

Duraklardaki bilet makinalarında genelde bozuk para ( metal ) ve kredi kartı geçerli olmakta..Bu nedenle metal parayı yanınızda her daim bulundurmayı unutmayın!. Kağıt paranın işlem yapacağı bilet makinalarını her alanda bulamayabilirsiniz..Merkez tren garında bazı makinalarda kağıt para geçmekte..Ayrıca garda doğrudan hem bilgi hem de bilet alabileceğiniz ofis mevcut.. Bilet makinalarında dil seçeneği vardır (TR yok) , ancak bu sıkıntı yaratmamakta. Menüde bilet alternatifleri size sunulmakta ( tek – single “saatlik” bilet yanısıra , days – günlük , 1. yada 2. sınıf , lokal / bölgesel ( S bahn ) yada diğer bölgeler vs.. için alternatifler vardır.. )

Zürih Avrupa ülkelerine göre bence ulaşımda da ( toplu taşıma ) oldukça pahalı..hele hele bir kaç zone ( bölge ) içeren gezilerde 1 yada 2 saatlik olan tek ( single ) bilet uygulamaları , 2. sınıf olarak tam bilet alımlarında 15 CHF tutarlarına ulaşmakta..

Şehir merkezli gezilerde yürümeyi severseniz, çok yorulmadan toplu taşıma aracını kullanmanız gerekmeyecektir.

Günlük bilette ise bu uygulama 30 CHF leri bulabilmekte ( tüm bölgeler ) ..Bir örnek : 10 km dolayında 3-4 bölgeli bir toplu taşıma biletiniz 2. sınıf olarak gidiş geliş tam bilet olarak 20 CHF’ lere ulaşmakta! Bütçenizi buna göre ayarlayın..

12 bölgeye (district-kreis) ayrılan bu kent’te kendine özel bir bir toplu taşıma sistemi vardır (Zone).

zuerich_stadtkreise

Ulaşımda; Gidilecek bölge ( Zone ) mutlaka bilinmelidir..

zurich_zones

** Blue ( mavi ) bölge – zone , merkezi Zürih belediye sınırları içindedir !

Not : 2012 yıl sonu itibariyle yukarıdaki zone / bölge rakam başlarına , 1 rakamı ilave dilmiştir!

zurich_zones_public_trans_maps

Haritada; 110 + 121 = Zürih Belediye hizmetleri olarak şehir merkezli bölgeyi içine alacaktır. 110 (City of Zurich) bölgesinde trafik yoğunluğunu dikkate alan yerel – belediye yönetimi bu bölgeyi 2 zone olarak değerlendirmiştir.Bu nedenle havaalanınında bulunduğu zone 121 için ; şehir merkezli olacak ulaşımlarda alınacak biletlere “3 zone” uygulanacaktır!..

+ güncel Zürih – Zone ( bölge ) haritası (1) için tıklayın – pdf , Yada buradan

+ güncel Zürih ,* Detaylı – bölge haritaları (2) için tıklayın – pdf , yada buradan

 

Toplu Taşıma Araçları :

+ Taksiler ;
Genelde duraklardan kullanılır.Taksimetre ( bekleme süresi ve valiz hariç ) açılmaktadır.
Tel : 044 444 44 44 , 044 777 77 77 , 044 222 22 22 , 044 271 11 88 , 043 255 56 56 (Zürich – Flughafen – alan taxi )
Hava alanında terminal 1 & 2 dışında bulunabilirler (tel: 0848 850 852 )

+ Demir yolu taşımacılığı ;

Zürich Hauptbahnhof
Zürih Merkez Tren Garı

Zürih ; raylı taşımacılık açısından Avrupa’nın düzenli hızlı ve dakik demir yolu ulaşım ağlarından birisine sahiptir.

zurichsbbtransportline

Şehrin her köşesine trenle ulaşmak mümkündür. Birinci ve ikinci sınıf trenler belli aralıklarla hareket etmektedir. Merkez tren istasyonundan şehirlerarası tren bulmak mümkündür. Trenlerde 2. Sınıf vagonlar sıklıkla arkada yer alır.Koltuk numaralandırması yok !Biletsiz yolculuk riskli !. Bilet sınıfınıza dikkat edin ve yanlış yolculuk yapmayın..ayni perondan farklı güzergah trenlerinin kalktığını unutmayın..

Düzenli seferler ile İsviçre – bölgesel yolcu taşımacılığı ( Yerel / Local S-Bahn banliyö trenleri ) yanı sıra bazı trenler ; Avrupa kentlerine ulaşımı sağlarlar.

Intercity ( IC ve ICN ) bağlantıları ile ; İtalya’nın Cisalpino demiryolu , Almanya’nın buz demir yolu Fransa’nın TGV demir yolları aracılığıyla ; Amsterdam, Berlin, Roma, Lecce, Barselona, Budapeşte ve Belgrad vs. ulaşmak mümkündür.

Merkez Tren garına ait fotoğraflar için ..

 

Garda büyük levhalarla tüm trenlerin gideceği ve duracağı istasyonlar , saat ve peron ( Gleis ) numaraları , tren çeşitleriyle tüm bilgiler güncel olarak ışıklı panolarda görüntülenir.. lokal trenler ( S- bahn / S2 – S3 – S7 – S10 – S15 …. S55 ) ve genelde kırmızı renk ( uyarılı ) şehirler arası ( Fernverkehr – trenleri listede tüm detayları ile bulunur..

Zürich Hauptbahnhof.5

Uyarı : Peron ( gleis ) 51 – 54 gar – ana girişten ve diğer peronlardan biraz uzakta kalmakta , hatırlatılır..

Merkez tren garında ; Turist info, bilet satış ofisi ve alış veriş dükkanları ve ayak üstü gıda satışını bulabilirsiniz..

Garın altı büyük bir kapalı alandır. Migros dahil küçük elektronik eşya satış alanlarını , hediyelikleri pek çok ihtiyacınızı karşılayacak alanları burada bulabilirsiniz..

Zürih Merkez Tren Garından / Hauptbahnhof <HB> Yakın Avrupa kentlerine Ulaşım ( ortalama olarak tek yön, 2.sınıf – 2013 fiatları ! ) ;

• Stuttgart ( 50 CHF )
• Munich ( 80 CHF )
• Milano ( 80 CHF )
• Bern ( 50 CHF ) ~ 1 saat
• Basel ( 35 CHF ) ~ 1 saat
• Lucerne ( 25 CHF ) ~1 saat
• Lozan – Lausanne ( 7o CHF ) ~ 2 saat

Dolayında ulaşım imkanı bulunur.Bu rakamlar değişim göstermektedir, promosyon tutarlar mümkündür…

** Zürih’ten SBB ile (demiryolu) lokal yada şehirler & milletler arası ulaşımda bilet & ücret sorgulama için ( tıklayın )

Tren saatleri ve bilet için detaylı bilgiler ;

SBB web sitesi – tel : 0900 300 300
Deutsche Bahn web sitesi

daha uzak mesafeler için de Seat61 , web siteleri üzerinden online rezervasyon mümkündür.

** Trenlerin gitmediği yerlere – kent içi ulaşımda – otobüsle transfer olmak mümkündür ( ayni bilet ile ! )

+ Otobüsler ;

Ana otobüs istasyonu tren ist. (Hauptbahnhof) yanında olup , Avrupa kentlerine, ağırlıklı olarak güneye – İspanya ve batı balkan ülkelerine vede yakın local bölgelere yolcu taşırlar.
Hava alanından ( Alış veriş binası dışında yer almaktadır, tabela ve yönlerle gösterilmiştir ! ).

Lokal / Yerel otobüs şirketi ile HB- Hava alanından ulaşım ;

Bus 510 – Stadel bei Niederglatt güzergahına < Zürih hava alanının 18 km. kuzey batı bölgesinde yer alır > Güzergah : Havaalanı otobüs durağı O – Werft – Glattbrugg – Rümlang – Oberglatt – Niederglatt – Neerach – Stadel bei Niederglatt

Bus S511 – Dielsdorf güzergahına < Zürih hava alanının , 18 km. kuzey batı bölgesinde yer alır >
Güzergah : Havaalanı otobüs durağı O – Werft – Glattbrugg – Oberglatt – Mosli Hofstetten – Niederhasli – Dorf – Dielsdorf

Bus 520 – Freienstein güzergahına < Zürih hava alanının 22 km. kuzey bölgesinde yer alır >
Güzergah: Havaalanı otobüs durağı H – Kloten – Embrach – Oberembrach – Freienstein

Bus S660 – Balsberg güzergahına < < Zürih hava alanının 10 km. güney doğu bölgesinde yer alır >
Güzergah: Kloten – Havaalanı otobüs durağı L veya C – Balsberg Hardacher

Bus 731 – Kloten güzergahına < < Zürih hava alanının 2 km. doğu bölgesinde yer alır >
Güzergah: Havaalanı otobüs durağına C – Havalimanı Kargo – GAC – Kloten şehir – Kloten istasyonu – Holberg – Kloten Buchhalden

Bus 732 – Egetswil güzergahına < Zürih hava alanının 5 km. kuzey doğu bölgesinde yer alır >
Güzergah: Havaalanı otobüs durağında M – Werft – Kloten şehir – Kloten istasyonu – Kirchgasse – Freienberg – Chanzler – Egetswil

Bus 759 – Dübendorf güzergahına < Zürih hava alanının 10 km. güney doğu bölgesinde yer alır >
Güzergah: Kloten (Obstgartenstrasse) – Havaalanı Otobüs Durağı K ve B – Werft – Kloten (Balsberg) – Opfikon – Glattbrugg – Neuwiesen – Austrasse – Wallisellen – Belair – Florastrasse – Zentrum Glatt – Zürih (Altried) – Dubendorf – Ringstrasse – Lindenplatz – Dübendorf tren istasyonu.

Bus 765 – Dietlikon güzergahına < Zürih hava alanının 10 km. güney doğu bölgesinde yer alır >
Güzergah: Havaalanı otobüs durağı F – Havalimanı – Kloten – Bassersdorf – Baltenswil – Bruttisellen – Dietlikon

Bus 768 – Oerlikon güzergahına < Zürih hava alanının 7 km. güney bölgesinde yer alır >
Güzergah: Havaalanı Otobüs Durağı J – Werft – Kloten (Balsberg) – Opfikon – Glattbrugg – Post – Frohbühlstrasse – Zürih (Ettenfeld) – Seebach – Seebacherplatz – Oerlikon Doğu Tren istasyonu – Oerlikon Tren İstasyonu.

Zürihte ayrıca gece hatları ve otobüsleri de vardır ( detay için.1 )( detay için.2 )..

Bölgesel otobüsler : 11 şehir içi hattı ile değişik kasabalara çalışırlar.. 2 ve 3. Otoparklar arasında terminali mevcuttur. 15 -60 dk lık periotlarla kalkarlar. web -tıkla

Otel Otobüsleri : Büyük otellerin shuttle servisleridir ( Mövenpick Otel, Movenpick Regensdorf, Rönesans / Novotel, Swissotel ). Saat 06 / 23 arası çalışırlar. Ücret otele göre 20 CHF dolayında olabilmekte..

Mevsimsel otobüsler (Arlberg Express ) : Özellikle kış aylarında , Arlberg, Bludenz, Lech, Avusturya Stuben, Zurs & St Anton çalışırlar.. web – tıkla

+ Feribot taşımacılığı ( The Horgen-Meilen ferry ) :

1932 de kurulmuş feribot şirketi, 5 feribot ile gölün iki yakasındaki yerleşimlere sefer düzenlenmektedir.
seferler için – link

+ Zürih & Bisiklet ;

bisiklet

Zürih’ te mayıs ayından ekim ayına kadar 20 CHF depozito bedeli ile ” ücretsiz ” bisiklet kiralanabilmekte..200 civarı kiralama alanı var. ( bilgi )

 

Zürih Uluslar Arası Hava alanı / ZRH ( Zurich Airport – Flughafen Zürich – Kloten )
Tel : ( 0 ) 1 816 22 11

zurih_airport

Hava alanı & terminaller & park & ulaşım

zurichairport_map

zurich_airport_gate

pl-airportcenter-def.indd

Airport / Check in 1-2 & Arrival 1-2 / gelen & giden yolcu 1-2

Isometrien_A4.indd

Zürih h.alanı & Oto yol bağlantıları

Zurich_motorw.

Hava alanı, Zürih merkezine-Hauptbahnhof (Central Station)= Zurich HB  ; 8 mil / 13 km. mesafededir. A ve B olmak üzere bir birine yakın 2 adet terminal içerir.
Zürih, İsviçrenin tren ağının merkezini ve en işlek uluslar arası hava alanına sahiptir.Hava alanı ulusal tren sistemine doğrudan bağlıdır.Doğrudan Zürih’e bazen aktarma ile tüm ülkeye ulaşım mümkün.

Zürih hava alanı , tüm ( web ) bilgiler için lütfen tıklayın

Zürih Kloten – hava alanı,  Guide / tıklayın / yada buradan 

infodeskzrh – Airport İnfo

Terminal .1 ( arrival.1 ) ve terminal 2 ( arrival.2 ) de yürüme mesafelerinde yer alır. < saat 06_00 -22 _00 >

Arrival.2 – gümrük çıkışından 50m. Sonra welcom desk’e ( İnfo & convention ) ulaşırsınız.

zurich_ticket

Buradan Zürih card dahil tüm bilet ve harita dahil bilgi alışverişinizi yapabilirsiniz.

 

Hava alanı hakkında yolculuk ( gidiş & geliş / arrival & departure ) için kısa bilgilendirme ;

Zürih hava alanı , Kloten :

* arrival 1 ve 2 olmak üzere 2 ayrı gelen yolcu salonu ( terminal ) içermektedir ( web link ).

* departure ( giden yolcu ) salonları , Check-in 1-2-3 olarak üç ayrı salondur ( web link ).

* Hava alanı Migros dahil her katında tüm ihtiyaçları görebilecek imkanlara sahiptir.

* Hava alanında gelen ve giden yolcular için ; Gates ( kapı ) ve Check – in numaraları , uçuş numaralı hava yollarını vs. gösterir levhalar kolay görülür olarak göz önündedir .

* Kapılar ( gates ) ; A – B/D – E olmak üzere üç adettir.E kapısı için alt katta ( gümrük kontrol girişinden sonra ) özel tren hattı bulunur.2-3 dk.periotla bu kapı ve alan arasında 2 dk süreli yol seyri olacaktır.A ve E kapısı tren / raylı mini sistem transportu sırasında çizgi film kahramanı Heidi , tren penceresinden size bir öpüçük yollar ( video linki tıklayın )( Alana geliş yönünde ! ).

* Kloten’den Zürih şehir merkezine gidiş / Arrival – Gelen yolcu için bilgi ( video – ing. )

* Kloten’den ayrılış / Departure – Giden yolcu için bilgi ( video – ing. )

 

         Zürih’te Hava

* Sonraki sayfada, Hava alanı transferleri – Şehir içi Ulaşım ve Biletler hakkında bilgi alabilirsiniz..

 

– Sayfa Başına Dön –

 

– Zürih ; Ana Klasöre dön –

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*