Budapeşte,Genel Bilgiler

 
 

MACARİSTAN CUMHURİYETİ / MAGYARORSZAG 

macaristanharita

RegionsHungary

 

Genel Bilgiler ;

Macaristan ( Macarca: Magyarország ) veya resmî olarak Macaristan Cumhuriyeti ( Macarca: Magyar Köztársaság ) ; Orta Avrupa’da Karpatlarda kurulu olan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Komşuları batıda Avusturya ve Slovenya, kuzeyde Slovakya, doğuda Romanya ve Ukrayna, güneyde Sırbistan ve Hırvatistan’dır. Başkenti Budapeşte olan Macaristan, OECD, NATO, AB, Visegrád Grubu ve Schengen üyesidir. Ülkedeki resmî dil, Fin-Ugor dillerinden olan ve Avrupa Birliği’nin 23 resmî dilinden biri olan Macarcadır. Bu bağlamda Macarca, Avrupa Birliği’nde Fince, Estonca ve Maltaca ile beraber Hint-Avrupa dillerinden olmayan dört dilden biridir.

19 eyalet ve ülkenin başkenti Budapeşte’den oluşan Macaristan, 1999’da çıkarılan yasa ile 7 bölgeye ayrılmıştır.

Yönetim : Parlementer devlet

Kuruluş & Tarih : 896 ( Macar Prensliği ) / 1000 ( Macar Krallığı ) / 1918 ( Macaristanın dağılışı / 1989 ( Macar Cumhuriyeti – Komünizmin çöküşü )

Nüfus : Tahmini 10 milyon

Para Birimi : Forint ( HUF ) , Avrupa Para Birimi – € ‘ya henüz geçmedi ( 2012 )

Zaman Dilimi : CET ( UTC+1 ) , TR’den 1 saat geri

Tel kodu : 36

Etnik dağılım : % 94 ( Macar ) , % 2 ( Roman ) , % 1.2 ( Alman ) , % 0.4 ( Slovak ) , % 2.3 ( Diğer )

Bilgi (tr.wikipedia).

 
 

budapest-panorama

BUDAPEŞTE ( BUDAPEST )

budapest-panorama1

 

Budapeşte, Avrupa Birliği’nin 9. en kalabalık kenti olmasının yanı sıra ülkenin politik, ticari, endüstriyel ve kültürel merkezidir. Düz ve engebeli bir alan üzerinde yükselen başkent, Tuna Nehri’ni içine alan bir bölgede kuruludur. Yerleşim alanlarının yüksek bölümlerini oluşturan Castle (Kale) ve Gellert dağlarının yamaçlarından kentin düz alanlarına doğru akan Tuna Nehri, Budapeşte’nin merkezinden geçer. Yüksek dağların kenti muhtemel saldırılardan koruyacak bir set görevi görmesi ve Tuna Nehri’nin bereketli suları, Budapeşte’nin burada kurulmuş olmasının başlıca sebeplerindendir.

M.Ö. 1. yüzyılda Romalılar’ın burada Aquincum yerleşimini kurmasıyla Budapeşte’nin tarihi başlamıştır. Ardından bölgeye 9. yüzyıl civarında Macarlar yerleşmiş fakat 13. yüzyıldaki Moğol istilasına engel olamamışlardır. 1541’e gelindiğinde ise Macarlar yeni bir tehlikeyle karşılaşmış ve Osmanlılar, Buda ve Peşte şehirlerini ele geçirmişlerdir. Şehirdeki Osmanlı hâkimiyetine, 1686’da çeşitli milletlerden oluşan Hristiyan güçleri son vermiştir. Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’nun yönetimindeki şehir, II. Dünya Savaşı’nda yerle bir olmuş, adeta kaderine terk edilmiştir. Fakat bilinçli restorasyon çalışmaları sayesinde Budapeşte, eski soylu ruhuna tekrar kavuşmuştur.

Budapeşte; şimdilerde klasik müzik, bale ve opera gibi sanatların sokaklarda hissedildiği, ışıl ışıl Tuna kıyılarının tarihe tanıklık etmiş yapılarla çevrelendiği görkemli bir şehir görünümündedir.

1873 yılında Buda, Óbuda ve Peşte şehirlerinin birleşmesiyle oluşmuş olan bu genç kent, olgunluğuna dinamiklik eklemiş ender Avrupa kentlerindendir. Batıdaki Buda ile doğudaki Peşte keşfedilmeyi beklemekte, keyifli bir şehir turu vadetmektedir.

Kent Avrupa topluluğuna girme sonrası yapılan destek ile tarihi açıdan yapısal olarak revüze edilmektedir.Yakın gelecekte turizmde hak ettiği yere gelecek konumdadır..

 

Budapeşte için Özel bilgiler ( gerekebilir ) :

+ Budapeşte nüfus :merkez – 1.757.000 (2015)

+ İstanbul çıkışlı uçuşlar yaklaşık 1.5 saat dolayında olmaktadır.

+ Para birimi :

Macaristan’ın para birimi Forint’ tir. HUF ( Ft ) olarak kısaltılır. Madeni paralar; 1, 2, 5, 10, 20, 50 ve 100 HUF şeklindedir. Banknotlar ise 100, 200, 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000 şeklindedir. Bankalarda, otellerde ve şehre yayılmış döviz bürolarında, para bozdurma işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.Otel ve bankalarda döviz bozdurmada ; % 10 – 15 oranına varan kayıplara dikkat edin ! Şehir merkezinde reel kura ulaşmak mümkün..Komisyon % 0 yazılarına aldanmayın !.Şehir merkezine ulaşmak için öncelikle küçük bedelleri bozdurun, büyük bedelleri ( 50 € ve üstü ) merkezde bozdurursunuz!..Ülkeye 350.000 HUF sokabilirsiniz. 100 bin HUF fazla para girdisi beyanla olacaktır.Bozulacak döviz gün başına ; 20.000 HUF tur. Macar parasının dönüşteki iadesinde aldığınız makbuzu saklayın. Aksi halde elinizde kalır.Macar bankaları, döviz bürosuda işletmektedir.Hava alanı ve oteller en düşük kuru uygular, dikkat! . Tren istasyonu yakınları ve şehir merkezindekiler daha karlı olacaktır.Bankalar makul bir kur uygular. Petofi Utka ‘da , Deak Franc ter‘de büro aramak daha uygun olacaktır ( Önerilen ). Banka büroları hafta içi ; 10-30 / 14-00 arası açıktır. Ayrıca ; alış verişte € verdiğinizde üstünü € olarak alamayabileceğiniz gibi işletme kendi düşük kurlu dönüşümü tercih edebilecektir.

( Ana exchange ofis : 5. district Budapest, Váci utca 12. Tel.: +36 1 267 0578 )

* < 2016 temmuz >

Macar Forinti ( HUF , Ft ) Döviz Kurları :

1 HUF = 0,0106 TL (YTL)

1 TL = 93,988 HUF

1 EUR = 310,39 HUF

1 USD = 277,39 HUF

1 Sterlin-£ = 362,74 HUF

** Yukarıdaki kurları pratikte görmek kolay değil ! Verilen rakamlar en iyi değerlerdir..

 

Bazı Döviz büroları & Adresler – 2012 :


 

+ 1073 Budapest, Erzsébet krt. 41. / 1055 Budapest

+ Szt. István krt. 23. / 1056 Budapest

+ Váci u. 39. / 1114 Budapest

+ Bartók Béla u. 53. alagsor 4. / 1152 Budapest

+ Szentmihályi út 171 Budapest

*** Bu adresten günlük Döviz piyasasını takip edebilirsiniz …

Macaristanda genelde , Kdv / Vat – % 20 dir. Satın alınan malın vergi iadesi genel olarak % 16 olarak size geri döner. Macaristan’da vergi iadesi alabilmek için ( Tax Free – Free Shopping ) bir mağazada harcamanız gereken minimum tutar: Kdv dahil – 50.000 HUF’ tur ( Yaklaşık 161 € ). Mağazalarda Tax Free uygulaması varsa iadenizi nakit olarak servis ücreti kesildikten sonra alabilirsiniz. Yada çıkış kapıları – Gümrüklerde yetkili bürolardan.. 90 günlük süreyi unutmayın !

Fiş yada faturada yada ödenen tutarda kdv fiata dahil, ancak TIP ( bahşiş ) dahil değildir . Ortalma % 10 bahşiş önerilmekte (internet bilgi paylaşımıdır!).

 

Önemli telefonlar :

Ülkenin uluslar arası tel kodu : + 36

Budapeşte tel kodu : 01

• Police 107
• Fire and Emergency 105
• Ambulance 104

+ Health service

24 saat (non stop) medical assistance / tıbbi yardım : Falck S.O.S. Hungary. Telephone: +36 1 200 0100
24 hour (non stop) dental assistance / diş yardım : Telephone: +36 1 267 9602
24 hour (non stop) pharmacy in the city centre / Eczane yardım : Oktogon ve Nyugati pu. durakları arasında ( Teréz krt. 41. – 6. district )

+ WC ihtiyacı : Halka açık umumi tuvalet fazla yoktur.Kabinler park alanlarında bulunur.Genelde ücretsizdir.Cafe & restoranlardakiler ücrete tabidir.Batthyany Ter haricinde metroda WC yoktur! Fast Food’larda WC kullanmak isteyebilirsiniz, bazılarında şifreli kapılar mevcut !.. ( Urak = Beyler )( Hölgyek = Bayanlar )

+ Konuşulan diller :

Ülkenin resmi dili Macarca’dır ve nüfusun büyük çoğunluğu tarafından konuşulur. Yabancı dil olarak en çok Almanca konuşulmaktadır. Fakat son yıllarda İngilizce’nin de popülaritesi artmıştır ve özellikle turizm sektöründe çoğu personel İngilizce bilmektedir.

Macarca bazı kelimeler ;

Igen ( Evet ), Nem ( Hayır ), Jo napot kivanok ( iyi günler ) / Szia & Szervusz ( Merhaba – Selam ) , Bocsanat ( Pardon ), Kerem ( Lütfen ), Köszönöm ( Teşekkür Ederim ), Mennyibe kerül ? ( Fiyatı ne? ), Toalett ( Tuvalet ), Nök ( Kadın ), Ferfiak ( Erkek )

+ İnternet cafe :

Internet galeria & cafe ( VI Szondi utca 79 ) / Siesta Netcafe ( VI Izabella utca 85 ) / Kaveszünet İ.Cafe ( XIII Tatra utca 12 b ) –> Genelde gece yarısına kadar açıktırlar..

+ Elektrik sistemi :

Akım 220 volttur. Priz sisteminde herhangi bir adaptöre gerek duyulmaz, çünkü standart Avrupa tarzı iki uçlu prizler kullanılır. Amerikan stil girişli elektronik eşyalar içinse yanınızda adaptör bulundurmanız gerekecektir.

+ Posta servisi ( info )

+ Ulusal – Resmi Tatiller :

• 1 Ocak : Yeni Yıl
• 15 Mart : 1848 Devrimi’nin Yıldönümü
• 8 & 9 Nisan : Paskalya
• 1 Mayıs : İşçi Bayramı
• 27 & 28 Mayıs : Whit Monday
• 20 Ağustos : Anayasa günü – Aziz Stephen tarafından Macaristanın kuruluş yıl dönümü
• 23 Ekim : 1956 Devriminin Yıldönümü
• 1 Kasım : Azizler günü
• 25 & 26. Aralık Noel

+ Budapeştede trafik ve otoparklar :

İl sınırları dışında sık aralıklarla trafik kontrolü vardır.Farlar yakılmalıdır.Kurallar ağır – hız sınırına dikkat ! – Alkol toleransı yok ! – sıfır kan seviyeli alkol – arka yolcular dahil tüm yolcularda emniyet kemerleri bağlı olmalıdır..

Hız limitleri : otoyol : 130 , Ş. arası – açık alanlar : 90 , meskun alanlar : 50 km / h

Otoyollar araç ağırlığına göre 4 kategoride ücretlendirilir. 3,5 tonaj dan hafif araçlar için haftalık otoyol taşıt pulu : 3000 HUF tur.

Otoyollardan geçerken taşıt pulu almalısınız ( cezası : 380 € ) .

Acil Yol Yardım tel : 188

Otopark : Hafta içi 08-20 arası ücretli , hafta sonu ücretsiz ? Genelde saatlik park ücreti : 350 – 450 HUF , Günlük : 20 € dolayındadır.

Daha uzun süreler için : P + R otoparka aracınızı bırakmanız önerilir. P + R, genellikle gezi amaçlı olacak park etme amaçlıdır. Toplu taşıma araç istasyonları yanında – metro istasyonları ve otobüs terminallerinde (Arpad Köprüsü’nün Peşte tarafında, Nagyvárad Meydanı, Örs Vezér Meydanı, Nepliget vb.. ) bulunur.

Otopark biletleri 3 saatlik periotludur , devamını temin edin..Bilgiler İnternet verilidir!.

otopark bilgi

+ Ulaşımda , bunlarıda bilin :

Körüt : Çevre Yolu , Ter : meydan , Köz : Yol , Hid : köprü

 

Türkiye Cumhuriyeti Budapeşte Büyükelçiliği

Adres: Andrassy ut 123, 1062, Budapeşte
Tel: +36-1 344 50 25 – 29 ( Kahramanlar meydanı yakını )
Web
E-posta: budapest@turkishembassy.hu
Çalışma günleri: Pazartesi – Cuma

budaelcilik

 

Tourist office – info point ( Tourinform ) / Turizm İnfo :

+ Tourinform Süto utca ;

info1

5th district, Budapest Sütő str.( utca ) 2 , Deák tér (Deák sq.,metro durağında inip , McDonalds yanına gidin ) .Tel: 438 80 80 – Web.1 / Web.2

+ Tourinform – Terez Körüt ;

info2

6th district Budapest, Liszt Ferenc sq.( ter) 11. ( Oktogon durak yanı ) Tel: +36 1 322-4098, web.1 / web.2 – Ziyaret saatleri: Yaz dönemi: Pazartesi – Pazar: 10.00 – 18.00, Kış dönemi: Pazartesi – Cuma: 10.00 – 18.00

+ Turismusbüro Budaer Burgviertel

turistinfo2
1014 Budapest, Szentháromság tér , Tel: (+36-1)488-0475 , P.tesi – pazar: 09-18

+ terminals 2 – 3 < Ferihegy airport >

info3

+ Ferihegy/1 Tourinform Büro
1185 Budapest, Ferihegyi Repülôtér Terminal 1
Tel: (+36-1)438-8080
Open : P.tesi – pazar: 09-22
E-mail: ferihegy1@budapestinfo.hu

+ Ferihegy/2A Tourinform Büro
1185 Budapest, Ferihegyi Repülôtér Terminal 2A
Tel: (+36-1)438-8080
Open : P.tesi – Pazar : 10-22
E-Mail: ferihegy2A@budapestinfo.hu

+ Ferihegy/2B Tourinform Büro
1185 Budapest, Ferihegyi Repülôtér Terminal 2B
Tel: (+36-1)438-8080
Open : P.tesi – Pazar : 10-22
E-Mail: ferihegy2B@budapestinfo.hu

German, English, French, Italian, Russian dil seçenekleriyle hizmet sunulur.Ücretsiz Map – harita ve döküman alabilirsiniz..

** 24 saat ” Tourinform assistance ” hizmet tel : +36 1 438 8080

 
 

  Budapeşte’de Hava


 
 
 

– Sayfa Başına Dön –

– Budapeşte ; Ana Klasöre dön –

 
 
 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*